Министерство за промяна

Министерство за промяна
Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова, Стефан Константинов, Любомир Гайдов, Тодорка Костадинова, проф. Иван Миланов, д-р Валери Митрев, Гергана Павлова, д-р Кирил Добрев, Десислава Димитрова. Какво свързва тези хора! Всички в рамките на един мандат на МС са били министри и зам.-министри на здравеопазването. Такова текучество не може да осигури стабилна политика и е сигурен белег за боричкания на лобита за домогване до власт. Лобитата винаги имат икономически интереси. Тези икономически интереси не са основани на честната конкуренция, а на достъпа до обществен ресурс.
<p><br />Общественият ресурс е най-сладката баница, формира се от данъците на всички и се харчи по волята на назначени от едно лице хора. Отчетността на тези лица вече не е пред гражданите, а пред лобитата и назначилия ги. Затова участието във властта и респективно управлението на здравеопазването е като на всяко друго място &ndash; подпечатва се дяловото участие на субектите, които имат какво да вземат. Казва се и колко да вземат.<br /><br />Новият здравен министър има да промени точно това! И ако не може, резултатът ще е същия ткато досега. В политиката са важни резултатите, това определя една политика като морална. Намеренията на всички ги чухме! Проблемът е, че времето му е по-малко от това на Константинов дори! Дано поне да почне от едно действие, което да носи белезите на постоянство в действията и ясна крайна цел, която всички ще припознаят като обществено значима и полезна.<br /><br />Не се случиха нито моторните шейни на Нанев, нито извозванията на болни на нормални цени до болниците, предложени от Митрев, нито програмата Jeremie,на Костадинова тръгна за лечебните заведения, за конкурентоспособност да не говорим.<br /><br />Зам.-министърът Гайдов избяга от МЗ и се върна като съдия в Административния съд, където гледа дела за административните действия на онези, на които е бил началник или познава добре. Дали е морално да гледа такива дела, е въпрос за прекия му ръководител.<br /><br />Но се случи така, че едни са по-равни от други, болници, практики, извънболнична помощ &ndash;&nbsp;Програмата &laquo;Регионално развитие&raquo; започна да раздава пари по европроекти на едни, на други малко по-малко, а на частните субекти &ndash; нищо. Парите са за апаратура и цинизмът е, че изискват еднакво от всички когато се сключва договор с НЗОК, а дават на едни повече, а на други нищо. Това е конкуренция на държавния капитализъм, той бъдеще никога никъде не е имал и резултатите му са познати. А уж всички са равнопоставени независимо от формата им на собственост. Но не са! Факт, който ясно е написан до Европейската комисия от някой от гореизброените лица!<br /><br />Бърза помощ все още се нуждае от Спешна помощ. Регулираната конкуренция на Константинов така и не стана ясно каква е. Дървено желязо &ndash; това е най-точното определение за предложението Регулирана конкуренция.<br /><br />Лекарствата няма да поевтинеят, по-вероятно е да изчезнат след толкова много регулации и убийствени такси за регистрация и промени на регистрацията за всеки производител и всяка лекарствена форма в ИАЛ.<br /><br />Доплащанията на Анна-Мария Борисова естествено не се състояха, нито започнахме да пием по 8 литра мляко. Акредитациите от МЗ на собствени структури (собственост над 51% от МЗ) не спряха, продължиха, за да им се вземат пари и антуражът, наредил се на софрата на т.нар Акредитационен съвет към МЗ, продължава да си действа по собствените си вътрешни правила за разпределение на средствата, постъпили от ЛЗ за процедурата на акредитация. И тарифи си определиха официално, а разходоопределеността забравиха, докато ги определяха.<br /><br />Останаха и делегираните бюджети, въпреки че им смениха името на &laquo;задължителни прогнозни бюджети&raquo; и регулативните стандарти. Остана и ръководството на БЛС и веднага след като го избраха от МЗ ли от НЗОК ли, удариха на всички лекари останали на село и избрали да живеят там един нож в гърба&nbsp;&ndash; намалиха им средствата за живот в неблагоприятни условия. Така нарушиха предвидения във всички закони стремеж за равен достъп до здравеопазване. Дано УС на БЛС се пребори, за да се възстанови справедливостта, произтичаща от правилните искания на ОПЛ от засегнатите райони.<br /><br />Лекарите ни се разбягаха по цяла Европа, дори и извън нея. И причината не са само парите, които може би са им малко тук. Причината е, че им омръзна да ги правят на глупаци и да ги гледат в очите, докато няколко управници приказват нелепости, облечени и скрити зад витиевати фрази. Извинението за провалите и действията без посока остават за тяхна сметка. За управлението на Глобалния фонд и милионите ,потънали там, не следва да говорим вече, там има компетентни органи, които най-бързо следва да започнат да работят.<br /><br />Имиграцията на най-тежко изучилите се професионалисти е най-големия вот на недоверие към управлявалите досега НЗОК и МЗ.<br /><br />Време е управлението в името на хората, а не на интересите на малцина, да започне най-сетне!</p> <p><em>*Д-р Георги Тодоров е член на <a title="http://www.spravedlivost.net/component/content/article/50-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/210-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0.html" href="http://www.spravedlivost.net/component/content/article/50-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/210-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0.html">Гражданска инициатива "Справедливост"</a>.</em></p>

Коментари

  • patient

    22 Март 2012 17:34ч.

    Хубави и точни констатации,ама кажи каква е Алтернативата!И като е дошло времето - какви стъшки да се предприемат?Как може да се действа "в името на хората"?Това словосъчетание при нас означава или намерение да бъдем баламосани,или илюзорни представи!Явно още не е дошло "Времето"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • patient, вярвай в светлото бъдеще!

    22 Март 2012 17:44ч.

    patient, времето идва когато... му дойде времето, повервай ми... Боко не обеща като царя, че ша на упраи за 800 дни, а обеща да на упраи за 800 мандата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тре

    22 Март 2012 17:47ч.

    a piece of rock, just 10 miles wide changed all this! така загинали динозаврите! Армагедон!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Специалист

    23 Март 2012 8:00ч.

    Тези постановки са отдавна известни и непрекъснатото представяне на негативите на здравната реформа явно не въздействат върху общественото мнение, както и върху политиците. Какво обаче предлага авторът на статията за излизане от кризата на здравеопазването?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаус

    23 Март 2012 16:50ч.

    предложенията на Автора може да проучите внимателно, ако потърсите. Може да почнете с нашата визия за болниците, от сайта на ЦЗПЗ, после да минете през - Нивата на Компетентност за лабораторната диагностика са нон-сенс, после през акредитационните процедури и т.н, но не четете! А и не забравяйте че в страната има и права на автора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • patient

    23 Март 2012 17:23ч.

    Хаус,ако ще подобряваме процедурите и компетентностите - ще отидем там където ще ни заведе Бръмбара(на л...то).Ако не сменим Принципа-няма да се получи нещо истинско.Тъй като Този който плаща-той \"поръчва музиката\",докато лекаря получава парите си не от пациента който е дошъл да се ползва от неговата компетентност,а от безличната институция НЗОК(според някои-Държавата),той няма мотив да се старае,нито пък се конкурира реално с колегите си така,че по-способните да са по-търсени и добре платени,дотогава не може да се очаква нищо добро в Българското здравеопазване!Неслучайно всеки доктор който се чувства кадърен бяга навън,където че може да се реализира професионално и да получи удовлетворение,не само заради парите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до patient

    24 Март 2012 1:26ч.

    никой не може да бъде оставен да умре защото няма пари! Ако дойдат при теб и са болни хората, но нямат пари, какво да стане с тях? Ако са здравно осигурени пак ли да ти платят? Осигурителния модел е най справедливия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • patient

    24 Март 2012 1:54ч.

    Като ти е най-справедливия - страдай си от него добезкрай!Но трябва да позволиш на тези ,които не го намират за справедлив,да не са ПРИНУДЕНИ да са в него!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Хаус

    24 Март 2012 2:17ч.

    Даден ни е закон, ако не можете да свирите на инструмента не го обвинявайте него, а търсете причината във вас. никой не ви пречи да излезете на частно и да си лекувате избралите ви. ЗЗО, ЗЛЗ и Закона за БЛС и задължителното членство в него са най добрите закони приети досега, това че след 2001 направиха така че да не са пригодни на целите си, е посткомунистическа регугитация. А колегата с тази статия по-горе е много прав и браво на него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗА Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ

    24 Март 2012 3:31ч.

    ТОЗИ Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ Е ОТ ЦИГАНСКИ ПРОИЗХОД, МНОГО ПРОСТО И НАХАЛЕН И ТЪЙ КАТО НЕ УСПЯ ДА НАПРАВИ ПОЛИТИЧЕСКА КАРИЕРА ЧРЕЗ ГЕРБ, А Е И СЛАБ КАТО МЕДИК, СТАНА БУНТАР И КРИТИКАР.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗА Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ

    24 Март 2012 3:32ч.

    ТОЗИ Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ Е ОТ ЦИГАНСКИ ПРОИЗХОД, МНОГО ПРОСТО И НАХАЛЕН И ТЪЙ КАТО НЕ УСПЯ ДА НАПРАВИ ПОЛИТИЧЕСКА КАРИЕРА ЧРЕЗ ГЕРБ, А Е И СЛАБ КАТО МЕДИК, СТАНА БУНТАР И КРИТИКАР.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ, БИВШ ГЕРБЕР

    24 Март 2012 3:35ч.

    ТОЗИ Д-Р ГЕОРГИ ТОДОРОВ ОТ РУСЕ Е ОТ ЦИГАНСКИ ПРОИЗХОД, МНОГО E ПРОСТ И НАХАЛЕН, НО Е С ГОЛЕМИ ПРЕТЕНЦИИ И САМОЧУВСТВИЕ, И ТЪЙ КАТО НЕ УСПЯ ДА НАПРАВИ ПОЛИТИЧЕСКА КАРИЕРА ЧРЕЗ ГЕРБ, А Е И СЛАБ КАТО МЕДИК, СТАНА БУНТАР И КРИТИКАР.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Хаус

    24 Март 2012 3:45ч.

    ха-ха-ха д-р Георги Тодоров е от Варна! Питайте когото искате! Навреме осъзнал се и напуснал мутро-милиционерите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • patient

    24 Март 2012 16:26ч.

    д-р Хаус,не може да е "добър"закон,който има Задължително членство.Това прави БЛС Монополна организация.която,по силата на това, "задължително" Злоупотребява с пациентите.Състоянието на здравеопазването е доказателство за това и за наличието на Фундаментален дефект.А на който му харесва законовата рамка -просто му е мило Статуквото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фродо

    24 Март 2012 21:35ч.

    д-р Георги Тодоров си е чист българин,роден на пъпа на Варна,градско чедо,завършил Английската гимназия и Медицина във Варна с отличен успех.Вярно,че го дава малко хард,ама да си признаем честно и от такива има нужда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А.Б.

    24 Март 2012 22:06ч.

    Не е лоша статията на Доктора ама нищо конкретно няма в нея,което да даде надежда за действителна съществена промяна

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тре

    25 Март 2012 6:00ч.

    Статията на доктора казва: искаме поне надежда, сега може да ни я дадете, а ако не я дадете пак ще ви напишем докато не разберете че властта е за хората , а не за тяхната експлоатация

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поли

    25 Март 2012 6:30ч.

    Той , доктора е с мат. гимназия и е от пъпа на Варна, ама те копанарите от русе тези неща няма от къде да ги знаят.А като медик дали е слаб... рядко има лекар на когото да се довериш безрезервно, а той е от тях, но вие няма от къде да знаете...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Човек

    25 Март 2012 20:23ч.

    Не са важни личностите,а идеите които те имат и изразяват.Иначе всеки казва"Аз съм по-готиния,аз ще оправя нешата"После става поредния провал и личностно оплюване.После следващия ,и следващия.....Ако ще прехвърляме боклука само от едно сметище на друго,каква ни е файдата!?Чувства се потребност от нови идеи и друга гледна точка за нешата,не от козметични и процедурни подобрения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    26 Март 2012 21:43ч.

    1999-2000г. беше осакатена здравната система, за да вземат пари едни хора. "Реформата" облагодетелства елит от лекари, а на гражданите показа как могат да растат парите за здраве обратно пропорционално на здравния статус.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос

    26 Март 2012 21:58ч.

    Че кога Здравната система не е била осакатена?При Социализма ли??Той ли е Примера за подражание?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • от сърцевината на герб

    27 Март 2012 2:42ч.

    за здравеоразване трябва да има много пари, ама много, много, много и даже още повече. и всичките тези пари трябва да се дадат на бойко, цецо и симеон. те да решат на кого, колко, как и кога. е те тогава нещата ще тръгнат и от т.нар. "български граждани" няма да остане и помен. за кратко време само ще се чуе едно Амин и това ще да е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи