Тежка година за водещите автомобилни производители в Германия

Тежка година за водещите автомобилни производители в Германия

Автомобилостроителните корпорации в Германия се сблъскват с все повече проблеми. Наред с трудния преход към електрически модели на фона на екологичните изисквания на Европейския съюз и агресивната конкуренция от страна на китайските им конкуренти, те са изправени пред потенциално оскъпяване на тяхната продукция на пазара в САЩ заради по-високите мита, въвеждани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Пръв сред равни 

След "Фолксваген" (Volkswagen) и "Мерцедес" (Mercedes), Бе Ем Ве (BMW) също отчете по-ниска печалба за 2024 година. Тя възлиза на 7,7 млрд. евро след приспадане на данъци, което представлява спад с 37 на сто спрямо 2023 година.

При "Мерцедес" годишният спад на печалбата е в размер на 28 на сто до 10,4 млрд. евро.   

И трите водещи германски автомобилни концерна се сблъскват с редица проблеми, но един от тях се справя по-добре с пазарните предизвикателства, посочват анализатори. 

"Смятам, че сред германските производители Бе Ем Ве е най-добре позициониран (на пазара - бел. ред.)", посочва пред телевизия А Ер Де експертът по въпросите на германския автомобилен сектор Франк Шоуп. Той отбелязва, че концернът, базиран в Мюнхен, е постигнал технологичен напредък, гъвкаво разпределение на производствените си мощности и значителен дял на електрическите модели в своето продуктово портфолио. 

"Ние продаваме почти толкова превозни средства във всеки от основните ни пазарни региони, колкото произвеждаме в него, а именно - в Европа, САЩ и Китай", посочи в средата на март главният изпълнителен директор на Бе Ем Ве Оливер Ципсе. 

Бремето, наречено мита върху вноса

Концернът Бе Ем Ве може и да е разпределил гъвкаво производствените си мощности, но високите мита върху вноса в САЩ, които администрацията на Тръмп налага и ответните мита на засегнатите от тях държави, може да се превърнат в истинско бреме за него, посочват експерти. 

Германската компания ще се сблъска с т.нар. "двойно облагане". От една страна превозните средства, които Бе Ем Ве произвежда в Германия, в Мексико или Бразилия, може да бъдат обложени с високи мита при вноса си в САЩ. 

От друга страна обаче автомобилите, които се произвеждат в американските заводи на германския концерн, ще бъдат обложени, ако бъдат изнесени от САЩ, посочва експертът Франк Шоуп. 

Той отбелязва, че на германските автомобилни компании се налага да се справят не само с потенциалните по-високи мита, но и с ожесточена конкуренция в световен мащаб. Ключов фактор за повишаване на тяхната конкурентноспособност е способността им да намалят своите разходи. 

През февруари "Мерцедес" обяви, че до 2027 г. ще намали производствените си разходи с 10 процента. Концернът ще премести част от производството си в страни с ниски разходи за труд, но няма да закрива заводи в Германия. 

За да съкрати своите разходи и повиши конкурентноспособността, друг водещ германски концерн - "Фолксваген", обмисляше евентуалното затваряне на заводи в Германия. Нещо което не се е случвало никога в 87-годишната история на компанията, отбелязват пазарни анализатори. 

Последва остра реакция на профсъюзните представители на заетите в германските заводи на "Фолксваген". 

В края на миналата година се стигна до стачни действия.  

Трудовите протести в четири германски завода на концерна са му стрували по 40 000 евро на минута. Това са съобщили пред Ройтерс източници, близки до автомобилната група. 

След продължителни преговори със синдикатите, в края на 2024 г. ръководството на "Фолксваген" се съгласи да не закрива производствени мощности в Германия и да не прибягва до значителни съкращения до края на това десетилетие.

Споразумението обаче дава право на автомобилната група да закрие над 30 000 работни места чрез ранно пенсиониране на работници и служители или чрез освобождаването им по взаимно съгласие срещу финансови компенсации, съобщи "Евронюз". 

Сигнал за трудната ситуация, в която се намира автомобилната група, е решението на нейната дъщерна компания "Ауди" да затвори завода си в Брюксел в края на февруари. В предприятието се сглобяваше само един модел автомобили - електрическите Q8 e-tron, но напоследък техните продажби намаляват, посочва ДПА. 

На този фон компанията "Ауди", която е подразделение на групата "Фолксваген", отчете преди дни рязък спад на печалбата си през 2024 г., предаде ДПА.

Оперативната й печалба е намаляла с 37,7 на сто до 3,9 млрд. евро, сочи финансовият отчет на "Ауди", публикуван на интернет страницата на компанията. 

Тези данни идват в условията на спад на търсенето от страна на клиентите на компанията и агресивна ценова конкуренция, осъществявана от китайски производители на автомобили. С подобни проблеми се сблъскват и други компании от сектора, но "Ауди" изпитваше и проблеми с доставките на части за някои модели автомобилни двигатели, посочва ДПА. 

На този фон производителят е доставил през миналата година на своите клиенти 1,7 млн. автомобила, което представлява спад с 11,8 на сто. 

Експертът Франк Шоуп посочва, че въпреки сериозните проблеми, с които се сблъсква, "Фолксваген" не се предава. На автомобилната група се падат почти 10 процента от всички електрически превозни средства в света, изтъква Шоуп. 

От своя страна германската банка "Дойче банк" (Deutsche Bank) посочва, че "Фолксваген" може отново да се утвърди като лидер сред автомобилните концерни в страната. Това се очаква да стане на фона на изпълнението на плана на компанията за съкращаване на разходите, благодарение на облекчаване на екологичните изисквания на ЕС и представянето на нови модели превозни средства, отбелязва финансовата институция. 

Не толкова оптимистично настроен е анализаторът на пазара на автомобили Юрген Пайпър. Пред телевизия А Ер Де той посочва, че не може да открои някакво конкретно предимство на германските автомобилни компании спрямо конкурентите им в световен план. 

Пайпър все пак отбелязва, че германските автомобилни производители са фокусирани върху снижаване на разходите си, прилагането на "разумни мерки, насочени към стратегическото им развитие", както и върху разработването на електрически модели превозни средства. 

На този фон "Фолксваген" и други автомобилни корпорации изпитват трудности при прехода към електрическа мобилност, който е обусловен от екологичните изисквания на Европейския съюз. Автомобилостроителните компании ще продължат да се сблъскват със спад на търсенето на електромобили, с евтин внос на китайски електрически коли и високи мита върху вноса в САЩ, посочват пазарни анализатори.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Мхм

    24 Март 2025 10:50ч.

    Време е немците да възобновят трабант 601s от рециклирани шишета и на ток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • лоши времена ви чакат

    01 Апр 2025 23:35ч.

    Който сам си го направи цял свят не може да му го направи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Олигарх

    24 Март 2025 11:42ч.

    Да не плачат за митата на Тръмп. Китайски автомобил, който в китай струва 10 000 долара, тук се продава за 35 000 евро, заради мита и други измишльотини, които ЕС налага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пазарът на коли не се е свил

    24 Март 2025 13:54ч.

    Търсенето на коли в световен мащаб се увеличава, особено в Азия. У нас колите на глава на населението са двойно повече в сравнение с времето преди 15 години. Пазарът на коли втора употреба бележи спад, българите все по-често купуват нов автомобил. Цялата "тежест" по производството на немските автомобили е изнесен в източна Европа, в страни като Полша, Чехия, Словакия, България също произвежда части които иначе не носят голяма печалба. И на германците пак не им се получава, защо? Защото преди 15 години Германия имаше ноу-хау-то, евтиният руски ресурс, робски труд във въпросните съседни страни и почти никаква конкуренция от Азия и Америка. За 15 години се появи Тесла, след нея стотици китайски брандове, японците и корейците не се подлъгаха от зелената революция и продължиха да правят ДВГ и хибриди който се оказаха доста по-успешни за пазари като нашия. Русия вече не доставя евтини суровини, американския пазар е много по-трудно достъпен, робският труд поскъпна след като стандарта на живот в източна Европа се доближи до средно европейския. А и да си кажем право, аурата на немския автомобил угасна, качеството не е на ниво, а цената продължава да е висока. Какво реват тогава? Няма как пазара да насърчава производство което не успява да се адаптира. Няма как да расте икономиката на Германия а и ЕС като цяло при липса на иновации, евтин ресурс и при условие, че азиатците се блъскат два пъти повече от средния европеец за по-малко пари: 996 -72ч/седмица в сравнение с нашите 40 часа в източна Европа и близо 30 в Западна справка - https://worldpopulationreview.com/country-rankings/average-work-week-by-country

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гръмни се бе

    24 Март 2025 18:59ч.

    Хората НЕ купуват нови коли,а втора употреба за това им гният по фабриките!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    24 Март 2025 18:32ч.

    Не харесвам германските коли, макар да съм карал Трабант, най - верният слуга, и никога не подвел ме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хората спряха

    24 Март 2025 18:57ч.

    Да купуват нито ДВГ нито ЕЛЕКТИРЧКИ,всичко гледа втората употреба и естествено да не е електирачка!!! ЕС ДА ГНИЕ В АДА МУ ГО ПОЖЕЛАВАМ В НАЙ СКОРО ВРЕМЕ ДА СЕ РАЗПАДНЕ,НА НИКОМУ НЕНУЖЕН Е!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хибридът е най-доброто решение към момента.

    24 Март 2025 19:23ч.

    Чистата електричка едва ли ще се наложи масово.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи