Следвайте "Гласове" в Телеграм
Музикалната компания за чалга "Пайнер" взема 218 237,50 лв. по Плана за възстановяване и устойчивост. Това са евросредства, които се отпускат за възстановяване от коронакризата. Парите представляват всъщност 50% от проекта, с който "Пайнер Медиа" печели еврофинансирането.
"Пайнер" влиза в категория "средни предприятия, развиващи основнаикономическа дейност в група сектори съгласно НСМСП 2021-2027: Високотехнологични услуги с интензивно използване на знания". Дотук в тази категория пари печелят общо 17 компании, като са одобрени общо малко над 6 420 00 лв. "Пайнер" е на шесто място отзад-напред по получени средства.
Министерството на иновациите и растежа обяви първите компании, одобрени да получат средства за технологична модернизация по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). От оценените общо 2423 предложения за инвестиции по тази мярка са класирани 953 проекта, които ще бъдат финансирани с близо 260 млн. лв.
Освен "Пайнер", сред успелите има доста известни имена като производителя на алкохол "Черноморско злато", "Балдаран спринг" - компанията, която бутилира едноименната минерална вода, завода "Каучук", платформата "Уча.се", фирми от ИТ сектора като "Лирекс", "Нетера", "Комнет", "Телекабел" и др.
На финансиране от ПВУ ще разчита и "Доли Медиа студио", в чиито студия се излъчва "7/8 тв" - телевизията на шоумена политик Слави Трифонов.
Мярката "Технологична модернизация" е насочена към микро, малки и средни предприятия от четири икономически сектора: преработваща промишленост, ВиК и управление на отпадъци; създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения, професионални дейности и научни изследвания.
"Това са предимно производствените фирми – за лекарства, медицински изделия и уреди, компютри или оптични материали, храни, напитки, облекла и др. Допустими бяха още предприятия, които се занимават със събиране на отпадъци или с рециклиране на материали, филмови и телевизионни студиа, радиа, телевизии и информационни агенции, както и компании с архитектурна, инженерна или научноизследователска и развойна дейност", поясняват от МИР.
За микропредприятия общата безвъзмездна сума може да бъде до 180 хил. лв., за малки предприятия е до 350 хил. лв., а за средни – до 700 хил. лв.
Сега всеки от класираните кандидати ще бъде поканен да представи доказателства, че отговаря на изискванията, вкл. и за това, че е краен получател на средствата. а кандидатите, на които се отказва предоставянето на финансиране, ще бъдат изпратени мотивирани решения с конкретните основания за отхвърляне, посочват от министерството.
Втора мярка
Следващата по напредък процедура по ПВУ е за „ИКТ решения и киберсигурност“. Подаването на заявки за финансиране приключи на 19 декември и сега предстои оценяване. Подадени са близо 7 700 проектни предложения за над 146 млн. лв. Печелившите фирми ще бъдат обявени обяви на сайта на МИР до края на януари 2023 г.
Източници: actualno.com, segabg.com