Да бъдеш Сидеров или да не бъдеш

Да бъдеш Сидеров или да не бъдеш
Никой не е по-различен от самия себе си в разните периоди на своя живот. Каучуковата гъвкавост и крайната повратливост на повечето участници в българския политически живот доказват нагледно твърдението. Да разпознавате у днешния Волен Сидеров дори микрон от онова, което представляваше преди година и половина? Днес създателите му се ожесточават в опита си да поправят грешката, но като темел на правителството той е практически непоклатим. Какви мутации превърнаха някогашния гневен певец на "лост дженерейшън"*-а, постигнал "максимума за мислопрестъпник в този неживот", в скучен статуквеник и хвалител на правителствените решения? Можем само да гадаем. Образът на гневливия националист с мегафон в ръка е само спомен от близкото минало.
<p>Днес Сидеров рядко повишава тон, речта и посланията му са скучни и монотонни като пресконференция на Станишев. За миг само си представете каква ли щеше да е емоционалната му реакция, ако скандалът "Ало, Ваньо" се бе разразил по време на тройната коалиция.</p> <p>Къде се дяна оня Сидеров, който на 1 февруари 2009 г. тръбеше пред БНР, че "Обръчите от фирми на ДПС стоят зад фасадите на тези две персони Ирена Кръстева и Делян Пеевски" и призоваваше "държавните органи в страната да проверят откъде са парите на майката и сина"? И защо към 31 януари 2011 г. този въпрос не изглежда да занимава спасителя на властта? Ами какво стана с "генералния прочит на бюджетната схема и преразпределение в полза на българските граждани, а не на управленската върхушка", залегнал като точка в управленската програма на партия "Атака"? Кога умря антиглобалистът у Сидеров, който пламенно проповядваше да се прекрати "българската зависимост от МВФ и Световната банка" (пак от програмата)? И защо днес допуска техните наместници у нас да задават икономическата програма на правителството? За "здравето, социалната сигурност, образованието" и най-вече за "духовния и материалния просперитет на българската нация", които трябваше да са "приоритет номер едно за държавната власт", просто не ми се говори. "Неучастието във военни блокове" също е един интересен принцип, залегнал във фундаменталните 10 точки на "Атака", за които вече никой не си спомня. Даже "турското иго" не буди прежния му плам, зер и Доган е неразделна част от прекрасното днешно статукво.</p> <p>Да, "Атака" винаги може да прибегне до оправданието, че не управлява самостоятелно и формално дори не участва в правителството, но от това не става по-ясно защо подкрепя решения в разрез със собствените си разбирания.</p> <p>Но по-убедителен от всяка външна критика е самият Сидеров. Да му предоставим думата. Сам на себе си съдник и адвокат.</p> <p><strong>ПРЕДИ</strong></p> <p><strong><em>Волен Сидеров, 16 май 2007 г.:</em></strong></p> <p>"...Това не може да го направи и псевдоалтернативата Мухобойко, който сега го изправят на хоризонта и го помпат със социология, за да изглежда като новото спасение на България. Не може той да бъде спасение, защото беше част от кабинета "Симеон &ndash; Доган". Той беше главен секретар на правителството, което ограби България, така както кърджалии не я крадоха. Той беше човекът, който си затваряше очите пред всички техни сделки. Как сега ще повярвам, че той е алтернатива? Как ще повярваме, че е алтернатива на грабежа човекът, който по един семеен начин прибра Сибанк в джоба си и през същата Сибанк сега се препродава БТК? Кажете как може да си алтернатива на грабежа, когато участваш в него!? Няма как, не е възможно, това е или шизофрения, или демагогия! Аз не вярвам, че това е медицински случай, и затова ви казвам &ndash; това, което ви представя г-н Борисов, е една пълна демагогия! Неговият стремеж е да замести НДСВ в същата коалиция &ndash; БСП, ДПС и ГЕРБ вместо разпадащата се НДСВ, и да си продължат същото мафиотско изпълнение. Това не е алтернатива. Това е продължение на сериала, наречен "Ограбване на България", който вече го гледаме толкова много години, че е време да кажем край, стига, дотук!... Не трябва да си правим илюзията, че има някакъв нов феномен, наречен ГЕРБ, защото аз ви обясних, че това не е нито нов, нито феномен!..."</p> <p><strong><em>Волен Сидеров на предизборен митинг в Русе, 31 март 2009 г.:</em></strong></p> <p>"Нека да излезе сега Бойко Борисов и да каже: "Абе, вижте се'а кво, аз исках да вляза в Държавна сигурност, но не ме приеха, станах пожарникар. После дойде 10 ноември, фанАхме се с едни авери и напраихме банда, рекетирахме, напраихме охранителен бизнес, натрупАхме така милиони. После, какво да пра'а, влезнАх в политиката. Завъртех се около Тодор Живков, така, поразмачках му ушите. После дойде цара, и на него му размачках ушите и след това той ме напраи главен секретар. Еми такъв ме направи &ndash; такъв бех. Ако ме беше направил портиер, щях да бъда портиер... А Цветелина през това време взе Сибанк от Славчо Христов, знаете го тоя &ndash; банкера на Иван Костов, кръчмаря, на който му дадоха най-голямата банка, през която минават парите на всички предприятия в България..." Добре, защо по този начин откровен те не излязат и не кажат какво са всъщност? И тогава да разберете за к'во се борят... Щото един човек, който е натрупал милиони, който сега отново държи охранителния бизнес и само охраната на "Лукойл", чийто собственик му е личен приятел и авер, с който си ходят на лов &ndash; Вальо Златев, друга номенклатура &ndash; та само охраната на "Лукойл" му внася на месец сигурно над 200 милиона... Добре, този човек идва на власт и какво прави, за кого ще работи според вас? За отрудените хора, за хората, които сега казват как се живее зле с една пенсия, или за вальозлатевци, георгигерговци, василбожковци и други подобни, с които вече е прекалено обвързан? Аз не го казвам това, защото водя някаква лична битка. Казвам го с цел логическо мислене, казвам го с цел хората да преценяват какво ги очаква. Когато ми казват, че това е алтернативата, аз казвам: значи, ако това е алтернативата, ние трябва в колона по един да отидем към Черно море и, така, леко да се гмурнем без излизане."<br /><strong></strong></p> <p><strong>СЕГА</strong></p> <p><strong><em>Волен Сидеров, 27 юли 2009 г., из речта му при гласуване на правителството:</em></strong></p> <p>"Ние ще дадем своята подкрепа, защото българският народ иска алтернатива на това, което беше досега. Искаме пресичане на кражбите и корупционните практики и гаранции, че всички са равни пред закона... Аз съм убеден, че това ще е стабилно управление, което ще постави нов етап в българската история".</p> <p><strong><em>17 ноември 2010 г. в интервю за "Денят започва" по БНТ:</em></strong></p> <p>"Водещ: Борисов има биография, преди да стане премиер. Той беше главен секретар на МВР по време на правителството на НДСВ заедно с ДПС.</p> <p>Сидеров: Борил се е по същия начин, както на мен никой не ми е дал нещо на тепсия. Аз съм си извоювал това, което съм, и знам цената на успеха, знам цената и на ударите. Всичко това ни прави автентични, прави ни извън статуквото. Докато останалата част, червени, сини и ДПС, в момента скърцат със зъби и хленчат, защото им е иззета територията, в която те бяха свикнали да си подават топката. Ето това нещо сега се промени и оттам и големият натиск да бъде дискредитирано това управление".</p> <p><strong><em>Волен Сидеров, 20 януари 2011 г. пред агенция "Фокус"</em></strong></p> <p>"Очерта се едно силно управление на Борисов, очерта се скъсване с кръгове и номенклатура, която беше свикнала да бъде или пряко управляваща, или задкулисно, през тези 21 години, а сега е отрязана. Включително отрязани са и ДС кръговете, които бяха в политиката и в дипломацията".</p> <p><strong><em>Волен Сидеров, 21 януари 2011 г., из речта по повод вота на доверие:</em></strong></p> <p>"Аз съм такъв човек, че като кажа нещо, го следвам честно и коректно. Нищо ново няма в поведението на "Атака" и нищо учудващо. Да, "Атака" подкрепя кабинета, защото алтернативата, казвал съм го десетки пъти, е реванш на тези, които са управлявали и които са показали лошо управление досега. Това е факт и хората го оцениха и го посочиха на изборите... Апелирам към вас да гласувате "за" и ще покажете национално отговорно поведение. Ще покажете, че сте загрижени за пътя на България, че въпреки политическата битка може да има моменти, когато народните представители да се обединят и да кажат "да", даваме мандат на това правителство, защото вие сами признавате, че не може да поемете управлението... Значи, дайте да мислим реално, практически разумно и национално отговорно. Дайте подкрепата си сега и ще останете в историята като национално отговорни хора..."</p> <p><strong>РАПОРТ НЕПРИЕТ!*</strong></p> <p><em>*Цитатите са от известното стихотворение "Автобиография" на Волен Сидеров.</em></p>

Коментари

  • vayk

    31 Яну 2011 17:34ч.

    Това се нарича политическо проституиране.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги

    31 Яну 2011 18:17ч.

    Не бе,vayk...това е белослатински преметач ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • петков

    31 Яну 2011 21:22ч.

    Болен Лидеров е нищожество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво на Волен

    31 Яну 2011 22:28ч.

    че подкрепя кабинета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 92

    31 Яну 2011 22:41ч.

    Щом няма да сме на власт, поне да се подмажем на тия, които ще са. Ей така се отстоява мнение! Браво!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко е точно!

    01 Фев 2011 6:07ч.

    Не се карайте, моля. Имаме си Цар, приятели! ИСТИНАТА Е В Н.В.ЦАР СИМЕОН ВТОРИ САКСКОБУРГГОТСКИ! Г-н Б.Борисов, като най-приближен на Н.В., днес е ярък продължител на идеите на Царя ни любим. Добре е с поддръжката на Правителството и г-н Сидеров! Долу Костов! Поздрави. Всичко е точно! Лауреат д-р Зенгинова, бъдещ депутат и Председател на група. И Член. Сега, Зам-Директор и Президент на НДДК Национално Движение Долу Костов. НДДК – с 20% на идващите избори! НДДК-ГЕРБ-НДСВ-АТАКА – ТОВА ДОБРО ВИ ЧАКА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кьосев

    01 Фев 2011 6:12ч.

    Господа другарки и другари, медсестры и вся остальная сволочь! Слаба ви е фантазията относно Волен Сидеров. Сценаристите му са далеч по от тези на Бойко. Самият той, колкото и да не ви харесва, е ерудит. Това, което говори, не го мисли. То е за лумпените.Жал ми е за Бойко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мислещ

    08 Фев 2011 1:57ч.

    Искате Волен да подължи да крещи за да му изгражда налудничав образ, ама той говори ясно и разумно с аргументи Не виждам защо трябва да продължава да крещи сега има друга трибуна То и Надка и Костов палеха гуми с пийнали протестанти по време на барикадите ама сега са мазни и създават имидж на капацитети в управлението

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи