След изявлението на Гълъб Донев: разумът се завръща във финансите. Първи на прицел са държавните доходи

След изявлението на Гълъб Донев: разумът се завръща във финансите. Първи на прицел са държавните доходи

Финансовият министър Гълъб Донев обяви, че приоритет на държавата и през тази година ще бъде ограничаването на бюджетния дефицит до максимално допустимия праг от три процента спрямо брутния вътрешен продукт. Първите мерки за постигане на тази цел ще бъдат насочени към ограничаване на разходите за държавни заплати. В същото време той призна, че дефицитите през миналите години са били ограничавани с мерки, които ще тежат върху тазгодишното изпълнение на бюджета. Косвено потвърди и всички публикации и коментари на "Гласове", че реалният дефицит през миналата година би бил далеч над трипроцентния праг, ако не се прилагаха спорните мерки за „лустросване“ на бюджета.

Част от тези мерки бяха авансовото събиране през миналата година на данъка върху банковите печалби за настоящата година, както и авансовото изплащане на дивидент от държавните компании за печалбата им от миналата година още към края на първото полугодие. Без тези действия дефицитът би бил с 900 млн. евро по-голям, което е почти един процент от брутния вътрешен продукт. Официално бюджетът приключи с дефицит от 3% спрямо БВП по националната методика за изчисление и 3.5% по европейската методика. Ако държавата не беше събрала авансово приходи, които по принцип трябва да постъпят през тази година, дефицитът би бил съответно 3.9% и 4.4% от БВП по националната и европейската методика.

Второто проявление на този проблем е, че въпросните средства няма да бъдат събрани през тази година, което означава по-ниски приходи за държавата в сравнение със сценарий, при който миналогодишният бюджет не е бил „абсолютизиран“. Просрочените плащания по стари задължения към момента са в размер на 196 млн. евро, или 0.8% от брутния вътрешен продукт.

Друг проблем, за който "Гласове" пише повече от година, е договорката с компании — изпълнители по обществени поръчки — изобщо да не издават фактури за извършената от тях работа и доставки, докато държавата няма средства да им плати. По този начин фирмите си спестяват задължението да внесат ДДС още при фактурирането, а след това чакат плащането неопределено дълго време. Тази техника облекчава държавата, защото така остават недекларирани просрочия, които по европейската методика биха били включени в изчисляването на дефицита.

Стойността на извършените дейности по обществени поръчки, за които към момента няма издадени фактури, е 1.75 млрд. евро, или 1.4% от брутния вътрешен продукт. Това е равно и на самия бюджетен дефицит към края на април, което означава, че през следващите месеци може да се очаква той да нарасне значително. Не стана ясно единствено дали тези нефактурирани дейности са извършени през миналата година или през настоящата.

Финансовият министър Гълъб Донев е поискал всички министерства да представят своите проектобюджети за годината, като вземат предвид поетите ангажименти и преценят кои разходи са по-маловажни. След това ще бъде изготвен проектобюджет за тази година, като целта е той да остане в рамките на трипроцентното ограничение спрямо БВП. Едва тогава ще стане ясно и какъв нов дълг ще трябва да поеме държавата.

Първи на прицел – държавните доходи

Първите мерки, с които държавата ще се опита да ограничи бюджетния дефицит, са насочени към разходите за заплати в публичния сектор. Финансовият министър Гълъб Донев посочи, че отпадат всички механизми за автоматично индексиране на доходите в публичния сектор, върху които Прогресивна България може да влияе. Това включва възнагражденията в сектор „Сигурност“, съдебната система и висшите училища, където заплатите не са фиксирани суми, а са обвързани със средната работна заплата в страната.

Ще бъде отправено предложение и към Народното събрание депутатските заплати също да бъдат отвързани от ръста на средната работна заплата. Възнагражденията на ръководителите на държавните компании също ще бъдат ограничени, като никоя заплата няма да може да надвишава тази на президента. В момента тя е около 16 000 евро.

Реформата не засяга доходите в Българска народна банка, тъй като специалният закон предвижда възнагражденията там да бъдат равни на средните за аналогични позиции в частните банки в България. Не стана ясно какво ще се случи със заплатите в Българска банка за развитие, както и с учителските възнаграждения, които до миналата година също се актуализираха автоматично.

От 1 септември всички министерства и ведомства ще бъдат задължени да намалят разходите си за заплати с 10%. Това не означава намаляване на възнагражденията на вече назначените служители. Общото ограничение ще се постигне чрез съкращаване на щатни бройки, много от които в момента са незаети, както и евентуално чрез реални съкращения на персонал.

Министърът не посочи каква сума ще бъде спестена в резултат на тези икономии. В същото време държавата планира да увеличи приходите чрез повишаване на максималния осигурителен праг с 8.9% — от сегашните 2111 евро на 2300 евро. С 5% ще бъдат увеличени и минималните осигурителни прагове. Двете мерки трябва да влязат в сила от 1 септември. Финансовият ефект от всяка от тях, както и общият ефект, също не беше представен.

Гълъб Донев потвърди ангажимента на държавата да повиши пенсиите със 7.8% от 1 юли, както вече е предвидено. Министърът заяви, че до 1 юли трябва да има приет бюджет за тази година, което означава, че пълната картина ще стане ясна до дни или най-късно до няколко седмици, когато бъде публикуван проектобюджетът.

 

 

Коментари

  • Гълъбът

    18 Май 2026 17:06ч.

    Ще се окаже ястреб. Да видим дали му стиска да закрие поне ДМС. Другото спешно е промяна на териториалното деление. Шест "области" и 50-тина околии, вместо 250+ "общини". Но как ще мине е спорно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • териториалното деление следва да следва съдебната система

    18 Май 2026 17:13ч.

    Макар че и там са се разроили с времето. Вместо 15 минутни градове-околия с градски транспорт на цената на софийски трамвай 24 часа в денонощието, околийски съд, делегирани бюджети, околийска болница , околийска образователна система и вув всяко село линейка. И това ако икономисаме не само от дублирана администрация , а и 3 процента БВП за американско джепане насочени към поне шест аварийни хеликоптера и 50 модерни околийски болници, плюс линейка във всяко село.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мутра

    18 Май 2026 17:14ч.

    Тоя бързо усети новите парични потоци откъде идват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • подозирам , че ако се краде с мярка

    18 Май 2026 17:16ч.

    И не се назначават тъпаци от типа на "българският Бил Гейтс", ще има пари и за театър и симфонични оркестри . Дори не споменавам цените на храните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • отдавна съм комстатирал

    18 Май 2026 17:20ч.

    Че България е неприлично богата държава с неприлично бедни в реалният сектор под флага на Пазара. Сал Грантови и Усвояващи.Виж цената на километър асфалт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • единственият проблем

    18 Май 2026 17:24ч.

    Е че нито един учебник не казва какво да правим с наследствената бюрокрация. Евтаназията се смята за неприлично

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а в администрацията

    18 Май 2026 17:26ч.

    Имаме с поколения династии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    19 Май 2026 4:46ч.

    При потенциални реални съкращения в държавната администрация, първи ще изгорят чистачки, новоназначени хора на изпитателен срок, служители с по-ниска квалификация. Това означава, че трябва да се махнат от българския трудов пазар поне 20к трудови мигранти от трети страни, за да не претоварват системата. За получаване на допълнителни доходи в бюджета трябва да се подкарат всички, които избягват плащането на ДДС, и осигуряват на минимална заплата. Системата на НАП и НОИ в момента позволява да се хванат разходи на служители, които са традиционно по-големи от получаваните официално заплати, те често ги харчат през карти и сметки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боко Тиквата

    19 Май 2026 13:34ч.

    Малко да се посмеете. Арена София е проектирана и беше започната да се строи по времето на Тройната коалиция преди 20 години за 125 милиона лева, капацитет от 20 000 зрители и за състезания по много спортове, включително и тяхната царица – леката атлетика. През 2009 година на власт идват ГЕРБ и Бойко Борисов и веднага се започва с рушветите от строежа на пътища и спортни зали. Така основната зала на София и на България се построява за същите пари, но с намален капацитет от 5 000 зрителски места по-малко и без възможност за състезания по лека атлетика на закрито. Така отпада завинаги възможността залата да бъде домакин на Европейско или на Световно първенство по лека атлетика в зала, а на Евровизия догодина ще има пет хиляди седящи зрители по-малко. За сметка на това намалелият с 25% капацитет се изсипа в нощните шкафчета на Баце под формата на 25 милиона лева. Тогава това са колосални пари. По ирония на съдбата преди месец Румен Радев препълни Арената по време на кампанията си, а на изборите същата неделя пенсионира Бойко Борисов завинаги. Весела подробност е, че днес най-голямата зала в София носи рекламното име Арена 8888 на хазартния оператор “8888”, който непублично се свързва чрез подставени лица с Бойко Борисов, който вероятно в негов собственик в сянка. В България хазартният бизнес масово е под контрола на Мафията и Пеевски и Борисов държат на 80-90% от порочния бизнес и неговите босове. Чрез хазарта контролират и двата най-мощни клуба ФК Левски и ЦСКА, в които управляват босове на заплата или “кукли на конци”. Сега в Левски смениха един хазартен бос от орбитата на Борисов и Таки с човек на Пеевски и на руснаците – Атанас Бостанджиев от Джемкорп. В ЦСКА Пеевски си дерибейства на воля през Валтер Папазки, с чийто самолет Бомбардие от фирмата EGT Шишкото си джитка редовно все едно е негов. Случайно ли хазартът е най-големият спонсор във футбола ни, а хазартните босове ги местят като пешки начело на футболните клубове. Ако имате съмнение, че Борисов и Пеевски контролират хазарта в България, припомнете си как съсипаха бизнеса на хазартен олигарх номер едно на Прехода Васил Божков и КОЙ го наследи после. Припомнете си какво казва санкционираният по Магнитски Влади Горанов на Черепа за тогавашната шефка на Комисията за хазарта Мария Филипова – “девойката получила от него в обедната почивка ценни указания”. Същата “девойка” после се оплака, че Черепухата щял да я изнасилва, а Пеевски превърна бившата хостеса и парцалеса от Студентски град в кандидат за служебен премиер в постното меню пред президента. В тези факти няма нищо случайно, не се заблуждавайте. Хазарт, Тотото, нефт, асфалт, медии, обществени поръчки …този бизнес в България не е за случайни хора и не е за всеки. Там са тези с големите пари, които държат големите бухалки в държавата и доскоро държаха цялата власт. Сега са просто “Задкулисието”, което иска да продължи да дърпа конците. Успехът на новата власт зависи само от това дали ще им позволи да го правят или ще ги приключи напълно. Най-голямата ирония на съдбата е, че Бойко Борисов безсрамно се тупа в гърдите, че е построил Залата с името Арена Армеец и Арена 8888, а истината е съвсем друга – Боко изрекетира строителите и открадна 5 хиляди седящи места от залата, за да ги струпа в пачки от по 500€ в нощните шкафчета, а после да се кълне, че снимките и видеото от спалнята му били фалшиви и правени от Мата Хари. Всъщност, безбожникът Борисов се кълне и кръсти и затова, че няма дете от Мис Бикини от Барселонагейт, което все още не е признал. Истината е, че Борисов лъже – маже на всяка крачка и така пълзи, за да оцелява от близо 10-ина години, но на Лъжата краката са къси, както казва мъдрият ни народ, и Истината, колкото и да е бавна, винаги излиза наяве.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    19 Май 2026 15:50ч.

    Никой ли не се сеща, че първо трябва да се спре издръжката на лица, отказващи да работят, основно, но не само от мрсната рacа? ЕДИН МИЛИОН лица в трудоспособна възраст са извън пазара на труда !!! Това означава, че не само не учат и не работят, но дори и не търсят работа. Надали хората, които наистина не могат да работят, например заради тежки увреждания, са повече от 10%. Другите са паpaзити, които могат, на НЕ ИСКАТ. Най-голечият разход на държавният бюджет са именно за социалната система. Какво стана, нали имаше амбициозни планове за интеграция и хъхpяците трябваше да бъдат интегрирани до 2020 година? И какво - ами нищо... Никога няма да се интегрират, докато им се ПЛАЩА, именно защото са неинтегрирани !!! Има всевъзможни помощи, близо 20 вида, включително специални такива за непълнолетни и дори МАЛОЛЕТНИ майки. Да, плаща им се дори за педoфилство, което иначе е криминализирано от закона !!! Реално всяка година държавата "инвестира" милиарди от джоба ни в цигaни, които не произвеждат нищо друго, освен нови цигaни. Ако тия пари се инвестираха в енергетика, инфраструктура, образование, производство, селско стопанство, щяхме да имаме държава като слънце. Щяхме да имаме АЕЦ, индустрия, да произвеждаме сами храната си, да има и за износ, щеше да има работни места, образован народ. Но като "инвестираме" в цигaни, логично получаваме... цигaни. Не учат, а после реват, че нямат работа, и в селското стопанство ли не могат да работят? Не е ли по-добре да ги дотираме, за да произвеждат, вместо да им плащаме "социал", за да ядат, да пият и да се развъждaт? И докога ще издържим така?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи