Епископ Мелетий: Вярата в Христос не е приказка от Средновековието, а нещо живо, което прави живота ни по-смислен

Епископ Мелетий: Вярата в Христос не е приказка от Средновековието, а нещо живо, което прави живота ни по-смислен

Автор: Елица Кънчева, бТВ

Епископ Мелетий е човек, който е започнал пътя си по светски начин. Работил е в сферата на информационните технологии, в много голяма международна компания, учи е в чужбина, Завършил е висше образование в такива предмети. Как от една от най-големите технологични компании в света, той се оказва монах в манастир, а днес и ректор на Семинарията.

- Учили сте в чужбина, завършили сте висше образование. Какво ви накара да изоставите целя този живот и да се обърнете към Господа? 

- В годините, когато съм учил и работил, също съм бил християнин. За мен това не е било изведнъж да стана християнин на 25-26 години и тогава да постъпя в манастир. Всички тези неща, които вие казвате, са ценни и човек е благодарен. Аз съм благодарен, че съм имал възможност да уча, да работя, да съм близък с различни хора. И най-вече бих казал да сбъдвам свои желания, мечти в тази общо човешка или да кажем светска сфера.

Но при всяко едно постижение остава неудовлетвореност. И лека-полека узрява едно разбиране, че това не е твоето. Има нещо, което е много дълбоко и може би не винаги може да бъде добре рационално обяснено.

Така мисля, че и това е едно призвание, покана от Господа, от Христос, което ни приканва и ти имаш нужда от нещо повече. Имаш желание, копнеж за да направиш нещо повече в живота си. Но много хора се задоволяват именно от този тип успехи. Финансови, лични, семейни. Аз не съм човек, който би казал, че едва ли не материалното, светското, нямат стойност и не са достойни за уважение, напротив. Въпросът е, че то удовлетворява човека на едно ниво. И мисля, че много пъти ние имаме в себе се една пустота, някакво неудовлетворение. Много хора днес чувстват една безсмислица, след като си достигнали дадени свои цели. Повече няма какво и ти изпадаш в така едно униние, депресия.

Не защото човека не е станал монах и то не е нужно, всеки да става монах или свещеник, за да изпълни живота си със смисъл, а е нужно да живее автентичен живот. Той има и душа и той винаги помни връзката си с твореца, произхода в Господа, че имаш произход от Бога, че тези неща, които виждаш красиви, хубави, стойностни, ценни и в социален, и в икономически, и във всякакъв битов план, удовлетворяват душата ти до някъде и след това има един глад, който може да бъде заситен само от истинска храна, която е духовна храна, дълбока, вечна и тя е нашия Бог. И затова всеки християнин, всъщност е един нормален човек, който обаче осъзна тази потребност и търси нейното удовлетворение.

- При вас тогава в какъв момент дойде този поглед нагоре и тази необходимост да промените живота си?

- Аз си отворих очите за Православието и вярата в гимназията. Проигравах тази, този сценарий, при който евентуално с много усилия завършваш добро училище, след това постъпваш в някой добър университет. Не е сигурно, но ако се трудиш и полагаш усилия, имаш качества, намираш добра работа, създаваш добро семейство и се запитах и какво? Накрая стигаш една възраст, пенсионна възраст и просто си си извървял един жизнен, биологичен и социален цикъл и какво от това? Каква е разликата с този, който не е успял, когато и двата случая  всичко завършва със смърт. Този въпрос предполагам, че много хора си го задават, ме е вълнувал и съм търсил някакъв отговор в религията, в темата за живота след смъртта и го намерих в християнството, в Евангелието.

И когато започнеш да изпробваш някакви неща - да отидеш на църква, да се изповядаш, да се причастиш, да се помолиш, да опиташ да изпълниш Христовите заповеди, виждаш някаква промяна за себе си, виждаш, че тези неща, така да кажем, са ефективни, че те наистина са реални, че това не е приказка или наръчник от съвети от Средновековието, а че са нещо живо, което прави собственият ти живот по-пълен, по-смислен, по-щастлив.

Когато казваме, че се посвещаваме на Христос, ние се посвещаваме на Неговата църква, а това означава, че ние се посвещаваме и на Неговия народ. Вярващите, всички хора и членовете на Църквата - и това означава, че това е нашият основен приоритет, смята епископ Мелетий.

По думите му мирянитът, който е водил светски начин на живот и който поема по пътя на религията, трябва да се откаже от много неща.

Най-интересно е, че човек не се отказва от себе си. Той се отказва от лоши страни в себе си. Нещата са най-различни. От това, че не сме с най-близките си хора, нямаме семейства в този общоприет смисъл като другите хора. Това не означава, че не ги обичаме и нямаме грижа за тях, разказа той.

Монасите дават три основни обета, зад които се крият малки отричания от много неща:

Това е обет за нестяжение - да нямаме своя лична собственост, обет за послушание - че живеем с благословението на църквата, на игумена или на църковната власт и обет за целомъдрие - ние пазим телесната чистота. Това са три фундаментални обета, под които се крият малки отричания от много неща, но бих казал, че едно „не“ е едно голямо „да“ за други неща, които по този начин ни се дават, обясни отец Мелетий.

Източник: бТВ

 

 

 

 

Коментари

  • Странно е присъствието...

    13 Апр 2025 8:05ч.

    ...на монаси и свещеници във фирми като бТВ и НОВА, не ли?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    13 Апр 2025 10:39ч.

    Църквата отбягва темата за доносниците на ДС и при кражби от храмовете вместо на Господ се обажда на полицията !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    13 Апр 2025 8:46ч.

    Искам да коментирам патрона на свещеника, Свети Мелетий. Има малко известни Светии неизвестно защо останали в забвение. Един от тях е Свети Мелетий. Чества се на 12.02. и заслугите му са, че той е ръкоположил за дякон св. Василий Велики, който бил дошъл от Йерусалим в Антиохия. Като предузнал големите дарби на св. Йоан Златоуст, който в туй време бил още твърде млад, архиепископът го убеждавал да изучава Св. Писание, кръстил го и го назначил за четец при църквата. При него св. Симеон Стълпник предприел своя много труден подвиг. Като чул, че подвижникът се приковава с желязна верига към един грамаден камък, св. Мелетий се изкачил при него на височината и му казал: "Човек може и без окови да владее себе си. Не чрез желязна верига, но чрез волята и разума трябва той да прикове себе си." Симеон, като осъзнал справедливостта на тия думи, снел от себе си веригата и все повече се стремял да обуздава волята си и съвършено да я подчини на духа. Вечна му слава!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Книжник

    13 Апр 2025 10:07ч.

    И каква е ползата от тази "слава"? Още повече, къде в Библията изобщо има примери за подобно нещо? Като ви чете човек ще добие представа, че в Библията пише такива неща, а няма нищо подобно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • слава автентично значи глава и обр.

    13 Апр 2025 10:18ч.

    Ползата не е цел, а средство. Полза търси този, който осигурява земния хляб. Небесните дарове изискват търсене на истината, а по тоя път се живее заради смисъл - например да изпълняваш Волята Божия във всеки жив миг от своето битие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    13 Апр 2025 11:59ч.

    Ползата е "малко от малко" да следваме битието на Светиите, за да ни е по-добър живота. Житията на Светиите не са описани в Библията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Книжник

    13 Апр 2025 19:39ч.

    Нали уж в Библията пише, че в нея има всичко необходимо, за да бъде човек съвършен (завършен)? 2 Тимотей 3:16-17. Цялото Писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправяне, за наставление в правдата; за да бъде Божият човек усъвършенстван, съвършено подготвен за всяко добро дело. С други думи, ако реша да не чета житията, а само Библията, това е достатъчно. Ако не е достатъчно, значи Библията не е вярна. Ако е достатъчна, значи всеки, който твърди обратното противоречи на Библията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я си отвори Библията на Деяния глава 8 и си я прочети пак.

    14 Апр 2025 9:21ч.

    Евнухът четял Библията."...И Филип се завтече та го чу като прочиташе пророка Исаия, и каза: Ами разбираш ли каквото четеш? 31 А той рече: Как да разбера, ако ме не упъти някой?". Тебе кой те упътва?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Книжник

    14 Апр 2025 11:18ч.

    В тази книга (Библията) пише, че е имало не малко хора, които са се учили сами от текстовете там, болшинството от които са пределно ясни: Псалми 119:99. По-разумен съм от всичките си учители, защото Твоите свидетелства са размишлението ми. 1 Йоан 2:27. А колкото за вас, помазанието, което приехте от Него, стои във вас и нямате нужда да ви учи някой; но както Неговото помазание ви учи за всичко и е истинско, а не лъжливо, и вие стойте в Него, както ви е научило. Има места, които са по-трудни за разбиране и точно за тях е питал евнухът. Обясненията никога не са излизали извън текста и никога не са противоречали на текста: 1 Коринтяни 4:6. И това, братя, преносно приспособих към себе си и Аполос заради вас, за да се научите чрез нас да не мъдрувате повече от написаното и да не се гордее някой от вас с един против друг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пише също: не ставайте мнозина УЧИТЕЛИ

    14 Апр 2025 16:49ч.

    Да почнем оттам, че ако не знаеш, и то ако не знаеш перфектно еврейски и гръцки, на нищо не можеш да се учиш САМ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антон Димитров

    15 Апр 2025 21:33ч.

    Чест и почитания на дядо Мелетий! Нашата църква има достоен епископ в негово лице. Бог да ни пази!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи