Медиен терор

Медиен терор
Сигурно мнозина от вас ще се учудят на факта, че в България броят на жертвите на автомобилни катастрофи е приблизително еднакъв от около 40 години насам. Така е. Според статистиката около 1000 души са загивали и по времето на зрелия социализъм, когато имаше много по-малко автомобили. Този факт винаги ме е изумявал, но не за войната по пътищата пиша този коментар. Мисълта ми е как през годините медиите насочват вниманието си по различен начин към един и същ проблем. Същото се отнася и до престъпността. Преди 20 години, в началото на демокрацията, криминалната хроника се четеше по радиото в рамките на 5 минути обикновено в предаването „12 плюс 3” по “Хоризонт”. В телевизионните новини нямаше време за нея и много рядко някои случай попадаше в тях. Днес престъпленията и катастрофите са първа, втора, трета и четвърта новина. Всяка вечер, когато сядате пред телевизора, или всяка сутрин, когато го пуснете, научавате за нечия смърт, нечие убийство, някаква катастрофа. В България това минава всякакви граници и няма нищо общо с поизтърканата банална фраза – че добрите новини са лошите новини. В това отношение медиите упражняват истински терор върху населението.
Само ще вметна, че ако нямаше такъв огромен медиен интерес към престъпленията, щеше да е невъзможен и медийният образ на героя, борец срещу престъпността, какъвто медиите създадоха от Бойко Борисов. А след дълга и систематична обработка го направиха смилаем и за политиката.<br /><br />В новата ни медийна история не е имало по-голям и успешен виртуален проект от Бойко Борисов, а успехът му до голяма степен се дължеше и на медийната истерия на тема престъпност и нейното отразяване. Преди няколко дни бях в Женева и станах свидетел на следното любопитно събитие. Около 6 ч. вечерта в събота из целия център захвърчаха полицейски коли с включени сирени. Забелязах, че се отправят в една и съща посока, и са както с полицейски обозначения, така и цивилни. Воят на сирените продължи близо 40 минути. Нещо сериозно трябва да е станало, си рекох, и влязох в интернет, за да проверя. Там имаше информация, че пред някаква банка е станала престрелка, мафиоти заложили експлозив, който гръмнал, полицаите бързо реагирали и ги обградили, от нападателите имало един пострадал, който бил прострелян, а всички били арестувани. В информацията се казваше също, че от оръжията на нападателите полицията си е направила извода, че има работа с добре въоръжена и високоорганизирана престъпна група. По-късно вечерта включих новините, за да видя този екшън по телевизията. Но какво бе учудването ми, когато информационната емисия на местния канал започна със съвсем друга новина &ndash; новопостъпващи надзиратели в системата на затворите в същия ден бяха положили клетва. Това беше водещата новина в емисията. Следващата беше за някаква болест по лозята, третата за нещо друго, а четвъртата така и не дочаках, защото превключих канала. Дори и новината за престрелката да е минала, тя е била някъде назад в емисията, за да не предизвиква прекалена тревога или стрес. <br /><br />Тогава си дадох сметка, че българският зрител, читател и слушател е подложен на системен тормоз. Престъпления винаги е имало и ще има, но въпросът се състои как точно и с каква мярка те да бъдат отразявани. В България всяко битово убийство се превръща в новина № 1, а някакви журналисти упорито започват да интервюират дълго и безсмислено близките на жертвата и на убиеца, от това си правят цели сюжети, които понякога траят с дни. И на практика новините се превръщат в своеобразен криминален сериал с доста брутално съдържание, което непременно трябва да бъде показано със знака за възрастово ограничение.<br /><br />Няма да се впускам в разсъждение къде е първопричината, дали уличната агресия се пренася върху екрана, или екранът я насърчава, но съм сигурен, че новините могат да бъдат съвсем различни, стига онези, които ги правят, да проявяват малко повече въображение и вкус. Разбира се, както вече казах, този въпрос има и политическата си страна. Много е удобно да поддържаш образа на Батман &ndash; комиксов герой, в медийна среда, която пресъздава комикса, а не отразява истинската действителност.<br /><br /><em><strong>Коментарът е публикуван във в. Галерия</strong></em><br />

Коментари

  • хамалин

    05 Дек 2010 3:18ч.

    всички неща опират до човешкия ум:един плочник(пардон:тротоар) да направиш като хората,пак се иска ум:иначе плочките джвакат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    05 Дек 2010 5:08ч.

    И аз мисля, че всичко опира до човешкия ум. В България в последните години телевизиите преминаха в ръцете на криминални и престъпни &quot;бизнесмени&quot;, низкокултурни и без всякакъв обществен ангажимент или понятие за отговорност пред обществото. Едно е да подредиш новините правилно, друго е да участваш в някави схеми за манипулиране на обществото, трето е да лансираш простотиите до безкрай. Спомняте ли си как БНТ по времето на Боков се опитваше директно да лъже обществеността, как започнаха с мръсотиите още от 1989г. Примерно: &quot;Намерено е изнасилено момиче в близост до турско село&quot; ( тогава турците, имената им, участието им в демокрацията бяха актуални ). На другия ден се разбира, че някаква жена на пазара разказала на друга нещо за едно момиче, което било чуто от ... А т.нар. медии и сайтове сега. Вгледайте се в заглавията само. В момента безспорен първенец е Дачков и Гласове - идиотските заглавия, несъответстващи на фактологията около Костов, СК, М.Димитров са ежедневие. А какво да кажем за обикновените, ежедневни мръсотийски предавания от сорта на Слави Трифонов ! Простотията при тях вече е норма ! Хашлашкият тон - мода ! Водевилна простащина, представяна като шоу. Децата са най-големиет му почитатели, защото простакът демонстрира &quot;освободеност&quot;, гръмки пориви и рядко цинични хрумвания ( на режисьора ). Колко години вече се лее тази простакелска вълна ? А колко са другите такива - Азис, К.Воденичаров и кой ли не ! Те сякаш се надпреварват да ни кажат, че няма култура вече, че те ще определят цитатите на деня, те ще определят отношението на всички ни към злободневните теми. &quot;Питат ли ме дей зората - шат на патката главата&quot;. Това са имащите тевизии, водещи шоу програми и за съжаление, водещите новините, с някой изключения ! Или другото - след Пъраванов нов връх - Алексей Тракторът - Президент ! Супер ! То всъщност не е ли същото ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Shine

    05 Дек 2010 5:30ч.

    Както същият този &quot;простак&quot; казва в едно свое интервю, българинът, ако види, че съседът му е направил много успешен пиано-бар, няма да се опита да направи хубав суши ресторант (примерно), а ще направи втори пиано-бар на същата улица... На този принцип действат и медиите. Тормозят ни, но хората от по-&quot;пресните&quot; поколения сега почти не гледат ТВ. По-възрастните гледат вече от мазохизъм...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я!

    05 Дек 2010 16:00ч.

    Днес Явен Храчков не изплюл нищо срещу Костов. Но има още време, дерзай Поръчков, може и да ти се отвори парашута и да прилапаш я некой ресторант, я некой хотел покрай Трактора и Гоце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички основни медии,

    05 Дек 2010 17:45ч.

    наричани по света &quot;корпоративни&quot;, са в ръцете на онзи интернационален финансов елит, който мести пионките и по нашенската шахматна дъска. Прочетете Протокол № 12 на ционските мъдреци - доказано в швейцарски съд оригинален документ. Пък и Хенри Форд бе заявил, че няма значение дали са истински или фалшификат. Важното е, че записаното в тях се случва в живота. Свободни са т. нар. indi-медии - независимите. Само че те нямат влияние. И накрая, не псувайте Дачков. Той е на заплата. Каквото му кажат... Пък и толкова може, не го убивайте. Бог ще го съди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това е Дачков

    05 Дек 2010 18:10ч.

    който искам да чета, интелигентен и поставящ точни диагнози, а не плюещ и мразещ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • явор нечков

    05 Дек 2010 18:41ч.

    браво, адаш, прав си. И тоя дет се чуди, че не плюеш по Костов - и той е прав. Само, че Адашче - и ти си част от медийния терор, само когато не пишеш менторски те уважавам, иначе падаш на нивото на Слави 3-фонов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • храчков е част от това

    05 Дек 2010 20:57ч.

    Голямото шеговито опростачване 9:48 03-12-2010 ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА 5713 | 5 | 127 Коментирай Бобо и Фифо са два сладура на около десет години, които интервюират участниците в едно интелигентно и благотворително телевизионно предаване. Бобо и Фифо интервюират министъра на културата Вежди Рашидов. Дечицата питат министъра пипал ли е силикон. Министърът е пипал, казва самият той с пошличка усмивчица. Казва също така, че сътворил една жена с три гърди. Дечицата са впечатлени – две не са ли достатъчни? Неее, на мъжете никога не са им достатъчни. И така нататък пред погледите на цял един народ, СЕМ, Агенция за закрила на детето и др., седящи пред телевизорите в кротка кома. Създадени са тоест всички условия Бобо и Фифо да прераснат в Иван и Андрей, после да се превърнат в Слави и Годжи и накрая да станат премиер и президент. Дисидентство в момента в България е отказът да се превърнеш в простак. За да запазят разума си, най-новите български дисиденти поемат България дистанцирано, като художествено произведение. България е криминале, в което висшият администратор се казва Калина Илиева. България е чиклит, в който звездата на киното се казва Мишел Бонев. България е трилър, в който бившият вътрешен министър е може би дилър. България е хорър, в който октоподът може да се чуе, види, усети, но не и назове. България е фентъзи, няма такава държава. Питате се каква е връзката на опростачването/ изпростяването с безпомощността/ примирението? Питате се какво общо има между кресливите, некадърни телевизионни шоута и жалката ни така наречена политика? Питате се пресичат ли се някъде чалгата с икономиката, кючекът с енергийните проекти, убийството на театъра и операта с дипломата на Калина и т.н. На този въпрос може да бъде отговорено по много убедителни начини. Но попаднах на един, който непременно искам да споделя с вас. Това е обяснението на Елсуърт Тухи, един от главните герои в култовата за ХХ книга на Айн Ранд „Изворът” (Издателска къща „МаК”, издателство „Изток-Запад”). Ето как според него може да се управлява по най-лесния начин един народ: „Убий представата на човека за ценностите. Убий способността му да разпознава възвишеното или да го постига. Никой няма власт над велики хора. Ние не искаме никакви велики хора. Но няма да отричаме самото величие, а ще го унищожим отвътре. Великото е рядко, трудно, изключително. Създай критерии, постижими за всички, до последния човек, за най-негодния, и ще пресечеш стремежите на всички, и на великите, и на нищожните. Ще пресечеш всякакъв стремеж към по-добро, към превъзходство, към съвършенство. Присмей се на Роурк (в книгата: талантливият архитект) и обяви Питър Кийтинг (посредствен творец) за голям архитект. И вече си унищожил архитектурата… Не си поставяй за цел да унищожиш всички храмове – ще уплашиш хората. Издигни в култ посредствеността и храмовете сами ще се изравнят със земята. Има и друг начин. Убивай със смях. Научи се да го използваш като унищожително средство. Превърни го в подигравка. Съвсем лесно е. Кажи им да се присмиват на всичко... Ако унищожиш всичко свято в душата на човека, и самата му душа ще престане да е свята за него. Убий преклонението, за да убиеш героя в човека. Няма преклонение с кикот. Човекът ще се подчини и покорството му ще е безгранично. Ще се съгласява с всичко и няма да приема нищо твърде сериозно. ...Безсмислицата винаги има някаква цел. Не си губи времето да изследваш безумието – само се запитай каква е целта му… Природата не търпи вакуум. Опустоши човешката душа и ще получиш празно пространство, което да запълниш”, казва учителят Тухи. Спомнете си тези думи следващия път, когато се питате защо толкова шум около някого, който е очевиден некадърник, или убиват с тишина някого, който е очевидно талантлив. И не се чудете как стигнахме дотук. Голямото опростачване, голямото изпразване на душите от години е в ход. Дори тези, на които то е поверено, може да не са наясно – ако разбираха какво правят, може би нямаше да го правят. Но ние трябва да сме наясно – ако разбираме какво правят с нас, може би все пак няма да успеят да го направят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • http://vbox7.com/play:33fe0e9c

    05 Дек 2010 20:59ч.

    Голямото шеговито опростачване 9:48 03-12-2010 ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА Бобо и Фифо са два сладура на около десет години, които интервюират участниците в едно интелигентно и благотворително телевизионно предаване. Бобо и Фифо интервюират министъра на културата Вежди Рашидов. Дечицата питат министъра пипал ли е силикон. Министърът е пипал, казва самият той с пошличка усмивчица. Казва също така, че сътворил една жена с три гърди. Дечицата са впечатлени – две не са ли достатъчни? Неее, на мъжете никога не са им достатъчни. И така нататък пред погледите на цял един народ, СЕМ, Агенция за закрила на детето и др., седящи пред телевизорите в кротка кома. Създадени са тоест всички условия Бобо и Фифо да прераснат в Иван и Андрей, после да се превърнат в Слави и Годжи и накрая да станат премиер и президент. Дисидентство в момента в България е отказът да се превърнеш в простак. За да запазят разума си, най-новите български дисиденти поемат България дистанцирано, като художествено произведение. България е криминале, в което висшият администратор се казва Калина Илиева. България е чиклит, в който звездата на киното се казва Мишел Бонев. България е трилър, в който бившият вътрешен министър е може би дилър. България е хорър, в който октоподът може да се чуе, види, усети, но не и назове. България е фентъзи, няма такава държава. Питате се каква е връзката на опростачването/ изпростяването с безпомощността/ примирението? Питате се какво общо има между кресливите, некадърни телевизионни шоута и жалката ни така наречена политика? Питате се пресичат ли се някъде чалгата с икономиката, кючекът с енергийните проекти, убийството на театъра и операта с дипломата на Калина и т.н. На този въпрос може да бъде отговорено по много убедителни начини. Но попаднах на един, който непременно искам да споделя с вас. Това е обяснението на Елсуърт Тухи, един от главните герои в култовата за ХХ книга на Айн Ранд „Изворът” (Издателска къща „МаК”, издателство „Изток-Запад”). Ето как според него може да се управлява по най-лесния начин един народ: „Убий представата на човека за ценностите. Убий способността му да разпознава възвишеното или да го постига. Никой няма власт над велики хора. Ние не искаме никакви велики хора. Но няма да отричаме самото величие, а ще го унищожим отвътре. Великото е рядко, трудно, изключително. Създай критерии, постижими за всички, до последния човек, за най-негодния, и ще пресечеш стремежите на всички, и на великите, и на нищожните. Ще пресечеш всякакъв стремеж към по-добро, към превъзходство, към съвършенство. Присмей се на Роурк (в книгата: талантливият архитект) и обяви Питър Кийтинг (посредствен творец) за голям архитект. И вече си унищожил архитектурата… Не си поставяй за цел да унищожиш всички храмове – ще уплашиш хората. Издигни в култ посредствеността и храмовете сами ще се изравнят със земята. Има и друг начин. Убивай със смях. Научи се да го използваш като унищожително средство. Превърни го в подигравка. Съвсем лесно е. Кажи им да се присмиват на всичко... Ако унищожиш всичко свято в душата на човека, и самата му душа ще престане да е свята за него. Убий преклонението, за да убиеш героя в човека. Няма преклонение с кикот. Човекът ще се подчини и покорството му ще е безгранично. Ще се съгласява с всичко и няма да приема нищо твърде сериозно. ...Безсмислицата винаги има някаква цел. Не си губи времето да изследваш безумието – само се запитай каква е целта му… Природата не търпи вакуум. Опустоши човешката душа и ще получиш празно пространство, което да запълниш”, казва учителят Тухи. Спомнете си тези думи следващия път, когато се питате защо толкова шум около някого, който е очевиден некадърник, или убиват с тишина някого, който е очевидно талантлив. И не се чудете как стигнахме дотук. Голямото опростачване, голямото изпразване на душите от години е в ход. Дори тези, на които то е поверено, може да не са наясно – ако разбираха какво правят, може би нямаше да го правят. Но ние трябва да сме наясно – ако разбираме какво правят с нас, може би все пак няма да успеят да го направят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ели

    05 Дек 2010 23:48ч.

    Много правилен анализ на В.Седларска и на място цитирана Айн Ранд. Включването на Бобо и Фифо показва как и най-интелигентното предаване може да се изпростачи. Нова телевизия е шампион в налагането на простащината. Другия пример е водещия Н.Кънчев, който говори на ТИ и фамилиарничи с гостуващите в шоуто министри и председателя на Нар. събрание. Наскоро прочетох едно изказване по повод едно момиче ХХ, което не блести с възможности, но с парите на тати и телевиз. водеща: &quot;Такива като ХХ виждаме навсякъде. Те са лекари, юристи, журналисти, учители. И така до пълната победа на посредствеността.&quot;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pepel

    06 Дек 2010 2:09ч.

    Дааааааам, Хубава статия. И вярна. Затова преди около 8 месеца спряхме телевизията в къщи. Поместената статия в коментарите също е много добра. Лошото е, че тотално сме облъчени от негативизма извиращ от медиите. Понеже новините все пак ме интересуват- чета в интернет. Да, ама не. И в сайтовете на първо място е криминалната хроника. Сега трябва да намеря сили в себе си и да спра да чета български сайтове и да мина на ББС. В България и без това освен да ни вдигнат тока, парното и осигуровките друго няма да се случи. А от скандалите ми ПИСНА!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hans

    06 Дек 2010 18:34ч.

    Колегата по-долу, би ли ни обяснил с какви и чии точно пари финансира фрог и торнадо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • jaqnchin

    06 Дек 2010 21:41ч.

    не симпатизирам на Дачков, но го подкрепям в статията, защото е напълно прав, че от екрана се бълва само отрицателно послание към зрителите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Незрител

    07 Дек 2010 0:37ч.

    Ами защо гледате/слушате т.н. новинарски емисии? Те отдавана са се превърнали в ШОУ! Просто си загасете телевизорите и ще се чувствате много по-спокойни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е тва е терор и не само медиен

    07 Дек 2010 1:36ч.

    По различни канали информацията за скандалното поведение на главната редакторка на „Галерия” стигнало до Главна прокуратура и ДАНС. За безпрецедентния медиен шантаж знаят и няколко журналисти. Според юристи подобна „акция” представлява изключително тежко престъпление, защото е опит да се възпрепятства работата на правосъдните органи. Проведените действия за шантажиране на лица в полза на арестанта Алексей Петров доказват, че „Галерия”, главната редак¬торка Патрашкова и лицето Алексей Петров са тясно свързани, което те упорито отричаха доскоро. Доказателство за топ¬лата връзка между тях е и даден заем в размер на 80 000 лева от Петров на Патрашкова при стартирането на вестника. В прокуратурата се намирал документ, подписан от двамата. Положението на свидетелите по знаковото дело „Октопод” стана още по-зловещо, след като преди дни самият Алексей Петров, пак чрез в. „Галерия” и неговия зам.- главен редактор Явор Дачков обяви, че на свидетелите по делото срещу него може да им се случи това, което се случи през септември 2008 година на журналиста Огнян Стефанов. Тогава Стефанов бе пребит до смърт от нападатели, въоръжени с чукове и железа, и оживя по чудо. Петров не искал да се случва подобно нещо сега, защото можело да паднат съмнения върху неопетненото му име, че е организирал покушенията. Такива, че стои зад покушението срещу Стефанов обаче съществуват отдавна, макар и недоказани. http://www.frognews.bg/news_29445/Skandal_Patrashkova_reketira_Petia_Slavova/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ivan

    07 Дек 2010 7:54ч.

    Tova zashto ne go raznishtite. kakto kazva chovekut - tova e POZOR!!! kostov e moralniat ubiec na Al, Bozhkov http://www.facebook.com/?ref=home#!/photo.php?fbid=160139764030458&amp;set=a.121213594589742.9470.100001033052452&amp;notif_t=like

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Jaundalynn

    23 Май 2011 16:49ч.

    Haha. I woke up down today. You’ve cerheed me up!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • wghaga

    23 Май 2011 22:29ч.

    jfUiMx pctdrxybherd

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kyefpfdqup

    28 Май 2011 19:46ч.

    zrr1YZ jmnylpivkwsi

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mickey

    18 Яну 2012 19:01ч.

    I suppose that sounds and semlls just about right.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • eaqrszxev

    19 Яну 2012 18:17ч.

    zXvZLJ thvqovkhbwok

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pwtvnrkvsyc

    21 Яну 2012 3:48ч.

    gWHAL9 kxkykkamchqk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    20 Юли 2012 22:05ч.

    Напълно подкрепям становището на автора. На българина са му достатъчни "хляб и зрелища"...за съжаление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи