АЕЦ „Козлодуй“ удължава договора с „Уестингхаус“ за строежа на 7-и и 8-и блок

АЕЦ „Козлодуй“ удължава договора с „Уестингхаус“ за строежа на 7-и и 8-и блок

Автор: Обективно

Проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности с американската „Уестингхаус“ за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на атомната ни електроцентрала. Продължаването на инженеригна на новите ядрени мощности потвърждава постигнатия напредък при изпълнението на ключовата фаза по проектиране, се казва в съобщение на министерството на енергетиката.

„Подписването на документа е още една важна стъпка в процеса по реализацията на стратегическия за България и региона проект за изграждане на нови ядрени мощности“, заяви енергийният министър Владимир Малинов. Преди дни служебният министър посети САЩ, където българската страна подписа договор с американската кантора „Пилсбъри Уинтроп Шоу Питман“ за консултация по правните казуси и документи, свързани с изграждането на 7-и и 8-и блок на атомната ни електроцентрала.

Правният консултант, в случая американската кантора, ще консултира България за договорите за проектиране, финансиране, изграждане и лицензиране на новите ядрени мощности.

От министерството твърдят, че проектът се изпълнява в срок. „Напредъкът на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и Уестингхаус Електрик Къмпани по изпълнението на дейностите, свързани с фазата на проектиране, показва пълната ангажираност за изпълнението на проекта, следвайки графика, приет с решение на Народното събрание от 18 декември 2023 г.“, твърди министерството на енергетиката.

През юни 2023 г. „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и „Уестингхаус Електрик Къмпани“ подписаха договор за предварителни инженерни дейности, в рамките на който да се оценят предимствата на площадката в АЕЦ „Козлодуй“ за разполагането на два ядрени блока тип AP1000, свързани с наличната инфраструктура, както и да се анализират възможностите на българската индустрия за активно участие в проекта.

След приключването на дейностите по договора, се очаква предоставяне на инженерни услуги, свързани с проектирането, лицензирането, управлението на проекта и инженерното усвояване на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ за разполагането на два нови ядрени блока от 3+ поколение тип AP1000. Цената на договора не е обявена.

Източник: obeкtivno.bg

 

 

Коментари

  • Пацо

    11 Окт 2024 12:16ч.

    Защо ли не е обявена цената на договорите, до сега твърдяха, че нямаме нужда от нови мощности, сега вече е стратегически необходимо, особено с една полу фалирала компания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Окт 2024 14:26ч.

    Сигурно ще е до 2099 г заедно с " Канцлер акта " на Германия ......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "предварителни инженерни дейности"

    11 Окт 2024 13:07ч.

    Дейности като саботаж на съществуващото оборудване например.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боби

    11 Окт 2024 13:50ч.

    За сведение: Росатом строи нов реактор за 2 години от нулата до ключ(зареден с ядрено гориво) с ползване на местна работна ръка и с цена от 6 милиарда ЕВРА. На всичкото отгоре ние имаме голяма част от чаркалаците за два реактора които седят и ръждясват с ориентировъчна цена от 2 милиарда евра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ако САЩ можеха да просъществуват, тия с помощта на Бойко Българоубиец и останалите предатели щяха да източат стотина милиарда долара, без един гвоздей да забият

    11 Окт 2024 13:58ч.

    Добре, че случаят не е такъв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    11 Окт 2024 15:14ч.

    В случая с АЕЦ Вогъл, Джорджия, САЩ за два блока (3 и 4) всеки по 1117 MWe площадката е одобрена през 2006г., строителството започва през март и ноември 2013г. съответно и са въведени в експлоатация през юли 2023г. и април 2024г. Началната цена е изчислена на 14 млрд., оценката през 2018г. вече е за 25 млрд. Окончателно разходите са 36,8 млрд долара (долари 2023г.) У нас можем да очакваме по-голяма динамика- 50 млрд. долара или дори повече. Като имаме предвид, че за един самолет Ф-16, който струва 63 млн. долара, ние плащаме 81 млн. долара, оптимистите могат да очакват още по-висока цена. В разглеждания случай цената е 36,8 млрд долара за 2234 МВе. АЕЦ Ак Кую, която Росатом строи в Турция е с мощност 4800 МВе, а очакваната цена- 24- 25 млрд. долара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    11 Окт 2024 15:31ч.

    Само в територията на абсурдите Булгаристан, може да се работи, че и подписва договор с фалирала фирма с която не работи цял свят! Смятай каква схема е това и как Прокуратурата си бъка в гъза!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    11 Окт 2024 21:21ч.

    Свалям шапка на журналиста .който ще попита министъра.....колко АЕЦ са построили Уе,,,,с......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пандела

    12 Окт 2024 10:45ч.

    за всеки, участвал в продажните схеми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е проект на парламента

    12 Окт 2024 11:46ч.

    Скоро ще плащат сметката!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи