Русия без анекс 12

Русия без анекс 12
Подписването на Анекс 12 с право подлуди българското общество, но руското едвам забеляза, че такъв въпрос съществува. Ще го разберете по руските медии. Ден-два след един от най-големите енергийни скандали, в които досега е нагазвала София, руската преса или не пише за това, или пише оскъдно, или съвсем видимо се обърква, когато нещо трябва да напише. Най-трудно му е било на Радио „Ехото на Москва“ (радиостанцията номер едно в списъка на влиятелните медии). Там е казано, че директорът на българската НЕК, подписал анекс 12, е бил уволнен за тази си постъпка от поста. Споменава се достатъчно ясно, че този анекс практически позволява на руската „Атомстройэкспорт“ да строи АЕЦ "Белене". Онова, което не се споменава, е, че уволненият директор няколко часа по-късно вече не е уволнен.
<p>По &bdquo;Ехото на Москва&ldquo; и друг път са обсъждали българските енергийни дела, така че вече си знаят урока &ndash; в днешна София всяко решение и мнение е предпоследно. Току-виж утре пак уволнят въпросния господин, и то по-същата причина. Да не би наново да трябва да пишат все същата заплетена новина?</p> <p>Официозът &bdquo;Российская газета&ldquo; (вестник номер едно по влияние върху бизнес-средите) изобщо не споменава новината от София. Досега този вестник е писал за всичко по-важно с български адрес &ndash; какви са шансовете на страната за Шенген, кои са агентите на ДС сред дипломатите, какво е искал похитителят от Сливен, как е избухнала бомба пред вестник &bdquo;Галерия&ldquo;. АЕЦ Белене и скандалът с подписването на анекс 12 не са в този списък. Няма да ги намерите и във вестник &bdquo;Ведомости&ldquo; (делови вестник номер две в Русия). Само уеб-сайтът на това издание е препечатал новината от руската информационна агенция.</p> <p>Историята е разказана достатъчно изчерпателно единствено във вестник &bdquo;Комерсант&ldquo; (деловият всекидневник номер едно). Паркирали са я на 10 страница, защото първите девет са заети с онова, което реално вълнува руснаците. А то е следното.</p> <p>От първа страница ни гледа снимката на сравнително млада жена в униформа, с две звездички и три ленти на пагоните. Тя не е военен, а заместник-началник на московската данъчна служба. Току-що са я арестували по подозрение, че е позволила на една фирма да източи ДДС в размер на около 50 милиона евро.</p> <p>Малко по-надолу се говори вече за загуба на хазната не в размер на милиони, а на цял милиард евро. Този път не става дума за ДДС, а за цената на три спътника, удавени в Тихия океан покрай аварирало пускане на ракетоносител. Виновникът за тази ситуация тогава бил казал, че това изобщо не било важно, така че да не го занимават с глупости. С ясно доловимо недоволство Комерсант пише, че вместо още тогава да го уволнят за това му поведение, сега просто го пенсионират поради навършване на пенсионна възраст. За което руското общество научило от Вашингтон &ndash; тъкмо оттам вицепремиерът Иванов бил съобщил за това пенсиониране. Впрочем, на руски също има пейоративен израз, който звучи горе-долу като българския &bdquo;българска работа&ldquo;.</p> <p>Местим погледа още няколко реда по-надолу и вече изчисляваме загубите и пропуските в много милиарди евро. Там вестникът разказва една съвсем невероятна история &ndash; че руските авиопревозвачи не са в състояние да задоволят нуждите на руския вътрешен пазар. Най-голямата компания била &bdquo;Аерофлот&ldquo;, пък тя едвам-едвам удържала 15% от пазара на вътрешните авиолинии (Луфтханза и Ер Франс държали съответно по 50-60% от респективните си национални пазари). Вестникът твърди, че поради тази неспособност на руските авиокомпании да се развиват Русия щяла да стане първата страна в света, която ще даде на външна компания вътрешните си линии.</p> <p>На втора страница идва най-после красива снимка на президента Медведев, саркастично кръстен от вестника &bdquo;отговорник по входовете&ldquo;. От текста се разбира, че на фона на загубите от милиони-милиарди, Медведев се заканил на кметовете, че като им ходи на гости по различните градове, ще проверява дали са изчистили входовете на жилищните сгради. Изтъкнал, че специално за неговите посещения слагат осветление по централните улици, докато през това време обикновените хора живеят в непочистени входове.</p> <p>На трета страница идва многообещаващата рубрика &bdquo;Общество&ldquo;, но в нея пише за арестувани &bdquo;уахабитски банди&ldquo; и за неуспешен атентат срещу заместник-министър в Дагестан. Е, пише и за това, че Думата е намерила накъде по-нататък да ореже правата на гражданите да протестират &ndash; този път тя е ограничила правото на автомобилен протест.</p> <p>На пета страница се помещава тъкмо онази новина, която реално засяга България и почти цяла Европа, въпреки че никъде не е изтъкната интернационалността на проблема. Новината се побира в едно изчисление: цената на петрола е скочила много повече от очакваното (т.е., с цели 20 долара за барел), а ръстът на руската икономика, която изнася същия този поскъпнал петрол, си е останал същия, какъвто е бил предвиден: 4.2%. С американска по изказа яснота вестникът пита защо с толкова малко Русия е увеличила цените за износ на нефт.</p> <p>Същата пределна яснота се чете и по страниците на официоза &bdquo;Российская газета&ldquo; и по страниците на неофициоза и бизнес-всекидневника &bdquo;Ведомости&ldquo;. Енергийните ресурси на Русия, цената за тях и разпореждането с тях извън пределите на страната, са тъкмо онази тема, по която рядко ще чуете разногласия.</p> <p>Медиите единодушно обвързват драматичното изчисление с още една новина, поднесена от &bdquo;Комерсант&ldquo; с подигравателното заглавие &bdquo;Пари има, ама свършиха&ldquo;. Пише, че поради слабите постъпления в хазната Путин не може да си изпълни обещанията да качи пенсиите с повече от законово заложените близо 7 %. Твърди се, че парите от слабо повишените цени на нефта едвам ще стигнат за повишаване на заплатите в бюджетната сфера, за създаване на нови жилища за ветераните от войните, за дотиране на млекопроизводителите и за ремонти в детските градини и в междублоковите пространства.</p> <p>След драматични новини за това, че изтичането на радиация в Япония може да отрови общата им с Русия тихоокеанска риба, както и за това, че през 2015 година цената на най-евтините руски цигари рискува да удари неприличния таван от цели 4 лева и 50 стотинки (в момента вносните цигари струват горе-долу равностойността на 2.70 лв.), идва ред на добрата, на истински добрата новина: &bdquo;Премиерът на България подкрепи Росатом&ldquo;. В целия вестник не намерих по-добра новина от тази. Като че ли само една я конкурираше &ndash; че Виза и Мастер Карт ще правят големи инвестиции в Русия. Ама пък от друга страна не било сигурно, че ще ги пуснат.</p>

Коментари

  • Асен

    09 Апр 2011 21:35ч.

    Добре е да рвзбрем какво вълнува днес страната, която толкова дълги години се среми да обсеби далечната българска територия, независимо дали под предлог за нова идеология, освобождение, атомни проекти. Болно, болно имперско съзнание- като всяко друго с такъв мащаб, но за съжаление твърде близо. Какво пагубно влияние на балканския кръстопът-кръвожадните прабългари, безумното колективно руско съзнание, което смачка великите Есенин и Маяковски, а от юг-мазната турска империя, която ни е обучавала да оставяме обувките си пред входната врата...Има ли изход?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изход ---&gt;

    09 Апр 2011 22:47ч.

    Асане, въжето, сапуна и най-близкото дърво, мой човек. Само си избери по-дебел клон. Айде, успех!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изход за простака

    10 Апр 2011 0:56ч.

    Асен е средновековна холандска фамилия. Оставам сапуна за теб, в Париж ползваме парфюми:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • анекс

    10 Апр 2011 1:10ч.

    &quot;всичко по-важно с български адрес – какви са шансовете на страната за Шенген ...&quot;? Защо България в Шенген е по-важна тема за руските бизнес среди от АЕЦ Белене?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • H A RI

    10 Апр 2011 4:01ч.

    идва ред на добрата, на истински добрата новина: „Премиерът на България подкрепи Росатом&quot; На ББ е обещано мн нещо ако започне да се строи АЕЦ Белене. На директора на българската НЕК -също !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • d

    10 Апр 2011 4:31ч.

    &quot;Белене&quot; ще се строи - слава Богу!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • zlokobno

    10 Апр 2011 19:09ч.

    http://zonabg.info/Other.30_37/14869.Nai-golemiqt-qdren-centar-Rusiq-Mayak-zaplashen-qdren-Armagedon/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи