Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки, нужни са и електротехници, заварчици, стругари

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки, нужни са и електротехници, заварчици, стругари

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), са заявили, че имат остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки, 22 на сто – на природните, математика и информатика, и 19 на сто – на социалните, стопанските и правните науки. Около 60 на сто от анкетираните са посочили необходимостта от кадри със средно образование: технически персонал, електротехници, заварчици, машинни оператори, механици и техници, стругари, търговски персонал, сервитьори, шивачи, ВиК специалисти др. 

Това съобщи в интервю за БТА председателят на БТПП Цветан Симеонов, който представи резултатите от бизнес анкетата на Палатата "Оценка на необходимостта от кадри в средното и висшето образование в България".

Анкетата е редовна и се прави всяка година сред бизнеса в края на януари, като за 2025 г. тя е извършена в периода 29 януари – 5 февруари и е във връзка с разработването на проекта на Решение на Министерския съвет за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и научни организации на Република България за учебната 2025/2026 г.

Българската търговско-промишлена палата провежда проучването за необходимостта от кадри в определено професионално направление и специалности и го допълва с анкетата с въпроси, свързани и с необходимостта от кадри и специалисти със средното образование, както и с оценка на умения и знания на завършили кадри, каза председателят на БТПП.

Най-голямата необходима бройка, посочена индикативно от бизнеса, е за специалисти с висше образование в областите здравеопазване и спорт – над 500, технически науки – над 360, аграрни науки и ветеринарна медицина – над 70, отбрана и сигурност – над 30, сочат резултати от анкетата.

Деветдесет на сто от респондентите са посочили, че завършващите образованието си в България кадри нямат достатъчни професионални и практически умения. Според 44 на сто от анкетираните на завършващите им липсват комуникационни умения, а 36 на сто от представителите на бизнеса виждат проблем в отсъствието на базови икономически познания. Едва 18 на сто от участвалите в допитването предприемачи са посочили, че знанията и уменията за завършващите са на добро ниво.

В тазгодишната анкета са поканени да участват 6000 адресати, а са отговорили 110 респонденти, което е с 30 на сто повече от 2024 г, когато те са били 85, каза Симеонов. По думите му, към темата има сериозен интерес от бизнеса, защото липсата на квалифицирана работна ръка е водещ проблем, посочен от деловите среди, вече за трета поредна година в Европейското икономическо проучване, в което Палатата участва. Мерките и активностите, в които БТПП участва в това направление, са с над 700 интервюирани представители на бизнеса, допълни Симеонов.

Кадровият проблем

Председателят на БТПП напомни, че според проучване на Агенцията по заетостта от октомври 2024 г. българският бизнес ще има нужда от над 262 000 работници и специалисти в следващите 12 месеца. Работодателите ще търсят близо 153 000 специалисти с квалификация. Българският бизнес ще се нуждае и от близо 59 300 специалисти с правоспособност или с висше образование.

Най-засегнатите в страната сектори от дефицит на кадри са индустрията, търговията, туризмът, транспортът, здравеопазването, строителството и селското и горското стопанство, каза председателят на БТПП.

България трябва да развие възможностите за внос на работна ръка, съобразно нуждите на предприемачеството и при регулиране на миграцията, смята Цветан Симеонов. Според него визовите проблеми при наемането на хора от трети страни у нас все още се неглижират от институциите. Най-тежка е ситуацията с кадрите в Министерството на външните работи както като количество, така и като качество за консулските служби. Необходими са 1-2 милиона лева годишно, за да се реши по-трайно проблемът. Те ще се върнат многократно, с повишената производителност и привлечени нови инвестиции, за които недостигът на квалифицирана работна ръка е проблем, каза председателят на БТПП.

Попитан доколко възнагражденията са причина за липсата на интерес както от български, така и от чужди работници и специалисти за търсене на работа у нас, Цветан Симеонов изтъкна, че заплатите са "резултатна величина от престиран труд с необходимите знания, умения и резултати за повишаване на стопанската дейност на предприятията". Според него не само заплатите са водещи при връщането на български специалисти от чужбина, а и добрите условия на живот, започвайки с подобряване на върховенството на закона, чиста околна среда, ограничаване на бюрокрацията, сигурност.

Потенциал за работна ръка според председателя на БТПП има и сред обучаващите се у нас студенти от развиващи се страни. За целта обаче е нужно да има държавно финансирани програми за тях и облекчаване на процедурите за наемането им на работа. Развитието на дуалната форма на обучение пък е възможност за осигуряване на квалифицирани кадри за бизнеса и ниска младежка безработица. Попълването на кадровите дефицити може да стане и чрез програми за заетост на хората в трета възраст с цел по-продължителното използване на техните знания и умения. 

Според БТПП са нужни и промени в работата на Агенцията за социално подпомагане с цел включване на част от отказалите се да търсят работа да получат стимули за участие в пазара на труд. Според БТТП работата на Агенцията трябва да се приближи до качеството на услугите, предлагани на частните агенции, предлагащи рекрутингови услуги.

Сред мерките, които БТПП посочва за справяне с липсата на квалифицирана работна ръка, е необходимостта от стимулиране на въвеждането на иновации, нови машини, нови технологии, с които да се намали нуждата от работници.

Връзката образование - бизнес

Моделът "парите следват ученика" или студента не е от най-добрите модели за финансиране на образованието, защото с този принцип се цели по-скоро привличане на ученици и студенти и осигуряване на повече бройки, смята председателят на БТПП. Негативната страна от това е, че се занижават критериите за прием и оценяване, няма никаква или се неглижира потребността на бизнеса, който ще предоставя работа на завършващите. Лекарството би следвало да е въвеждане на задължение за получаване на средства (или някаква част от парите, например една трета), ако в срок от година-година и половина завършващият бъде нает по специалността си. Това ще бъде стимул за училищата и университетите да работят заедно, без посредници, смята Цветан Симеонов.

Образователната ни система се нуждае от мерки, гарантиращи по-тясно свързване на образованието, професионалното обучение и квалификацията с нуждите на предприемачеството. Те трябва да бъдат насочени към: изграждане и поддържане на система за прогнозиране (в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план) на потребностите на бизнеса от определени професии, умения, компетенции, вкл. в перспективни и ключови за икономиката отрасли, както и въвеждането на планове за обучения, свързани със зелени работни места. Има нужда и от разширяване на възможностите за включване на практикуващи специалисти във всички нива на образованието и обучението в изработването на програмите за обучение, провеждането на обучение и в оценката на резултатите, на придобитите знания и умения. Според БТПП трябва да се подобри данъчното отчитане на подобни дейности, съобразено с добрите практики на отчитане на инвестициите в "човешки капитал". Необходимо е също и приоритизиране при финансирането на държавната поръчка в сферата на висшето образование на техническите специалности и бакалавърските и магистърски програми по фундаментални природни науки, които са от решаващо значение за развитието на икономиката, каза председателят на БТПП. Той е на мнение, че е необходимо и създаването на механизъм, гарантиращ съответствие на план-приема в професионалните гимназии и във висшите училища с потребностите на бизнеса. 

Адаптирането на професионалното образование и обучение към нуждите на пазара на труда трябва да стане чрез насърчаване организирането и провеждането на стажантски програми и практики. За БТПП е важно и създаването на Консултативен съвет по въпросите на висшето образование с участието на всички заинтересовани страни. 

Учебните програми трябва да се актуализират и опростят в съответствие с изискванията на пазара на труда, а квалификацията на преподавателите, особено на тези, които преподават специализирани предмети в професионалните гимназии, трябва да се повиши, каза Цветан Симеонов. 

Според него размерът на повишение на заплатите на учителите трябва да бъде обвързан с резултатите от външното оценяване. Например, ако има регистрирани по-добри резултати – спад на функционално неграмотните с определен процент, със същата цифра, с която е регистрирано подобрението, трябва да бъде направено увеличението на възнаграждението за съответния учител или училище, каза Симеонов. 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • С таксиджии, келнери и фризьорки не става ли?

    09 Фев 2025 8:31ч.

    Нали демокрация и банани, божем?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То и аз искам класна мурва

    11 Фев 2025 9:07ч.

    Да ми олаби жилата за 5 лефа ама няма. Иска две иляди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами върнете тия, дето от десетилетия са Там, ногу просто.

    09 Фев 2025 8:36ч.

    Там са получили съответната оценка на способностите си, условия за работа по специалността си, възможности за усъвършенстване и шест-седемцифрени заплати. Осигурявате ги съответно и проблемът е решен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Елеонора

    09 Фев 2025 8:46ч.

    За сметка на това гъмжи от интернетни тролове. Полуграмотни, възраст 70+, изкукали психотици...толкова по-добре ! Бачкат за стотинки, не плащаме осигуровки !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    09 Фев 2025 10:16ч.

    стрино, не обиждай старите хора, старостта е твоето бъдеще. ако вече не си там. и да те светна някои неща, бидейки технократ и без претенции за грамотност - препинателният знак се поставя след края на думата, а следващата дума не започва веднага след него. капиш?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 8:46

    09 Фев 2025 11:48ч.

    Себе си ли описваш ? Ти да не си поредният никнейм на многониковия смърдялник ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бизнесмен

    09 Фев 2025 8:47ч.

    Такова животно - български безнесмен няма. Само мошеници без никаква визия за развитие на бизнеса и кадрите. Така ще бъде, като приемат служителите си като крепостни. Всяка година ги гледам как реват, че се вдига минималната заплата и как производителността на труда расте по-бавно от ръста на заплатите. Всички са им виновни, но не поглеждат колко са бездарни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 09 Фев 2025 8:47ч. Такова животно - български безнесмен няма. Само мошеници без никаква визия за развитие на бизнеса и кадрите. Така ще бъде, като приемат служителите си като крепостни.

    09 Фев 2025 9:07ч.

    "Бизнесът" да ни алармира колко от наследниците и наследничките МУ са с висше техническо образование и колко са със средно за електротехници/-ки, заварчици и стругари/-ки? "Бизнесът" да обучи по описаните по-горе професии, а може и фрезисти разлапацаните си бизнеснаследници, та чак след това да алармира. Апропо защо е необходимо Държавата да произвежда кадри за "Бизнеса"?! Да се хване "Бизнесът" у ръце да изгради няколко професионални учебни центъра - ПУЦ и да започва да кове кадрите, които му липсват. Еб@ди "Бизнеса", който не може да си подготви кадрите, а чака на Държавата, която според същия този бизнес е лош стопанин! Та това си е някакво шизофренно състояние на Бизнеса, не ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    09 Фев 2025 10:02ч.

    Какъв бизнес? Това е една Хидра , концентрирала интересите си чрез властимащите. Бизнес, ха ха ха...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    09 Фев 2025 10:55ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=OF0t-1T02ro :-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Инфлуензър

    09 Фев 2025 9:09ч.

    Да развиват ИИ, той ще докара нов Златен век.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    09 Фев 2025 9:16ч.

    Все нямало кадри и в същото време има 1 200 000 лица извън пазара на труда - тоест на възраст 15-65 години, които НЕ учат, НЕ работят, НЕ търсят работа, няма и да потърсят, защото или лежат на "социал", или се занимават с незаконна или изцяло престъпна дейност !!! Обърнете внимание, че голяма част от незаетите работни места са именно за работници с невисоко ниво на образование и квалификация. ТОВА е резултатът от щедрата социална политика, насочена към хъхpeщото прeме, която го стимулираше да се развъжда безконтролно, да НЕ учи и да не изгражда трудови навици - изцяло на гърба на работещите хора, от които държавата само вземаше, без да им даде нищо в замяна. Все едно някой луд градинар умишлено да унищожава полезните растения, но да полива и наторява плевелите... е, какво ще стане много скоро от такава градина? Сега бизнесът напира да внася узбеки, индийци, бангладешци.... щото на нашите местни индийци никой не се осмелява да им спре помощите и да ги застави да работят.... вместо това ще реинтегрирали на пазара на труда хората на 65+ с идеята да работят докато умрaт, за да могат хъхpeците да ядат и пият, докато умpaт !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    09 Фев 2025 9:18ч.

    Да не говорим за идеята за обвързване на учителските заплати с резултатите без да се отчита спецификата на училищата. Я - авторът на идеята - да го пратим в едно хъхpeшко училище, където ромовите малки отиват в първи клас без да могат да говорят членоразделно и да ползват тоалетната, а до пети клас не знаят азбуката, защото един ден се мотаят из училище, после две седмици не идват - да го видим какви резултати ще извади.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Същите,

    09 Фев 2025 9:58ч.

    за които става дума/живеещи от източване на социални системи тук и в чужбина/, са и платени избиратели на едни "големи" партии. Затова не се закачат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • така е

    09 Фев 2025 10:01ч.

    В това е проблема, че все по-неграмотни учиници излизат от училище, а учителите все за увеличение реват, но КПД-то им издиша. Защото цигани е имало винаги, но не винаги са излизали неграмотни, това зависи от учителите и техните умения. И тази порочна практика парите да следват ученика трябва да се отмени защото има отрицателен ефект. Абсурдно е учители да са по-некомпетентни от родители!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие

    09 Фев 2025 15:05ч.

    Все още циганите не са напуснали българия, и само те работят по полето, по фабриките, по строителните и ремонтните площадки. А циганите извън страната работят също и са ценени. Социални помощи в българия не съществуват. Сега в България живеят 5,5 милиона. 2-милиона са работещите. Около 1,5 милиона са над 65г. Пенсионерите са 2-милиона. Децата са 1-милион. Какви специалности и какви заплати, го пише по обявите. Цените на продуктите и на трудът зависи от световните цени и от достъпът до пазарите. Не стойте в България, така само губите. Не се надявайте тя да се оправи. Образованието само ще подклажда износът, но заплати които не носят бъдеще - също. Младите може до 30-годишни да си делят квартира и да пестят от храна и отопление за да ходят да се забавляват макар и мизерно. Но трябва да се задомят и развиват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    09 Фев 2025 9:17ч.

    Почти не останаха технически ориентирани кадри, които да обучават подрастващите в областта на техническите науки. Това е така, защото не само отдавна закриха единното средно политехническо образование, но и в България нямаме промишленост и армия, каквито бяха налице при социализма. А те са основните попивателни на технически специалисти. Евроинтеграцията се оказа прокоба и даже смърт за нашата техническа грамотност и свързаното с нея образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бачкатор

    09 Фев 2025 9:51ч.

    Ама глупости, кадри има всякакви, аз всеки ден виждам преквалифицирани всякакви инженери. Ама те бягат като дявол от тамян от въпросния бизнес, който си мисли, че с 3000 лв са заплата. С 3000 лв можеш спокойно да си избришеш гзъ. Инженер нанай. Много били трябвали заварчици, вик, електро и стругари, ама ако може на 2000 лв заплата. Е, да продължават да си ги търсят. Бакшиш в София си ги докарва тия пари с въртене на геврека до летището и обратно, защо да учи? Обяви искам, конкретни обяви, да го видим колко всъщност ги търси и колко всъщност му трябват такива кадри. Аз твърдя, че не му трябват кадри на бизнеса. Ако му трябваха, щеше да вдига заплатите. Пазар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е глупости, ама айде - кадрите от миналото вече са пред пенсиониране, а новите са безнадеждни без индустриална база в отечеството ни

    09 Фев 2025 10:00ч.

    Бизнесът нищо не вдига, защото мисли само за печалбата си. Бизнесът е конюнктурно дело. Няма ли държава със стратегическо планиране на публичната сфера, няма и здраво общество. Чакай ти на бизнеса...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    09 Фев 2025 9:21ч.

    Наличието на думата "зелени" обезсмисля и малкото общоизвестни неща (които не са, разбира се, днешно Велико откритие) ... Едно време имаше "разпределение", от което много ревахме. Само че, който дава парите, той поръчва и музиката, нали? Сега можеш да го наречеш "договор", "контракт* или каквото си щете, но трябва да има задължения за обучавания към този, който му плаща обучението. Това означава и бизнесът да отвори кесията, щото видно е, че чакайки безучастно нобеловите лауреати, работата няма да стане. Иначе - специалисти хол. И ако ползват такива, да си им платят парите за обучението. Ей такива простички работи, ама надай се, жено....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за съжаление

    09 Фев 2025 9:45ч.

    Бизнесът, с оглед на работата си и свързаните с нея егоистични приоритети, много рядко мисли стратегически в социален аспект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    09 Фев 2025 14:30ч.

    Това мислене изобщо не е в социален аспект. Това е инстинкт за самосъхранение. За съжаление голямата част от бизнеса са "еднодневки". Да направим удар и да бягаме...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха-ха

    09 Фев 2025 9:44ч.

    Ползвайте IT сп ециялисти и IA. Нали там беше бъдещето. Скоро ще се чудите и какво да ядете и ще има само един отговор протеинови блокчета от червеи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бачкатор

    09 Фев 2025 9:54ч.

    Естествено, че е там. Да не мислиш, че някой изобщо заварява на ръка в фабриката на тесла? Просто въпеосния "бизнес" иска да мине метър и ако може държавата да му даде парички, че да прищипе мющерия от някой излъгал се да му работи. Фарс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 09 Фев 2025 9:44ч. Ползвайте IT сп ециялисти и IA. Нали там беше бъдещето. Скоро ще се чудите и какво да ядете и ще има само един отговор протеинови блокчета от червеи.

    09 Фев 2025 10:17ч.

    Точно! Господинът от БТПП, който е потънал в сълзи да се разходи инкогнито из българските технически висши училища, за да усети пренебрежението към класическите инженерни науки и еуфорията пред ИИ и всякакви ИТ шмекерии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха-ха

    11 Фев 2025 12:05ч.

    Не бъркай роботите с IT индустрията, която дори не съществуваше, когато роботите заваряваха тенекии по немските заводи. И този ИИ е една боза, дето глупавите се надяват да избави от тъпотата им. Това е нищо повече от една търсачка. Никаква мисъл, никаква креативност. На това ли викате интелект. Накрая ще се окаже, че компютрите били компоти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    09 Фев 2025 9:44ч.

    Техникумите вместо глупости да ги финансират за тези специалности.А бизнесът не х.й в устата да държи, а да дава стипендии на учениците и да ги взима на стажове, обзавежда училищата с работилници. Да натиска кметове-дерибеи за такива паралелки. Стига само далавери, схеми и източване на субсидии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бачкатор

    09 Фев 2025 9:44ч.

    Значи, имам чуството, че някои журналисти са малоумни. Ако има читав жирналист, следващата такава статия трябва да бъде прикрепена с 1 страница конкретни обяви с тези супер търсени специалности от въпросния бизнес. Иначе оставам с впечатлението, че това са пълни лъжи, анкетки някакви глупави. Очаквам: заварчик, заплата, град, кратко описание. ВиК спец., заплата, град, описание. Електротехник, заплата, град, описание. Стругар, заплата, град описание. Кво значи, наблъскано с числа и никаква конкретика... само анкетки. Давайте да ги видим условоята по този недостиг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    09 Фев 2025 9:55ч.

    Така нареченият български бизнес има само изисквания, но не и отговорности. Както се казва по-горе "заплатите са резултатна величина", което означава- ако нещо остане, може и да ви платим. Искат образованието да им осигури квалифицирани специалисти, но не предлагат нито стипендии, нито договори с образователните институции, които да подкрепят подготовката им...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Клара Кулакова

    09 Фев 2025 9:57ч.

    Българският псевдо бизнес да се научи да плаща! Не може инженерите да взимат по-ниска заплата от работниците или техниките! Все по-малко работна ръка с висше образование ще имате, ако не се научите да плащате и фа цените кадрите си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смешен плач

    09 Фев 2025 10:04ч.

    Отварям Джобс.бг и що да видя - строителен инженер стартова заплата 1600 лв до 2700. Маникюристка стартова заплата 3500 до 5. Аре бегайте, бе, "бизнесмени"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    09 Фев 2025 14:37ч.

    ВиК асоциация. Главен секретар юрист задължително. На трудов договор. Заплата - доскоро 700 лв. Скоро не е имало конкурс, но едва ли се е променило нещо. Гл. Секретар - с 12 граждански договора за една година. Плюс гр. договор за друг човек, когато гл. секретар бил в почивка. И що? Ми щото гл. секретар е адвокат! И после нямало желаещи, та затова от зор минали на гр договор... Ама това закон, ама това правилник... Тя държавата се прави на улава, вие от бизнеса чакате, дето основната му задача е спастри всичко, де що може да се открадне...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не ви ли писнаха ежедневните ревове, плачове и тръшкания

    09 Фев 2025 10:13ч.

    На тия частни сайбии-бизнесмени-капиталисти държавата да им осигурява работници, да им изплаща компенсации... Нали искахте по-малко държава, щото била лош стопанин, бе чорбаджии изедници. Ми оправяйте си се сега без нея. Като не сте кадърни - фалит и чао.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    09 Фев 2025 10:15ч.

    Каква ирония - след 35 години ченгеджийница точно ченгенцето Цецко Симеонов да говори от името на българския бизнес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с либерални идеологеми не става тая работа

    09 Фев 2025 10:18ч.

    Не се изяснява онтологично измамната природа на частния статус, оттам - и на частната собственост. Разчита се само на социологически и антропологични анализи, и то произхождащи от стари парадигми, ала от научната гледна точка на задълбочаването, това не е достатъчно. Безусловното уповаване и защитата на частната собственост е преди всичко грешно себеотразяване. Това се схваща трудно, защото в ежедневието си уповаваме на привидностите на нерефлексивното съзнание. Работата с култа към частното много ми прилича на ваксинаторния фашизъм, който ни задължаваше да се ваксинираме, без да обръща никакво внимание на слабостта на медицинския метод, с който привилегироваме себеотразяването на "човека на поголовието".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие искате кадри,а ние добри заплати!

    09 Фев 2025 10:36ч.

    Ноеобългарски-икономически цугванг!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    09 Фев 2025 10:43ч.

    Айде бе, с юристи и другите новомодни специалности дето не мога да ги изговоря не става ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 09 Фев 2025 10:43ч. Айде бе, с юристи и другите новомодни специалности дето не мога да ги изговоря не става ли?

    09 Фев 2025 11:37ч.

    Става, как да не става! С юристчета произведени в ВИИ Карл Маркс, социолози, антрополози, офис менеджери, специалисти по европейско право, журналисти, специалисти от дистанционното и награденото обучение и т.н. и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 35 години

    09 Фев 2025 12:27ч.

    бизнеса само лапа за сметка на кадрите,обучени по времето когато нямаше банани.Сега се сетиха,че бизнес без кадри не става.А кому "банана" държахте толкова време,че не си "отгледахте"кадри!? Или закупуване на лъскави коли и натъпканите устни на "секретарките" ви бяха по-важни за "бизнеса" ви? За помощта от държавата въобще няма да питам-почти сигурно е отишла за някой нов имот по чужбина. Сега викайте всички инфлуенсъри, тиктокъри и ютубъри да ви бачкат за без пари...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уморих се да повтарям, затова, моля, предайте на тоя "бузнес":

    09 Фев 2025 12:54ч.

    ПУЦ, му викат, ПРОФЕСИОНАЛЕН УЧЕБЕН ЦЕНТЪР си организирате, наемате си квалифицирани обучители срещу заплащане, и за 2-3 месеца си обучавате стругари, заварчици, каквото там ви трябва. В НРБ така правеха в големите заводи. И после добре им плащаха, ако ме разбирате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха-ха

    11 Фев 2025 11:58ч.

    Аммм не му се плаща на бузинеса за таквизи дейности. По-ьофтино е да се плаче от сутрин до вечер, белким някой се сети да им внесе нископлатени, че и неплатени роби от нейде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Старата Маги

    09 Фев 2025 13:07ч.

    Така е и вече не вярвам някога да се оправи държавата, докато я управляват некадърници и използвачи. Навремето като завършихме ВХТИ отидохме почти цялата група да работим в новия завод за торове краи Стара Загора. Къде е сега този завод?? Няма го..И колко още други неща ги разсипаха...Сега има счетоводители, търговци, управници, политици...все хора, които не създават блага, а консумират. Защото няма умни управници, които мислят за държавните интереси,а само за личното си богатство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • преминаващ

    09 Фев 2025 17:42ч.

    Сега на мястото на Азотноторовия завод има 1000 дка фотоволтаици и 4 души на работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Азот Ноторов

    09 Фев 2025 22:28ч.

    Така трябва да бъде! Аман от пушещи кунистически комини и цеховете, пълни с лепкав мрак! Фотоволтаиците и перките са ластовичките и щъркелите на Запада и демокрацията - лъскави и корекомски! 45 г. ст.! Вр. е н.!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нация Техническа

    09 Фев 2025 14:47ч.

    По света бизнеса си отглежда кадрите, от които има нужда. Иначе, ей го къде е Мюнхен, Берлин, Дармщадт, Карлсруе...Техническите университети там бълват хиляди търсещи работа кадри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БКП е на власт

    09 Фев 2025 15:12ч.

    Санкционираният е санкциониран заради шефът си. НЕЩО КАТО:Думам ти дъще, сещай се снахо. Цветанов бе нашамарен чрез СВОБОДНА ЕВРОПА - АПАРТАМЕНТИТЕ, за да не се опъва Бойко да приеме СДС под крилото си. Пеевски беше натиснат заради Доган да приеме нещо. Тези около Зеленски сега са отстранени, за да отстъпи за нещо самият Зеленски. Горанов сега изгаря, пак да отстъпи Бойко, нещо свързано с ПП-ДБ, ново правителство коалиция, или да предаде управлението на ГЕРБ и да има коалиция с ДБ-ПП. То в България има два центъра този който държи бсп, ДПС, ИТН, НДСВ, ГЕРБ, Волгин, Карбовси, костадинов и сидеров, и другият център към Прокопиев държащ ДБ, ПП, бсп ... БСП е към двата центъра, те и двата центъра са от червената буржоазия, първо главно и второ главно, НО ЕТО ЗАЩО БСП СЕ ЦЕПИ............. Бойко притисна Овчаров 2006 г. за топлофикация София, за пари или друго, но Станишев натисна тогава вуйчото на Бойко, обвини го, и се разбраха да си затраят и за корупцията на Овчаров и за Войнов.. Шамарът - че няма натовско правителство, който САЩ зашлеви на ПП и ДБ, беше НЕКСО. Сега шамар за Бойко и ГЕРБ, с магнитски за Горанав. Дали ще помогне да се разберат за натовско правителство, или е по-добре посолството на САЩ да избере само Бойко или само ПП-ДБ, чрез властта си над машините за гласуване. (12:33 14.02.2023 - e написано) Посолството е Пилат Понтийски, Бойко е Ирод, Ленчето е Иродиада, Пеевски Е СИНЕДРИОНЪТ, САЩ са Римската империя. Сега караницата е кой ще открадне валутният резерв, САЩ или БКП. Българската олигархия - живковата номенклатура или американските им господари. Ето защо Бойко нарежда да се задържи приемането на еврото. Но има подписан договор за американска АЕЦ-нещо си, те от БКП - ЖИВКОВАТА НОМЕНКЛАТУРА - ОЛИГАРХИЯТА - БЪЛГАРСКАТА КАПИТАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ, нямаше как да откажат на големият шеф - РИМСКАТА ИМПЕРИЯ - САЩ. Може Бойко да е крал от валутният резерв. Валутният резерв - 36 милиарда долара - колкото е договорът за покупка на атомно оборудване от САЩ. Може да е крал колкото 19 милиарда лева, и като приемем еврото ще се разбере. Американците настояват по-младите политици да вземат властта, БКП отказва и чрез съдебен натиск към ПП, се отбранява. Делото срещу Кирчо, за бойковият арест, който беше измислен от ЦРУ за да изчистят Бойко, ама айдее.. Сега пак връщат делото за кметските избори. Ленчето за някакъв подпис.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    09 Фев 2025 18:03ч.

    Берем плодовете от непрестанните експериметни в образованието ни в последните години. Масата подрастващи вече не искат да учат сериозно. Да завърши там некво виШе, па после да размахва дипломата и да иска 5000 лв стартова заплата. Знаещите и можещите отиват навън. Другата тесла са всичките ускорени курсчета в разни школи, които те убеждават, че за 6 месеца ще станеш супер айти специалист, дизайнер, летец на изтребител и т.н. И масата що да се трепе 5 години за зубка?! Пише се на курс за дизайнер (он молив не знае да държи и не може да рисува) и после - велик дизайнер в рекламна агенция. Инженер с 6 месечен курс - не знае физика и механика, обаче ще ходи да строи мостове...те тва ни е целото образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • що не внесете морлоци

    09 Фев 2025 23:12ч.

    От Индия, Непал, Бангладеш и прочее. Хем ще покритие дефицита, хем ще подобрите собствения си генофонд, хем може и някой лев да вземете! Крадливи.......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    10 Фев 2025 9:13ч.

    БГ бизнеса да спре да дава пари за ботокс и цици и да дава стипендии,но друго си е да плчеш и да се оплакваш......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бидейки инженер

    10 Фев 2025 16:24ч.

    и предвид обстоятелствата сменил 4 работни места, основно 2 по 15 години, имах късмет само за кратко да имам умен началник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Късметлия

    11 Фев 2025 11:56ч.

    Аз такова живтно, така и не видях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТАЗИ ЛИПСА

    12 Фев 2025 11:07ч.

    СЕ ПРЕМАХВА СЪС СТИПЕНДИИ , бе "бизнесмени"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    12 Фев 2025 14:29ч.

    Първо искам да направя едно важно уточнение, защото то е важно за разбирането на контекста на коментара ми. Аз съм собственик на малка компания, която оперира в изключително тясноспециализиран сегмент на бизнеса. Да, имам договори с български фирми, но нито седалището ни, нито централният ни офис са в България. Причините за това не са предмет на този разговор. Въпреки че са важни. В самата България съм съдружник в компания за недвижими имоти и юридическа кантора. И от тази позиция, на човек, който отговаря за това някой да си получи заплатата навреме, ето какво имам да кажа. Казвал, значи, бизнесът че имало недостиг на висшисти в техническите специалности. Заварчици и тъй натам. Това не е вярно обаче. Въобще не е вярно и "бизнесът" да не се прави на умряла лисица. Защото всички чудесно знаем къде е заровено кучето. Има си всякакви кадри. Просто не в "бизнес", който плаща жълти стотинки, НЕ осигурява на реалната заплата и не на последно място- все още често липсват трудови договори. Информация от преди седмица: "За новия туристически сезон има недостиг от поне 200 000 души персонал само в морските курорти". Първото изречение на статията:"Голяма част от този недостиг е в най- големия хотел в курорт, който предлага по- висока стартова заплата от 926 лв. това лято". 926 лева. Сериозно ли?! Някой дали би излязъл от дома си за тази заплата? Малко се съмнявам. Това е едната страна на проблема. 95% от българския "бизнес" са странни хора, полуграмотни, скандално некултурни, отчайващо алчни и любезно казано, невъзпитани селяндури. Не селяни, селяндури. Като манталитет, като поведение. Това са хора, които имат хоризонт до новото порше или до морето на Малдивите. И нито милиметър по-далеч. Попитайте ги колко от парите си влагат в обучение на персонала, в подобрения за бизнеса, в качеството на продукта или услугата, предлагани от тях. Или по- добре не ги питайте. Всички се досещаме. А вторият проблем са самите хора. Напълно съгласна съм, че човек с качества, образование и умения трябва да получи съответният им финансов еквивалент. Това е не просто справедливо, това е правилно и напълно нормално. Само че години наред в България наблюдавам едни много любопитен феномен. Хора без опит или с много малко опит,които на интервю за работа поставят смехотворни условия. Реплики като "за заплащане под 10 000 няма разговор" са ежедневие при подбора на персонал. Много хубаво. Чудесно. Но какво ти предлагаш срещу тия десет хиляди? Едва завършен десети клас в Горно Пърчово, английски език на ниво екшън филм и нито един работен ден на 28 годишна възраст. И работодателите имат много кривици, но и хората нямат реалистична идея за уменията си. И особено- за неуменията си. И двете неща са верни. Твърдя най- отговорно именно от позицията си на работодател- основната причина в България на има толкова много хора извън пазара на труда е нежеланието на бизнеса да заплаща адекватни възнаграждения и да плаща реалните данъци, които дължи. За осигуровките даже да не споменавам. От друга страна, работещите в България рядко са склонни да учат нови неща, да развиват умения и да се усъвършенстват. И резултатите от всичко това са налице.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи