Киргизи, узбеки и непалци в топ 3 на 10-те хиляди чужди работници у нас, а плачем за още 250 000

Киргизи, узбеки и непалци в топ 3 на 10-те хиляди чужди работници у нас, а плачем за още 250 000

През 2024-а 40% от новодошлите си тръгнали преди третия месец

Чуждите специалисти с разрешение за работа са доста малко

През 2024 г. за първи път от пандемията насам броят на гастарбайтерите от трети страни, които се трудят в България, премина границата от 10 хиляди.

10 403 жители от държави извън Европейския съюз са започнали работа у нас миналата година според Агенцията по заетостта. Заради нови облекчения и увеличаващите се доходи у нас

България става все по-привлекателна за чужденци извън ЕС.

Въпреки това обаче, погледнато през годините, вносът на работниците не се е увеличил драстично. Преди пандемията - през 2019 г., сме внесли 11 443 сезонни работници. Заради COVID ограниченията година по-късно вече бяха само 5268.

През следващите години темпът отново започва да нараства и през миналата година стига 10 403. (Виж инфографиката.)

В рекордната 2019-а от Украйна са внесени 1624 работници, следва Молдова с 250, Северна Македония със 111, Туркменистан с 64 и Киргизката република – 43.

Днес топ 5 изглежда така: Киргизка република – 2709, Узбекистан – 2151, Непал –1328, Молдова-1043, и Турция - 1003.

Днес подреждането е почти същото с разликата, че цифрите са далеч по-внушителни.

Бизнесът обаче продължава да изпитва все по-голям глад за кадри, като недостигът стига до внушителните 250 000 служители за почти всички сектори на икономиката ни. Това се дължи най-вече на застаряването на населението и рекордно ниската безработица у нас, която през декември м.г. за първи път падна под 150 хил. души.

Твърде е възможно цифрите на Агенцията по заетостта за вноса на работници да не са съвсем точни, защото разрешенията за сезонен работник и за преместване на човек по вътрешнокорпоративен трансфер вече се издават от дирекция “Миграция”. И на практика достъпът до пазара на труда се разрешава от МВР след получено положително писмено становище от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта.

Писменото становище е относно наличието или липсата на основание за предоставяне на достъп до пазара на труда.

Синдикатът КНСБ например оспорва данните на Агенцията по заетостта и твърди, че е преброил над 36 хиляди работещи у нас от трети страни, само че няма как да докаже това.

От началото на годината Агенцията по заетостта е обработила над 150 заявления за краткосрочна заетост до 90 дни и е регистрирала заетостта на над 1200 души от трети държави. Обикновено сега е сезонът, в който наемането на нови работници започва и с наближаването на лятото бройката винаги се увеличава многократно.

Не се променя засега тенденцията кадрите, които внасяме, да са предимно персонал за хотели и ресторанти.

Затова логично сезонната заетост на чужденци е най-търсена в Бургас, Слънчев бряг, Варна, Албена, Златни пясъци, Несебър, Созопол, София, Банско, Боровец и др.

В тази връзка Агенцията по заетостта напомня за новата електронна услуга, която предоставя чрез Платформа за производство за издаване на разрешителни за работа на чужденци (ППИР). Чрез нея регистрацията на сезонна заетост до 90 дни за чужденци е улеснена и може да бъде извършена не само на хартия, но и по електронен път.

Тя се намира на адрес https://workinbulgaria.egov.bg.

Лошото е, че през миналата година повече от 40% от чужденците с разрешение да работят у нас са напуснали България преди третия месец и отиват в Западна Европа. Това бяха предимно работници от Индия и Шри Ланка. Случаите на оплаквания предимно на хотелиери не бяха един или два.

Засега обаче няма как да се противодейства ефективно на това явление. В един от случаите току-що дошли шриланкийци в един хотел бяха зарязали всичко, включително и издадените им документи за работа в хотела, и просто са заминали нанякъде.

Със синя карта, която е предназначена за внос на специалисти, а не на общи работници, все още идват твърде малко хора – само 492 карти са издадени от края на юли до 31 декември 2024 година.

През 2023 г. това право бяха получили 955 граждани, като общо издадените положителни становища от агенцията са 1195 става ясно от отговор на социалния министър Борислав Гуцанов до депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров.

Най-много специалисти продължаваме да внасяме от Русия – 486, следват Беларус и Турция с по 79, Украйна с 52, Куба с 44, Индия с 36, Сърбия с 15, Тунис с 14, Филипините с 11 и др.

Привличането на висококвалифицирани работници от трети страни както и задържането им на българския пазар на труда, от една страна, зависи от улесняването на достъпа чрез законодателни мерки, но от друга – от инициативата на българските работодатели да създават работни места с условия на труд, конкурентни на останалите държави в ЕС, пише министърът в отговора си.https://admin.glasove.com/news/create

В строителството са предимно от Турция, шивашките цехове наемат чак от Индия

В строителството у нас най-голяма е групата на чуждестранните работници от Турция, докато в шивашката ни промишленост вече са принудени да наемат служители от най-далечните страни - Индия и Шри Ланка, което са избягвали доскоро заради големите транспортни разходи.

Обикновено нашите работодатели наемат групи от по 10, 20 дори по 50 човека. Законовото ограничение е, че една фирма не може да има повече от 35% служители от трети страни извън Европейския съюз. Например, ако през 2024 г. една фирма е имала средно 100 работници, то през 2025 г. тя има право да наеме максимум 35 души от страни извън ЕС. Заплащането на тези служители трябва да е същото като на българите.

В туризма, където са най-многобройните работещи от трети страни, започват подготовката за внос на работници за летния сезон още през зимата, тъй като процедурите траят доста дълго, най-малко 2-3 месеца. Опитът от 2018-2019 г. показа на хотелиерите и ресторантьорите, че няма как да отлагат тази работа чак за април-май, когато обикновено наемат българските си служители. Защото персоналът им трябва още в началото на юни и ако кандидатстват късно, сезонът може да се е преполовил, докато намерят кой да работи.

Освен това в туризма продължават да настояват разрешителните за сезонни работници да са по-дълги от сегашните 90 дни, защото това е продължителността на целия активен летен сезон, а трябва все пак да има и период на адаптация и обучение преди това. В много от курортите биха искали персоналът от далечните държави да стои поне до средата и дори до края на септември.

Изнточник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • художника

    13 Фев 2025 9:33ч.

    Аз ли съм малоумен или пишещия статията? Безработица не се ли измерва в брои НЕЗАЕТИ работни места ? Рекордно ниска безработица със под 150 хиляди НЕЗАЕТИ места, пък бизнеса ревел видишли за 250 ХИЛЯДИ, че ако може и чужденци, че ако може и извън ЕС? Пак питам аз ли съм малоумен ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    13 Фев 2025 10:04ч.

    северно кайро (между халите, женския пазар и лъвов мост е претъпкано с инженери, лекари, агрономи и вся остальная. корумпетата в силовите структури харесват това! неслучайно някои "необходими" учреждения са на един *** (хвърлей, вие какво си помислихте?) разстояние.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Селянин

    13 Фев 2025 9:35ч.

    Който иска да е европеец и да членува в клуба на богатите трябва да попреглътне някои неща, кафеви неща. И не си мислете с надежда "ей сега ще дойде АфД и ще оправим Европа както Тръмп Америка - надежди говежди. Няма как хем "всички да сме добре" хем някой да мете улиците, това вече е съборило не една просперираща цивилизация (и Рим в това число)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • християнин

    13 Фев 2025 9:44ч.

    Това едва ли ще съкрати броя на калинките, подбирани само заради външния им вид на варосани гробници. Друг трябва да е подходът, обаче такъв - калпав - ни е светът, и това най-вече си личи от кадровия подбор при капитализма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    13 Фев 2025 12:35ч.

    Те и в Швеция така си представяха нещата: те ще са началници, араби и африканци ще бачкат. Сега се оказа че така на.ечените "нов внос" докараха със себе си бандитизма, ислямизма, и шведите сега ревнаха. Не ни трябват киргизи, узбеки. Ако имаме грам мозък ще спрем този нов внос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    13 Фев 2025 10:00ч.

    250 К Узбери и Киргизи ще ви шибат като помяри квито сте смотани и продажни, питайте в Русия тези етнически диаспори какво правят и трудно с тях се справят...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    13 Фев 2025 11:06ч.

    Крокус сити хол 22.03.2024г - 145 загинали, 551 ранени, 4-мата извършители граждани на Таджикистан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитен

    13 Фев 2025 10:11ч.

    В нас има едва 17 хиляди свободни работни места според НСИ и около 35 хиляди в сайтовете за работа голяма част от които са изтекли и не са махнати. Ние имаме огромен излишък от ненужна работна ръка, а не недостиг. Имаме цели 650 000 държавни служители, от които 500 хиляди ненужни. Имаме най-много учители, полицаи на глава от населението в цяла Европа. Например у нас на всеки 9 деца има 1 нает учител при нормално 1 учител на 30 деца. Да не говориме че имаме 800 000 безработни, които се водят икономически неактивни. Плачем да се отървем от ненужна работна ръка и не ни трябват никакви хора. Това са лъжи с цел да се ограничават доходите в някои сектори и нищо повече...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитен

    13 Фев 2025 10:30ч.

    У нас има около 700 хиляди деца от 1-12 клас и за тях се грижат над 95 хиляди учители и още поне 20 хиляди чиновници в експерти в МОН. Това е гигантско число за такъв малък брой деца. На всеки 7 деца назначен човек да ги надзирава. Има защитени училища в страна с по 40-50 деца и 20 учители. В България поне 2 пъти повече учители от Германия и 3 пъти повече от САЩ спрямо броя на децата, а българчетата са най-неграмотните в Европа и много по-глупави от американчетата. Като за капак на всичко се реве, че имало кадрова криза и имало недостиг на учители. Има колосален излишък - никакъв недостиг няма...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • любопитен спрямо Любопитния

    13 Фев 2025 10:39ч.

    Това, което си казал в предпоследното изречение на поста си, хипотеза ли е или лозунг?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    13 Фев 2025 10:39ч.

    Тоя пак за учителите се захвана. Това ли ви е най-голямата мъка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нали някой

    13 Фев 2025 10:54ч.

    Трябва да ви плаща пенсиите, бе дърти комунета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • художника

    13 Фев 2025 11:00ч.

    Е как да платят пенсиите на дъртите комунета, като вноса на тези кучета е именно за минимална заплата и ако може без договор?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 10:54

    13 Фев 2025 11:15ч.

    Ти имаш ли пенсия за умствена инвалидност или разчиташ само на контейнера ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    13 Фев 2025 11:25ч.

    Безработица "150 хил. души", недостиг от 250 хиляди, чужденци работещи в България 10403. И така, колко са недостигащите работници?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    13 Фев 2025 12:04ч.

    БГ бизнеса.леле каква дума,.... страда , а това е толкова недопостимо......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бизнесмен

    13 Фев 2025 12:40ч.

    Киргизи, узбеки и непалци не ща. Ще ибягат щото и те искат паре. Требат ми неарделталци като мене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи