Америка затвърждава енергийната си доминация

Америка затвърждава енергийната си доминация

Автор: Боян Рашев във Фейсбук: 

Американската агенция за енергийна информация (EIA) публикува окончателните данни за производството на енергия в САЩ за 2025 г. Те включват абсолютно всичко, което се добива и произвежда в страната, независимо дали се потребява вътрешно или се изнася. Ето основните факти:

1. Общото производство на енергия в САЩ нараства до нов рекорд от 107 квадрилиона британски термични единици (quads) през 2025 г., което представлява увеличение от 3.4% спрямо 2024 г. Това е четвъртата поредна година, в която САЩ поставят рекорд по общо производство на енергия. Забележете, че ръст отчитат практически всички значими енергийни източници - газ, нефт, въглища и ВЕИ, като фосилните горива все още допринасят към ръста в пъти повече от ВЕИ.

2. Природният газ продължава да води, като отчита ръст с над 4% спрямо 2024 г. до рекордните 39 трилиона кубически фута през 2025 г. Природният газ е най-големият източник на вътрешно енергийно производство в САЩ от 2011 г. насам, а страната е най-големият производител на природен газ в света от същата година.

3. Производството на суров петрол също достига рекордните 13,6 милиона барела дневно през 2025 г., тоест +3%, или 350 000 барела дневно, спрямо 2024 г. Суровият петрол представлява 26% от вътрешното енергийно производство, а САЩ остават най-големият производител на суров петрол в света. САЩ става все по-голям нетен износител на петролни продукти, но остава нетен вносител на суров петрол. Последното се промени едва през април, след затварянето на Ормузкия проток.

4. Производството на въглеводороди, отделяни като течности при преработката на природен газ (NGPLs / етан, пропан, бутан и др.) нараства със 7% до 4 трилиона кубически фута през 2025 г. Производството им расте всяка година от 2005 г. насам, паралелно с увеличаването на добива и преработката на природен газ.

5. Въглищата формират 10% от вътрешното енергийно производство през 2025 г. Нарастват с 4% спрямо нивата от 2024 г. до 533 милиона тона, след две години на спад.

6. Производството на възобновяема енергия нараства с 3% спрямо 2024 г. до нов рекорд - пета поредна година на растеж. Както слънчевата, така и вятърната енергия поставят рекорди по производство след въвеждането в експлоатация на нови мощности. Производството на геотермална, хидроенергия, както и енергия от дървесина и отпадъци остава стабилно между 2024 и 2025 г. Производството на биогорива, което растеше четири поредни години, леко намалява. Ядрената енергия продължава да стагнира - тя единствена не отчита ръст.

Бегъл поглед върху числата показва, че в САЩ няма и следа от енергиен преход в посока ВЕИ - те просто добавят нова енергия към микса. Добивът на въглеродороди все още расте много по-бързо в абсолютни стойности от ВЕИ. Слънцето и вятърът заедно дават едва 3 quads, на фона на 107 quads общо енергийно производство. Присъствието им е все по-видимо в електроенергетиката, но тя все още е само 18% от крайното потребление на енергия в САЩ.

Моторът на тези нови рекорди е т.нар. шистова революция - иновациите в технологиите за сондиране и извличване на нефт и газ от неконвенционални находища. Същите тези иновации подготвят почвата и за революция в геотермалната енергетика, за която скоро ще пиша по-подробно.

В Европейския съюз е различно. Тук ежегодно отчитаме спад в общото енергийно производство и все по-тежка зависимост от внос на базови горива. За съжаление подобни данни за 2025 г. все още не са налични, за да направим пряко сравнение.

Това е положението и то няма как да бъде променено с пожелателно мислене и говорене.

 

 

 

 

 

Коментари

  • Cicero

    13 Май 2026 10:51ч.

    Бензиностанция ама даже вече без ракети.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Готови са за дефолт

    13 Май 2026 10:52ч.

    Ще е голям джумбиш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е нищо де

    13 Май 2026 11:02ч.

    Ще впрегнем в работа всичката газ,която пикаят укроробите в последно време и ще наваксаме 😄😁😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Незнайно

    13 Май 2026 12:28ч.

    Що ми се струва, че тия шисти са абсолютен балон на спукване? Все едно някой да се хвали, че добивал много метал и други материали от сметище. Тия шистите са си сметище. Не случайно американците загробиха петрола на Венецуела и поставиха ключалка на Персийския залив - за да не цъфне отрицателния баланс на шистаците . Отделно САЩ ги чака еко апокалипсис, заради всичките химикали наблъскани в огромни територии. Това не променя, че Урсула, Кая и цялата ЕК, европарламента, ЕНП, евро - социалистите и зелените са пълни малоумници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Информационна агенция "един БЛУМБЪРГ казал"

    13 Май 2026 14:42ч.

    Мммда, затвърждава доминацшята си и още как? Добива между 13.3_13.6 милиона барела петрол дневно и то лек и свръх лек предимно, а им трябват 20-20.6 милиона барела дневно в зависимост от сезона. При това им трябвава среднотежък и тежък петрол предимно, иначе няма дизел и мазут, пък без дизел спират камионште, а и асфалт си трябва, че камионите ще вземат да се спъват като Байдън. Та май по-скоро със скороста на светлината си изчерпват петролните резерви. Май ми се струва, че сценаристите на семействж Симсън ще излязат пророци, като незнам от къде ще се намери в реалността дъщерята Симсън, чието име сега забравих, която да наследи след (свети оранжий покровител на всички дегенерати, имбецили и всякакви притежатели на тежки психиатрични диагнози), президентския пост и да се пробва да оправи фалиралите ФАЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да бе, да!

    13 Май 2026 14:47ч.

    А в САЩ цените на горивата растат, поради недостиг...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А и дългът на САЩ

    13 Май 2026 14:51ч.

    продължава да расте...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • е и, к'во

    13 Май 2026 14:50ч.

    общо има това с "доминацията", която е свързана с външните пазари, а не с производството и вътрешното потребление? Доминация САЩ имат вече само по арогантност, наглост и безочие! Това, ДА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Онуфри

    13 Май 2026 15:04ч.

    А Европа ще върти педали. Да организират джиро-ЕЦ и да се състезават кой ще произведе повече ток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • относно доверието

    13 Май 2026 18:07ч.

    Доверието в статистиките, обявени от САЩ, е като доверието в БВП, борсовите индекси и долара. Всеки сам разбира дали и доколко да вярва в подобни декларирани стойности. Както впрочем и в кацането на американци на Луната...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поправка

    13 Май 2026 18:07ч.

    * разбира да се чете ИЗБИРА

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи