Китайските производители на електромобили изтласкват западните конкуренти от местния пазар

Китайските производители на електромобили изтласкват западните конкуренти от местния пазар
Делът на Tesla в Китай е спаднал до 7,5%

Китайският пазар на електромобили е най-големият в света и много експерти твърдят, че това е станало благодарение на дългогодишната политика на правителството за субсидиране на индустрията. В същото време местните марки бързо печелят симпатиите на китайските купувачи, ако са подходящи за цената и функционалността, дори ако марката не се гордее с дълга история.

Според статистически данни на Китайската асоциация на производителите на леки автомобили, през първите седем месеца на тази година местните производители на автомобили са продали близо 80 % от електрическите превозни средства с батерии в Китай, а някои сравнително млади играчи дори са успели да надминат съвместните предприятия на германския автомобилен гигант Volkswagen, който през последните години понякога оспорваше статута на Toyota Motor като най-големия производител на автомобили в света.

Според китайската методология електрическите автомобили, задвижвани от батерии, се отчитат заедно с хибридите, отделно от автомобилите с горивни клетки. През юли повече от една четвърт от всички продадени в Китай леки автомобили принадлежат към т.нар. категория "превозни средства с нова енергия" (NEV). Преди година само един от всеки шест леки автомобила, продадени в Китай, принадлежеше към тази категория. Според прогнозите на профилната асоциация до края на настоящата година в Китайската народна република ще бъдат продадени 6 милиона автомобила от категорията NEV, което е два пъти повече от миналата година. По данни на BloombergNEF до 2040 г. обемът на продажбите на такива автомобили в Китай ще нарасне до 22,3 млн. броя, което ще представлява една трета от световните обеми.

В този контекст за всички участници на автомобилния пазар е важно да бъдат лоялни към китайските купувачи, а местните компании се справят по-добре. В категорията NEV например китайската компания BYD заема първо място с 29% от китайския пазар през първите седем месеца на тази година за своите електрически и плъгин хибриди. Досега обаче само Tesla е получила правото да произвежда автомобилите си в Китай, без задължително да създава съвместно предприятие с местен партньор. Дори най-популярният електрически автомобил в Китай, Wuling Hongguang Mini EV, се произвежда от съвместно предприятие с General Motors, в което американската корпорация притежава по-малко от 50%.

 

Според експерти, интервюирани от Bloomberg, факторът цена и адаптирането на функционалността на електрическите автомобили към нуждите на местния пазар са много важни за китайските потребители. Дори plug-in хибридите на местни марки в Китай вече струват толкова или по-малко, отколкото конвенционалните автомобили с вътрешно горене на чуждестранни марки, а в случая с електрическите автомобили разликата в полза на местните продукти е решаваща. Младата марка Hozon, която е на девето място в челната десетка, предлага малки електрически седани за 12 000 долара на жителите на китайските провинции и досега никой от чуждестранните ѝ конкуренти не може да направи същото.

Китайските производители на автомобили са по-внимателни към навиците и предпочитанията на китайските купувачи, както и към особеностите на местната инфраструктура. NIO разработва мрежа от станции за бърза смяна на батерии, където собственикът на съвместим със системата електромобил може да допълни пробега си за около три минути, без да напуска автомобила. Манипулаторите на специалната станция ще заменят изтощената батерия със заредена, така че на собственика на автомобила няма да се налага да търси зарядна станция и да губи време в нея. Основните конкуренти на Tesla в Китай също се фокусират върху разработването на гласови асистенти, които, разбираемо, отговарят по-добре на нуждите на местните потребители.

Нивото на притежание на превозни средства сред китайското население е четири пъти по-ниско от това в САЩ, а пазарният потенциал в страна с 1,4 милиарда жители е огромен. Големите западни корпорации разполагат с внушителни бюджети, натрупани в продължение на столетие на пазара на автомобили с двигатели с вътрешно горене, но това предимство невинаги се проявява на китайския пазар, тъй като младите участници нямат баласт от наследени предприятия и инфраструктура. Дори и без тези недостатъци Tesla е едва на второ място в Китай през първите седем месеца на тази година, след местния концерн BYD.

Коментари

  • По данни на BloombergNEF до 2040 г.

    02 Sep 2022 15:15ч.

    никой вече няма да си спомня кои бяха пишман анализаторите от Блумберг, а всеки първи уважаващ себе си водач ще управлява китайска кола.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Observer

    02 Sep 2022 21:35ч.

    По-скоро учудва високият пазарен дял на Тесла. Китай има огромно производство на автомобили, преобладаващо на ниски цени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи