Полицаи срещу лекари. Кои са добрите?

Полицаи срещу лекари. Кои са добрите?
В събота вечерта в новинарски сайтове в интернет излезе информация, че в неонатологичното отделение на благоевградската болница две близначета са били мъртвородени. “Става въпрос за еднояйчни момичета с тегло 520 и 610 г. Бяха родени мъртви, без никакви жизнени функции. Това дори не може да се каже раждане, а аборт и ние помогнахме на майката да изхвърли плода”, каза шефът на отделението д-р Огнян Митев. Когато бременната постъпила със силни болки в 26-ата седмица, е събран екип от двама неонатолози, трима гинеколози и реаниматор. Веднага е направена връзка с национален консултант в София. Екипът е имал готовност да транспортира бебетата до София, ако се наложи. Публикацията завършва с констатацията на лекарите, че “случаят няма нищо общо с медицинската драма в Горна Оряховица”.
<p>Дали е така?</p> <p>Наистина в благоевградската болница веднага бил създаден екип от гинеколози, неонатолози и реаниматор, който поддържал връзка със софийски консултант. Какво и как са си говорили лекарите, обаче не се знае, защото няма СРС-та. Прави обаче впечатление категоричността, с която д-р Митев казва, че това е по-скоро аборт, отколкото раждане. Гестационните седмици са 26, т.е. с 3&ndash;4 седмици повече от бременността на Боряна Т. от Лясковец, която е приета по спешност в болницата в Горна Оряховица. Обратно &ndash; теглото на всяко от близначетата е почти колкото теглото на плода на Боряна.</p> <p>В горнооряховския случай обаче се говори за предумишлено убийство, говори се за раждане на бебе, докато в благоевградския &ndash; за спонтанен аборт, въпреки че бременността е по-напреднала. Тук е мястото да се припомни също, че допреди 6 месеца по информация на лекари за аборт се е смятало спонтанното прекратяване на бременността вкл. до 28-ата гестационна седмица. Непредубеден човек би могъл да се замисли дали няма някакъв двоен стандарт при анализирането на двата казуса.</p> <p>Междувременно в понеделник стана ясно, че сред иззетата от болницата в Горна Оряховица документация има снимка от видеозон, направена непосредствено преди манипулациите, предприети спрямо Боряна Т. Снимката показвала, че плодът няма сърдечна дейност. Два независими един от друг източника &ndash; от болницата и от МВР, съобщили това пред &ldquo;Труд&rdquo;. Заключението на дежурния д-р Стефан Лазаров гласяло, че вътреутробно плодът е мъртъв, той трябва да се извади, за да се спаси животът на родилката. Разследващи обаче коментирали пред &ldquo;Труд&rdquo;, че снимката е манипулирана.</p> <p>Много е трудно да се коментира обективно случилото се в Горна Оряховица. Не може един журналист да си позволи нито да се съди кой е виновен и кой невинен, нито може в кратък текст да се обхванат всичките аспекти на казуса. А и информацията по него остава непълна въпреки разсекретените СРС-та. Затова няма да си позволя да коментирам дали става дума за медицински или за криминален случай. Има обаче някои въпроси, които могат да бъдат поставени, преди да излезе съдебномедицинската експертиза, преди да са повдигнати обвиненията срещу лекарите и преди съдът да е произнесъл присъда, базираща се на ясни доказателства.</p> <p>Например ужасяващото изявление на майката на Боряна по телефона в предаването &ldquo;Директно Карбовски&rdquo;, според която най-страшното е, че дъщеря й била легнала с циганин и сега всички я сочели с пръст. А къде бяха тези родители до този момент? Нима е възможно една майка да не забележи, че 17-годишната й дъщеря е бременна в петия месец?!</p> <p>Или защо лекарите говорят помежду си по този циничен начин съгласно представените пред парламента подслушани и записани телефонни разговори. &bdquo;Има професии, които изкривяват психиката&rdquo;, каза министър-председателят Бойко Борисов по радио К2. Да, така е. Хората, които всекидневно се сблъскват със смърт, болести и човешко страдание, трябва да имат призвание, за да издържат психически. Те често прибягват до защитната стена на цинизма. Но едва ли циничните думи, използвани от лекарите, са основателна причина те да бъдат съдени като убийци. Нито употребата на професионален жаргон, който най-често е неразбираем за непрофесионалиста.</p> <p>Впрочем тук аналогията с професията на криминалисти и служители на БОП-а е съвсем уместна. И те се сблъскват всекидневно със смърт, кръв, насилие и човешко страдание. И те крият наранената си психика зад специфична непопулярна терминология, зад грубост и цинизъм. &bdquo;Какви сте вие, бе? Ще ви унищожа, ще ви сплета като свински черва! Бял ден няма да видите. Ще ви дам едни Лазаровци, Сотировци, Кожухаровци. Шефове ще ми ставате? Няма шефове. Няма болница, няма отделение. На единия 20 години, на тебе &ndash; 10 и хайде!&rdquo; Така крещял полицаят Мариян Маринов, докато отвеждал в ареста един от лекарите от горнооряховската болница.</p> <p>Трябва ли да се очаква, че полицаите задължително трябва да разбират езика на лекарите? Трябва ли те да знаят какво е абортен плод, че абортният плод продължава да има конвулсивни, автоматични движения дълго време, след като е спряла сърдечната дейност, защото мускулните тъкани умират много по-бавно? Трябва ли да знаят, че недоносените бебета обикновено са слепи, имат мозъчни увреждания и оцеляват в много редки случаи? Че те имат сгънат бял дроб и като няма дихателна дейност, дехидратират за минути, ако не се интубират и подложат на изкуствена вентилация?</p> <p>Не, няма такова изискване, за да могат полицаите да изпълняват своите правомощия законно и най-вече съобразно конституционно установената презумпция за невиновност. А се оказва, че полицаи и прокурори не само крещят и обиждат, но вече по навик сякаш издават присъди. И не само това. Ето какво разказва един от задържаните в Горна Оряховица лекари, д-р Гецова: &bdquo;Дадоха ми да подпиша някакви документи, аз отказах и затова бях задържана. Истински възмутена съм от ареста. В присъствието на две жени ме накараха да се съблека чисто гола. Останах само по обувки, но ме накараха да сваля и тях, за да ги претърсят. Изтърбушиха ми чантата и описаха всичко, което имам в нея. Почувствах се не като доктор с 35 години трудов стаж, а крайно унизително &ndash; като някаква закоравяла убийца&rdquo;.</p> <p>Разбира се, агресивното отношение на полицаите има своите обяснения. Именно неразбирането на професионалния жаргон на медиците в подслушаните телефонни разговори. Няма спор, че прочетеното от вътрешния министър Цветанов пред парламента звучи шокиращо и би могло да провокира злонамерени действия срещу подслушваните лекари. Но винаги е опасно, когато един неспециалист съди за специфичната професионална работа на друг човек. А когато този неспециалист е полицай, единствената му гаранция срещу допускане на грешка е спазването на законите. Същото важи и за самия вътрешен министър. Все пак той добре знае, че едни СРС-та не могат да бъдат достатъчно доказателство за осъждането на когото и да било.</p> <p>Прав беше д-р Стойчо Кацаров, когато в понеделник сутринта заяви пред БНТ, че в конкретния казус има прекалено много политика и прекалено малко право.</p> <p>Страшни обаче са резултатите от политизирането на трагичния случай в Горна Оряховица.</p> <p>От една страна, лекари и полицаи &ndash; двете професионални групи, призвани да пазят живота, здравето и сигурността на гражданите, са насъскани една срещу друга. Лекарите са лошите, а полицаите &ndash; добрите. Много сгодно му дойде на Цветанов да се раздуха този случай, за да отмести вниманието от неправомерните в един или друг момент действия на своите подчинени. От нарастващата полицейщина.</p> <p>От друга страна, с изкараните в публичното пространство СРС-та се влияе по много манипулативен начин върху обществото &ndash; лепна се етикета &bdquo;престъпници&rdquo; на цялото лекарско съсловие. Стигна се до ситуация, в която на линч може да бъде подложен всеки лекар, срещнат на улицата. Впрочем едва ли някой може да отрече, че сегашното правителство се противопоставя най-силно точно срещу хората на интелектуалния труд &ndash; учени, университетски преподаватели, лекари, артисти и т.н. И доста успешно настройва огромната останала част от хората срещу тях. По този начин ГЕРБ разчита на тяхната политическа подкрепа занапред.</p> <p>Немалка е ролята на журналистите в тази посока. Заглавия от рода на &bdquo;Лекари убиват бебе, слагат го във фризера&rdquo; отчайващо напомнят вестникарските реакции по повод смъртта на малкия Пепи през 2001 г.: &bdquo;България (Костов) уби дете&rdquo;...</p> <p>Нима обаче тези медийни екзалтации могат да отменят въпроса кой е виновен за ситуацията в здравеопазването?</p> <p>Отговорът на този въпрос е неудобен за управляващите. Защото не лекарите са виновни, че делегираните бюджети, които се отпускат на една болница от ръководството на НЗОК, стигат само до 20-о число на месеца и оттам нататък тя няма пари и няма как да приема и да лекува болни. Напротив! Лекарите протестират срещу правителството заради това. Лекарите са разтревожени, че гражданите нямат достъп до качествени медицински услуги, че няма достатъчно направления и се режат клинични пътеки. Те са разтревожени, защото не могат пълноценно да се борят за човешкия живот. Как обаче ще има качествена медицина, когато правителството на ГЕРБ вади близо 2 милиарда лева от резерва на Здравната каса и ги дава на Републиканския бюджет, за да си ги харчи същото това правителство, както намери за добре! Например за магистрали... Ами разбира се, по-добре да отидат за магистрали? Нали заради магистралите хората щели да помнят гербаджиите и след 50 години... Ако има останали живи да помнят...</p> <p>И накрая, налага се още един паралел между лекари и полицаи &ndash; този път по отношение на условията, в които работят. Особено в провинцията. Защо протестираха полицаите? По същите причини, по които и лекарите.</p> <p>Поради невъзможност качествено да си изпълняват задълженията. Пак ще повторя &ndash; това са двете професионални групи, призвани да пазят живота, здравето и сигурността на хората. И те работят при отвратителни условия на труд и изключително ниско заплащане. Но е удобно за управляващите да ги противопоставят и насъскват едни срещу други. Така собствената им некомпетентност и несправяне с проблемите остават в сянка.</p> <p>Трагичният случай в Горна Оряховица им дойде дюшеш. И прекрасно го използваха. Натискът върху лекарите да спрат протестите бе успешно &bdquo;реализиран&rdquo;. С един куршум &ndash; два заека. Хем затвориха устите на лекарите, внушавайки на хората, че са престъпници, хем по тънката струна отново разединиха обществото, като му дадоха не хляб, а гадно зрелище. Поредният безсмислен спор кои са добрите и кои лошите.</p>

Коментари

  • чук

    07 Дек 2010 0:00ч.

    убийствен завършек!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Insider

    07 Дек 2010 0:12ч.

    Изгони ГЕРБ - спаси България!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ехоооо

    07 Дек 2010 0:48ч.

    по инфо от Радио Ереван се подготвя голяма група от полицаи да поемат работата на всички лекари в Бг.Въвеждат се методи за лечение-бой по каската,събличане до голо,СРС по желание..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Време е!

    07 Дек 2010 1:32ч.

    Тези времена не ви лио напомнят на онези времена! Спомнете си кога интелигенцията е била противопоставяна на управляващите и силоваците! Не се ли радвате и не се ли надявате на ЕС?! Време е! Да се надяваме на себе си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ###############

    07 Дек 2010 1:47ч.

    bravo Maria! dobre podneseni umestni vwprosi.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    07 Дек 2010 3:55ч.

    случаят е важен от много гледни точки.ако и този случай бг обществото го подмине,както всички обществени инциденти до сега,нека да не се сърди на никога:особено лекарското съсловие,ако и този път се оставят и се свият в ъгала на мълчаниетo,нека да не обвиняват никога повече дяволските сили.като лекар в германия направо ме побиват тръпки:германските лекари и oстаналото общество няма да спят и ще поискат отговор от правителството поради какви причин се е наложилo да се подслушват лекари:германските лекари ще побеснеят и ще гътнат за една нощ правителството(давам само един пример от гдр:недоволни от заплащането германските източни лекари бяха спряли 2 дена да не работят:в неделя светкавично цк заседава и в понеделник всеки лекар в германия получи като подарък ерика и по-голяма заплата)този случай с начина на поведение на полицаите,приказките които са изрекли,гаврата със събличането(аз също познавам лекар преди да замина в германия,когото държаха 2 дена гол в ареста,казаха му,че ще му сложат калашник в шкодичката и че няма да излезе от пандиза)щеше да подпали германия (но това е невъзможно като поведение на полицията в германия дори в най-болния германски полицайски мозък)тука трябва и да се дадат под съд полицаите заради арогантното си поведене,колкото да министъра той няма право,и един истински парламент,следваше да стане и да опразни залата,когато един идиот не се усеща какви ги дроби.нашите народни представители(викате им депутати и затова ви е мъгляв житейския смисъл на битието)та нашите народни такова нямат капка елемантарно човешко достойнство.с какви мутри са стояли и са изслушали един човек,който е глътнал джама:той също е за съд,заааааааащото изземва по закон предоставени на други пълномащия как се стига до крайната спирка и варварски е нарушил човешкото достойнство.аааако на мен това се беше случило,щях да заведа дело в страсбург и тук е мястото на лекарския съюз да се намеси, и аз мисля,че ако бъде преодолян страха,тези типове,които са за връзвани,ще бъдат завряни точно там където им е мястотo.това събитие е направо втрщяващо:българете все още нямат,ама капка представа нямат,какво означава лекар в западното общество(лично аз много често имам работа с германската полицията и се възхищавам на културата им и на благововението,с което те заставт пред мен,без значение че съм чужденец.пак повтарям(мога да се разпростя на един чаршаф,но до тук)сега е времето,ако наистина бг лекарите искат да постигнат що годе някакво уважително положение в тази селяндурска държава,е да скочат:просто за утре се разболяват(за да разбере и селяндурщината,че без полицейщина може,но без лекари нито едно общество не може да мине и няма да прокопса(един хитлер,и един сталин,не са убили нито един лекар в кц:който може да мисли,да мисли)обществото на фаянсаджиите и милиционерщината рано или късно с прекрасния си къдрав манаталитет от самосебеси ще си самозатрие,но ще струва грамадно скъпо ще.отвличането навниманието не трябва да бъде допуснато и един път за винаги трябва да се пресече,затова българската журналистика не трябва да остави да заглъхне също и случаят с калинка(сега няма да казвам защо),случаят на ексклузивния(каква само вълшебна бг дума) селяндур цеце(и тук ще си спестя защо)само ще кажа,че тези два казуса на пеперудката и на балалайката,ако намерят съответното обществено маркиране,ще поставят началото на едни приблизителни европейски колективни съзнателни нравствени принципи.точка(продължава да не ме е срам,че ме е срам,че съм се родил българин)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • milen

    07 Дек 2010 13:27ч.

    Някой да си спомня за процесите на другаря Сталин срещу лекарите- убийци?Нещо да ви напомня за тези времена?Силна , проста и овластена милиционерщина, беден и безучастен народ, който иска само да оцелее с менте ракия и китайски цигари.Това е България днес !А догодина пак гласувайте за ГЕРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гражданин

    07 Дек 2010 17:53ч.

    Както и да философствате, в България няма върховенство на Закона и Справедливост при неговото прилагане.Когато обявиха репресивната Държавна Сигурност-извън закона, под Носът Ни нейните служители разградиха криминалните структори в мвр.Липсва информационно-оперативна дейност за разкриване на престъпление и прилагане на Генерална Превенция към престъпниците.Това налага използването на СРС-та и тези плачевни резултати.В същото време се харчат Луди пари за администрация,охрани,коли и командировки,Но Вие си Мълчите и чакате някой да Ви Оправи.В затворите има способни за това.!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веселин Байчев

    07 Дек 2010 17:55ч.

    Защо пропуснахте, уважаема Мария, факта, че д-р Кожухаров бил лидер на СДС в града е емал спор по повод приватизацията на болницата с кмета, който бил (пък не бил) от ГЕРБ, та по този повод му пуснали бръмбарите от 6 месеца и случайно се натъкнали на факта с абортирания плод (или недоносеното бебе)и разговора: 24 часа след абортта (раждането)!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария Янакиева

    07 Дек 2010 19:18ч.

    Във всяка професия има такива, които не работят със сърцето си и не обичат работата си. На някои места са повече, на други - по-малко. Дерменджиева е единствената, която посочва някои факти, върху които трябва да се разсъждава. А колкото до МВР - Цветанов оплюва и дискредитира всички, които се опитват да протестират срещу правителството. И с какво право вътрешният министър ще чете СРС от трибуната на НС? Ако това е истината, защо лекарите не са в затвора? А ако не е - кой ще носи отговорност за опетненото им име? И защо са нарочени лекарите - защото предупредиха,че с малкото средства за здравеопазване то не помага, а става опасно за самите пациенти. Както се оказва - и за самите тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • zabawljawast se

    08 Дек 2010 11:38ч.

    Случайно да знае колко майки умират годишно в България при раждане, да знае колко бебета? Да знае колко бебета и майки умират заедно? Не недоносени, а при нормални раждания? След всякакви странни инциденти? Например натъпкана родилката с окситоцин, за да роди в тази смяна, че ще се изпуснат парите. Някой да знае какъв е процента на ражданията със секцио при ромите и при българките? При първите почти няма случаи при вторите в градове като София над 50-60%. Защото ли? Някой да знае колко са присъдите срещу лекари? Едва ли ще намери данни? Но все пак да помогнем. Според софийска района и градска прокуратура за последните 5 години има около 300 разследвания (това са само случаите, където роднините са били „твърде досадни“ според прокурорите). Колко присъди има? Ами 3! Две обаче са приключили с административно наказание. Сред тези 300 случая има на пияни лекари срязали кръвоносни съдове, на забравени марли и инструменти в пациента, на починали хора от инфаркт и инсулт, защото болниците не иска да го приемат и си ги возят от една на друга. Защо нищо не им се случва на тези професионалисти, които се борят за бюджет за да ни спасяват? Защото има така наречените вещи лица, експерти. Някой да е чувал лекарска експертиза да е обявила за виновен някой свой колега? Съжалявам, че ви развалям идилията да си задавате умни въпроси за това колко са тъпи полицаите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 123

    08 Дек 2010 16:29ч.

    Какъв е в действителност този скандал? Нека разгледаме фактите: 1. Арестувани са 4 лекари в стил “показна акция срещу организираната престъпност”! Резултат - рейтингът на ЦЦ “скача до тавана” 2. Съдът ги освобождава поради липса на данни за извършено престъпление! Резултат - рейтингът на съдебната система пада на принципа “продажни съдии”, а рейтингът на ЦЦ “скача, но не чак до тавана”. 3. Лекарите протестират срещу незаконните действия на полицията и Мевере. - рейтингът на ЦЦ леко спада, но не чак толкова! 4. Става ясно, че срещу лекарите са използвани сересета. Всъщност не срещу лекарите, а срещу шефът им, и не за детеубийство, още по-малко умишлено, а за евентуална корупция. Рейтингът на ЦЦ “скача, но не чак до тавана”. 5. ЦЦ разсекретява и прочита сересетата в парламента - рейтингът на ЦЦ “скача над тавана”! 6. Вече 4 ден след прочитането на сересетата, срещу докторите няма повдигнато обвинение или досъдебно производство срещу известен или неизвестен извършител. Ясно е, че такова няма да има, защото наистина няма данни за извършено престъпление по който и да е член от НК. Рейтингът на ЦЦ “увисва леко надолу”! Какво предстои? Може би следното: 1. Ще стане ясно, по точно публично известно, че сересетата са използвани в нарушение на ЗАКОНА ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА. 2. Ще стане ясно, по точно публично известно, че сересетата са разсекретени и оповестени публично в грубо нарушение на ЗАКОНА ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА. 3. Ако докторите не са балъци, ще заведат дело срещу ЦЦ за горното! 4. Ако политическите противници на ЦЦ не са балъци, ще сезират прокуратурата и парламентарната Комисия за контрол на сересетата “за неправомерно използване и прилагане на специални разузнавателни средства и придобитата чрез тях информация...” 5. Ако предишните се осъществят, ЦЦ ще си има доста рейтингови неприятности! Накратко: “рейтинг царува, рейтинг робува, рейтинг патки пасе!”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи