Принц Филип Снимка: АФП, архив
Познаваме репликата на принц Филип, който свободно изказваше мнението си и невинаги беше дипломатичен. Когато през 1967 г., в разгара на Студената война, го попитали дали е готов да отиде в Русия, за да помогне за разведряването между двата блока, той отговарил: “Много бих искал да отида в Русия, макар че тези копелета убиха половината ми семейство”.
Херцогът на Единбург действително имаше руска имперска кръв във вените си и неговото ДНК помогна да се разгадае една от загадките около жестокото убийство на Романови от болшевиките през 1918 г. в Екатерининбург, в Урал. Принц Филип е син на племенницата на царица Александра, чиято по-голяма сестра, Виктория фон Хесен (внучка по майчина линия на кралица Виктория, станала по-късно Виктория Маунтбатън) е негова баба по-майчина линия. Когато през юли 1991 г. от общ гроб са изровени девет тела, се смята, че тези кости принадлежат на последния руски цар, царица Александра, три от петте им деца и четирима души от свитата им. Две деца липсват. През 2007 г. останките на други две тела са намерени в поле в околността, и без съмнение те са на царевич Алексей и една от сестрите му (Мария или Анастасия).
През 2008 г. руската прокуратура публикува генетични анализи, които идентифицират намерените тела, именно като телата на Романови. Но някои продължават да изразяват съмнения, особено след слуховете за бягство в чужбина на едно или две от децата - особено Анастасия - след като се спасили от клането. Анализите, проведени от британски експерти обаче, позволиха да се разреши до голяма степен една от най-големите исторически загадки на новата епоха.
През 2018 г. изложба в Музея на науката в Лондон разказа как херцогът на Единбург е помогнал да се разсеят съмненията относно убийството на цар Николай II и семейството му. През 1993 г. екипът на Питър Гил от службата по криминалистика към британското вътрешно министерство започва разследване заедно с руски учени, предоставили кости, сред които е и биологът Павел Иванов. В лабораторията по криминалистика в Алдермастон, Западен Лондон, те използват кръвна проба, предоставена от принц Филип, за да сравнят неговата ДНК с тази на костите. Използват се и други проби, получени от живи хора, този път свързани с руския цар, принцеса Ксения Сфири Шереметева и херцогът на Файф. Британските специалисти заключават, че костите наистина са на Романови.

Цар Николай II и неговото семейство
Загадката на принцеса Анастасия
Но това не е краят на историята. Някои учени оспорват тези заключения, защото много малка част от ДНК-то на царя не съвпада с тази на живите роднини. “Работихме още една година, за да проверим резултатите си, но някои все още смятаха нашите заключения за съмнителни, разказва Питър Гил. Учени в САЩ и Русия работиха, за да потвърдят или отрекат нашите резултати. Една група дори ексхумира тялото на царския брат, Георгий, от катедралата в Санкт Петербург. Но всеки нов тест потвърди първоначалните резултати”. За съпругата и децата има пълна сигурност. За царя тя е “99,9%”, защото, обяснява Никола Рос в своето много подробно разследване “Те убиха царя” (Ils ont tué le tsar, 2018 г.), “е открита мутация, хетероплазмия, отсъстваща от гените на донорите”. Така ДНК-то на Николай II съвпада с това на потомците от семейството му по майчина линия “според 790 базови двойки - елементарните връзки на ДНК-то - от 800”, уточнява д-р Гил.

Княгиня Анастасия
Тези изследвания позволиха да се разгадае още една загадка. Наистина няколко души твърдяха, че са принцеса Анастасия, четвъртата дъщеря на царя, която диаманти, носени под дрехите, са могли да защитят от куршумите. Случаят, който привлече най-много внимание, бе с Анна Андерсън, млада жена, спасена от самоубийство в Берлин през 1920 г., която впоследствие живее в САЩ и Швейцария, както разказва Жан-Кристоф Бюисон в колективното произведение “Великите загадки на историята” (Les grandes énigmes de l’histoire, 2021).

Анна Андерсън
Споровете по отношение на нея са разгорещени. Но през 1994 г. сравнението на ДНК-то на Анна Андерсън, запазено след операция на червата през 1979 г., с тази на принц Филип, се оказва отрицателно. Анна Андерсън не е от Романови. Анализите показват, че всъщност става дума за полякиня на име Франциска Шанцковска. Следователно всички членове на семейство Романови са били жестоко екзекутирани в Ипатиевата къща - срината със земята впоследствие по заповед на някой си Борис Елцин - в нощта на 16 срещу 17 юли 1918 година.
Превод от френски: Галя Дачкова