"Фигаро": Украйна се опасява да не бъде странична жертва на войната с Иран

"Фигаро": Украйна се опасява да не бъде странична жертва на войната с Иран

Снимка: Ройтерс

Временно отсъстваща от медиите, министерските срещи и съветите по отбрана, войната в Украйна е останала на заден план. Конфликтът в Близкия изток поглъща оръжията и дипломатическото внимание, от които Киев се нуждае. Володимир Зеленски се страхува да не загуби едновременно американците, европейците и оръжията, пише Изабел Ласер в коментар във "Фигаро".

В уgасния свят на социалните медии една война винаги прогонва друга. Особено когато прекрояването на геополитическите отношения, изострено от високомерието на Доналд Тръмп, кара кризите да се прехвърлят от един континент на друг с главоломна скорост. Ще се превърне ли Украйна в странична жертва във войната с Иран? Това е главната тревога на Володимир Зеленски, който се страхува да не загуби едновременно американците, европейците и оръжията. Защото още от първия ден на интервенцията на израелско-американската коалиция войната в Иран и войната в Украйна са неразривно свързани. 

В първите дни на войната САЩ и съюзниците им използваха повече прехващачи „Пейтриът“, отколкото през четирите години война в Украйна. От миналата зима украинското правителство не разполага с оръжия, способни да прехващат руски дронове и ракети. То се опасява, че запасите му скоро ще бъдат изчерпани. Тази тревога се подхранва от изявления на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, който смята, че оръжията, предназначени за доставка до Украйна, „биха били по-добре използвани в служба на нашите собствени интереси“. С други думи, Украйна вече не е в центъра на интересите на американската администрация. Тя също така временно отсъства от медиите, министерските срещи и съветите по отбрана, засенчена от неотложността, насилието и опасността на войната в Иран.

„Свидетели сме на обрат в историята. Ако се постигне споразумение (с Иран, бел. ред), няма да имаме какво да дадем на украинците, защото всичко ще бъде разпределено за Близкия изток“, коментира дипломат. Този неочакван обрат на съдбата идва в момент, когато украинските сили постигнаха най-значимия си териториален напредък за две години от февруари насам. Благодарение на непряката помощ на Илон Мъск, който прекъсна достъпа на руските сили до интернет услугата си Starlink, украинската армия успя да започне нова офанзива, да се приближи до руски позиции, без да бъде заплашвана от дронове, и да си върне 250 квадратни километра от руските сили. Но за колко време?

Защото, докато войната в Иран отслабва Украйна, тя укрепва Русия. Покачването на цените на петрола, със скок на цената на барела над 100 долара, е манна небесна за Владимир Путин. За Кремъл това е неочакван спасителен пояс в момент, когато от началото на годината руската икономика се огъва под тежестта на войната и санкциите. „Временното“ вдигане на санкциите върху руския петрол, решено от Доналд Тръмп, за да ограничи последиците от кризата, работи в полза на Владимир Путин, който вижда как руската хазна отново се пълни. По подобен начин се появиха разделения между американците и техните европейски съюзници, които отказаха помощ за опита за отваряне на Ормузкия проток. Този нов спор идва в удобен момент за руския президент, една от чиито цели е да всее раздор на Запад. Пренасочването на вниманието към Близкия изток също така облекчи натиска върху Владимир Путин да приеме прекратяване на огъня с Украйна.

Володимир Зеленски, от своя страна, все още се надява да получи нещо в замяна на това, че е споделил украинския опит с дроновете със страните от Персийския залив. Той също така се надява, че ако американците изоставят Украйна, европейците ще бъдат твърди. Но засега те остават парализирани от унгарското вето на Виктор Орбан, което се опитва да блокира одобрения от европейците заем от 90 милиарда евро.

Не в крак с войните в Украйна и Иран, изключени от преговорите и в двата случая, европейците са сведени до ролята на обикновени печати за решения, взети във Вашингтон. Докато дискусиите между Украйна и Русия са заменени от преговори между Техеран и Вашингтон, израелско-американската интервенция в Иран би могла да ускори края на войната в Украйна. В ущърб на Киев. Лишени от оръжия, дипломатическа подкрепа и енергия, ще бъдат ли принудени украинците в близко бъдеще да се поддадат на американския натиск и да приемат, в замяна на гаранциите си за сигурност, да отстъпят, поне временно, територии, които руснаците не са успели да окупират?

Източник: "Фигаро"

Превод: "Гласове"

 

Коментари

  • Украйна е странична жертва на Украйна

    27 Март 2026 10:27ч.

    Толкоз. По същия начин България е странична жертва на България. Докато съответният народ е "оукей" да го управляват местните издания на Зеленски, това ще е положението. За всякаквите Партньори няма никакъв проблем да има такива странични жертви - нали не са те самите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И в двете страни не се провеждат избори

    27 Март 2026 12:20ч.

    Впрочем, то като се провеждат избори в Пиндостан например, файда голяма

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МЪКА ....

    27 Март 2026 13:51ч.

    Зеленият вече не е любимец и приоритет на Оранжевия .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фино

    27 Март 2026 10:34ч.

    Украйна се надява, опасява се Зеленски и шайката около него, включително и "Фигаро".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аре у лево

    27 Март 2026 10:47ч.

    Няма за какво да се "опасява" УСрайна. Тя приключи... Или по-точно напушения наркоман, на каишката на наглосаксонците и осраните нацисти приключиха страна 404.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Украйна стана жертва на западните си "партньори"

    27 Март 2026 10:58ч.

    Както и България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    27 Март 2026 11:02ч.

    Хахаха я пак ? Какъв териториален напредък постигнала УСрайна ? Този дето съществува само е кокаиновия мозък на киевското нищожество ли ? Дето нито една медия не можа да го потвърди ? Хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    27 Март 2026 11:03ч.

    Фигаро са много забавни с постването на малоумните лъжи на бандеронацистите - върнаха ли Купянск,какво стана ? Смеееех

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    27 Март 2026 11:05ч.

    Всички изоставят киевский пиздец,дори местните укророби не отиват на фронта

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    27 Март 2026 11:28ч.

    Нека да не играем хоро върху гроба на Украйна . Тя отдавна се самоуби .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пудел

    27 Март 2026 12:12ч.

    Само ще го препикаем леко

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еха

    27 Март 2026 11:39ч.

    България се опасява че кражбите ще спрат и бг-нцата ко ще правят. Мафиотската държавица с подмолните хорица

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уха

    27 Март 2026 12:08ч.

    Не,това е УСрайна - там се опасяват че кражбите ще спрат защото УСрайна е мафиотска държавица с подмолни хорица

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоест

    27 Март 2026 12:13ч.

    Зеленият клоун е изпаднал в истерия,че вече се вижда края на кражбите му в съучастие с отрепките Мърсула,ОКаяницата,Бабоеба и Шмърц

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    27 Март 2026 13:35ч.

    "Покачването на цените на петрола, със скок на цената на барела над 100 долара, е манна небесна за Владимир Путин".Тия пак смятат какво ще спечелят другите,ми като сте толкова против,печалбите на руснаците,не купувайте от тях бе анмаци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за какво мислите горят терминали в Русия?

    27 Март 2026 14:11ч.

    Някой не си е направил сметката по-добре от руснаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това го писаха някъде

    27 Март 2026 14:13ч.

    Днес цената на суров петрол, закупен в океана направо от танкер, е до 50% по-висока, отколкото цената, обявявана на борсите. И който удря по руски петролни активи, направо не е наясно какво прави, защото такива удари само увеличават таралежите в гащите на удрящия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йордан Халачев

    27 Март 2026 13:56ч.

    Кризата ескалира до бедствие: Три инсталации за природен газ (LNG) в Австралия са поразени. Три австралийски инсталации, представляващи над 8% от световното производство на природен газ, спират работа или имат съкращения на производството поради мощен циклон. Това е поредният удар за купувачите,които вече страдат от прекъсване на доставките от Катар, съобщава Bloomberg. Няколко офшорни газови компании и платформи са деактивирани от буря. Те могат да бъдат възстановени отново за две седмици до месец. Ситуацията с офшорния газ и платформите, снабдяващи завода на Woodside Energy Group Ltd. на северозападния шелф в Западна Австралия е тежка. производството е пръснато от тропическия циклона Нарел. Chevron Corp. обявяви спирането на производствен блок в завода Gorgon, както и на платформата, доставяща газ до Wheatstone и осъществявайки производство там. Прексванията са в труден за Световния пазар момент на втечнен природен газ (LNG), след затварянето Ормузкия проток и спирането на най-големия завод за втечняване в Катар. Дори временно спиране на австралийските потоци на природен газ идва в най-неподходящия възможен момент. Спот стойността на LNG вероятно ще се покачи, което ще доведе до допълнителни трудности. Цената на втечнения природен газ (LNG) в Азия се е увеличила с 90%, откакто САЩ и Израел, започнаха войната. Според консултантската фирма EnergyQuest, шелфовите обекти Горгон, Уитстоун в северозападна Австралия представляват около половината от износа на Австралия или около 8,4% от Световната търговия. Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент беше принуден да признае пред NBC, че Русия ще получи милиарди долари допълнителни приходи заради принудителното разхлабване на хватката върху руските енергийни доставки. Това не е жест на добра воля, а капитулация пред реалността на празните резервоари. Газът в Европа поскъпва.Пазарът реагира с рязък скок на фючърсите на фона на опасения, че прекъсването на доставките може да задържи цените високи не само в Европа, но и в Азия за по-дълъг период. Брюксел с урсулите начело е в ментален колапс. Ударът на ответните мерки и хаосът с цените, паднаха с цялата си тежест върху основния съюзник на Киев в конфликта с Русия – Европа. Старият континент е приклещен между икономическото робство към САЩ и енергийната мощ на Русия и гаврата основно от Вашингтон. Европейският бенчмарк за газ поскъпна с до 35% в четвъртък, според Bloomberg.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нафтата свърши

    27 Март 2026 14:09ч.

    ВСУ се отказва от използването на военна техника заради задълбочаваща се криза с ГСМ в укроармията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    27 Март 2026 15:07ч.

    Не, тя стана жертва на продажния си лидер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи