Литва обяви, че е част от плана за разполагане на американски ядрени оръжия в Европа

Литва обяви, че е част от плана за разполагане на американски ядрени оръжия в Европа

Министърът на отбраната на Литва Робертас Каунас заяви във вторник пред репортери в сградата на парламента (Сейма), че балтийската република участва в разговори за разполагане на американски ядрени оръжия на нейна територия, съобщи сайтът на Литовското радио и телевизия (ЛРТ). Информацията бе разпространена вчера и от Асошиейтед прес, наред с изявлението на заместник-министъра на отбраната на Полша Павел Залевски, че западната съседка на Литва също участва в дискусиите по темата. Програмата за ядрено споделяне включва американски оръжия в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия, Турция и Великобритания, но контролът над тях остава изцяло в ръцете на САЩ.

Изявлението на Робертас Каунас дойде ден след като в литовската столица Вилнюс завърши четиридневната пролетна сесия на парламентарната асамблея на НАТО и на фона на изтеглящ се военен контингент на САЩ от Литва. В заключителния ден на форума на НАТО – в понеделник, на визита в Литва бе украинската министър-председателка Юлия Свириденко, предадоха Ройтерс и Укринформ.

Полша и Литва потвърдиха вчера, че участват в разговори за по-голяма роля в ядреното възпиране на НАТО, което се основава на разполагането на американски ядрени оръжия в Европа, предаде Асошиейтед прес. Полският заместник-министър на отбраната Павел Залевски заяви, че Варшава обсъжда как да "създаде по-добри условия за ядрено възпиране", но подчерта, че Полша няма планове да разполага ядрени оръжия. Това би било "изключително сериозен въпрос" със значителни политически последици, подчерта той. Литовският министър на отбраната Робертас Каунас също потвърди, че се водят поверителни разговори и че Литва "не стои настрана".

Техните изявления идват след публикация във в. "Файненшъл таймс", според която САЩ са отворени към възможността да разположат елементи от ядрената си инфраструктура в нови европейски държави, освен шестте, за които в момента се смята, че на тяхна територия са разположени американски оръжия. Според изданието Полша и балтийските страни проявяват интерес към бази за самолети, които могат да носят както конвенционални оръжия, така и такива с ядрени бойни глави. Пентагонът отказа коментар, отбелязва АП.

САЩ държат от десетилетия ядрени оръжия в няколко европейски държави като част от гаранциите си към НАТО. Водената от Русия война срещу Украйна засили разговорите за разширяване на това сътрудничество.

НАТО уточни, че работата по адаптиране на ядрената стратегия продължава от години и не е свързана с промени в американското конвенционално присъствие.

Програмата за ядрено споделяне включва американски оръжия в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия, Турция и Великобритания, но контролът над тях остава изцяло в ръцете на САЩ.

Полша изрази интерес към участие в програмата от 2022 г., но сегашното правителство е по-предпазливо и говори само за по-голяма роля, а не за разполагане на оръжия, отбелязва АП. "САЩ многократно са давали да се разбере, че разполагането на ядрени оръжия в източните страни членки на НАТО би било твърде провокативно за Русия", коментира Артур Кацпшик, анализатор по въпросите на ядреното възпиране в Полския институт за международни отношения във Варшава.

"Възможно е да се намери компромисен вариант, който би могъл да се нарече "олекотено споделяне на ядрени оръжия". При него например полски самолети биха могли да бъдат сертифицирани за пренос на американски ядрени оръжия, без самите оръжия да се разполагат физически в Полша. Тези самолети от източния фланг биха послужили като един вид резервен вариант в случай, че германските или нидерландските самолети бъдат унищожени, преди да успеят да използват въпросния ядрен арсенал."

По-рано тази година Полша се присъедини към френската инициатива за координация на ядреното възпиране в Европа. Тя допълва американската система, но има различен характер, според Кацпшик. Към френската инициатива интерес проявяват и Великобритания, Германия, Нидерландия, Белгия, Гърция, Швеция, Дания и Норвегия. Тя позволява временно разполагане на френски ядрени самолети в други държави и участие в учения.

Полският министър на отбраната заявява, че темата за ядреното възпиране ще бъде обсъдена на срещата на НАТО в Брюксел на 18 юни.

Източник: БТА

 

Коментари