Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Двата реактора за АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани, съобщи пред журналисти вицепремиерът Атанас Зафиров.
Той посочи, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно управление, както и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно съдбата на двата реактора за АЕЦ "Белене". Постигнато е съгласие да не бъдат продавани. Заедно застанахме зад този изключително важен стратегически избор, добави той и изтъкна, че тези реактори не са за продан, а са ключов актив за България, част от енергийната ѝ независимост.
Припомняме, че „Труд news” разполагаше с информация за провала на сделката между България и Украйна, тъй като срокът за финализиране на преговорите изтече на 11 март 2025 година без никаква конкретика.
Украйна прояви интерес към реакторите от проекта АЕЦ „Белене“ за Хмелницката АЕЦ. В хода на преговорите между София и Киев е имало различни предложения за отложено плащане – реакторите да бъдат предоставени, а след това изплатени от работата на централата в Украйна. Имало е и вариант за разкриване на специална сметка - escrow account, в която средствата да се събират и да се освобождават само при изпълнение на предварително договорени условия.
По неофициална информация, актуализираната от август 2023 г. пазарна оценка на оборудването за проекта АЕЦ „Белене“ е надхвърлила 1,1 млрд. долара. А украински медии имаше информация за предстоящи плащания „през юли“, но със заеми.
Припомняме, че България ангажира по преговорите безспорната като опит и авторитет юридическа компания White & Case, която е с изключителна практика в такъв вид сделки.
Зафиров коментира и вътрешнополитически въпроси. Според него вотът на недоверие не е просто и само атака срещу правителството, а целенасочен опит да бъде блокирана работата в държавата и да се върне хаосът и политическата вакханалия, обяви на брифинг в централата на БСП Зафиров, който е председател на Националния съвет на партията, след проведено заседание на коалиционните партньори в "БСП-Обединена левица".
Зафиров посочи, че в първите сто дни от това правителство са били отворени договори, които години наред са източвали публични средства и правителството е започнало реална подготовка за прекратяване на тези зависимости. Започна и работа по ключови реформи, заяви Зафиров. По думите му се атакува точно това - процесът на нормализация в държавата. Видно е, че опозицията не предлага реални решения, опозицията предлага само срив с една единствена цел- да спре възстановяването на държавността. "БСП-Обединена левица" няма да бъде част от този сценарий, добави той. България няма нужда от поредната институционална криза, заяви Зафиров.
Източник: Труд",БТА, NOVA