Руският президент Владимир Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна на 15 май в Истанбул. „Предлагаме да започнем незабавно следващия четвъртък, 15 май, в Истанбул. Където се проведоха по-рано (преговорите) и където бяха прекъснати“, заяви Путин пред журналисти в Кремъл.
Руският президент Владимир Путин се обърна към пресата в Малахитовото фоайе на Големия Кремълски дворец, за да обобщи резултатите от международните събития по случай 80-годишнината от Победата.
„Настроени сме за сериозни преговори с Украйна. Тяхната цел е да се премахнат първопричините за конфликта и да се установи дългосрочен, траен мир в историческа перспектива“, заяви руският президент. „В момента има бойни действия, война и ние предлагаме да възобновим преговорите, които бяха прекъснати не от нас. Е, какво лошо има в това? Тези, които наистина искат мир, не могат да не подкрепят това“, каза Путин пред журналисти в Кремъл.
"Нашето предложение, както се казва, е на масата. Решението сега е на украинските власти и техните куратори, които, очевидно водени от личните си политически амбиции, а не от интересите на своя народ, искат да продължат войната с Русия чрез ръцете на украинските националисти", заяви Владимир Путин.
„Не изключваме, че по време на тези преговори ще бъде възможно да се договорят някакви нови примирия, ново прекратяване на огъня. Освен това реално прекратяване на огъня, което да се спазва не само от Русия, но и от украинската страна. Това ще бъде първата стъпка, повтарям, към дългосрочен, устойчив мир, а не пролог към продължаването на въоръжения конфликт след превъоръжаването, попълването на украинските въоръжени сили и трескавото копаене на окопи и нови крепости. Кому е нужен такъв свят?", попита Путин.

Той също така изрази благодарност към чуждестранните партньори, които полагат усилия за мирно разрешаване на украинската криза. В това число той посочи Китай, Бразилия, страни от Африка, Близкия изток и новата администрация на САЩ. „Утре имаме предвиден разговор с президента на Турция г-н Ердоган. Искам да го помоля да предостави такава възможност за провеждане на преговори в Турция, надявайки се, че ще потвърди желанието си да допринесе за търсенето на мир в Украйна“, добави руският лидер.
"Многократно сме предлагали стъпки за прекратяване на огъня. Никога не сме отказвали диалог с украинската страна", каза Путин. По думите му, „Киевският режим демонстративно, около 130 пъти, наруши 30-дневния, искам да подчертая това, 30-дневен – от 18 март до 17 април – мораториум върху атаки срещу енергийни съоръжения, който беше обявен в съответствие с нашето споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп".
"Не беше спазено и Великденското примирие, инициирано от Русия. Примирието беше нарушено от украинските сили почти 5000 пъти", каза държавният глава пред журналисти.
Първите преговори между Русия и Украйна след началото на специалната военна операция се проведоха в началото на март 2022 г. в Беларус, но не дадоха осезаеми резултати. На 29 март 2022 г. в Истанбул се проведе пореден кръг, когато Москва за първи път получи от Киев записаните на хартия принципи на евентуално бъдещо споразумение. То включваше, наред с други неща, ангажименти относно неутралния, извънблоков статут на Украйна и нейния отказ да разполага чужди оръжия, включително ядрени оръжия, на нейна територия. Преговорният процес обаче беше едностранно прекъснат от Украйна, припомня ТАСС.

Киевският режим не отговори на предложеното от Русия прекратяване на огъня за Деня на победата и незабавно предприе широкомащабни атаки, заяви още президентът пред журналисти в Кремъл. Руските военни отблъснаха всички атаки на украинските въоръжени сили по време на тридневното прекратяване на огъня за Деня на победата, заяви той. „Всички тези атаки (на украинските въоръжени сили), включително опитите за проникване на територията на Руската федерация в Курска и Белгородска област, са отбити“, подчерта той. По думите му, Украйна претърпя много тежки загуби по време на атаките срещу Русия по време на тридневното прекратяване на огъня, обявено за Деня на победата. „Нашите военни експерти смятат, че те (атаките на украинските въоръжени сили по време на прекратяването на огъня в Деня на победата) нямаха военно значение, бяха извършени единствено по политически причини и противникът претърпя много големи загуби“, подчерта Владимир Путин.
Той отбеляза професионализма, смелостта и героизма на войниците от КНДР, помогнали за освобождаването на Курска област. Те „заедно с нашите бойци професионално, искам да подчертая това, добросъвестно изпълняваха задачите по освобождаването на граничните райони на Курска област от формированията на Киевския режим. Бих искал да подчертая, че те проявиха смелост и героизъм, действаха, искам да го кажа отново, високо професионално, демонстрираха добро обучения и подготовка“, каза Путин пред журналисти. Той също така подчерта, че се радва да благодари лично на военните ръководители на Корейската народна армия и „предаде най-топлите думи на войниците и командирите на специалните части на Корейската народнодемократична република", които се сражаваха в Курска област.
Той изтъкна, че лидерите на редица европейски държави са отишли в Москва, за да отбележат Деня на победата на 9 май, въпреки заплахите, шантажа и пречките. „За всички държавни лидери беше особена чест да приветстват на трибуните главните герои на годишнината от Победата: ветерани от Втората световна война от Русия, Израел, Армения и Монголия. Бих искал да отбележа, че въпреки заплахите, шантажа и пречките, включително затварянето на въздушното пространство, в Москва дойдоха и лидерите на някои европейски държави: Сърбия, Словакия, Босна и Херцеговина“, каза още руският президент.

Той добави, че Руската федерация разбира масирания натиск, пред който са изправени редица европейски лидери, и затова искрено цени тяхната политическа смелост и твърда морална позиция, а така също и решението да споделят празника с руснаците и да отдадат почит на героите от Великата отечествена война и Втората световна война, които "се бориха както за своя бащин дом, така и за избавлението от кафявата чума на целия свят, на цялото човечество, без никакво преувеличение". „За нас е важно милиони европейци, лидери на страни, които водят суверенна политика, да помнят това“, добави руският президент.
Според него рано или късно отношенията между Руската федерация и европейските страни ще се възстановят. „Ние сме оптимисти и се надяваме, че рано или късно, включително разчитайки на уроците от историята и мненията на нашите народи, ще започнем да вървим към възстановяване на градивните отношения с държавите в Европа. В това число и онези, които днес все още не се отказват от антируската риторика и явно агресивните действия срещу нас, които все още се опитват, виждаме това в момента, да говорят с нас и с ултиматуми“, подчерта Владимир Путин.
Източник: ТАСС