Скандалите с бонусите ще отминат, но икономическата катастрофа предстои

Скандалите с бонусите ще отминат, но икономическата катастрофа предстои
Скандалът с бонусите показа ясно няколко неща. Най-важното от тях е, че ГЕРБ по нищо не се различават от тройната коалиция. Това доказаха самите политици от управляващата партия, които, след като стана ясно, че хора от изпълнителната власт са си самораздавали безконтролно държавни пари, обясниха, че същото са правили представители на БСП и ДПС преди три-четири години. Тук въпросът е защо беше нужно да бъде сменена тройната коалиция, след като днешните управляващи правят същото.
<p>Стана ясно, че самораздаването на държавни пари е класифицирана информация. Никой нормален гражданин на България не може да разбере колко от неговите пари са отишли за бонуси на висши държавни чиновници.</p> <p>Информацията за скандалните премии дойде под формата на слух от депутати от опозицията. Първоначално от СДС обявиха, че бонусът от 12 000 лв. на бившата шефка на Здравната каса Нели Нешева е в размер на 30 000 лв. По-късно се разбра, че сините депутати не са могли да се доберат до точна информация, защото тя е била крита от администрацията, и са се принудили да изчисляват колко е възможният бонус, който си е дала Нешева. Това показва, че дори депутатите не са в състояние да разберат как се харчат парите на гражданите. Стана ясно, че дори Сметната палата не знае колко от приходите на министрите и зам.-министрите са от бонуси и премии.</p> <p>Скандалът с бонусите показа, че в българската администрация цари пълна непрозрачност и хаос. Той идва почти три години след като ГЕРБ дойдоха на власт с обещанието за пълна прозрачност и контрол на публичните финанси. Скандълът идва след тежките обещания за административна реформа, каквато очевидно не е проведена.&nbsp; Пълната институционална мъгла е съпроводена с много шум, слухове и поредни закани от страна на Борисов, че ще реже глави. Сега единствената цел на премиера е лично той да излезе чист от ситуацията, като стовари вината за некадърното си управление върху своите. Изглежда, че вече дори за него е ясно, че номерът с лошата тройна коалиция минава все по-рядко. Затова засега той реже глави на средния ешелон на администрацията си, но при всички случаи е готов да жертва и министри, само и само да не поеме каквато и да било вина за случващото се.</p> <p>От скандала се разбра, че икономическият министър Трайчо Трайков и зам.-финансовият министър Владислав Горанов не само са си дали премии, но са го направили в директно нарушение на закона. По неведоми пътища депутатът от БСП Антон Кутев е разбрал, че Трайков е взел 30 000 лв. след участие в борд на държавно предприятие, а това е забранено със закон от 2009 година. Същото е направил и Горанов, който за тази си дейност си е дал 18 000 лв.</p> <p>Борисов, разбира се, обеща, че парите ще бъдат върнати и дарени на Фонда за лечение на деца. Същият фонд, който обикновено връща дадените му от бюджета пари за лечение на деца и рядко помага на нуждаещите се. &nbsp;</p> <p>От скандала с бонусите се разбра, че финансовото министерство ще се захване да разследва всички премии и бонуси, дадени на висши държавни чиновници от 2007 година досега. Целта отново е да се покаже, че настоящото управление не се различава по нищо от управлението на тройната коалиция. Така ведомството на Дянков ще се занимава с разследвания на премии, а междувременно ще изхарчи Сребърния фонд, за да запушва дупките в изтичащия в кацата без дъно бюджет.</p> <p>Докато вървят медийните операции на Борисовото управление, България вече е в сивия списък за наблюдение на Европейската комисия, в който попадат застрашени от финансова дестабилизация държави. Дянков, разбира се, обвинява Комисията, че се е подвела, като ни е вкарала в списъка, но това нито ни вади от него, нито пък някой вече вярва на финансовия министър за каквото и да било. Ясно е само едно &ndash; никой не знае какво е истинското финансово състояние на държавата и колко време ще мине, докато влезем в гръцкия сценарий. През последните седмици всякакви български и европейски институции оповестиха данни, които показват, че в близкото бъдеще не се виждат никакви парспективи за съживяване на българската икономика, а кризата ще става все по-тежка.</p> <p>Че България върви към икономическа катастрофа, заявиха публично дори хора като Андрей Райчев и Евгений Дайнов, които обикновено си мерят приказките по отношение на управляващите. Друг е въпросът, че полетът към пропастта беше предвидим още в началото на това управление и нямаше нужда двамата да чакат две години и половина, за да разберат, че Борисов и ГЕРБ нямат нито капацитет, нито антикризисен план, нито воля за реформи, нито интелектуален потенциал за каквато и да било положителна промяна.</p> <p>Скандалът с бонусите ще отмине така, както всички останали скандали, които предизвикаха Борисов и хората му. Това обаче няма да реши по никакъв начин проблема с икономическата катастрофа, която ни предстои. Правителството на ГЕРБ лети с 200 километра в час срещу бетонна стена и вече дори натискането на&nbsp; спирачката няма как да омекоти удара. Резкият завой също е невъзможен, защото ще обърне колата и единственото, което можем да направим в момента, е да чакаме удара. А той ще дойде по-скоро рано, отколкото късно.</p>

Коментари

  • Боко-Пържолката

    01 Март 2012 19:48ч.

    За съжаление - много точно! Но, г-н Биков, не мисля, че скандалите са забравени за голяма част от народа. Паметта на народа е вечна и смешните опити на премиера да се скрие зад телата на министрите и висшите държавни чиновници няма да го направят чист като сълза на девица... Той е политическа курва и много скоро ще изпита гнева на народа (кучетата, по думите му) на собствения си гръб... Широк му е, ще има място за всеки да се наслади на ритниците си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 69

    01 Март 2012 23:46ч.

    Плъховете първи напускат потъващия кораб. Има ли информация за такива действия на плъховете? Ако няма, значи още не е близо потъването. Мисля, че когато крадците натоварят всичко, което може да се открадне от кораба, тогава и те самите ще го напуснат, ако ще и да потъва... Засега все още крадат с пълна сила. Ние сме на кораба, стоим отстрани и гледаме. И ГЛЕДАМЕ! Гледаме и мълчим. Стоим, гледаме и мълчим. Те вземат всичко, което е трупано от българите, товарят си го и даже не се страхуват, че може някой да каже нещо. Няма такава опасност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    02 Март 2012 0:31ч.

    Ченгеджийницата окончателно смени демокрацията в България чрез нарочения за министър-председател пазвантин-шут ББ. Сега имаме феодален строй, както през 1944-89г. Няма свободен печат и ТВ, гражданите на практика нямат достъп до информациите от властта, те не участват в управлението. Съответно - мизерията достига нови върхове. Монополните комуноидни картели грабят народа като за последно. На практика - доходите на всички зависят от волята уж на мутрафона ББ, а на практика се диктуват от висшата комуноидна олигархия. Те не зависят от умения, труд, способности, образование, култура. Естествено, както и при комунизма, "богоизбраните" са нискочели хашлаци селяндури ( ала ББ или Гоце ), крещящо необразовани, нагли, агресивни и безпардонни. Те са завоеватели, в случая послушни кучета на москавския си господар. Точно както и тогава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Овца

    02 Март 2012 4:12ч.

    Какви московски кучета сме ние? Ако бяхме такива Москва щеше да ни храни с нефт и газ колкото пожелаем на половин цена и да се прави, че не вижда ако ги реекспортираме на световни цени, така както беше по комунистическо време. За жалост никой не ни обръща внимание и ни няма доверие. Сега по-скоро приличаме на затворена кошара от овце, които ги стрижат колкото си искат пастирите на българската демокрация, за да си докарват доходи и имущество на воля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 69

    02 Март 2012 17:46ч.

    Овца, ти предлагаш да крадем от руснаците на половин цена, както крадяхме при соца? Предлагаш да живеем на гърба на руснаците? Предлагаш да бъркаме в джоба на обикновените руснаци? Да крадем пак от руснаците? Защо не предложиш това с плакат пред руското посолство? Напиши - "Другари, искаме пак да ни храните евтино. Искаме пак да ви крадем. Давайте ни на половин цена. Другата половина си я давайте от вашия джоб. Ний ви крадохме при социализма, защо сега не давате да ви крадем?" Да, излез с такъв другарски плакат пред руското посолство, или направо на Червения площад. Те са хора, ще те разберат, ще те уважат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ценовик

    02 Март 2012 23:20ч.

    Руснаците и на половин цена да ни дават нефта и газа пак ще им е изгодно. Целият Запад ги купува по-евтино от нас и нито руснаците ги считат за крадци, нито считат себе си за наивници. Това да плюеш в сурата и да отритнеш някой, който се е отнасял благосклонно към теб, независимо какъв и да е, какво е това. У нас става и по-лошо, вече е публично, че властимащи не само подадоха ръка на бандитите и чуждите агенти в страната ни, но даже се прегръщат с тях, само и само да имат лична изгода, а народа кучета го яли. Нима може да се очаква с антируски настроения енергоносителите да дойдат от отвъд океана от евтино по-евтино. 69 излез ти с тези лозунги пред руското посолство и чакай към България да потекат реки от мед и масло. Няма такъв случай в историята с лозунги пред посолство да се оправили нещата , а се постигат само с дипломация и прагматична политика. Явно нито си участвал в такива демонстрации, нито си следял последствията от едно такова нещо. Ние сме много далеч от дипломацията, а тя е цяла наука с древна история и никой у нас не я изучава. По симпатии и буквално от улицата политик и дипломат не се става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    03 Март 2012 17:50ч.

    Само за бонусите на рейтинговите агенции никой не се интересува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ!

    04 Март 2012 6:04ч.

    Ние сме твърдо за Н.В.Цар Симеон Втори Сакскобургготски! Ние вярваме. Ние вярваме. Ние много вярваме, че Национално Движение Симеон Втори - Сакскобургготски (НДСВ), ще преодолее временните затруднения и ще бъде отново в управлението на България, заедно с приятелите от ГЕРБ. Долу Костов, искаме си Царя! Идея за България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕНИ

    05 Март 2012 3:15ч.

    Sin,не разбра ли ,че си разконспириран-зад ИДЕА ЗА БЪЛГАРИЯ си ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕЧЕН ПРЕХОД!

    05 Март 2012 4:32ч.

    ***\" Тук въпросът е защо беше нужно да бъде сменена тройната коалиция, след като днешните управляващи правят същото.\"*** Това изречение ми хареса най-много от статията. Не само от статията, изобщо от всичко, което сим чел от Тома Биков. *** Разбира се, че не беше нужно, както не е нужно да сменяме ГЕРБ с някой следващ проект на РЕЖИМА. Ние трябва да сменим РЕЖИМА. Неототалитарния мафиотизиран режим на бившите комунисти наречен ПРЕХОД,трябва да бъде съборен. Това няма как да стане с избори, защотото партийните проекти се създават от РЕЖИМА и служат на РЕЖИМА. Не смисъл да се отървем от една напаст, като докараме друга такава. А досега правим само така. Тук е показано, какво правим, като ходим на изборите. Виж те го! http://vbox7.com/play:24572d78&al=2&vid=5444

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕЧЕН ПРЕХОД!

    05 Март 2012 5:14ч.

    Само за сведение. Тук има нещо интересно. Разбира се у нас няма как да се случи, понеже ... Все пак, вижте го!****http://www.mediapool.bg/лустрацията-е-начин-за-справяне-с-комунизма-news190253.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    06 Март 2012 0:24ч.

    Ако настоящото управление не се различава по нищо от управлението на тройната коалиция защо ядохме жабетата? При това Станrшев е къде , къде по-интелигентен и по-умен от Борисов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Silvino

    30 Sep 2012 1:30ч.

    I'm out of laeuge here. Too much brain power on display!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • aaheni

    30 Sep 2012 21:24ч.

    RzZ0G7 hrogbsienmuc

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bradley

    23 Окт 2015 15:40ч.

    ojFPvD http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи