Ужасът на цивилизацията

Ужасът на цивилизацията
Това, което става днес по света, не може да бъде сведено до ислямския терор и неговата борба със западната цивилизация. Самата цивилизация придобива различно качество предвид нейната новооткрита уязвимост. Срещу нея няма защо и да замахваш особено силно –­ достатъчно е да нахлузиш на ръката си тази гладка ръкавица и да я обърнеш наопаки. И тогава пътническият самолет се превръща в управляема ракета, а пощата –­ в средство за доставка на смъртоносни бактерии. Показателно е, че в материален смисъл терористите не вложиха нищо свое в акта на масовото убийство на 11 септември. Те така изкусно събраха елементите на високоразвитата цивилизация –­ самолети с небостъргачи, че последните взаимно се извадиха от строя и взаимно се унищожиха. Помежду им беше само готовността на самите терористи за смърт, т.е. за самоунищожение. Оттук и изяществото на терористичния акт, неговата пределна икономичност, елегантност и ефективност, които дадоха повод на композитора Щокхаузен да възкликне смаяно: “Това, което се случи там, е велико произведение на изкуството. Тия хора с един акт успяха да направят онова, за което ние в музиката даже не смеем да мечтаем. Те се бяха подготвяли фанатично, като луди, цели десет години само за един концерт и умряха. Това е най-великото произведение на изкуството в целия космос. Аз не бих могъл да го постигна. Сравнени с него, ние, композиторите, сме кръгла нула”. Такава естетизация на ужаса, разбира се, може да предизвика единствено ужас от самата естетика. За своето естетско изказване великият маестро бе подложен на остракизъм, концертите му в Хамбург бяха отменени, авторитетът му бе непоправимо подкопан.
<p><strong>Терор по законите на красотата</strong></p> <p>Това наистина е чудовищна по своя цинизъм оценка, ако не открием зад абсолютната красота абсолютното зло и най-вече &shy; връзката между едното и другото. Самата цивилизация беше подготвила този акт на терор срещу себе си, направи го практически възможен и естетически впечатляващ. Трябвало е цялата музикална гениалност да се съсредоточи в един Моцарт, за да може геният да бъде умъртвен с една капка отрова. Салиери се нуждае от Моцарт, за да се изравни злодеянието му с величието на гения.</p> <p>Терористите се нуждаеха от небостъргачите на Международния търговски център, съсредоточили в себе си най-добрите умове и материални ценности на западната цивилизация, за да извършат ТАКОВА ЗЛО; цивилизацията трябваше високо да вдигне глава, за да й бъде отсечена главата с такъв дързък жест.</p> <p>Това, което е възхитило Щокхаузен в акта на въздушния терор, е бил всъщност геният на западната цивилизация, засиял именно в точката на нейния най-висок полет и крушение. Терористите не просто разрушиха силуета на Ню Йорк, те по свой начин го завършиха, вписвайки в него силуетите на самолети. Истинският силует на Ню Йорк &shy; такъв, какъвто ще остане завинаги в историята на цивилизацията, в паметта на хилядолетията, &shy; е не сияещият Манхатън с небостъргачите близнаци, нито пък зеещият в разруха Манхатън след падането на небостъргачите, а именно Манхатън от 11 септември между 8,45 и 10,29 сутринта, със силуетите на самолетите, запечатани сякаш завинаги в силуетите на небостъргачите. Това всъщност е пълният портрет на цивилизацията с нейните светлосенки.</p> <p>Самолетната атака срещу небостъргачите в Ню Йорк в никакъв случай не е по-малко събитие в историята на духа, отколкото влизането на Наполеон в Берлин.</p> <p>Хегел тогава предположи, че именно на това място и в тази минута се е явил самият Световен дух, яхнал кон. Кой и чий дух се яви на 11 септември над Ню Йорк? Онова кълбящо се небе се врязва в паметта със смъртоносна точност и притъпява завинаги нерва, с който реагираме на ужасното и грандиозното. Това е мигът на най-велик катарзис, в който както в жанра трагедия според теорията на Аристотел се сливат в едно страх и страдание. И още нещо: чрез терористичния акт стана късо съединение в мрежите на цивилизацията, случи се самоизпепеляващо избухване. Терористите просто приближиха единия край на проводника към другия: самолета &shy; към небостъргача. Красотата на тия самолети, симетрично пронизващи двата небостъргача и взривяващи ги чрез себе си, &shy; това е красота, взета назаем от американската цивлизация, която със своите боинги и кули се беше подготвила за величавата жертва. Терористите накараха цялата цивилизация да работи за тях, те сякаш я увенчаха с този огън, долетял от небесата &shy; срещу устремените към същите тия небеса кули. Дълбоката архетипика на това събитие показва, че тероризмът в най-високите си постижения е неотделим от цивилизацията. Но това означава, че и цивилизацията е неотделима от скритата в нея възможност за терор.</p> <p>Това свойство на западната цивилизация прозря още Гьоте, когото напразно представят като социален фантазьор и утопист, основавайки се на втората част на &ldquo;Фауст&rdquo;. Нека припомним, че цивилизаторските усилия на Фауст достигат своя апогей в строителството на град на брега на морето &shy; там той иска да засели &ldquo;народ свободен на земя свободна&rdquo;. Именно тогава Фауст преживява върховния миг в своя живот: &ldquo;Спри, миг, така красив си ти!&rdquo; Красотата на цивилизацията като подвиг в борбата със стихията. А Мефистофел, който го е тласнал към тоя подвиг, говори зад гърба на полуоглушалия Фауст с нескрита за читателя подигравка:</p> <p>За нас напрягаш свойте сили,</p> <p>и бент, и дига тук поставил!</p> <p>Нептун, добрият морски дявол,</p> <p>ще веселиш със угощение!</p> <p>Изгубени сте в този час!</p> <p>Стихии в заговор със нас</p> <p><em>докрай целят: унищожение!</em>*</p> <p>Ето какво се казва майсторски терор, за чието изпълнение е призован самият Нептун. Това не са някакви безотговорни действия &shy; да се руши едно или друго &shy; това е &ldquo;угощение&rdquo;, готовност наведнъж да се погълнат всички плодове на съзиданието, т. е. да се намери онова слабо място на цвилизацията, в което тя може да се стовари сама върху себе си. Град на сушата, отвоюван от морето &shy; та нали именно това е щедър фаустовски подарък &ldquo;от сърце&rdquo; за самото море. Цивилизацията се създава по законите на бъдещата си деструкция, по законите на опасната красота, в която Фауст и Мефистофел представляват неразделна двойка.</p> <p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;<strong>&hellip;плюс хорификация на цялата страна</strong></p> <p>Днешната цивилизация става хоридна (horrid &shy; страшен, ужасен). &ldquo;Хорорът за разлика от &ldquo;терора&rdquo; не е метод за държавно управление чрез сплашване или средство за постигане на политически цели, а нагнетяване на ужаса като такъв: ежедневен, физически, метафизически, религиозен, естетически (филмите на ужасите &shy; horror films). Разликата се състои в това, че според латинската си етимология думата &ldquo;терор&rdquo; означава &ldquo;сплашвам, изпълвам със страх&rdquo;, а &ldquo;хорор&rdquo; &shy; &ldquo;изпълвам се със страх, настръхвам, наежвам се&rdquo;, т.е. отнася се до реакцията на заплашваната жертва. Терорът е акт, хорорът &shy; състояние, в което изпадаш по време на този акт.</p> <p>Хорорът е състояние на цивилизацията, която се страхува от самата себе си, защото което и да е нейно постижение &shy; поща, медицина, компютри, авиация, небостъргачи, водохранилища, всички средства за транспорт и комуникации &shy; могат да бъдат използвани за нейното разрушаване. Смъртта се таи навсякъде: във въздуха, водата, в невинния прашец, в ръкостискането на приятел. Гледаш куфара, а виждаш заложената в него бомба. Миеш си зъбите или прекарваш тебешира по дъската &shy; и по асоциация с бялата смърт си спомняш за Кабул и за Багдад, за ЦРУ и ФБР. Както компютърната мрежа донесе вирусните епидемии, които я заплашват с цялостно парализиране, така и цялата наша цивилизаци хвърля сянка, която расте още по-бързо от нея.</p> <p>Замърсяването на околната среда, застрашеността на природата от цивилизацията беляза втората половина на ХХ век; ХХI век може да мине под знака на ужаса &shy; заплахата на цивилизацията от самата себе си. На смяна на екологията като първостепенна задача идва хорорологията (horrorology) &shy; наука за ужасите на цивилизацията като система от капани и за човечеството като заложник на сътворената от него цивилизация. Хорорологията по мое мнение е сенчеста наука за цивилизацията, тя е минус-история, минус-културология, минус-политология. Всичко онова, което другите науки изучават като позитивни свойства и структурни признаци на цивилизацията, хорорологията изучава като растяща възможност за нейната самодеструкция, за нейното самоунищожение.</p> <p>Сега цяла Америка е обхваната от процес на хорификация на най-обикновените предмети и уреди на цивилизацията, превръщането им в източник на ужас. И колкото повече цивилизация има тук и сега, толкова по-опасна е тя. Ню Йорк и Вашингтон са по-опасни от малките градчета на Средния запад. Шумните стадиони, многолюдните вълноломи, летища, гари са по-опасни от тихите полуселски покрайнини. Цивилизацията става особено страшна в местата на струпването си. Цивилизацията се характеризира с проницаемостта на комуникативните си мрежи, с прозрачността си, с подвижността си, със своята транспортируемост, в нея всичко е свързано с всичко. А колкото по-жив е един организъм, толкова по-бързо ще се разнесат пуснатите по жилите му частици зараза. Все още въпреки усилията на най-добрите специалисти и разузнавачи не е известно кой, откъде и с каква цел изпраща бактериите на антракса &shy; а защо? Защото тази неуловимост, свободата на влизане и излизане е вградена в самата структура на цивилизацията, загрижена да бъде ефективна и проницаема, да разпространява всеки ден 700 милиона пощенски пратки (само в САЩ)...</p> <p>Цивилизацията не просто открива своята уязвимост, тя става причина и мярка за уязвимост: мярката за нейното съвършенство всъщност е мярка за крехкостта и. Всички ние се стремяхме &shy; на Запад, на Запад, и изведнъж се оказа, че Западът е клопка. Всъщност цивилизацията &shy; това е една велика ирония, която под прикритието на защитата и удобството, свободата и скоростта, богатството и разумността събира всички ни в една сграда на &ldquo;доброто и светлината&rdquo;, пронизана от хиляди проводници, стълби, асансьори и огньове &shy; за да ни подложи всички ни на точен и всепомитащ удар. Цивилизацията &shy; това е стълбата на прогреса, която води към ешафода.</p> <p>Сега в Русия е на мода думата &ldquo;да подложа&rdquo;: меко и нежно да предоставиш на човека пълната възможност сам да се издаде и обезоръжи. Та ето, не е ли цялата така наречена цивилизация подложена като динена кора на човечеството, което се съблазни от уюта, благополучието и т. н., а в крайна сметка се превърна в лесна плячка на &ldquo;злодеите&rdquo; (&ldquo;evil-doers&rdquo;, любим политически термин на президента Буш). С други думи, цивилизацията &shy; това е лост за усилване на терора, предпоставка за нарастващата му ефективност, така да се каже материалът, от който майсторите на терора изработват своите огнени, ядрени, бактериални и газови произведения. И когато в зората на XXI век се проявява връзката между терор и цивилизация, тогава самата цивилизация се превръща в хорор &shy; като отговор на терора или по-скоро като състояние на беззащитност пред терора.</p> <p>Тук е необходимо едно уточнение. На някого може да му се стори, че терор и хорор се съотнасят така, както действие и противодействие, докато трябва да се говори по-скоро като за действие и потенциалност. Хорорът е по-дълбок и по-обширен от терора, той е предизвикан от възможността за терор, а не само (и не толкова) от неговата актуалност. Знаем, че болестта има поне една добра страна &shy; тя ни лекува от страха да се разболеем. Хорорът не се поддава на лечение, защото самият той е болест на страха и си е чиста потенциалност на ужаса, чиято емоционална наситеност клони към безкрайност дори когато актуалността се приближава към нула.</p> <p>Тук трябва да осмислим и разликата между ужас и страх според руската граматика. Страхът е относителен, ужасът &shy; самодостатъчен. Страхът има причина извън себе си и съответно се съчетава с родителен падеж на съществителното име и неопределената форма на глагола*: &ldquo;страх от височината&rdquo;, &ldquo;страх да не се разболееш&rdquo;. Думата &ldquo;ужас&rdquo; не позволява такива съчетания или им придава друг смисъл, защото &ldquo;ужас&rdquo; не е психическо състояние, а свойство на самите неща. &ldquo;Ужасът на цивилизацията&rdquo; не означава, че някой се бои от цивилизацията, а че самата цивилизация излъчва ужас. Парадоксът е в това, че ислямските фундаменталисти изпитват само страх от западната цивилизация, докато на нас, нейните любими и любящи деца, е съдено да изпитаме върху себе си нейния ужас.</p> <p>Двусмислената препоръка на американските власти &shy; живейте както обикновено, вършете си работата, само бъдете особено предпазливи и бдителни &shy; предизвика многобройни насмешки и оплаквания. Кажете, моля ви се, как да съвместим: обикновения живот и вездесъщата заплаха? Или &shy; или. Но това са жалбите на изнемощелия отминал век. Правителствената препоръка всъщност е пределно точна, защото за обществото на бъдещето няма нищо по-обикновено от ежедневната опасност и тревога.</p> <p>Зрялата цивилизация &shy; това е зона на екстремен риск, който се повишава с всяко стъпало на прогреса. Формулата на бъдещето е: нормален живот плюс хорификация на цялата страна.</p> <p>Навярно цивилизацията ще намери някакви средства, за да се обезопаси на всяко поредно стъпало: ще снабди всеки гражданин с магнитна карта с отпечатъци от пръстите или ще вложи в него компютърен чип, който послушно ще реагира на сигналите на държавната контролна система. Но тази система за сигурност, която ще засили връзките между всички членове на обществото, ще ги направи още по-беззащитни пред някой маниак, завладял пулта за управление, или пред някои лъжливи сигнали, подадени в системата. Както за разпространението на информационни вируси е необходима добре урегулираната система за връзки Интернет, така и за ефективното разпространение на импулсите на зла воля е нужна развита система за обществени комуникации.</p> <p>Единствен гарант за всеобща сигурност би трябвало да бъде доброто желание на цялото човечество, ала именно то е непостижимо, докато все още сме хора, докато над всички контролни табла и придобити добри маниери на цивилизацията властва свободната воля, която е способна на зло. Може би ограничаването на тази способност постепенно ще доведе до технизация на човека, до постепенното елиминиране на неговата биологична основа и превръщането му в кибернетична машина. Така че идеалният свят е постижим само за сметка на края на самия човек, а разширението на техническите му възможности при запазване на свободната воля ще доведе единствено до усилване на рисковите фактори, до повсеместна хорификация на съществуването.</p> <p>Едно време в една държава се появила следната мъдра смяна на лозунгите: не техниката, а кадрите решават всичко. Мъдра не защото сочи ключа за разрешаване на проблема, а защото показва неговата неразрешимост. Разбира се, не е изключено да се построи система с безупречен подбор на кадрите от горе до долу, но главният кадър на върха на цялата система ще се окаже извън подбора &shy; като източник на главното зло. Впрочем и за това главният кадър беше изнамерил афоризъм, предвиждащ изтънчената метафизика на века на кибернетиката: &ldquo;Има човек &shy; има проблем. Няма човек &shy; няма проблем.&rdquo; Тогава това се е разбирало наивно, като физическото отстраняване на конкретния човек, но сега с развитиетто на разумните технологии се очертава перспектива от по-друг мащаб: отстраняване на всичко човешко.</p> <p>И така, остава един прогресивен изход: изкореняване на склонноста към зло чрез постепенен преход на цивилизацията от биологическа към каменна или квантова основа &shy; и тогава вече при отсъствието на кадри мислещата техника ще решава всичко. Вярно, с изчезването на субектите на злото ще изчезнат и хуманно охраняваните от него обекти, така че като цяло светът няма да стане по-добър. Нулев вариант. Пълното тържество на хуманизма е възможно само в отсъствието на самите хуманоиди.</p> <p>Остава впрочем и един регресивен изход: да се молим на Господ дарената ни свободна воля да служи само на доброто. Проблемът е в това, че за същото молят и тия, които ни убиват.</p> <p>&nbsp;</p> <p><em>Превод </em><strong>Росица Цветановa</strong></p>

Коментари

  • дрън-дрън

    12 Sep 2011 2:15ч.

    http://rememberbuilding7.org/10/ http://www.youtube.com/watch?v=40T4-mUt1Jk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бате Роби

    12 Sep 2011 4:04ч.

    Зависи как можеш да перифразираш Фауст,нали? Понеже ,ако се перифразира,излиза следното:Тук ОТНОВО си човек,тук МОЖЕШ да бъдеш човек! Курсивът с главни букви е мой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • georgieff/vienna

    12 Sep 2011 9:05ч.

    bravo! blendend !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    12 Sep 2011 21:32ч.

    "Прогресът, който отхвърля Бога и Христа, в края на краищата се превръща в регрес, цивилизацията - в дивачество. Човекът, отхвърлил образа Божи, ще отхвърли и образа човешки, и ще възревнува за образа на звяра." Аксаков

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Авогадро

    12 Sep 2012 23:48ч.

    Много тъпо, но с претенции: "...най-добрите умове и материални ценности на западната цивилизация" Щом търговците са най-ценното - егати цивилизацията. Сами го казват, но не могат да смелят колко пошла е нагласата им - пари - стока - пари... Хората не са стока, ей!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • WTF

    12 Sep 2014 6:46ч.

    Дачков съвсем изтрещя! Как може такъв материал да публикува, а публиката тук го определя за велик журналист.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДЯСНОТО Е КРИПТОФАШИЗЪМ

    12 Sep 2014 9:31ч.

    Днес медиите дават власт умишлено на главорезите, защото има и не отразени интригуващи новини. Има интерес. Интереса винаги е пари.. Капитализма е зло, много зло. Но с въвеждането на монетаризма на Фридман, се смята че това зло е поправено. Тоест, те смятат да дават принадената стойност на работниците, да я връщат на пазара, като кредит. Ако схващате, какво казвам, вече няма да се чудите за историята в политиката и икономиката. Преди монетаризма на Фридман е имало нужда от злато, за да няма инфлация, но и за ликвидността на банковата система. Тая нужда от ликвидност в банковата система е направила всички войни и революции. И кризи. Та така, а сега накъде, с тези дългове, и понижено потребление след кредитният бум? Ако през 1913 година металното покритие на левовите банкноти е над 40%, през 1920 година то спада до 1,56%. По това време германската марка и австрийската крона са в още по-тежко положение с покритие съответно 1,43% и 0,38%. В края на войната вземанията на БНБ в Германия възлизат на 1 милиард марки, но поради специфичните условия на военните аванси тя не може да разполага свободно с тях и те на практика са блокирани в германски банки и са ликвидирани от хиперинфлацията в Германия в началото на 20-те години. За периода на войните стойността на българския лев намалява около 14 пъти до 1919та. С минималните златни резерви на БНБ и обезценката на нейните вземания в чужбина, единственото покритие на лева остават вземания от българската държава, които на практика са неликвидни. През първите години след войната левът е силно нестабилен, като стойността му се променя значително, в зависимост от общата конюнктура и фискалната политика. Още 1200% инфлация има от 1935та до 1944та. После в началото на 50те се прави деноминация, но не голяма, и друга през началото на 1960те, не че комунистите са правили инфлация, тя е била от преди 1944та. Това е истината. А златото връзва ръцете на банкерити и води до дефлация и липса на ликвидност дори при 100% златно покритие, депозитите са обезпечени с кредитити. Ако една торба със злато я внесеш в банката, банката я дава на кредит, после същата торба със злато се връща в банката като депозит, и така когато настане недоверие в банковата система, двама ще искат тази торба със злато, но може и сто човека да са, или поне пет – както е сега в България – банките имат 20% ликвидност. И тогава какво правим?? Не обезпечените пари дават решение на този проблем, но и на проблема с гниенето на капитализма – поне докато дълговете станат космически. Първата световна, свалянето на царя на Русия, и османската империя, китайска революция 1911та, са поради липса на златно покритие в САЩ и британската империя. Тази инфлация в Европа тогава, е точно заради това. САЩ и Британия източват златото на цял свят. Американските банки точно поради липса на златно покритие правят федералния резерв. След кризата на борсите през 1907ма, Морган е помолен за помощ да даде злато, Руския цар също помага, но златото не е достатъчно. Дори след източеното злато от Русия, Европа, Османската империя, и от света, след нова криза на ликвидност – 1929та, настъпва пак липса на златно покритие. И преди да се намеси Рузвелт, хората от тамани хол и американските банки с федералният резерв, подготвят Хитлер… След войната, дори преди да приключи, светът е на колене, и доларът става злато и резерв за страните с капитализъм. На тези без капитализъм, те и без това са на командна финансова система. Капитализмът е намален чрез кейнсиянска икономика, щото той може да умре когато се спестява – депозитите имат нужда от златна ликвидносст – тоесст нараства нуждата от злато. Но банките страдат от това положение, но Милтън Фридман им помага чрез своят монетаризъм. Така америка вече може да създава пари чрез дълг, фиат пари, дългът е покритието. И останалият свят пък няма избор. Но при такава система на команден долар и валути, вече няма да е нужно да има страни с командна икономика, и се решава соца да се закрие. Команден? долар, реЙтинги, форекс, борси, марката и йената бяха на везните като конкурент, после беше нужна валута от страна с размери и икономика на САЩ, като изравнител на везната, това е еврото. Едното крепи другото. Джордж Буш, облекчава данъците като типичен десен, и бюджетът на САЩ е празен през август, след атентатите ФЕД – банковият резерв на САЩ който печати ликвидност за банките и срещу облигации на правителството обявява че ще изпълни всички искания и прави лихва 1%. Доказано е, че самолетът на кадрите е видео ефект, и никой не го е видял. Когато си отива Буш, отново затяга коланите и прави десни данъци, и това е причинило ниска ликвидност, в банките, и те увеличават лихвите, така кредитният бум е сломен, и растежът е спрян. Кенеди е убит заради това, че въвежда сребро, за да спаси светът и доларът, заради дефицита на злато. Златото не е достигало, ето защо е въвел сребро. Само това е истината. Създаването на ФЕД, става заради недостиг на злато. Банкова ликвидност и липса на ликвидност, е когато една торба със злато я внасяш в банката, банката я дава като кредит, примерно за къща, този който взима парите за къщата, той дава отново същата торба на банката, и вече има двама клиенти за тези депозирани пари, но може и да са сто, или поне 5 клиента, както е ликвидността в България – 20%, и при криза и недоверие в Банковата система те ще си искат златото.. ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА, СТАВАТ ВОЙНИТЕ И РЕВОЛЮЦИИТЕ, СМЪРТТА НА ЦАРСКОТО РУСКО СЕМЕЙСТВО Е ДОБРА ЗА ФЕД. А СЛЕД ТОВА НАПЪЛНО ПРЕМАХВАТ ЗЛАТНОТО ПОКРИТИЕ – КАТО ТО НЕ Е СТИГАЛО ЗА ВСИЧКИ ДЪРЖАВИ, И БРЕТЪНУУДС ДОГОВОРА Е БИЛ ДОГОВОР НА ФЕД КЪМ ВСИЧКИ СТРАНИ ОТ ДОГОВОРА, А ИТЕЗИ С ВАЛУТЕН БОРД КЪМ ДОЛАРА. ПЕЧАТАНЕТО НА ДОЛАРИ УЛЕСНЯВА БАНКОВАТА ЛИКВИДНОСТ; Кой не знае че Марксовият край на капитализма е отложен с марксизъм на кредит???????????? И ТАКА, непридържането към златният стандарт по Рикардо, или стокови пари, прави възможно неограниченото даване на кредити, което е въздух за гнилия капитализъм. Така плодовете на капитализма не изгниват а се купуват на кредит. Кредитните и дебитните карти, помагат на банките за повече кредити при запазване на ликвидността.. Няма нищо случайно. Кредитните карти ще са история, казва банкер.. Разбира се. Ще е с чип до челният лоб - за бедняците, и чип на ръката - за елитните граждани. Така ще може да се купува и продава, единствено. И без това ликвидността на банките е все недостигаща, и е неизбежно замяната банкнотите изобщо. Всеки ще взима кредит по всяко време, ако не го върнеш - няма да можеш да продаваш и купуваш. Всички развити цивилизации във Вселената са минали през тази крайна фаза на капитализма. Емисионната банка и гъвкавостта на управлението (Историческо изследване върху монетарната политика на БНБ и паричното обръщение в периода 1912–1928) представено от Гергана Танева, за програмата гост-изследователи в БНБ Докторантка по икономическа история в Университета « Michel de Montaigne, Bordeaux III », Франция Кризата се задълбочава и, макар и тривиално, световното преразпределение на злато се променя. България започва войната с приблизително 55 млн. зл. франка, като през 1918 г. те са вече 64 млн. франка, поради закупуване на златни монети от страна на БНБ .114 Златните резерви на българската Емисионна банка са най-малки през 1920 година - те намаляват с 27 млн. златни франка, (което представлява половината от златните запаси на БНБ), поради изплащането на огромните количества американско брашно по нареждане на СГОП. Народната банка не успява да си набави нужното количество долари и залогът е българското злато. Стоянов пише получи (се) телеграма от София със съобщение, че няма възможност да платим американското брашно в чужди девизи, и американците ще вземат златото, като ни казват, че след това, ако искаме, можем пак да си купим злато от Америка. Покойният Тодоров веднага отговори телеграфически да се направи всичко възможно да се откупи златото с чужди девизи. Обаче от София отговорът беше, че телеграмата е късно получена и че американските параходи са вече отпътували заедно с българското злато за Америка.115 Така, в резултат на военновременната оскъдица и недостиг на храна, правителството взима решение, което,от една страна, увеличава зърнения запас на страната, но, от друга, става една от причините за голямото обезценяване на лева. След този износ на златни запаси, наличността на БНБ намалява от 64 млн лева до 37 млн. България е натоварена по чл. 121 от Ньойския договор с репарационен дълг от 2 250 млрд. златни франка, за 37 г. с 5% лихва. Началото на плащане е определено за 01 януари 1920 г. България се превръща в център на две основни влияния - френски и английски, - предопределили и основните икономически процеси в страната. Защото основната цел е финансова свобода, но не и с цената на всичко. Така в националната ни стопанска история започва един период, който за обедняла и изтощена България, е период на финансова война. Решаващата дума в нея принадлежи на Междусъюзническата комисия. При над 2 милиарда златни франка, резерва е бил 37 милиона. до 1957 година българия изплаща тези суми към тях се прибавени и 300 млн. от втората световна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДЯСНОТО Е КРИПТОФАШИЗЪМ

    12 Sep 2014 9:38ч.

    ДЯСНОТО - ОЛИГАРХИЯТА - ТИРАНИЯТА - АРИСТОКРАЦИЯТА - ФИНАНСОВИЯТ ИНТЕРНАЦИОНАЛ, НАПРАВЛЯВАТ СТАДОТО - СЕЛЯНИТЕ - ЛЯВОТО - РАБОТНАТА СИЛА. НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДЯСНОТО Е КРИПТОФАШИЗЪМ

    12 Sep 2014 9:56ч.

    Цивилизацията и религията са един и същ - ляв образ, на сплотеност и прогрес чрез подтискане на егото. С лявата ръка прегръщаш и получаваш, с дясната ръка присвояваш и насилваш. При ислямът има курбан, защото закланото животно ще преведе мъртвият през мост под който е бездната, защото животното е чиста душа. Исус Христос е описан като АГНЕТО. Това АГНЕ е пожертвано от СЪЗДАТЕЛЯ НА ВСИЧКО, за всеки който признае истината пред лъжата и се стреми да победи егото си. Тоест, който се държи като Исус, ще бъде преведен до раят от Исус.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗА ХОРА СЪС МАЛЪК УМСТВЕН БАГАЖ

    12 Sep 2014 9:59ч.

    ЕВРЕИТЕ СРЕЩУ БЕЛИТЕ АМЕРИКАНЦИ -ИЗРАЕЛ СЪОБЩАВА ПО РАДИОТО ,ЧЕ 2 -те КУЛИ В НЮ-ЙОРК СА ПАДНАЛИ - ДА АМА - 2 КУЛА ПАДА СЛЕД ПОЛОВИН ЧАС - ОТКЪДЕ СА ЗНАЕЛИ , ЧЕ СА 2 КУЛИ ??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ислямската цивилизация(Средновековна по природа)реагира по този начин

    13 Sep 2014 1:12ч.

    на Разрушителното въздействие на Европейската цивилизация(Пост-средновековна,Хуманистична,Либерална,Модерна,Индивидуалистична .....)Така че нямаме ЕДНА цивилизация,...и основания за такива апокалиптични разсъждения

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за човека с ГОЛЯМ умствен багаж

    13 Sep 2014 1:18ч.

    Ако наистина имаш багаж-трябва да знаеш че винаги Крадеца вика: Дръжте крадеца......Затова е ИЗМИСЛЕН и световния заговор на Евреите-за да се прикрие Истинския Заговорник срещу Човечеството!!.........помисли на кого служиш???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    13 Sep 2014 1:38ч.

    Въпросът е дали това не е истина?За каква цивилизация става дума тогава?http://bezpartien.com/11-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-2001-%D0%B3-%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D1%86%D1%8F%D0%BB%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Divna

    13 Sep 2014 4:29ч.

    Само до преди 20 г. светът беше свят с мирни религии.Днес религиите са войнствени,агресивни,защищаващи се ...Каква е тази цивилизация,която иска да ни върне в средновековието?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до \&quot;дясното е крипто...\&quot;...............няй голямото развихряне на Егото стана при Социал

    14 Sep 2014 1:27ч.

    ако искаш социалния ред да не стимулира човешкото Его-трябва да натовариш отделния човек с Отговорността за неговоите действия!...Не Държавата,а Индивида,Гражданина!Това е Десен Подход............Левия стимулира Егоизма-практиката на Социализма е доказателство незаобиколимо!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МНОГО ЦЕННА КНИГА

    14 Sep 2014 7:59ч.

    http://rus-sky.com/history/library/britton.htm ------------------------- ЧТО СТОИТ ЗА КОММУНИЗМОМ? ФРАНК БРИТТТОН ------------------ kоммунизм и сионизм -------------------- ЕВРЕЙСКИЙ ГОЛЛИВУД Евреи владеют кинопроизводством ------------------------- Еврейский коммунизм в Америке Нью-Йорк — еврейская столица мира -------------------------------- Евреи проникли в Англию вместе с нормандскими завоевателями. И очень быстро приобрели богатства и процветание. Еврейская Энциклопедия этого периода говорит: «Их численность и богатства росли. Аарон Линкольн был богатейшим человеком в Англии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи