Възмутително – не плащаш осигуровки, заплати и кредити, правителството ти помага

Възмутително – не плащаш осигуровки, заплати и кредити, правителството ти помага
Изминалата седмица показа нови висоти в популизма на уж дясното ни правителство.
<p>В петък късно вечерта след сценарий, на който авторите на холивудски драми с щастлив и сълзлив край с право биха завидели, премиерът и министърът на икономиката намериха инвеститор, който да поеме закъсалото предприятие "Горубсо Мадан" &ndash; небезизвестния бизнесмен Николай Вълканов, собственик на "Минстрой Холдинг", бивш вицепрезидент на "Мултигруп", строител на "Цанков камък" и между другото платец на милионния хонорар на Ахмед Доган. Доколкото разбрах от малко разхвърлените обяснения, той придобива концесията и предприятието, срещу което поема дълг от коло 1,5 млн. лв. за неплатени заплати, над 7 млн. лв. за осигуровки и 12 млн. евро кредит към българска банка, а вероятно и други скрити задължения. Грубите сметки показват, че предприятието, което работи в един от отраслите, най-малко засегнати от кризата, е натрупало в последните години дълг от около 30 млн. лв., който след неочакваната помощ на правителството някой друг ще плаща, вместо собствениците му да си понесат законовите последствия за това безобразие.</p> <p>А правилното и най-вече законно решение беше друго &ndash; предприятието да бъде обявено в несъстоятелност, да се докаже, че умишлено е било докарано дотам и управляващите го да влязат поне за малко в затвора (мечти, с оглед на задълбочената икономическа експертиза на прокуратурата и следствието), да влезе синдик и евентуално да му разпродаде имуществото и да плати колкото се полага на кредиторите, а държавата да си обяви прозрачен конкурс за нов концесионер. А още по-правилното беше в момента, в който започва да се трупа дълг към държавата за осигуровки, да се реагира, а не да се действа както обикновенно в последния момент, пред изгладнелите миньори, заплашващи да блокират пътища и да обявят гражданско неподчинение. А най-правилното беше вечно забавилите се и неразбрали Агенция за приватизация и следприватизационен контрол и Главна инспекция по труда още преди пет години да видят в какви безобразни условия работят хората и как не се спазват условията по договора за раздържавяване и заедно с Министерството на икономиката да осъществят законов натиск върху фирмата нарушител. Не е като Валентин Захариев, един от най-знаковите предприемачи от прехода, да няма съответната репутация какви ги е вършел в подобни предприятия, споменът за "Кремиковци" е още жив. Но както се казва &ndash; мечти.</p> <p>Стори ми се, че и медиите, както винаги захласнати в по-разбираема за тях и по-смилаема за публиката им информация, а именно, че няколкостотин миньори имат да получават между 2 и 3 заплати за общо 1,5 млн. лв., пропуснаха по-съществената част, а именно че не са платени близо 7 млн. лв. за осигуровки. Без да съм гледал баланса и ОПР-то на фирмата, ако приемем, че месечният разход за заплати е примерно 750 000 лв., т.е. разходът за осигуровки е грубо около 150 000 лв. месечно, излиза, че осигуровки не са плащани между 3 и 4 години. Струва си да се запитаме къде бяха през това време НАП и НОИ и въобще институциите, имащи отношение към казуса. Защото ако една малка фирмичка си забави осигуровките само за 10&ndash;15 дни следва обаждане от НАП, предупредително писмо, начисляване на наказателни лихви и пр., ако пък забавиш с месец вноската си по банковия кредит моментално има реакция и така е редно. Как обаче се трупа 7 млн. лв. дълг към държавата, без институциите да знаят или пък да знаят, но нищо да не правят, преди скандалът да стане публичен.</p> <p>Разбира се, цялото т.нар. решение с "Горубсо Мадан" има и силен политически привкус, защото миньорите и семействата им вече знаят кой им е помогнал и за кого е правилно да се гласува на следващите избори. Всъщност те са си съвсем прави за себе си, защото нищо не може да се сравни с унижението децата ти да са гладни и семейството ти да мизерства, защото някакъв бандит не ти плаща законно изработеното.</p> <p>Какъв сигнал обаче получи останалият бизнес и обществото като цяло?</p> <p>Поне за мен той е кристално ясен &ndash; трупай дългове, не плащай заплати и осигуровки, заблуждавай служителите си и държавата и ще ти се помогне, в най-добрият случай премиерът лично ще дойде на бял кон и лично ще разсече гордиевият възел. В момента и бездруго е криза, ами ако други закъсали пишман бизнесмени (сещам се на първо четене примерно за Николай Банев и Христо Ковачки) решат да се пробват и министър председателят пак скочи да гаси пожара? Ами ако всеки предприемач с поне 500 работници реши по този отвратителен начин да се спасява &ndash; да не си плаща и да принуждаваш служителите си да излизат на стачки, защото никак не е трудно да манипулираш беден и гладен човек? Това ли е нормалната държава, в която останахме да живеем, работим и да плащаме данъците си с надеждата да се промени към по-добро и това ли е на практика управленската политиката на управляващата партия, нарекла себе си Граждани за европейско развитие на България?</p> <p>Направо ме е срам да гледам, а мнозинството медии тръбят, ли тръбят в захлас &ndash; ураааа, миньорите си взеха най-накрая заплатите, не че това не е важно и хубаво.</p> <p>Мъка, голяма мъка.</p> <p><em>Текстът е публикуван в сайта на сп. <a title="http://www.manager.bg/komentarite/vazmutitelno-ne-plashtash-osigurovki-zaplati-i-krediti-pravitelstvoto-ti-pomaga" href="http://www.manager.bg/komentarite/vazmutitelno-ne-plashtash-osigurovki-zaplati-i-krediti-pravitelstvoto-ti-pomaga">"Мениджър"</a>.</em></p>

Коментари

  • Пламен

    26 Март 2012 3:10ч.

    Ето това е страшното,мисленето ден за ден,никаква переспектива!Днеска: \\\"Иху-иху\\\",утре-\\\"Тихо-тихо\\\"!Това е характерно само за циганите,но и ние явно се циганизираме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пораснал комсомолец

    26 Март 2012 3:31ч.

    За такива като Валентин Захариев и Николай Банев предстои най-тежкото - да продължат да си харчат откраднатите пари и да си карат майбасите. От време на време могат и да участвуват в държавни делегации.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тре

    26 Март 2012 5:15ч.

    Няма такава държава, няма! Оказва се че Слави Трифонов и КУКУ Бенд са прави в песента си, нещо я спряха напоследък. А статията е прекрасна, вярна, точна и показва как зад паравана на хората, когато са много може да се прави всичко и даже да се трупат популистки политически дивиденти. лицемерните практики на комунизма не може да си идат доакто най-видния учител на Тато, и негов бодигард е премиер. СРААААМ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    26 Март 2012 6:00ч.

    Емиииии какво друго ни остава,освен да си помечтаем скоро в Гърция да избухне РЕВОЛЮЦИЯ,която да прескочи и нашите граници и да го видим Бойко до колко можел да носи на бой !?? Така де,ако ще се мре от глад и болести-по-достойно е на БАРИКАДИТЕ !!! Или като Офце без история !??? Истинската ДЕМОКРАЦИЯ е родена на БАРИКАДИТЕ и затова не е мъртво родена като нашата !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 3gMUk5

    26 Март 2012 17:17ч.

    Заглавието важи и за циганите като цяло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А.Б.

    26 Март 2012 19:14ч.

    Не забравяйте.че "Какъвто е народа -такива са и Управниците му"В крайна сметка от нас зависи.Ако ние не искаме да имаме такова управление -няма да имаме такова!Но ние самите смятаме това за "мръсна" работа,а как тогава да ни управляват "чисти"политици.Докато ние мислим така-такива хора ще избираме да ни ръководят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дянков

    26 Март 2012 19:38ч.

    Така е, така е

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Р.Б.

    27 Март 2012 1:59ч.

    съгласен. макар, че когато политиката на държавата от 20 години е народа да става все по-беден и глупав то ние които приветстваме тези статии мисля, че се смаляваме като бройко и дори накрай да избухнем, по-скоро ще приличаме на група пиани абитуренти отколкото на протестиращо общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Petia Vlasimirova

    27 Март 2012 19:18ч.

    Браво на Бисер за този ясен и точен текст!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи