„Дондуков“ на луната

„Дондуков“ на луната
Булевард „Дондуков“ сигурно е най-самотният булевард на луната, но тъкмо в това е целият му късмет: нищо не го засяга и той не засяга нищо освен себе си. Например само от луната можеш да си кажеш, че един-два Чернобила не те засягат и няма какво да им умуваш. Само от луната можеш да си кажеш и това, че една-две арабски революции и едно-две натовски противоречия също не те засягат и няма какво да им умуваш. А най-хубавото на лунното местожителство е в това, че даже няма как да осмислиш едно минаване на червено, примерно. Там даже червено няма, а какво остава за цял Чернобил и една трета от земното население. С малки изключения правителството наистина се държи така, сякаш живее на луната. Това се разбира по проблем номер едно: докато целият свят се чуди какво да прави оттук нататък с ядрената енергетика на фона на японската беда, България се запътва към втора атомна електростанция.
<p>Разбира се, и по проблем номер две: докато цял свят се опитва да си обясни и да предвиди нататък събитията в страни като Египет и Либия, една от най-компетентните по въпроса страни си мълчи. Тази &bdquo;една от най-компетентните&ldquo; по случайност е България: първо, заради съсипаните медицински сестри в Либия и второ, заради почти буквалните прилики на българската квазиреволюция от 1989 с египетската автентична революция от 2011. Тоест дали действа (със строителство на АЕЦ) или бездейства (с мълчание по въпроси, от които би трябвало да разбира), посланието си е все същото &ndash; нищо, което се случва навън, не ни засяга, ние сме на луната. Ами не сме.</p> <p>По въпроса за АЕЦ &bdquo;Белене&rdquo; премиерът дори подобри собствения си рекорд от противоречия. Първо каза, че искал да извади темата &bdquo;Белене&ldquo; от политическото говорене, понеже това е тема, която изисква експертност. А междувременно се оказа, че ако по темата няма експертност, то е тъкмо защото премиерът не я е потърсил. Той дори и политическо говорене не е потърсил. От поведението на премиера около скандала с анекс 12 разбираме, че го интересува само административното говорене &ndash; кой кого слуша и спазва ли субординацията, докато слуша. Само че истинската тема не се е променяла от два месеца насам и тя е очевидна за всеки, видял поне един кадър от &bdquo;Фукушима&ldquo;: каква енергетика да развиваме, след като ядрената е ненадеждна, а зелената &ndash; твърде скъпа? И като казвам &bdquo;развиваме&ldquo;, нямам предвид нито българите, нито европейците, а всички жители на земята. Нито &bdquo;Чернобил&ldquo;, нито &bdquo;Фукушима&ldquo; ще си подбират жертвите според визовия режим на страните по пътя.</p> <p>Просто и ясно го каза носителката на &bdquo;Пулицър&ldquo; Ан Епълбаум във &bdquo;Вашингтон Поуст&ldquo;: ако [дори] японците не могат да построят надеждна АЕЦ, то кой друг би могъл? Ако искаме да се заяждаме, би трябвало да й кажем, че се е намерил на света човек, който знае отговора на нейния въпрос. Той се казва Красимир Първанов и мисли, че в тази област по-добри от японците са руснаците. Но това просто не е вярно. Красимир Първанов надали е мислил така, когато е подписвал анекса. Той дори и обратното не е мислил &ndash; че японците са по-добри от руснаците. Просто не му е и хрумвало, че семплият реторичен въпрос на Ан Епълбаум е релевантен въпрос. Това с анекс 12 даже не беше геополитически завой, както много хора помислиха. Това беше кристален пример за действие, протекло на фона на лунен пейзаж. И едното уволнение на Първанов надали ще измести от дневния ред въпроса, че неговото еднолично начинание е могло изобщо да се състои.</p> <p>С революциите в Близкия изток и Северна Африка положението не е много по-различно. Те се случват някъде много далече от &bdquo;Дондуков&ldquo; и по всичко личи, че нямат отношение към този булевард. В Тунис, Алжир, Египет, Либия, Йемен, Сирия, Йордания протичат процеси, които ще са определящи за света през следващите 10 години, както Източна Европа промени света в 10-те години, които последваха след 1989.</p> <p>Помните ли кой каза: &bdquo;Господин Горбачов, съборете тази стена!&ldquo;. Ето с тази сила на спомена арабският свят ще запомни политиците, които проявяват съпричастност към това, което сега се случва в Триполи или в Кайро. С едно много важно уточнение &ndash; през 1987 Роналд Рейгън говореше от името на суперсилата САЩ, но не и от висотата на някакъв личен опит. Той нямаше такъв, защото никой нямаше. Днес сме 2011 и почти цяла Източна Европа има шанса да говори не просто от името на силата ЕС, но и от висотата на личния си опит. В София, Букурещ, Варшава и Прага днес знаят това, за което навремето нямаше учители &ndash; че революцията ще се обърне срещу теб, ако нямаш ясни цели, които да следваш, че свободата и справедливостта трябва да вървят заедно, че правата на човека са онзи единствен компромис, който никога не бива да правиш. Прага и Варшава, а също и Братислава навреме оцениха уникалното на този шанс да си познавал както диктатурата, така и прехода към демокрация, а също и самата демокрация, свалила митологичните черти на ангел или демон. Те отдавна предават този опит на всеки, който иска да разбере Русия, Куба или Судан. Не знам какво правят в София и Букурещ, но дори приблизително не е същото. Що се отнася до &bdquo;Дондуков&rdquo;, той даже не е в София. Там е релевантен въпросът за това с какво е закусвал като дете Бойко Б. &ndash; с 12 яйца или все пак с филия мас.</p> <p>В защита на политиците трябва веднага да кажем, че те работят при смекчаващи вината обстоятелства. Тези обстоятелства са традиционните медии и спецификите на техния хоризонт, който не успява да се пребори с гравитацията. Ако има политик, който автентично да се поинтересува от площад &bdquo;Тахрир&rdquo;, то надали ще се намери медиен контекст, в който неговият интерес да изглежда адекватен. Ще трябва и той като външния министър Младенов да отиде в euinside.eu, за да не изглежда нелеп. Понеже на по-популярните медийни места новините започват с 12-те яйца и завършват с филията мас. Ще умрете от смях, ако някой по задължение прекъсне този новинарски &bdquo;Биад&rdquo;, за да ви каже нещо за развитието на Тунис, примерно. Засега на луната може да живеят само една-две сгради от булевард &bdquo;Дондуков&ldquo;, но ако се вгледаме в медийния пейзаж, ще трябва да признаем, че има и други желаещи за тази адресна регистрация.</p>

Коментари

  • Незнанието не е оправдание

    18 Апр 2011 21:42ч.

    Татянче, АЕЦ &quot;Фокушима&quot; не е строена от Японци, тя е проект и изпълнение на &quot;Дженеръл електрикс&quot;. Време е госпожата да си вдигне панталонките, ветровитто е, може да настине

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ацетон

    19 Апр 2011 23:53ч.

    Хубав коментар, браво!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИВАН ИВАНОВ

    20 Апр 2011 0:43ч.

    БРАВО НА ВАКСБЕРГ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Galin

    20 Апр 2011 4:28ч.

    Браво на Таня!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Pozdravi na vashia sobstvenik David Levy

    20 Апр 2011 5:55ч.

    Da jivee Bulgaro-Savetsko-Chifutskata drujba! Venseremos! Naseremos!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тиен

    22 Апр 2011 18:28ч.

    Защо трябва да се отказваме от втора АЕЦ?Заради истерията на няколко неграмотника,които не могат да предложат нищо разумно и затова отричат разумните доводи на другите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цонко

    23 Апр 2011 20:22ч.

    Госпожа авторката е релевантна и адекватна, адекватна и релевантна. Стойте по-далеч от нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи