Рекорд! 50 млн. лв./км за магистралата Велико Търново -Бяла при скорост от 120 км/ч

Рекорд! 50 млн. лв./км за магистралата Велико Търново -Бяла при скорост от 120 км/ч

Автор: Лили Границка, mediapool.bg

България е напът да счупи всички рекорди по най-скъпо строителство заради уникалната си природа. Прогнозната стойност на километър от последния участък на магистралата Велико Търново - Русе е близо 60 млн. лв. с ДДС. Това е нов национален рекорд. Досегашният се държеше от участък от скоростния път Мездра - Ботевград - 40 млн. лв./км с ДДС, който се строи вече пета година и продължава да поскъпва.

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви във вторник дългоочакваната обществена поръчка за участъка от Велико Търново до Бяла на магистралата Русе - Велико Търново, както обеща миналата седмица. Прогнозната стойност на 60 км участък е близо 3 милиарда лева без ДДС (3.56 млрд. лв. с ДДС).

"България със световен рекорд - магистрала за 50 млн. лева на километър! Имаме пари, угаждаме си. Сега сериозно - нагло и безумно е това. Ако се чудите къде отиват 19 млрд. нов дълг - за ето такива неща", написа финансистът и бивш депутат от ПП-ДБ Владислав Панев в профила си във "Фейсбук".

Строителството на цялата магистрала Русе - Велико Търново, която е дълга 133 км, ще струва рекордните 5.433 млрд. лв. с ДДС. Това е средно по близо 41 млн. лв./км с ДДС. За сравнение през 2017 г., когато беше готов идейният проект за магистралата, прогнозната цена беше 550 млн. лв. 

Пътната агенция, чието ръководство не се е появявало пред медии, не намери за необходимо да аргументира защо цената за осем години скача близо 10 пъти.

Наред с инфлация, ръст на цените на стоки и услуги и повишаването на работната заплата, другото вероятно обяснение за поскъпването ще е уникалната българска природа. Досегашните давани обяснения за поскъпване на пътища са били "слаби почви", "льосови почви", "изключително труден планински терен", "свлачища" и т.н.

Финансирането

Първоначално беше обявено, че цялата магистрала Русе - Велико Търново ще се строи с европейски средства по програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г. Сега обаче се оказва, че парите не стигат дори само за първите два участъка - от Русе до Бяла (40 км) и обход на град Бяла (36 км). Общо те струват над 1.87 млрд. лв. с ДДС и не достигат близо 824 млн. лв., съобщи неотдавна АПИ.

За първите два лота има сключени договори за проектиране и строителство от ноември 2022 г. Година по-късно беше направена първа копка на малък участък на обхода край Бяла. В началото на тази година стана ясно, че строителството се бави заради внезапната поява на "льосови почви".

За участъка Русе - Бяла строителството не може да започне, защото държавата още не е направила отчуждителните процедури. Това стана ясно по време на Комитета за наблюдение на програма "Транспортна свъзаност" в края на януари. Повече от две години проектирането на тези участъци продължава, става ясно от днешното съобщение на АПИ.

И ако първите два участъка ще се финансират с европейски средства, то за последния от Бяла до Велико Търново ще се разчита на държавния бюджет. "Предвижда се изпълнението на обществената поръчка да бъде осигурявано поетапно за всяка година от републиканския бюджет. Към настоящия момент не е осигурено финансиране", пише в тръжната документация.

Малко вероятно е обявената прогнозна цена да падне по време на търга. При разиграването на търговете за първите два лота цената не само не падна, но беше с около 50% по-висока от прогнозната стойност обявена от АПИ.

Възможно е този път АПИ да се е застраховала и силно да е завишила цената. Все пак този път пътната агенция обявява, че ще елиминира всички участници, които дадат цена по-висока от прогнозната стойност. Вероятно, за да не се получи проблемът с първите два лота, които бяха дадени за проверка в Агенцията за държавна финансова инспекция от правителството на Кирил Петков.

"Ако след изтичане на 3-месечен срок от сключване на договора за участъка Бяла - Велико Търново не е осигурено финансиране, всяка от страните може да поиска прекратяването му без предизвестие. Когато след изтичане на 10-месечен срок от сключване на договора не е осигурено финансиране, договорът се счита за прекратен", се казва в тръжната документация.

Магистрала за 120 км/ч

Въпреки рекордната прогнозна цена от 60 млн. лв. за километър с ДДС от Велико Търново до Бяла, допустимата скорост за движение по този участък няма да е магистралната от 140 км/ч. Причината - предвиденият за него габарит Г27 е за скорост от 120 км/ч.

"Магистралната отсечка дублира трасето на път I-5 в участъка между градовете Бяла и Велико Търново, техническите ѝ елементи съответстват за автомагистрала с проектна скорост Vпр=120 км/ч и Габарит Г 27 , включващ следните съставни елементи на пътното платно: Две платна за движение по 10.5м; Разделителна ивица – 3.0м и Банкети – 2х1.5м", пише в тръжната документация.

Със 140 км/ч може да се кара по магистрала с габарит Г29.5. Така ще платим рекордно скъпо, но няма да може да се кара с максимално разрешената скорост по закон за българските магистрали. Обяснение за това от пътната агенция отново липсва.

Между другото това спестяване на асфалт вече беше разиграно с последния участък от магистрала "Хемус" между пътните възли "Бухово" и Белокопотиво", пуснати в експлоатация през 2022 г. Там разрешената скорост е 120 км/ч заради габарита Г27.

Поръчката е разделена на три

Крайният срок за подаване на офертите за последния участък от магистралата Русе - Велико Търново е 13 май 2025 г.

Обществената поръчка е разделена на три обособени позиции, като всеки участник в процедурата има право да подава оферти и за трите.

Първата е за подучастък с дължина 23.8 км, който е от пътния възел при пресичането на път I-3 Гара Бяла - Плевен (при 76-и км) до пресичането с магистрала "Хемус". Около 3065 м са големи мостови съоръжения и виадукти с дължина над 100 м и обща площ 82 755 кв.м. Прогнозната стойност е 995 млн. лв. без ДДС.

Втората е за подучастък е с приблизителна дължина 20 км. Започва от пресичането с магистрала "Хемус" и достига до пресичането с път I-4 Велико Търново - София. Около 2854 м са големи мостови съоръжения и виадукти с дължина над 100 м и обща площ 77 058 кв.м. Към този участък се включва и реконструкция на път I-4 "София – Велико Търново" до достигане на габарит Г20 в участък от 4 км. Прогнозната стойност е 991 млн. лв. без ДДС.

Третата е за подучастък с дължина 16.2 км. Той е от пресичането с път I-4 Велико Търново - София до път II-55 Дебелец - Нова Загора. Около 3319 м са големи мостови съоръжения и виадукти с дължина над 100 м и с обща площ 89 613 кв. м. Има и тунелни съоръжения с дължина около 2153 м. Прогнозната стойност е 1.021 млрд. лв. без ДДС.

Прогнозната стойност на цялата обществена поръчка за 60 км участък от Бяла до Велико Търново е 2.967 млрд. лв. без ДДС (3.56 млрд. лв. с ДДС).

Срокът за изпълнение е близо 5 години (1770 календарни дни). От тях 460 дни са за проектиране, а 1310 дни за строителство.

Изпълнителите за всяка обособена позиция трябва да изготвят актуален, пълен и съгласуван технически проект, придружен с подробна количествена сметка, чертежи и детайли. Тяхно задължение е и изработването на подробен устройствен план и парцеларни планове (ПУП-ПП). Това отнема много време и е една от причините за забавянето на строителството. Изработването на тези планове е свързано с отчуждаването на имотите, за да се прокара трасето - една от ахилесовите пети на държавата за забавеното строителство на големи инфраструктурни обекти.

"Грешките и непълнотите на проектната разработка в идейна фаза, предоставени от Възложителя (АПИ-бел. ред.), не съставляват негов риск и не могат да бъдат основание за претендиране на каквито и да е било допълнителни разходи от страна на Изпълнителя", е посочено изрично в тръжната документация.

Поръчката ще бъде изпълнена в съответствие с договорните условия на FIDIC Жълта книга Второ издание 2017 г., Препечатка 2022 г. с изменения.

Изискванията към кандидатите: Голям оборот без опит

Най-общо изискванията към кандидатите са да имат големи обороти през последните три финансови години в строителството и малко изпълнени обекти, най-вероятно заради липсата на възлагане от страна на държавата.

За първата обособена позиция изискването за минимален оборот е 900 млн. лв., за втора - 850 млн. лв. и за трета - 930 млн. лв.

За опит ще се признават дейности по ново строителство, реконструкция, основен ремонт и рехабилитация на магистрала, пътища и улици с обща дължина минимум 2 км и с габарит не по-малък от Г20 или еквивалент. Също така през последните пет години те трябва да имат изградени пътен или железопътен виадукт, мостове, естакада, надлез, подлез с обща дължина не по-малка от 300 м, с обща площ не по-малко от 4000 кв. м и с единичен отвор не по-малък от 20 метра.

Оценяването

Пътната агенция ще избере изпълнителите по всяка обособена позиция на принципа на икономически най-изгодната оферта. Тя ще бъде определена въз основа на критерий за възлагане "оптимално съотношение качество/ цена".

Техническите показатели ще носят максималните 40 точки, а ценовото предложение - 60 точки. Така максималната комплексна оценка е 100 точки.

Класирането ще стане по низходящ ред на получената комплексна оценка. На първо място се класира участникът, получил най-висока комплексна оценка на офертата.

При разлика с повече от 20 на сто от средната стойност в ценовите предложения пътната агенция ще изисква представяне в 5-дневен срок на обосновка за начина на образуване на цената.

 

 

 

Коментари

  • Bike Rider

    19 Март 2025 11:26ч.

    Пътното строителство е един от най-ефективните начини за крадене, затова е толкова скъпо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НРБ

    19 Март 2025 13:53ч.

    За пътно строителство през 2019 г. отиваха малко над 3,7 млрд. лв, а за лекарства и изследвания, платени от здравната каса - над 7 млрд. (цитирам по памет, числата са приблизителни, но относително точни). Днес втората сума вероятно е още по-голяма. В единия случай на пътя на парите са българските мутри, префасонирани в пътни строители, в другия - световната фармафия. Откъде казваш се краде най-ефективно? >>> Разумното разходване на средства (най-добър резултат при най-ниски разходи и защитен държавен и народен интерес) предполага държавни пътностроителни и пътноподдържащи фирми. И разбира се, вездесъщият, всяващ инстинктивен ужас у всеки началник Комитет за държавен и народен контрол, който следеше не само за финансовата отчетност на административните и стопанските звена, но и за целесъобразността на разхода. Имахме го до 1989 г. Отлично знаем, как се прави и няма нужда да се ходи до другия край на света, за да търсим половинчати решения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    19 Март 2025 20:08ч.

    Здравната каса се краде като за световно по различни начини. А тук, не само ще окрадат тия пари, а накрая качеството ще е като за пешеходен път.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бармалей

    19 Март 2025 20:26ч.

    Ако се договори тази магистрала с китайци,цената ще е четири-пет пъти по-ниска и качеството ще е по-добро.Проблемът е,че почти всички по-мастити партии ще останат без хранилка и мандра за крадене.Така че,китайците ще почакат.Доста.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    19 Март 2025 11:33ч.

    50 000 лв на линеен метър, демек пеесе кинта на линеен милиметър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    19 Март 2025 11:36ч.

    От друга страна, ако широчината е пеесе метра, излиза 1 кв.м = 1 000 лв. Ми не е много. Кво?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hfjcuc

    19 Март 2025 16:40ч.

    27м е значи близо 2000лв/м2! Егати златния асфалт!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Ат.

    19 Март 2025 11:52ч.

    Във Великобритания една миля (1.6 км) магистрала струва 29 млн. паунда, но там не е двулентова магистралата, докато двулентовият път (защото само две платна в посока не може да е магистрала според тях) струва 16 млн. паунда ... там цените за труд и материали не са като нашите все пак, ние купуваме сирене "Президент" за 10 лв., а те за 5 лв. В Германия цената преди 7 години на км беше около 10 млн. евро ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сарафов?

    19 Март 2025 12:16ч.

    Аууу, къде си? Покажи се и въведи ред! Анадънму?😭

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    19 Март 2025 12:18ч.

    Обичайните безобразия и простотии! Изобщо, Бългериън кънтри мурафет... Турѝ му пепел! НИКОГА няма да се оправим, а и НИКОЙ не е в състояние да ни оправи, EVER!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сишкуту манхал

    19 Март 2025 12:58ч.

    ако влезе пак в строителни войски, а циментовите заводи и Нефтохима са държавни, ха познайте колко ще е цената на км

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    19 Март 2025 13:02ч.

    Какво се чудите? Преди 36 години всички скачахте по площадите, щото, видите ли, бурените на плановата икономика и комунизма задушавали българската градина. Е, изскубахте ги барабар с индустрията, селското стопанство, образованието, здравеопазването, културата, личната сигурност и т.н и на тяхно място посяхте семената на "свободната" пазарна икономика и демокрацията. Оказа се впоследствие, че от тия семенца бедната ни Родина буреняса повече. Из бурените се крият разни шмекери, нарекли се политически и бизнес елит и смучат кръвта на останалия народ. Но както се казва, каквото си наскачаш сам, друг не може да ти го наскача.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • обича си далаверите и рушветите

    19 Март 2025 13:36ч.

    Розовият Росен Костинбродски се е доказал, че разбира и обича далаверите още от Костинбродската афира и концесията на Летище София. Обича си човекът рушветите, така се става милионер на държавна служба в частни интереси. Къде е прокуратурата, тоя Сарафов да не се прави на улав, че и неговият ред идва

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • няколко общи неща направи запада при

    19 Март 2025 13:49ч.

    колонизирането на славянските държави. Сред по-съществените от тях са: изнасянето на златните трезори, въвеждането на данък ДДС, преминаване на централните банки под контрол на ФРС , въвеждане на процедури на обществени поръчки. И четирите мерки са директни спирачки на развитието и машини на времето за връщане в каменната ера.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    19 Март 2025 14:56ч.

    Всички са се фиксирали в силно завишената цена на магистралата, затова може би пропускат другата фрапантност в този проект - силно "завишения" срок за изпълнение от "близо 5 години" за едни никакви си 60 км у равно поле... Сигурно ако за работна ръка използват охлюви и костенурки, ще бъде построена за по-кратък срок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    19 Март 2025 16:46ч.

    Ех, какви честни и компетентни хорица ми се виждат днес прословутите Батко и Братко. За забравилите от Уикипедия: Батко и Братко“ е евфемистично название за корупционен скандал от 2008 г.[1] във връзка със строителството на АМ „Тракия“. Докато шеф на АПИ е Веселин Георгиев, фирма „Биндер“, която е собственост на неговия брат Емил Георгиев, печели поръчка на Агенцията. Последиците за България са спиране на средства по Еврофондовете. Едва през 2012 г. на Веселин Георгиев е повдигнато обвинение за това, че е съпричастен към облагодетелстването на двамата му братя – Емил и Бойко Георгиеви, със стотици милиони левове. На 30 април 2015 г. Веселин Георгиев е оправдан на първа инстанция от Софийски Градски Съд (СГС)[2] по обвиненията за нарушаване на Закона за обществените поръчки и за временното спиране на финансирането по Еврофондовете (европейските програми ИСПА и ФАР). А ето и невероятната цена заради нея спряха всички поръчки по ЕФ. От Инюз, 30.04.2015гг.: Скандалът около ремонта на прохода започва през 2006 г. Тогава консорциум между "Биндер" и "Пътни строежи Велико Търново" на Григор Иванов, който е близък приятел на Георгиев, печелят търга за ремонт на 22 780 м от северната страна на Хаимбоз. Те "вземат" обекта, въпреки предлаганата от тях най-висока оферта от 19 399 000 евро. Договорът е подписан от по – големия брат на Емил - Веселин Георгиев. "Биндер" "печели" с цена от 850 хил. евро на километър, която е най-високата от всички търгове по европрограмата "Транзитни пътища IV". Високата цена е обяснена със сложното трасе, което минава през планински терен и тунели,а гаранционният срок на пътя е скандалната само една година., край на цитата. Спряха далаверата и я удесеториха тези от ИЮ. Развиват се и те като видяха , че на практика са недосегаеми за независимите ОЛАФ и сие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    19 Март 2025 20:05ч.

    То бива да се краде, бива, ама бивол за мезе....не го бива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Далаверата

    19 Март 2025 20:19ч.

    Това е стааааааааааар "кейнсиянски" трик. Описан от В "Икономиката в един урок" още през ВСВ. Сметайте, колко бавно загрява популацията, като и 70 години по-късно, демек три генерации, още не го е вденала. 'Си мисля, че и още 70 години няма да стигнат . Така, че да живей опортюнитито. Да не цитирам Айнщайн. https://www.youtube.com/watch?v=-luYVK0knxo&list=PL6EF300C10AC5999C&index=9 https://www.youtube.com/watch?v=kJWvXXCJJPc

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    19 Март 2025 20:56ч.

    Само схеми,прочетох цена и качество ,само в БГ "качество" да сте чули нещо за стандарти има БДС там не се говори за качество ама толкова знаят и на това нашите от управата му казват магис.,,рала...още преди години Иречек е написал в дневника си,че БГ се управлява по най-глупав начин само кинтииииииииии.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    19 Март 2025 21:25ч.

    Вижте, ние сме си криви. Манталитет. Да краднеш. Кой с колкото може. Някои милиони, други - ДДС. Ден година храни. Сивата икономика цъфти. Крият се данъци. Избираме си все едни и същи престъпници. Те отиват на власт за да крадат, ние вместо да ги избесим по стълбовете, започваме да крадем като тях. Не протестираме, или протестираме у фейса, а като е на живо, го правим в 20ч вечерта пред Президетството, дето вътре е останал само бай Иван портиера. Страх ни е да ползваме молотовки, та ползваме червена боя и яйца. Щото ако протестираме в работно време може шефа да ни уволни, а сме с по 5 бързи кредита и ако останем без работа не можем да дадем на щерката пари за джуки за бала. Ей това сме ние. Болна, комарджийска приспана нация. По телевизията нон стоп реклами за лекарства. По улиците - реклами за хазарт на всяка крачка - то в Лас Вегас няма толкова. Ми после да не се сурдим когато Шиши вземе държавата официално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигурно е вярно,

    19 Март 2025 23:10ч.

    даже е добро попадение информацията, но къде беше ППДБ досега?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как къде беше ППДБ?

    20 Март 2025 1:45ч.

    Слугуваше на дълбоката държава. Я вижте в народното събрание, журналистките как изглеждат. Какви микрофони държат. Как ги бутат в лицата на политиците, и колко са арогантни. Май народното събрание е сводник, а не Ивелин Михайлов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи