В манастири в Йерусалим бяха открити надписи от македонски българи от османско време

В манастири в Йерусалим бяха открити надписи от македонски българи от османско време

Фотографско проучване разкри десетки български надписи в гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим, се казва в проучване, публикувано в том 15-ти на списание "Антикот". 

„Надписите бяха открити по стените на гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим и околностите му, датиращи от османския период“, обясниха изследователите Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за антики.

В проекта са използвани мултиспектрални и RTI изображения, за да се разкрият избледнелите маркировки.

„Корпусът от графити ни позволява да реконструираме историята на източното християнство в Йерусалим през османския период“, пишат авторите, като се фокусират по-специално върху проследяването на „българското поклонничество в Йерусалим през 500-те години на османското владичество“.

Изследването документира надписи в три основни обекта: манастира „Свети Теодор“, манастира „Предтеча“ (Йоан Продромос) и манастира „Свети Хараламбос“.

В манастира „Свети Теодор“ един от надписите гласи: „Хаджи Стойко от Котил. Година 1776“ - идентифициращ град Котел, България. Авторите отбелязват значението на Котел: Икономическият просперитет на селището довел до появата на много заможни жители.“ “От XVII в. Котел се превърнал в център на текстилната промишленост.

Друг текст гласи: „Хаджи Стан. Хаджи Йованчо. Хаджи Иван(?). Хаджи Филип. От (Га)браво. 1794“. Габрово е описано като „един от важните центрове на Българското Възраждане“.   

В  друг надпис се казва: „Хаджи Никола. Хаджи Ласко. Хаджи Вълкан. Хаджи Вельо. От Разлог“. Авторите предлагат връзка: „Смятаме, че този поклонник може да се идентифицира с Хаджи Вълчо - известна фигура в българската история от XVIII в.“

Проучването идентифицира и търговски символи, като авторите обясняват, че „такива символи са известни от надгробни плочи и печати на български търговци, които са извършвали търговска дейност в Буда, Виена и Нови Сад (Сърбия)“.

В манастира „Предтеча“ надписите включват: „Хаджи Георги. 1842 г. от Каменица. От (манастира) „Свети Георги“ в Белащица. Хаджи Константин монах.“ Друг гласи: „Хаджи Михаил свещеник от Истанбул“. Изследователите обясняват, че „през целия османски период в Истанбул е живяла голяма общност от българи“.

В манастира „Свети Хараламбос“ подробен надпис от 1874 г. изброява поклонници от Стара Загора и Оряхово, сред които са „хаджи Тодор Коюв и децата му: Хаджи Гьорги (и) Хаджи Мария“. В друг надпис от 1881 г. е записано „Хаджи Атанас от казата Солун, от село Негован“ - селище, „считано за един от центровете на българския национализъм в Македония“.

Изследването подчертава българското присъствие не само в манастирите, но и в църквата на Божи гроб. Един забележителен надпис от 1854 г. гласи: „Нетко от Копривщица“. Авторите отбелязват, че „Копривщица се е радвала на специален статут: жителите ѝ са били освободени от данъци и на мюсюлманите е било забранено да живеят там“.

В надпис от 1780 г. в Аврамовата света обител са изброени седем поклонници от Свищов, сред които „хаджи Стоян, син на хаджи Петко, хаджи Иван и хаджи Манчу (синове) на хаджи Ангел от Свищов“.

„Масовите поклоннически пътувания на жителите на града до Светите земи продължават и през първата половина на ХХ в., по времето на британския мандат в Палестина“, отбелязват авторите.

Пълният текст на изследването е публикуван в том 116 на „Атикот“ и дава рядък поглед върху многовековното духовно пътуване на българските християни до Йерусалим.

 

Източник: БГНЕС

 

 

Коментари

  • аменеменема

    27 Март 2025 9:33ч.

    „Тук беше Пешо от Обеля 1“ – велико! Простотията да си надраскаш името на някоя стена не била нещо ново.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    27 Март 2025 9:43ч.

    Тъпунгер, едно време хората са ходили на полконение, да засвидетелстват преклонението си пред Христа. Това сме източно-православните християни, а не безбожници като ония. И съответно са написали кой е бил, и кога, за доказателство. Умнико, по него време не всеки е можел да чете, и да пише. А не като тебе, само един уй успя да надраскаш на Колизеума, даже те глобиха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И кво пълни кесиите,че и солунските братя

    27 Март 2025 9:56ч.

    са с баба българка, като Джон Атанасов, все профита на създалите ги тамошни системи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    27 Март 2025 10:01ч.

    @мхм 27 Март 2025 9:43ч.: Понеже си неправдоподобно тъп и заедно с това чужд на всякаква култура и етика, дори не ти хрумва, че това да си надраскаш името някъде няма нищо общо с поклонение пред някого или нещо, а е смешно пъчене на замогнал се простак. Да не би да си пише името, за да го прочете господ? Не, пише го, защото му се ще да увековечи себе си. И заради какво свое постижение, направил е добро някому ли? Не, просто е имал пари за хаджилък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Phoenix

    27 Март 2025 10:40ч.

    Ако обърнете внимание, надписите са писани грамотно, ясно и са издялани като надписи. Няма нищо общо с драскулка от типа "Тук беше Пешо от Обеля". Това ме навежда на мисълта, че вероятно оставянето на такъв надпис е било организирано. Може би - срещу скромна сума. Знаем за практиката в църквите да се изографисват ктиторите. На хаджилък са ходели богати хора. Не мога да си представя някак си един достолепен чорбаджия, тръгнал на поклонение да извади длето и да дялка по камъка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    27 Март 2025 11:17ч.

    @Phoenix 27 Март 2025 10:40ч.: Същественото тук е не дали надписът е грамотен (пък и какво неграмотно има в „тук беше Пешо“?). Не е съществено и дали даденият добре облечен бизнесмен е правил надписа лично или е платил на някого за това. Същественото е, че надписът е ярък израз на тщестлавие. А не на набожност, примерно. А и няма защо да се споменават спонсо... опа, ктиторите – те са дали парите да се построи нещо, а онези, за които говорим, са дали пари само да им напишат имената на дувар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @аменеменема

    27 Март 2025 11:29ч.

    Време е да те отнема наистина. Айде махай се.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    27 Март 2025 12:10ч.

    Нямаш 1% от моите знания, и възпитание. Но явно опитът ми да се принизя до примерът ТИ с пешо от обеля, не се е получил. Няма да вденеш. Айде да те нема наистина. И стига си рисувал патки по стените. Не е белег за възпитание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    27 Март 2025 14:53ч.

    Последните двама братя – явно майка ви така ви е мразила и унижавала, че сте заприличали на това, което сте. А омразата и униженията сигурно са били взаимни. И заслужени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимни чикиджии

    27 Март 2025 16:03ч.

    Многониковият олигофрен и Шишиблизец амененема пак е строшил тъпомерa

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Phoenix

    28 Март 2025 8:50ч.

    Обикновено евролибералите имат навика да правят оценки на миналото като го натъкмяват към настоящето. Пример - жена се обличала в мъжки дрехи и веднага я определят като транссексуална. И тук така - ама не били особено набожни, тщеславни били... Ами, не! Хората са били вярващи и то, много. Че са имали своите човешки пороци, като суетност, славолюбие - да, и това е вярно. Но точно ние ли трябва да ги обвиняваме? В сравнение с днешния умнокрасив, жълтопаветен "елит", тези хора са направо скромни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От Банцко ле си, добре си

    27 Март 2025 9:40ч.

    Само и само втори лифт да има, ако требва и хаджии ке станем. Апропо, село Каменица е днешен Велинград.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Phoenix

    27 Март 2025 10:26ч.

    Хайде да обърнем внимание на заглавието - "... надписи от македноски българи...". Извинете, но кога Котел и Габрово станаха част от Македония? Е, да, следва Разлог, Пиринска Македония. Но после - Каменица (квартал на днешен Велинград и едно от малкото чисто християнски селища в райно по онова време), Стара Загора, Оряхово... И тия ли станаха Македония? За нищо я нямате географията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    27 Март 2025 12:11ч.

    Без манипулация в Територията не става...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Март 2025 19:10ч.

    Навремето италианската полиция откри надпис по стените на Колизеума издраскан от бележит футбалер от България Благой Георгиев ..........................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    27 Март 2025 11:09ч.

    Няма такова понятие като "македонски българи", че ще отидем мноооого надалеч, да не се окаже, че и всички усраинци са българи 😆

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    27 Март 2025 11:22ч.

    Дори в заглавието са го написали. Така се унищожава държава. По телевизията един обясняваше, че държавата не трябва да помага на някакви обвинени българия в чужбина,защото навярно са виновни. Именно затова искам да се откажа от българско гражданство, но процедурата е много сложна. България НЕ ЗАЩИТАВА българите. Имаше случай англичанин уби българин с камък на морето в България. Съдиха го и го затвориха. Англия не се примири, докато не успя да уреди да излежава присъдата в Англия. Когато пристигна, веднага след като излезе от самолета го "помилваха" и той си отиде у дома. За тях англичанина е важен, а не някакви си примитиви от България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валя

    27 Март 2025 11:30ч.

    "Македонски българи"? Тук само Солун видях извън територията на днешна България. Някой ще обясни ли смисъла на заглавието? Или, ако няма смисъл, поне целта да обясни?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ционистите ни направиха част от историята

    27 Март 2025 11:49ч.

    Сега трябва да забравим за убития българин и да им признаем Йерусалим, това ли е идеята?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    27 Март 2025 12:12ч.

    Че къ? Още се чудят как да изкарат бебетата, като терористи от Газа, за които ще горят така или иначе цяла вечност гадовете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • князът на тоя свят е осъден, есхатологията (стопираща и приключваща историята) се подема оттук нататък във всеки произволен момент

    27 Март 2025 12:55ч.

    И което си е историческа ирония, самата дума "история" е гръцка, а не еврейска, макар именно евреите да са най-историчният народ от гледище на една линейна история, която, между другото, си е утопия относно реално време, откъдето и да я погледнеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    27 Март 2025 12:56ч.

    Къде може да се прочете въпросното изследване ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    27 Март 2025 13:22ч.

    Да четете в оригинал - https://publications.iaa.org.il/cgi/viewcontent.cgi?article=1131&context=atiqot

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз забравих

    27 Март 2025 20:03ч.

    да се подпиша.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ван Гелдерн

    27 Март 2025 21:11ч.

    Ключов е надписът от манастира „Предтеча“ , в частност от Хаджи Константин монах от манастира „Свети Георги“ в Белащица.“ Монахът от Белащица се е подписал в Предтеча, което е било и пак ще бъде. С какво е известен манастирът в Белащица?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с това

    27 Март 2025 21:44ч.

    „Честит е тоз избранник, чийто дух, като ковчега Ноев, пренесе от прежний свят в послешний онова, което е в промени непроменно. Той подир смърт от себе си оставя най-чистото, най-хубавото - жица от царството на сенките безплътни, която ще го свързва с тоя мир.“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    29 Март 2025 13:51ч.

    Ето от къде идва "автентичната" генетичната заложба на Благо Джижъса да напише ,,Кур" на Колизеума в Рим. Е, фАнаха го и си плати за простотията ......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Smilodon

    06 Апр 2025 17:27ч.

    Прякорът, който се употребява масово по отношение на него, е кощунствен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    11 Апр 2025 8:48ч.

    Дрогаре, последната снимка е сърцекъсел! Отношенията на Банско с Разлог се простират явно в и из Дълбоката древност или нещо такова?! Раз-ло-късел ... - Любопитно! Ха-ха-ха (смея се).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи