Главите и патриарсите на Църквите в Йерусалим отправиха съвместно послание за надежда в навечерието на празника Рождество Христово. Призивът идва в контекста на нестихващото напрежение в Близкия изток, предаде ДПА. Сред подписалите посланието са патриарсите на православната, арменската и латинската църква, както и Кустодията на Светите земи, която представлява римокатолическата Францисканска кустодия, и архиепископите на Коптската православна църква, Сиро-яковитската православна църква и Етиопската православна църква. Въпреки че спирането на огъня в Газа позволи на много общности отново да празнуват празника по-публично, лидерите призоваха за предпазливост. В съвместното си послание за Рождество те цитираха Книга на пророк Иезекиил, където се предупреждава за онези, които говорят за „мир, а пък мир няма“.
„Защото сме напълно наясно, че въпреки обявеното прекратяване на военните действия, стотици продължават да бъдат убивани или да претърпяват тежки наранявания“, се казва в посланието. „Много други са преживели насилствени нападения срещу себе си, имуществото и свободите си – не само в Светата земя, но и в съседните страни“. Църковните лидери потвърдиха „солидарността си с всички онези, които страдат и са онеправдани“.
Същевременно те призоваха „християните и останалите (хора) с добра воля по света“ да не намаляват молитвите и усилията си за истински и справедлив мир в родината на Иисус Христос „и по цялата земя“.
„С тези многобройни чувства отправяме коледните си поздрави към нашите конгрегации и към християните по целия свят, желаейки на вас и вашите близки радостта и мира, които идват от срещата с безграничната Божия любов, проявена по-пълно в раждането на нашия Господ Иисус Христос във Витлеем“, завършва посланието.
Християните ще посрещнат Рождество в Светите земи за пръв път след края на войната в Газа. Пред църквата „Рождество Христово“ във Витлеем бе поставено голямо коледно дръвче. Утре след традиционната процесия от Йерусалим до Витлеем там ще бъде отслужена меса точно в полунощ.
Израелското Министерство на туризма очаква около 40 000 християнски поклонници да пристигнат за празниците.
Латинският патриарх – най-високопоставеният представител на Католическата църква в Светите земи – наскоро посети ивицата Газа, припомня ДПА.
Източник: БТА