Портрет на управлението през катарската случка

Портрет на управлението през катарската случка
„Защо му трябваше на Трайков да има откриване в 10 часа, кой може да накара арабите да стават толкова рано, при положение че началника им го няма?“ Това бе едно от обясненията на Борисов за внезапната смяна на ключов министър от кабинета. И още: „Когато отивах на срещата с емира, гледам – Трайков се пече на плажа“. С това чашата на търпението преляла и Борисов решил да освободи шефа на икономиката и енергетиката.
<p>Ако гледаме сериозно на Бойко Борисов и тълкуваме думите му по същество, както би било редно да се постъпва с думите на един премиер, излиза, че мързелът на арабите е причина за оставката на Трайчо Трайков. Ние обаче не приемаме Борисов на сериозно и затова отдавна не се връзваме на простотиите му.</p> <p>Добрата новина е, че не го вземат на сериозно и чуждестранните му колеги, защото в противен случай изцепката за мързеливите араби щеше <br /><br />да му навлече доста главоболия, <br /><br />а на нас &ndash; поредната порция международен срам. Така може да говори един средностатистически простак, докато пийва домашна ракия с комшията в пригодения за игра на белот гараж на десететажната панелка. Така не може да говори един министър-председател.</p> <p>Може да го казваме за хиляда деветстотин и седми път, но ако се наложи, ще го казваме още толкова. Не може да оставяме тази простотия без реакция, защото срамът е върху нас. Представяте ли си какви обобщения за българите могат да се направят само върху факта, че имат премиер като Бойко Борисов. Убийствени, при това верни.</p> <p>Защото неговото обобщение за арабите на всичкото отгоре е невярно. Да им се чудиш как правят огромен бизнес в Лондон, Ню Йорк и Сингапур, а не щеш ли, успали се <br /><br />да се видят с Николай Банев, <br /><br />Петя Славова и подобни на тях бг бизнесмени.</p> <p>Малко се фиксирах върху репликата на Борисов, но съм възмутен от липсата на каквато и да е адекватна реакция срещу подобно говорене. Това, че сме се докарали дотам да ни управлява простак, не означава, че трябва и да свикваме с всичките му простотии. Все трябва да има някакви граници!</p> <p>Иначе около катарската история и оставките лъсна калташкото лице на това управление. Щом тези се държат така помежду си, правете сметка какво е отношението им към така наречения електорат.</p> <p>Чуйте само какво се е случило. Николай Младенов, който е външен министър, организирал бизнес форум по време на посещението на министър-председателя Борисов в Катар. Такова е и правилото - български официални мероприятия извън страната се организират от Външното министерство. Трайчо Трайков и неговото ведомство нямат никакво отношение към организацията на събитието, а единствения ангажимент, който е имал Трайков &ndash; <br /><br />да открие форума, си го е изпълнил. <br /><br />Това, че е чел лекция на английски само на Баневи, Славова и родата от България, е проблем на Младенов и Външно. Вместо обаче да поеме отговорността за некадърната си организация, Младенов натопил Трайчо пред Борисов. После всички отишли на плаж. Тук ще отворя скоба и ще кажа, че Младенов е по-близък на Бойко Борисов, отколкото Трайков. След като години наред подаваше палтото на Надежда Михайлова, говорителят на СДС навреме се преориентира към новото дясно и се лепна за Борисов като гербова марка. Гьонсуратлъкът се оказа единственото му качество, но затова пък предостатъчно, за да спечели сърцето на Борисов.</p> <p>Обяснявам това заради едно наивно изречение от Трайков, който каза, че мислел Ники Младенов за приятел. Какво ти приятелство в политиката, и то в българската, и то с Николай Младенов! Признавам, че тази наивност на Трайчо Трайков е симпатична, но както се разбра в случая - безполезна. Младенов го изпързалял по най-долния начин, а след него дошъл редът и на Цветан Цветанов. И тук в ролята на <br /><br />изпълнител на мръсни поръчки. <br /><br />Забравих да кажа, че преди това всички пак отишли на плаж. Задачата на Цветанов била да съобщи лошата новина на Трайчо и да излъже в медиите за оставката. Всички си говорили дружески в самолета, хапвали и пийвали от кетъринга и си показвали един на друг кой колко загар е хванал, а щом кацнали на родна земя, Цветан Цветанов дръпнал настрана Трайчо Трайков и му съобщил новината, че вече не е министър. После се обадил в новините и излъгал, че Трайчо подал оставка по лични мотиви, а изпълкомът &ndash; или както там се казва &ndash; на ГЕРБ я приел. Май забравих да спомена, че преди да се качат в самолета от Катар за София, всички отишли на плаж.</p> <p>Винаги съм казвал, че Цветан Цветанов е рядък мръсник, а той винаги бърза да потвърди верността на думите ми. Вземете само този епизод &ndash; той излъга пред камерите и микрофоните на журналистите, при това в два последователни дни, че Трайчо Трайков сам си е подал <br /><br />оставката поради лични причини. <br /><br />Трайчо излезе и каза, че няма такова нещо, и въпреки това Цветанов пак се показа в някакво предаване и излъга за трети път. Абсолютно перде!</p> <p>По-интересното тук е защо именно той е съобщил на Трайков лошата новина. Отговорът е прост - защото Бойко Борисов е рядко страхлив човек. Забележете, било го е шубе да погледне безобидния Трайчо в очите и да му каже, че се разделят. Вместо това пратил мъжката си секретарка да свърши работата. Това е по-долно и от интригантстването на Младенов. Все пак да не забравяме, че говорим за министър на едни от най-важните ресори и за отношенията му с премиера на държавата. Три години работили заедно; доколкото си спомням, от Борисов се чуваха само хвалби и изведнъж &ndash; бам! &ndash; не могъл да го погледне в очите и да му даде разумно обяснение за внезапното си решение. И децата разбраха, че Катар и неговите плажове не са истинската причина за освобождаването на Трайков, а оставката му може би случайно съвпадна с новината за завършения реактор, <br /><br />предназначен за АЕЦ &bdquo;Белене&ldquo;.<br /><br />Но това е тема за друг коментар. В настоящия правим портрет на отношенията в българското правителство през катарската случка. Като капак на Трайчовото унижение ще да е дошла и новината, че единственият му истински приятел в това правителство, онзи, който го е предложил на Борисов за министър &ndash; Симеон Дянков, е знаел, че Трайчо е пътник, още във вторник. Преди всички да отлетят на плаж в Катар. Дянков обаче не намерил за необходимо да предупреди приятеля си и да му спести унижението. Какво унижение само - да те уволни Цветан Цветанов... Та мълчал си значи Симеон Дянков, докато колегата му Трайков изглеждал като пълен глупак на плажа в Катар. &bdquo;Всички бяха на плажа&ldquo;, каза с недоумение в гласа Трайчо Трайков, но работата е там, че само той изхвърча от самолета на Борисов. А Ники Младенов хвана дори по-добър загар, който ясно личеше от телевизионния екран.</p> <p>В тези редове не споменахме за &bdquo;увото&ldquo; на здравния министър Константинов, защото е от друга опера. Съвсем различен сюжет. Прогонването на Трайков и начинът, по който се случи, е идеална характеристика на днешното ни управление, както и добро описание на характера и качествата на неговите главни герои.<br /><br /><em>Коментарът е публикуван във вестник &bdquo;Галерия&ldquo;.</em></p>

Коментари

  • 99%

    28 Март 2012 22:58ч.

    МъРЗЕЛЪТ на катарците е причината за оставката на Трайков е велико. Чокни! clap! :D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2003

    28 Март 2012 23:26ч.

    Борисов, Цветанов и сие са нагли, безочливи и арогантни, само защото разполагат с много пари. Те знаят, че имат огромни пари в сигурни техни банки. Ако изведнъж се окаже, че такива пари те нямат зад гърба си, с тях е свършено. Те не притежават абсолютно никаква друга сила. Нито образование, нито разум, нито способности, за постовете, които заемат, за властта, с която разполагат. Това е което трябва да им се отнеме. И ще рухнат. Завинаги. Простите хора, ако не разполагат с много пари, не биха постигнали нищо. Абсолютно нищо. Няма как! С физическа сила могат, като улична банда да просъществуват година две, от кражби и изнудване. Но без хора с огромни пари зад гърба си, те са нищо. Трябва да се извадят на светло тези, които дават парите, за да може простаци като Борисов да ни управляват. Това е! Хората с големите пари зад Борисов. Трябва да се потърси отговорност от тях, за лошото управление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станимиров

    28 Март 2012 23:32ч.

    А Николай Младенов си е перде по рождение. Помня, че Надежда Михайлова много бързаше да го направи член на НИС на СДС. Защо - не знам... Но той стана член на НИС на СДС, преди да бъде приет за член на СДС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ако Путин реши да го отреже?

    29 Март 2012 0:46ч.

    \"Редно е първо Путин да научи. Дали ще го отрежа или не – нека да не правим изводи, защото след 10,30 ще стане ясно\", заяви Борисов по ТВ7.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • - - -

    29 Март 2012 4:40ч.

    Г-н Дачков, как може така да грешиш! Форума в Катар беше върховно постижение на българската дипломация и лично на Боко-Пържолата! Нима някой друг е способен да "покори такъв връх"! С други думи: каквито способностите, такива и върховете...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Първосигнална реакция

    29 Март 2012 5:43ч.

    Да се търси причина за уволнението на Трайчо Трайко извън случката в Катар означава да се търси някаква по-дълбока мисъл в главата на премиера. А там мисъл няма.Налице е познатата първосигнална реакция на поредния скандал, с други думи задействане на инстинкта за самосъхранение на Б. Б. и бързо намиране на изкупителна жертва в лицето на по-безобидния на видТрайчо Трайков, макар че се оказа не толкова смирен и безобиден за изненада на самия Б. Б.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за журналиста доносник ИВО ИНДЖЕВ

    29 Март 2012 6:39ч.

    Бих искал да задам няколко въпроса на придобилият популярност напоследък “журналист” Иво Инджев: 1. Кой са родителите му, какво са работили и били ли са членове на БКП? 2. Били ли са родителите му или други негови роднини сътрудници, агенти или щатни служители на ДС? 3. С какъв успех е завършил средното си образование и използвани ли са роднински или партийни връзки за да замине да учи в Москва? Какви точно са били критериите по които е избран и пратен на обучение там? И кой е платил за обучението му? 4. Кога за първи път му е предложено и кога става секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС под псевдонима “Ивайло”? 5. Зависела ли е карирерата му, като журналист от това дали ще приеме или не да сътрудничи на ДС? 6. Бил ли е самият той член на БКП и ако е бил докога и какви постове е заемал в партията? 7. Откога знае, че собственик на БТВ е Красимир Гергов, както и за принадлежноста му към службите? 8. Познава ли се лично с други агенти на ДС и има ли лични приятели сред тях? 9. Как е открил и осъществил връзка с издателство “Ентусиаст”, случайно ли е станало? 10. Откога съществува издателството, кой му е собственик и има ли собственика му връзка с ДС? 11. Била ли е съпругата му агент на ЩАЗИ и самият той работил ли е за свръзката на двете разузнавателни служби ДС и ЩАЗИ? Чрез тези въпроси, не целя да защитавам президента на България – агент ГОЦЕ, а да се убедя, че ” журналистът” Иво Инджев – агент ИВАЙЛО заслужава доверието на обществото. Rate this:

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ирина

    29 Март 2012 14:40ч.

    много слаб коментар, дори не е коментар, а обикновено проследяване на фактологията

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • uiui

    30 Март 2012 16:31ч.

    не е необходимо да се ходи толкова надалече, а само да се прочете за Дубай в интернет, а също и да си припомним кой и как ще организира и проведе световното първенство по футбол в 2022 г., за да разбере колко са работливи и как правят бизнес арабите. да не споменаваме само за зависимостите на българскине наркопроизводители и норкоразпространители от арабите и как са техни слуги в този "бизнес". само си припомнете случая със закланите български шофьори в Ирак и "тайната намеса" на тогавашния ББ. апропо, араби никога няма да ИЗБИРАТ за министър председател един теляк.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Апр 2012 17:48ч.

    Снимка като тази говори най-много за взаимоотношенията между тройката. Надменният и нагъл поглед на НМ, придружен с иронично подсмихване, зад гърба на премиера, към жертвения агнец ТТ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • aquamarin

    03 Апр 2012 1:20ч.

    "Поредната футболна драма..." Уви, отново сте прав, г-н Дачков, но това, което пишете, е по-скоро фактология, уви, вярна. Аман от простаци, които ни управляват, ама, сами си ги избираме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи