Автор: Фиона Харви, кореспондент околна среда, theguardian.com
Страната е получила около 62 милиарда евро от износа на нефт, газ и въглища за последните два месеца, Германия е най-големият вносител
Русия почти е удвоила приходите си от продажби на изкопаеми горива за ЕС през двата месеца на войната в Украйна, печелейки от увеличаването на цените, въпреки че количествата са намалени. Русия е получила около 62 милиарда евро от износа на нефт, газ и въглища през двата месеца от началото на инвазията, показва анализ на движението на доставките, направен от Център за изследвания на eнергията и чистотата на въздуха (CREA). Доставките за ЕС са на стойност 44 милиарда евро за последните два месеца, в срванение с общо 140 милиарда за цялата изминала година, или грубо 12 милиарда на месец. Откритието показва, че Русия продължава да се възползва от задушаващата си хватка на европейските енергийни доставки, въпреки че правителствата истерично се опитват да попречат на Владимир Путин да използва нефта и газа като икономическо оръжие.
Износът от Русия е намален заради войната и санкциите, но доминацията на страната като източник на газ означава единствено увеличаване на цената, пропорционално на орязването на доставките. А цените бяха бездруго високи, поради възстановяването от пандемията от Ковид-19.
Доставките на суров петрол от Русия до чужди пристанища са спаднали с 30% за първите три седмици на април в сравнение с нивата от януари и февруари преди инвазията, според данните на CREA.
По-високата цена, която сега Русия диктува за своите нефт и газ, означава, че печалбите отиват почти директно към руското правителство, през държавно доминираните компании и нарастват независимо от наложените санкции и рестрикции. Русия ефективно е хванала ЕС в капан, в който следващи рестрикции ще водят до ново увеличаване на цената, защитавайки нейната печалба въпреки всички усилия на европейските власти.
Лори Миливирта, водещ анализатор на CREA, казва, че единственият начин да се спрат средствата, захранващ военната сила на Путин и единственият начин за повреждане на тази машина, е бързото отказване от изкопаеми горива. „Експортът на изкопаеми горива е двигателят на Путиновия режим и на много други измамнически държави“, казва той. „Продължаването на енергийния внос е основният пробив в наложените на Русия санкции. Всеки, който купува тези горива е съучастник в ужасяващото нарушаване на международните закони, което се извършва от руската армия“.
Графика на Guardian. Източник: CREA. Забележка - показани са 20-те най-големи вносители. Други изкопаеми горива включват въглища, втечнен нефтен газ и нефтопродукти от периода 24 февруари - 24 април 2022 г.
През последните дни Русия отряза доставките на изкопаеми горива за Полша и България, което предизвика възмущение.
Луис Уилсън, старши съветник в групата Global Witness каза, че волята на Русия да наруши собствените си договори означава, че бизнесът вече няма извинение да търгува с нея. „Нефтопреработвателите и търговците, които продължават да търгуват изкопаеми горива с Русия, твърдейки че са принудени от дългосрочните си договори, трябва да отбележат каква е стойността на споразуменията им с руските предприятия. Русия е готова да скъса тези договори, за да подпомогне военните си усилия, а европейските компании са уж принудени да продължават да финансират военни престъпления, за да спазят същите тези договори“, каза още той. „Корпоративните участници в тази смъртоносна търговия показаха, че няма да се спрат пред нищо и ще продължат да се възползват от руския кървав петрол“.
Данните на CREA сочат, че много компании продължават да извършват търговия в големи обеми с Русия, като част от тези компании са Бритиш Петролиъм, Шел и Ексон Мобайл. Германия е била най-големият вносител през последните два месеца, въпреки многократно повторените изявления на правителството, че прекратяването на зависимостта от руския нефт е негов приоритет. Страната е платила около 9 милиарда евро за внос през този период. Италия и Нидерландия също са били сред големите вносители със съответно 6,8 милиарда и 5,6 милиарда евро, но тъй като тези страни оперират с големи пристанища, участващи в рафинирането и производството на химическите индустрии, както и вътрешните потребления, много голяма част от този внос вероятно е използвана другаде.
Говорител на Шел каза за Гардиън, че компанията е предприела решителни действия в отговор на войната на Русия срещу Украйна. „Ние обявихме намерението си да прекратим съвместните си предприятия с Газпром и свързаните с него дружества и да преустановим всички руски въглеводороди, в синхрон с правителствата. След обявяването на това намерение са спрени всички местни покупки на руски суров петрол, втечнен природен газ и на товари с рафинирани продукти, директно изнасяни от Русия.“
Говорител на Ексон каза: „Ние подкрепяме международно координираните усилия за прекратяване на непровокираната атака на Русия и се съобразяваме с всички санкции. Не сме правили никакви нови договори за руски продукти след руската инвазия, няма и текущо насрочени доставки на руски сурови или рафинирани продукти за Великобритания. Няма да инвестираме в нови разработки в Русия.“
„Два месеца след нахлуването на Путин в Украйна, Гемрания все още подхранва руската военна мощ със средства от около 4,5 милиарда евро на месец. Берлин е най-големият купувач на руски изкопаеми горива“, каза Бърнис Лий, изследовател от Chatham House thinktank пред Гардиън. „Светът очаква от Германия да демонстрира сила и решителност спрямо Русия, но вместо това те подхранват войната и блокират европейско ембарго върху руския нефт.“
Източник: theguardian.com
Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова