В последният момент премиерът Бойко Борисов и външният министър Екатерина Захариева отмениха предвидените срещи с македонския президент Георге Иванов, който е на официално посещение у нас по покана на българския държавен глава Румен Радев. Според източници на „Гласове“ скандалната отмяна на срещите е извършена по внушение на ЕС, който вини Иванов за вчерашния скандал в Македония. Припомняме, че вчера Иванов изгони от резиденцията си премиера Зоран Заев и министъра на външните работи Никола Димитров, дошли да го информират пост фактум за подписания с Гърция договор за новото име на Македония – Северна Македония.

 

Снимка: Ладислав Цветков, бТВ

 

В резултат на получените от Брюксел инструкции, Борисов и Захариева днес са побързали до отменят планираните си срещи с Иванов.

Посещението на македонския президент е планирано преди три месеца, но явно правителството се страхува, че срещите могат да се възприемат от ЕС като легитимация на позицията на Иванов и предпочита да мишкува.

„Не искаме да се намесваме във вътрешните работи на нашата съседна държава. Нашата позиция е принципна и е ясна, както и на цялата международна общност. Ясна е и позицията на президента на Репубкиа Македония. Българското правителство не вижда смисъл да бъде използвано във вътрешнополитическите дебати в Скопие. Ключова за бъдещето развитие на нашата съседна държава е интеграцията в ЕС и НАТО и тя не бива да бъде поставяна под въпрос”, гласи позицията на Министерството на външните работи.

 

Президентът Румен Радев ще приеме македонския си колега. След срещата се очаква двамата да дадат пресконференция.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Още от категорията

23 коментар/a

ненамеса на 14.06.2018 в 13:24
Ето какво написа Зоран Заев в своя профил във Фейсбук: ДА, ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА! Почитувани мои сограѓани, ИМАМЕ ИСТОРИСКО, ВЕКОВНО РЕШЕНИЕ. Решаваме 25-годишен спор којшто земјата ја влечеше надолу. Кога сите мислеа дека нема излез, ние се одваживме и ТРГНУВАМЕ НАПРЕД. СО РЕШЕНИЕТО ГО ЈАКНЕМЕ ИДЕНТИТЕТОТ МАКЕДОНСКИ. Македонски јазик, македонски народ, Македонец, Македонка, заштитени и зајакнати, еднаш засекогаш. Стоиме исправени пред нашите гордости - пред Кирил и Методиј, Климент и Наум, Крсте Петков Мисирков, пред Гоце Делчев, пред Блаже Конески, Кочо Рацин. Нема веќе ФИРОМ. Нема веќе меѓународни договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Решаваме вековно прашање. Свои сме на своето и тоа конечно e признато од сите наши соседи, од Република Грција и од меѓународната заедница. Со овој договор ќе биде потврден и зајакнат македонскиот етнички и културен идентитет, еднаш засекогаш. Нашата добивка е бесценета - зајакнат идентитет и гаранција за безбедност, стабилност и просперитетна иднина на нашите граѓани. Нашиот влог во компромисот е дефинирање на прецизирано, македонско име за нашата држава. Име кое е достоинствено и географски прецизно - Република Северна Македонија (со превод, на сите јазици). Името е предвидено да биде за севкупна употреба, а ќе се прецизира со амандман во Уставот. Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите Нации. Македонски, Macedonian, без фусноти. Националноста е македонска / граѓани на Република Северна Македонија. Или на англиски: Macedonian / Citizens of the Republic of North Macedonia. Договорот ќе биде презентиран пред сите политички субјекти во државата, а потоа потпишан од претставници на двете влади, после што следува ратификација во Собранието. Веднаш после ратификацијата, Република Грција ќе испрати писмо до Генералниот секретар на НАТО со кое ќе го извести дека меѓу двете земји веќе нема спор и дека не постојат пречки Македонија да добие покана за членство во НАТО. Исто така, Република Грција ќе испрати писмо до претседателот на Европскиот совет, со кое ќе го извести дека веќе нема пречки и дека препорачуваат да добиеме датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Силно веруваме дека Европскиот совет на 28 јуни ќе донесе одлука за почеток на преговорите за Македонија. Силно веруваме, на Самитот на НАТО на 12 јули во Брисел, Македонија ќе добие покана за полноправно членство, како 30-та членка на Алијансата. Почитувани граѓани, ова е вистинското решение. До него стигнавме преку посветен, одговорен и патриотски ангажман. Создадовме историска можност за успех на нашите граѓани. Сите детали се тука, пред очите на јавноста, а ГЛАСОТ НА ГРАЃАНИТЕ Е КОНЕЧЕН. Како што ветивме, со договорот се гарантира дека на есен ќе има референдум. Граѓаните ќе одлучат за иднината! Да кажеме ДА, за македонската иднина. Откако нашите граѓани ќе го потврдат овој историски договор, Република Грција, во своето Собрание, кон крајот на годината ќе го ратификува договорот и ќе го ратификува протоколот за нашето членство во НАТО. Почитувани граѓани, Со решавање на прашањето за името, стануваме членка во НАТО. На 30-от јарбол пред НАТО ќе се вее македонското знаме. Македонија еднаш засекогаш ја ставаме на мапата на стабилни и развојни земји. Нема назад. Ќе застанеме рамо-до-рамо со нашите западни партнери. Младите од Македонија ќе бидат еднакви со своите врсници од ЕУ, нема да има потреба да се вадат пасоши од други држави. Почитувани мои сограѓани, Македонија нема веќе генерации за губење. Покажавме дека сме подготвени да го преземеме лидерството и одговорноста и затоа повикувам на граѓанска одважност. Повикувам на обединување околу врвните државни и национални приоритети - ги повикувам претседателот на државата, опозицијата и сите политички субјекти во земјата. Да дадеме максимална поддршка за прогрес на нашата земја и да донесеме силна одлука. ДА, за македонската иднина! Приклучете се, учествувајте, заедно да ја поведеме Македонија напред, кон светот и кон подобар живот за сите граѓани. Тоа е нашата одговорност, за тоа им служиме на граѓаните. Ви благодарам.
Навремето Иван Костов отказа да приеме косовските бежанци директно на 14.06.2018 в 14:45
Можеше и просто да откаже срещата, но големите държавници са друга класа. Те защитават позицията си и националните интереси очи в очи. Разбира се сегашният нито е такава класа, нито пък има интелект.
В исторически план, когато се намесим в БЮРМ или за БЮРМ... на 14.06.2018 в 15:00
...винаги или българска кръв проливаме или българска територия губим или и двете. Дано поне този път останем само с излагацията!
НепротивоБайХуйствувателствувайте на 14.06.2018 в 15:27
В затвора започват подготовка за след 1 година - ще честват 60-годишния юбилей на Бойко Борисов... В Централния Софийски затвор започва специална подготовка за юбилея след 1 година. Тогава премиерът Бойко Борисов ще навърши 60 години, и тъй като се очаква да е там по това време, трябва височайшият затворник, да бъде почетен. "Искаме да не се изложим. Такъв човек не е случаен и не може традиционната почерпка с цигари и уиски." - обясни директорът на затвора. Ще има специална празнична програма, ще бъдат поканени поне 3 певици от любимия жанр на Борисов. Трапезата ще бъде сериозна, и ще бъде за всички лишени от свобода, а не само за ВИП-овете. За целта от сега започва дарителска кампания със СМС-и. Водещи бизнесмени, от типа на Кирил Домусчиев, вече са дали съгласие за по-големи дарения. На 59-я си рожден ден Бойко стана хаджия, плюс му дадоха архонтско звание в Ерусалимската православна църква. На 60-я трябва да е "по-така", убеден е шефът на затвора... Г.Н.http://www.gudelnews.com/2018/06/1-60.html
Анален оргазъм в Симитли? на 14.06.2018 в 15:32
"Най-големият радетел за Западните Балкани" забрави за българите в Западните покрайнини?
юнай на 14.06.2018 в 16:26
Поведението на управляващите се определя от външно финансиране. А не от финансирането на българския народ. Парите на народа са окрадени и няма възможност за финансиране на управлението от тези пари. Лакомите песове не работят в интерес на тия които са ги избрали и чиито интереси би трябвало да представят. В момента представят интересите на агресори които не са избрани от българския народ. Води се война срещу интересите на българите. Всеки ден.
dimat на 14.06.2018 в 16:34
За кой ли път,българската "дипломация' изработи едно жълто миризливо произведение,което за сетен път доказа,колко е важно все пак политиците да са завършили поне някакви курсове по дипломация. Независимо,дали харесваш някакъв политик,или не,особено от ранга на президент,след като си поканил същия,ти си длъжен,макар и формално да го приемеш - както направи Путин,с националното недоразумение,наречено "министър-председател",въпреки откровената гавра,която националното недоразумение поднесе на Путин,с отиването при Порошенко,точно в навечерието на визитата в Русия! И накрая,това деяние на "светиня му",е откровен шамар в лицето на целокупния..."народ",понеже в международната реалност се борави с понятия,като "България направи това,или онова",в резултат на което всички международни шамари се лепят на недоразумението наречено "народ",а недоразуменията от ранга на фюрера му си изчезват из задокеанските си имения,накрадени,благодарение на слугинажа на задокеанските им господари! Така,че,уважаеми "съОфци",вината за всичко това си е само наша!!!ЗАПОМНЕТЕ-САМО НАША!!!
OLD на 15.06.2018 в 07:01
RE : Helleborus на 14.06.2018 в 12:56 Хубав и верен исторически и цивилизационно, пост !

Напиши коментар