Тановгейт се развива като оксиморон

Тановгейт се развива като оксиморон
Тановгейт извърши чист политически оксиморон – свали демократичната опозиция, медиите и гражданите, вместо да свали правителството. И ако питате как го направи, отговорът е такъв: без никакво усилие. Прозвучаха разни съдебно наказуеми реплики от върха на правителството, но вместо говорещите да се изхвърлят на момента от офисите, тръгна умуване за това как репликите да не излязат чак пък толкова страшни. След този скандал не знам за правителството нищо по-ново от това, че премиерът му е достоен за добър адвокат пред следователя, но за демократичната опозиция научих много повече. Например, че не разсъждава в парадигмата „редно-нередно“. Тази опозиция трябва да си е загубила по пътя не само прочетените книги, но и гражданите, щом като даже не се притеснява да им каже на глас как преценява нещата. А ги преценява двусмислено и си изговаря двусмислените думи неуверено.
<p>В Тановгейт е пълно с въпросителни, неясноти, езикови пикантерии, съмнителни мотивации за изнасянето на скандала, и каквото искате друго. Но всичко това са обстоятелства, съпътстващи скандала, а не самият скандал. Самият скандал е в масовото и безразборно подслушване, покрай което става известно, че премиерът нарежда да се спре проверката на фирма-нарушител. Колкото и тенденциозно да е изнасянето на тази информация, самата информация е факт и нищо не оправдава нейното подминаване, омаловажаване, превръщането й в спорно оценима или разтварянето й в друг дневен ред.</p> <p>Гражданите са най-голямата жертва в този скандал, защото покрай двусмислените оценки на опозицията и замазването на случая в по-популярните медии, загубиха всякакъв ориентир и се озоваха пред история, в която няма нито един положителен герой. На страната на лошите са едновременно следните лица: а/ говорещите по телефона, б/ обсъжданите по телефона; в/ подслушващите по телефона; г/ поръчителите на подслушващите по телефона; д/ разпространителите на онова, което се говори по телефона. И на този фон идва подточка &bdquo;е&ldquo;: многобройните политически коментатори, които нямат ясна оценка на нито един от елементите на скандала. Затова нека стъпим на по-сигурната почва на Наказателния кодекс. Той предлага няколко текста, приложими към участниците в телефонните разговори. Ето ги в резюме и без претенции за изчерпателност:</p> <p>чл. 143 &ndash; принуда чрез злоупотреба с власт &ndash; до шест години;</p> <p>чл. 274 &ndash; извършване на действие, което е присъщо на длъжност, която извършителят не заема &ndash; до една година;</p> <p>чл. 282 &ndash; длъжностно лице, което превишава правата си, за да набави за другиго облага &ndash; до осем години;</p> <p>чл. 283 &ndash; длъжностно лице, което използва служебното си положение, за да набави за другиго облага &ndash; до три години;</p> <p>Записите проглушиха ушите на Синята коалиция с нарушения на няколко члена от Наказателния кодекс, а оттам намериха да кажат само това: по време на вота ще разпънем чадър над авторите на тези приказки, но само ако те си преосмислят едни вредни за страната политически решения и вземат нови. Това е кланова логика. В ценностен план тя не се отличава по нищо от това да разпънеш чадър над &bdquo;Мишо&ldquo;, щот' така си му обещал.</p> <p>Не по-малък е проблемът в политически план. Ако ще подминаваш нарушенията на закона, извършени от твоя политически конкурент в името на това той да управлява по-полезно за българите, значи съвсем не е ясно какво работиш. Една партия съществува, за да формулира някаква внятно изразима политика, да спечели избиратели, а после избори, и накрая да управлява с въпросните полезни решения, които тя твърди, че познава. Партиите определено не съществуват, за да подобряват качеството на чуждото управление с цената на това да му замазват закононарушенията. Замазването на стила, лексиката, образователния размах, неуморимата интелектуалност и творческото преоткриване на демокрацията няма да ги броим, те бяха част от сюжета в първа серия. Да се чуди човек какво правят тези герои в целия филм.</p> <p>Впрочем, има една опозиционна партия, която си отстоява опозиционното поведение и съдържателните възражения към скандала &ndash; това е БСП. Не че изказванията в тази партия са натоварени с очакваната за случая острота, но отношението й е напълно отчетливо. В БСП смятат за нередност повсеместното подслушване, както и факта, че министър-председателят прекратява проверка във фирма, заподозряна в нарушение. Достатъчно ясно, обяснимо на чужд език и защитимо политически поведение. Погледнато през този случай, излиза, че сега има две политически образувания &ndash; крайната десница с Бойко Б. са от едната страна, а от другата е левицата. Други или няма, или аз не им разбирам политическото лице. Не знам какво значи да гласуваш &bdquo;въздържал се&ldquo; по този точно вот, а после да кажеш по радиото, че си протегнал ръка на правителството. Трябва да си докаран дотук от някакъв много сложен коктейл с разсъждения.</p>

Коментари

  • Иванов

    29 Яну 2011 20:45ч.

    Чудесен коментар!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • we4en prehod

    29 Яну 2011 21:26ч.

    Koe e по-важното? Да си в небрано лозе или да се чувстваш като в небрано лозе?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 666

    29 Яну 2011 21:50ч.

    Монтирания разговор с премиера, създаден от десетки кръпки, представен и разпространяван от медиите като оригинално &quot;срс&quot;, но в действителност пълен фалшификат: http://vbox7.com/play:57c00eb4 Голямата защита на монтажите според монтьорите &quot;биип&quot;: http://vbox7.com/play:39ac3031

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • балък

    29 Яну 2011 22:29ч.

    666 и тук ли се изцвъка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прокурор

    30 Яну 2011 1:26ч.

    А къде е главният прокурор Борис Велчев. С бездействието си той върши престъпление. &quot;Наказателен кодекс Чл. 288. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Орган на властта, който пропусне да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата относно наказателно преследване, или по друг начин осуети такова преследване с цел да избави другиго от наказание, което му се следва по закон, се наказва с ...&quot;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това нашето е просто безсилие

    30 Яну 2011 9:24ч.

    Ние се ядосваме на нещо, което е абсолютно естествено да се случва. Всичко, което правят тези хора е напълно логично. Така действа всяка мафия, всяка групировка. Всичко, което прави тази мафия е повече от логично. Те така си действат. Ние се чудим и вълнуваме, понеже очакваме те да действат по друг начин. Но не е ясно защо очакваме това. Питам се: Защо очакваме друго поведение от тази мафия. Та те така са си свикнали. Аз даже надникнах малко зад тяхната завеса. Те наистина са зад завеса. Съвсем тесен кръг са. Коментират си, умуват си, обсъждат си... Но само в най-тесен кръг свои хора. Само ако се появи нужда някъде да се свърши някаква квалифицирана работа, понеже не могат да я свършат, започват да се питат един друг за предложения някой свой човек да я свърши, и понеже в повечето случаи несе намира компетентен между тях, дават благословията си за някой външен. Но той не достига никога до възможността да обсъжда заедно с тях нещата. Те просто му нареждат какво да прави. Истинска неподправена мафия. И най-интересно ми стана, когато чух да коментират, че не са очаквали да могат да стигнат до властта. Смееха се, чудеха се, вземаха на подбив избирателите... Но забелязах и че на тях изобщо не им пука. Говорят, че колкото изкарат - все е файда. И утре да ги свалят - нищо... Пак ще са си същите. Имат си достатъчно пари и влияние. Само дето сега им е по-лесно да се справят с конкурентите. Та така, приятели... Наглост, безочие, цинизъм... А нашият яд е просто признак за нашето безсилие да направим каквото и да било.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пипин

    30 Яну 2011 17:05ч.

    Така е! Аз също съм отвратен от позицията на СК. Колкото и да ми е неприятно, единствената нормална партия в БГ се оказа БСП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • василев

    30 Яну 2011 20:13ч.

    Проблемът не е в опозицията, а в услужливите и скъпо платени медии, които прикриват всичко неудобна за н.в. Б.Б, и липсата на гражданско общество, така че дерзайте...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Либералче

    31 Яну 2011 5:12ч.

    СДС е позабравил какво е да си опозиция. Още повече пък опозиция, от която нещо да зависи. Там няма нито едно лице, което да го свържем с хората (тия по площадите). Наместо това стои лъскавия Мартинчо и говори непонятни (май и за самия него) неща. ДСБ пък има Костов. И с това приключва визитката им. Той ще си има някакъм процент или два верни поддръжници, но те не могат да напълнят и площада пред НС. -- Та какво да прави тази опозиция? Разбират, че ББ и шайката около него е сгазила лука - май усещат, че и евентуалните им поддръжници така мислят. Но нямат пък дупето да скокнат. -- Емблемата на СДС беше лъвче. То сега е коте. Овлажнено коте за желаещи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 333

    31 Яну 2011 17:35ч.

    Татяна, нека да ти кажа защо &quot;опозицията&quot;-твоя мила родна, има деформирана обществена база и цел и физиономия. Тя зашитава силови, мафиотски, корпорати интереси, инспирирани от геостратегически цели. Нормалната опозиция в демократично общество е породена от отклонението на провежданата политика на правителството от положителните цели. Оттук тръгват тези недоразумения на политическата арена, където няма сблъсък и единодействие на идеи, а има в настоящия момент настъпени мафиотски интереси. Мисля, че тези мои думи ще ти помогнат да се ориентираш в своите търсения на яснота в обществения живот и ще бъдат силен стимул да потърсим истински необходимите посоки на политически корективи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    01 Фев 2011 3:29ч.

    кратко и добре казано(до това...безсилие:това,това не е мафия,хората на мафията са що годе умни:това,това са обикновени цървули,които се кефят на етикета мафия)правилно.прокурорът правилно задава ?,къде е в случая неговият колега:тук е центъра на театралното действие(преди да бъдат осъдени престъпниците като бб,цц и пасмина,се налага да бъде обесен гл. прокурор)с прокурора трябва да се започне:...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не бива да се страхуваме!

    01 Фев 2011 3:47ч.

    Ние просто се страхуваме от управляващите и от цялата тая пасмина в парламента, в президентството, и тези, които ги поставиха там с парите си. Ние се страхуваме от тях. А не трябва. Не са толкова силни. Трябва да преодолеем този наш страх и да започнем да излизаме на улицата. Отначало може да сме малко, но съм сигурен, че ще започнем да се увеличаваме. Всеки ден. Всеки ден!!!Всеки ден, в който не им се противопоставяме, ние плюем върху себе си. Плюем върху бъдещето на нашите деца. Тези хора са престъпници. Нямат морал. Не са там за да управляват, а само да крадат! А ние очакваме от тях управление. Това е грешка. И тази грешка ще ни струва все по-скъпо от ден на ден. Нека започнем да излезаме редовно, всеки ден. Без страх. Нека те започнат да се страхуват. Те има за какво да се страхуват. Ние вече нямаме за какво да се плашим. Тези същества ни смазаха отвсякъде. Те заслужават само едно - як сатър. И никаква милост! Сигурен съм, че сме по-силни от тях. Но още не сме осъзнали нашата сила. Тя е в морала. Това ще ни обедини. От това се плашат тези животни, които са в каменните сгради на Дондуков. Да ги извадим от там и да ги разстреляме! Това е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Експерт

    01 Фев 2011 5:27ч.

    Овчедушието на народа е общо понятие. Повярвайте има и хора които мислят. - Предлагам ви да си свалите един експертен поглед на &quot;СРС разговора&quot; с Танов - Борисов. Направете си експеримента и вие, ако сте любопитни! http://www.mediafire.com/?ivyx69dsyy9u5vx - в архива има интересно мнение и категорични факти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Free crypto soft

    09 Фев 2011 22:21ч.

    Фрий Софтуер за Криптиране / шифриране, кодиране / на SMS http://baibradyr.data.bg/files

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи