Франсоа Лангле: Глобализацията приключва. Върнахме се в нормалния свят

Франсоа Лангле: Глобализацията приключва. Върнахме се в нормалния свят

Перифразирайки Реймон Арон, Тръмп прави история, но не познава историята, която прави. Той се подготвя за друг, протекционистки свят, с по-големи търкания и възраждане на границите. Той е точката на промяна между тези два свята. Самият Тръмп обслужва една много мощна тенденция, която се изразява в нашите общества от десет или петнадесет години. Той отговаря на търсенето на ред и авторитет от населението, което е също знак за недоверие към традиционните елити, които от своя страна защитават свят с по-малко ред и граници, за да се занимават със своите бизнес дела. Не знам каква ще е съдбата на този мандат. Малко вероятно е да приключи, както е предвидено. Но е вероятно идеите, защитавани от крайния американския президент, след това да бъдат подети от по-благородни политици, в моралния смисъл на думата. Доналд Тръмп е само карикатурно и грубо въплъщение на движение, което го предшестваше и ще продължи след него. Тази тенденция е извън него, казва френският икономически журналист Франсоа Лангле пред "Фигаро".

- Как трябва да тълкуваме внезапната промяна на Доналд Тръмп, който отложи реципрочните мита за 90 дни, точно в деня на влизането им в сила? Заради финансовите пазари ли го направи?

- Да, очевидно. Миналата сряда положението заплашваше да излезе извън контрол със сриването на американските облигации и високия риск от финансова криза. Имаше и охкания на олигарси тръмписти, които явно не са чели програмата на президента преди да финансират кампанията му със стотици милиони долари и да му се преклонят. Технологичните предприемачи, финансисти и петролни босове от Пермския басейн получиха паническа криза, виждайки как курсът на черното злато се срива в началото на седмицата. Плачът на  «Big Oil», «Big Tech» и « Big Money » беше прекален.

Тръмп удари твърде силно. Офанзивата му беше зле премерена, както по своя периметър - всички или почти всички страни в света - така и по своя размах, с безумни мита. Така че той мигна първи. С него ще трябва да свикнем с “бързи и яростни” преговори, като в онези автомобилни състезания, в които два болида се хвърлят един срещу друг и трябва да контролираш страха си, за да се отдръпнеш от пътя в последната секунда преди сблъсъка.  Трябва да отбележим също, че към днешна дата Тръмп получи това, което искаше: отваряне на прозорец за световни преговори за продажба на достъпа до американския пазар възможно най-скъпо. В допълнение с универсална такса от 10% като начална точка, която вече е одобрена. Така че да не говорим за поражение. Засега всичко е съобразено с плана на президента.

- Какъв е този план и как да тълкуваме митническата офанзива на американския президент, която доведе до катастрофална борсова сесия в Азия и Европа в началото на миналата седмица ?

- Доналд Тръмп е бизнес маниак, който иска да прави пари от всичко. Обявеното увеличение на митата показва, че периодът на безплатен достъп до американския пазар приключва. Питър Наваро, американският търговски и индустриален съветник, беше определил цената на този нов пазар: той се надяваше да възстанови 600 млрд. долара годишно, за да може впоследствие да намали корпоративните данъци в страната. Така че навлизаме във фаза на наддаване за 90 дни.

Този план не е прищявка, той бележи последния етап от процеса на отслабване на световния господар, който беше Америка. От ерата на Обама бившата американска суперсила еволюира и изпраща едно постоянно послание: ние се оттегляме от световните дела. През 2013 г. президентът демократ постави “червена линия” по отношение на Сирия, преди да даде заден ход и да не нареди удари срещу сирийския режим след атаки с химически оръжия в предградието на Дамаск. През 2016 г. Доналд Тръмп продължи тази политика с обявената цел изолационизъм. Джо Байдън последва неговите стъпки с катастрофалното изтегляне от Афганистан и отказът да изпрати войски да се бият в Украйна.

Доналд Тръмп отива по-далеч в тази логика, като се обръща агресивно срещу своите съюзници, защото иска да постави защитата на Америка преди всичко. В очите на президента на САЩ поддържането на световен ред, подкрепяйки своите съюзници и многостранни организации, като Световната търговска организация, вече не е интересно от гледна точка на печалбите. Това струва твърде много пари в икономически план и твърде много хора във военно отношение. Според британския историк Пол Кенеди САЩ навлязоха в ситуация на “имперско свръхекспониране”, моментът, в който ресурсите на суперсилата вече не са достатъчни за финансиране на военни епопеи в четирите краища на планетата.

Великобритания го преживя между 1880 и 1914 г. Днес според Тръмп най-доброто съотношение качество-цена, за да могат САЩ да останат начело, е Maga: «Make America Great Again» (Да направим Америка отново велика). Следователно той пропилява капитала на меката сила, натрупан от неговите предшественици, който им позволи да ръководят световния ред. Една велика сила не може да се обърне срещу всички. Тя трябва да вдъхва доверие и възхищение у своите съюзници. Но Тръмп не го интересува, защото това не е неговата стратегия.

- Пекин обеща във вторник “да се бори докрай” в тази търговска война. Впрочем временното прекратяване на митническите тарифи не засяга Китай, на който бе наложена допълнителна такса? Това началото на китайско-американска ескалация ли е?

- Китай няма да отстъпи, защото вярва, че е дошло времето да утвърди силата си срещу Америка и най-накрая да заеме мястото, което Западът му открадна през 1842 г. с Договора от Нанкин, сложил край на Опиумната война. Това е часът за големия сблъсък. За Пекин Тръмп е само последният, гримасничещ етап на американския упадък, политическата поза на отслабналата суперсила - и това не е невярно. Обратно, според Доналд Тръмп търговската конфронтация е начин да “удари” Китай, да го изолира. Зад тази икономическа война стои китайско-американското съперничество за лидерството на световния ред, което ще бъде големият въпрос в близките години.

Значителните структурни слабости на Китай вероятно карат Си Цзинпин да мисли, че прозорецът на възможността да надделее може би ще се затвори след пет години. Първата слабост е, че китайският икономически модел се основава на свръхинвестирането на компании, свръхкапацитет, свръхчислени компании. Пекин произвежда, за да не прави нищо друго, освен да наводнява пазарите със стоки, които никой не иска, което понижава цените и подхранва един вид световна дефлация. Това не решава проблема с потреблението в страната. Противно на Япония, Тайван или Тайланд, вътрешното потребление не е изместило външното търсене. Защото, за разлика от тези страни, империята отказва да позволи на валутата си да поскъпне, което свива доходите на домакинствата и поддържа зависимостта от външните пазари.

Освен това Китай е на прага на зрелищен демографски срив. Между 1980 и 2017 г. 240 млн. души в активна възраст се присъединиха към редиците на световната работна сила, което обясняваше китайския бум. Днес 10 млн. души между 15 и 64 г. изчезват всяка година. Китай беше заводът на света, той ще се превърне в старческия дом на планетата.

- Дали САЩ гледат на спада на борсовия пазар като на “преходен период” към нова златна епоха и обновена американска мечта?

- За Доналд Тръмп борсовият срив беше много полезен: той размекна партньорите. Този предупредителен изстрел го постави в позиция на силата. Доказателството: светът се втурна да преговаря за митническите тарифи. Но сривът на облигациите все пак го принуди да преразгледа стратегията си. Каква роля изигра Китай в тази масова продажба на американски облигации? Дали искаше да предизвика някакъв “валутен Пъл Харбър” срещу Америка, който може да продължи само с по-нататъшни финансови смущения? Във всеки случай китайците залагат на отслабването на доверието, което вдъхваше доларът, и на международна валутна реформа. Вероятно имат право. Американската свръхсила и нейната мека власт можеха да поддържат фикцията за неограничена финансова мощ, с долара като световна котва. С Тръмп това приключи. Той вече няма съюзници, а само задължени и жертви. Това е съвсем друг свят, много по-крехък отпреди, където неприязънта срещу Америка ще набира сила, което служи на целите на Китай.

- Опитва ли се Тръмп да разизиграе картата на президента на народа срещу финансовите елити? Може ли да проработи тази стратегия?

- Това е безспорно. Видяхме го с постановката с работниците при представянето на митническите такси. Нека не се заблуждаваме: свободната търговия деиндустриализира вътрешността на нашите страни. Тази стратегия имаше двама големи бенефициенти, потребителят и акционерът, но тя причини жертви. Противно на онова, което твърдеше американският икономист Пол Кругман преди тридесет години, който по-късно се отказа от думите си, международната търговия с Китай нанесе щети на заетостта. Анализът на Тръмп в политическата икономия е добър. Митническите тарифи са един от инструментите за възстановяването на покупателната способност на средните класи, проблемът е, че те бяха въведени в безпорядък и по опасен начин с този всеобхватен залп. Но реиндустриализацията ще отнеме време.

- Може ли да се анализира тази последователност като форма на “интелигентен протекционизъм”, който се обръща срещу Европа?

- Перифразирайки Реймон Арон, Тръмп прави история, но не познава историята, която прави. Той се подготвя за друг, протекционистки свят, с по-големи търкания и възраждане на границите. Той е точката на промяна между тези два свята. Самият Тръмп обслужва една много мощна тенденция, която се изразява в нашите общества от десет или петнадесет години. Той отговаря на търсенето на ред и авторитет от населението, което е също знак за недоверие към традиционните елити, които от своя страна защитават свят с по-малко ред и граници, за да се занимават със своите бизнес дела. Не знам каква ще е съдбата на този мандат. Малко вероятно е да приключи, както е предвидено. Но е вероятно идеите, защитавани от крайния американския президент, след това да бъдат подети от по-благородни политици, в моралния смисъл на думата. Доналд Тръмп е само карикатурно и грубо въплъщение на движение, което го предшестваше и ще продължи след него. Тази тенденция е извън него.

- Приключват ли ерата на свободната търговия и разюзданата глобализация? Само отклонение ли бяха те?

- Да, преживяхме отклонение, изключителен микроклимат, който не беше нормален свят и който ще ни си струва учудващ след десет години. Либерално отклонение, чийто граници можем да очертаем. Началото беше падането на Берлинската стена през 1989 г., допълнено от излизането на Китай на световния пазар няколко години по-късно. Тази събития премахнаха геополитическия риск. Изведнъж компаниите се втурнаха в четирите краища на планетата, те глобализираха икономиката. Финалната межда беше инвазията в Украйна на 24 февруари 2022 г., която върна геополитическия риск, което кара компаниите да се върнат у дома. Връщането на Доналд Тръмп на власт ще засили още повече това центростремително движение на компаниите и капитала, от перифериите към техните родни или приятелски земи.

Това отклонение на напреднала глобализация съответстваше на апогея на американската мощ, която вече нямаше съперници. И това не е случайно. Една хиперсила плаши всички останали и следователно кара риска да изчезне. Освен това тя пуска в обръщение световна валута и определя универсалните правила за търговията. Преживяхме това между 1860 и 1914 г. с Pax Britanica (на латински “британският мир”, по модела на Pax Romana, бел. ред). Великобритания беше световният господар преди да бъде прекъсната от атентата в Сараево и неговите последици. Войната в Украйна току-що прекъсна американското превъзходство и върна геополитическия риск в Европа, така както избирането на Тръмп.

Така че преживяхме период на глобализация, какъвто има всеки век. Повече няма да го видим през живота си. Върнахме се в нормалния свят, този, който преобладава най-често, когато великите сили се сблъскват. В който, освен това, в момента короната на световния господар е заплашена. И за първи път от 1492 г. тази корона може да премине към незападен представител - Китай.

Превод от френски: Галя Дачкова

Свързани статии: Франсоа Лангле: Войната в Украйна е краят на либералния цикъл

Франсоа Лангле: Войната на Русия слага край на господството на САЩ

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Ще се върнем едва когато две престъпни организации с централи в околностите на Моленбек бъдат разпуснати и ръководителите им бъдат осъдени за престъпления срещу човечеството.

    21 Апр 2025 8:49ч.

               

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и все още всички турбо

    21 Апр 2025 9:29ч.

    Глобалистични проекти си работят и постигат всички зададени цели. Така, че по-кротко. Към момента има осъзнаване. Борбата, тепърва, предстои.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • битието определя съзнанието

    21 Апр 2025 9:36ч.

    Глобализацията те първа сега започва. Вече приключи или е на финала циганската глобализация-българизация-интеграция.. През социализмът циганите бяха изолирани от общият код, беше стресово за тях да ходят на училище, бяха твърде различни, нямаха телевизори. Сега и интернет помага. Разликата при ПСВ и ВСВ, и след това, е - че е нямало телевизори и е имало по-голяма бедност - изолация.. Есперанто езикът, е измислен като общ език за човечеството, за да няма изолирани общности, и така да има мир и разбирателство. Познанието показва, че всички са братя и сестри, че и животните са добри.. Всички цигани обичат сега българската народна музика и филми, обичаите, кукери, танци, лазаруване,, и мечтаят да са градинари и животновъди, все едно българите от селата през 1960те.. Само че, субсидиите са за олигархията - мафията..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • стига глупости

    21 Апр 2025 10:16ч.

    Това няма нищо общо с темата. И на всичкото отгоре правописът ти не е баш като на добре ограмотен българин, повече мяза на цигански.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Надежда всяка оставете!

    21 Апр 2025 9:49ч.

    За България глобализаията тепърва започва с влизането в еврозоната.Вече Урсула ще ни командва директно,а не индиректно чрез прокситата си както беше досега.Смешка е,че на България и предстоят добри времена според гадателите ни.Като че ли всичко е,за да ни успиват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фабрика на 8-ми септември

    21 Апр 2025 10:01ч.

    Тъй де, България в кой съюз се е хванала ,тоз съюз все не е пропопсал ,а сега ще си купим фабрика на 8-ми септември.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • така е защото

    21 Апр 2025 13:49ч.

    Сме винаги последни. 100г след и 50 встрани

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в еврозоната - казахме - няма да се влиза, без народът да си каже думата

    21 Апр 2025 10:19ч.

    Ако глобализацията е приключила, ние какво общо имаме с един германски проект? Да те лишат от валута, и особено днес, когато всички специалисти се изказват, че провалът е очеизваден, показва, че някой се опитва да ни поставя под упойката на черномагьосничество откъм мутри и корумпета-комисари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как

    21 Апр 2025 11:21ч.

    ще се реализира на практика това, народът да се произнесе..."факторите" демонстрират отказ, по всички линии?!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бива ли демократична власт да се страхува от референдуми

    21 Апр 2025 12:43ч.

    Ще ги притискаме, и успоредно с нас ще ги притисне Господ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    21 Апр 2025 14:50ч.

    Кои сте вие, утайката на обществото, нископлатени неграмотници?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "казахме"

    21 Апр 2025 19:45ч.

    Кои сте вие, дето "казахте" ? Пръц ? Трябва и да удариш с бастуня, за по-голяма тежест на казаното. 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • битието определя съзнанието

    21 Апр 2025 11:40ч.

    Глоба-лизация винаги е имало. Особено с развитието на транспортът и съобщенията. Социалистическите държави от педи 1990та, се опъваха на глобализацията, и какво стана!? Мода и прогрес не се спира. И кирилицата ще изчезне и българският език и границите и културата-етническа.. МОЖ ЛИ СПРЯ ВРЕМЕНО? Спрях ме ли чалгата, така ще спрем гей културата и краят на езикът ни и кирилицата. Спрях ме ли липсата на бракове????????????? и деца?? Глобализацията реши да има капитализъм вместо феодализъм, движение на пари и инвестиции.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не ...

    21 Апр 2025 12:14ч.

    трябва да си вярваш толкова... Да правим, каквото трябва в човешки план, придържайки се към разума, бъдещето е далече...Ако не запазим човечността, бъдеще няма да има!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    21 Апр 2025 12:11ч.

    Въпросът е дали сме готови за деглобализация? Свикнахме компютрите да се правят в Китай, бирата – в Германия, а виното – във Франция и Австралия. Ние произвеждаме само злато от Дънди Прешъс, което автоматично става канадско. Сигурно и с газа и петрола в Черно море ще е така. О, да! Имаме оръжейна индустрия. Колкото държавата да може да плаща заплати и депутатите да си блажат. Пък и да има нещо като деглобализация, ние ще се включим пак последни. Първо да видим как ще потръгне и се развие. За сега сме още на вълна „глобализация“. ЕС ни е захапал яко и упорито и целеустремено ни храносмила. Сега с еврото съвсем ще му се осладим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • имаХме оръжейна индустрия

    21 Апр 2025 13:26ч.

    Хегемонът се погрижи още в 90-те да затрие всичко, което го конкурира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • регулатор

    21 Апр 2025 15:19ч.

    ЕС не прави компютри и софтуер, няма сайтове като Фейсбук, ЕКС, Амазон... От ЕС сме но не купихме Еврофайтър.и. Иначе България има 70% износ, от БВП, а Китай има 18%.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    21 Апр 2025 17:58ч.

    Хазартът и оръжейната индустрия са държавен монопол в България. Знаете ли колко кинти прави Кинтекс? Сигурно половин Африка има българско оръжие. Както пееха НЛО – Не е пражка, не е лък. Той е правен в Казанлък… Хегемонът не може да огрее навсякъде. За тях е важно да нямаме високи технологии. Това, което се прави тук е по технология от 80те години, но добри пари докарва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    21 Апр 2025 13:13ч.

    В нормалния свят ли сме вече? Сигурно затова материалът за смъртта на папата е толкова обилно, извънредно политизиран. Не става дума за никакъв папа Франческо, а за Украйна, Украйна, Украйна и Израел, както и за Израел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каква

    21 Апр 2025 18:10ч.

    е тая купчина безсмислици

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    21 Апр 2025 14:40ч.

    Километричната опашка при Кресна какво ви говори, фатмаци и чугуни никому ненужни?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    21 Апр 2025 14:57ч.

    Блумбърг: Рублата е най-добре представящата се валута през 2025. Един километър опашка е 200 коли.По максимум 4 човека в автомобил - 800.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • номади горко апатични

    21 Апр 2025 15:20ч.

    Говори ни, че глупаците като теб нямат свършване. Този ли народ са освобождавали Левски и Ботев, както и руските солдати, пролели кръвта си? При всички случаи, не тоя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    21 Апр 2025 17:15ч.

    1 евро = 1 килограм рубли. С бакалски сметки ли се самозалъгвате, участъкът до Симитли е 30 км.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 17:15

    21 Апр 2025 18:09ч.

    Тия сметки с турски лири как ти излизат предвид че такива ползваш 😁😄😀

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    22 Апр 2025 6:57ч.

    ЕврокомиКсар, говори ни най-вече, че в България просто няма пътища (освен дето, че и малкото налични са в безобразно състояние!). С всяка от съседните страни имаме точно по една що-годе приемлива връзка, само с Румъния са две - двата моста, които, обаче, сега заради "Мездра - Ботевград" се сливат отново в една точка при Луковит, та там стават зловещите катастрофи, които стават. Дотук с тъпата ти пропаганда за масовия българин - отпускар...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъпа трактовка

    21 Апр 2025 16:53ч.

    Глобализацията е обективен процес и не може да приключи. Приключва хегемонията на Пиндостан и колективно западният модел на глобализацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • артилерийска стрелба без откат

    21 Апр 2025 18:19ч.

    Никакви обективни процеси не съществуват, това са привидности. Щом САЩ направиха икономика, за която важи оня лаф с пастичките - ядеш колкото си искаш, и нищо не ти се трупа около кръста, значи няма такова нещо като обективни процеси, има магии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Семейство Иванови

    21 Апр 2025 17:51ч.

    Нищо не е приключило. Началниците на бесовете са заложили сто и един проекта-капани за кухите лейки. Някой проекти се провалят , други се пренасочват, трети продължават . Докато не се изчисти планетата от кухите , шоуто продължава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тренд

    21 Апр 2025 18:35ч.

    https://youtube.com/shorts/KUcLfJmakpE?si=YkUyTWKtTUys3JlE

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи