Борисов трупа власт, но не умее да я упражнява

Борисов трупа власт, но не умее да я упражнява
Спадът на доверието към ГЕРБ и Борисов е очевиден и съпътства втората половина от мандата на това правителство. Може да се спори относно дълбочината на този спад, но не и относно самата тенденция. Въпросът е дали тази тенденция ще бъде пречупена в последните шест месеца преди изборите. На този въпрос е рано да се отговори.
<p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p> <p>Обедняването на мнозинството българи е основната причина, поради която Борисов и ГЕРБ губят доверие. Антидемократичността, погазването на законите и институциите и нарастващите подозрения за масови злоупотреби с власт са мотивите за критичното отношение на хората, които никога не са имали доверие на Борисов. В навечерието на изборите градусът на тяхната критичност към този кабинет вероятно ще нарасне.</p> <p>Ако процесът продължи да се развива както досега,</p> <p><strong>ще се стигне до победа на БСП</strong></p> <p>на парламентарните избори. Имат основание обаче съмненията, че левицата няма потенциал да разшири сегашната си електорална подкрепа и да се превърне в магнит за наказателния вот срещу ГЕРБ, който при всички положения ще е мощен и е възможно да реши изхода от изборите.</p> <p>На всички парламентарни избори от 1997 г. насам се е надигал мощен наказателен вот срещу управляващата партия в навечерието на изборите. Същината му се изразява в това, че много хора, чието недоволство от управлението е било пасивно, решават да го изразят активно чрез вот, насочен срещу управляващите. Във всички избори, с изключение на един, този вот се е привличал основно от бъдещия победител. Ситуацията в момента обаче наподобява именно 2005 г., когато</p> <p><strong>наказателният вот срещу управлението на НДСВ</strong></p> <p>не беше привлечен от БСП (а имаше такива очаквания), рекрутира електората в последния момент на неизвестната коалиция &bdquo;Атака&ldquo;, а освен това голяма част от хората, имащи готовност да положат такъв вот, просто се отказаха от участие в изборите. Затова и избирателната активност на тези парламентарни избори беше необичайно ниска.</p> <p>Вероятността нещата и сега да се развият по подобен начин не е малка. Но все пак са възможни различни сценарии, включително този - част от наказателния вот все пак да се концентрира в БСП, което би довело до убедителна победа на тази партия.</p> <p>ГЕРБ може да спечели изборите и да получи възможност за втори мандат, ако наказателният вот срещу управлението на тази партия се разпилее между формации, потъващи под 4-процентовата бариера, или остане пасивен. Поради това ще бъдем свидетели на активно партийно строителство до изборите, в много случаи стимулирано от управляващите.</p> <p><strong>Разбиването на СДС и привличането му за коалиционен партньор </strong></p> <p>може да се разглежда като част от подобна стратегия. Другата стратегическа линия на ГЕРБ ще е в отпускането на държавни ресурси с цел частично смекчаване на недоволството от това управление.</p> <p>Нещата могат да се изменят твърде много, ако движение &bdquo;България на гражданите&ldquo; се превърне в основен носител на наказателния вот. Това ще се изясни към март-април. Ако се случи, може неочаквано да се окаже, че има трети конкурент за спечелване на изборите. Това, което е сигурно отсега, е, че от ГЕРБ, а може би и от БСП ще хвърлят огромни ресурси, за да компрометират партията на Меглена Кунева и нейния лидер.</p> <p>Ако Кунева удържи на думата си, че няма да влиза в коалиция нито с ГЕРБ, нито с БСП, за управляващите остават твърде малко възможности да търсят коалиционен партньор след изборите, дори да ги спечелят. Трябва да си го произведат сами.</p> <p><strong>Но пък може да успее само сателит, </strong></p> <p>който в предизборната кампания рязко и радикално се обяви срещу тях. Това би увеличило политическото неудобство, което ще съпътства евентуалното му привличане за следизборен коалиционен партньор. Взаимно изгодното сътрудничество с ДПС и части от БСП (кои - може да види всеки, който си направи труда да погледне кой как е гласувал при избора на Венета Марковска за съдия в Конституционния съд) няма как да излезе на сцената, защото това ще отблъсне дори необикновено наивния български избирател.</p> <p><strong>Остават два изхода</strong></p> <p>- или ГЕРБ да използва част от технологичните си възможности за влияние върху изборния резултат, за да вкара в парламента свой коалиционен партньор, или да се окаже, че след тяхна евентуална изборна победа в новоизбраното Народно събрание има твърде много депутати, недоволни от своите парламентарни групи и желаещи да проявят гражданска отговорност и мъжество, като станат независими. Вероятно ще съчетаят и двата метода.</p> <p>Като цяло задачата на Борисов да удържи пълния монопол и върху публичната, и върху непубличната власт в България е необикновено трудна. Причината е проста - мнозинството българи вече не го искат. Той не успя да постигне популярността на</p> <p><strong>стандартния тип диктатор</strong></p> <p>от типа на Лукашенко в Беларус например, въпреки че създаде необходимите властови ресурси за това и въпреки че българският народ е подходящ за такъв експеримент, защото повечето хора у нас не се гнусят да живеят в диктатура. Причината е, че въпреки разкошния си талант на манипулатор, гъвкавостта и безскрупулността си Борисов не притежава другите качества, необходими за успешно налагане на диктатура - управленски умения, някаква визия за развитието на страната и държавническа отговорност. Той наистина умее да трупа власт и го доказа, но не умее да я упражнява в името на каквато и да е неегоцентрична цел, а такъв тип диктатура не може да бъде успешна, поне в Европа, или по-скоро - извън Африка.</p> <p><em>Коментарът е публикуван във в. "Галерия".</em></p>

Коментари

  • kal

    03 Дек 2012 20:19ч.

    Г-н Томов,\r\nКометарите са Ви точни и професионални, държанието Ви морално и правилно, но премъчаването на факти или фризирането на такива около поведението и действията на г-жа Кунева е непонятно и дразнещо. Не могат да се премъчат или скрият фактите около:\r\n- приносът на г-жа Кунева в затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ\"Козлодуй\"!;\r\n- тъмните страни по участието или полу-участието на същата персона в дейностите на Париба банк;\r\n- силно и амбицирано говорене против партийте като такива и на по-късен етап оглавяването на собствена такава! \r\n- парадоксът лидерът на партия, която желае, прокламира, афишира, споменава под път и над път и твърди, че ще се бори гражданите да бъдат в основата на взетите решение и т.н. да агитира за негласуване, а не за бойкот на референдум /бойкотът все пак е вид изява на мнение/ е меко казано странен;\r\n- тотално объркване на г-жа Кунева по отношение на въпросите, касаещи нейното фамилно име и кога е било то ползвано или въобще неползвано. Не може да се твърди, че г-на В.Марковска е неудачникът-лъжец в своите обяснения. Все пак г-жа Кунева е с месеци време пред нея.\r\nИ още и още факти, които казах, че дразнят, но и отвращават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Vasil Margaritov

    03 Дек 2012 21:03ч.

    Поздравления за статията, г-н Томов!\\r\\nМоля Ви, публикувайте по-често, стига да е възможно.\\r\\nВсе пак някаква част от народа не спи.\\r\\nВсе пак има надежда, че разумът е жив.\\r\\nД-р Васил Маргаритов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател от Англия

    03 Дек 2012 21:05ч.

    Кал, това което сте изброили срещу Кунева е наистина е кал. Нищо друго. Нито едно сериозно възражение няма срещу тази жена. Вземете и оставете името й на мира. Тя го защитава доста по-достойно от повечето българи, готови да направят всички престъпления, заради които мразят политиците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • такива

    03 Дек 2012 21:07ч.

    стииига с тия реактори бе, абе то и най -тъпите разбраха, че реакторите не ги затвори Кунева, и продължават да си баят едно и също. А европейските фондове, с които сега се тупат в гърдите новите властимащи, кой ги договори? С какво "строи" лично вашия премиер, с кои фондове, кой ги договори, това не казвате. Кунева ги договорил Бийте се в гърдите примати

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • такива

    03 Дек 2012 21:07ч.

    стииига с тия реактори бе, абе то и най -тъпите разбраха, че реакторите не ги затвори Кунева, и продължават да си баят едно и също.\r\nА европейските фондове, с които сега се тупат в гърдите новите властимащи, кой ги договори?\r\nС какво \"строи\" лично вашия премиер, с кои фондове, кой ги договори, това не казвате. Кунева ги договорил Бийте се в гърдите примати

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • JDKR

    03 Дек 2012 21:33ч.

    В статията се говореше за Борисов но вие пак не виждате това коментатори. Борисов провал за всяка държава име, човек дошъл от подземието и стигнал до такъв пост. Представете си какъв прост народ сме. Това в никоя друга страна няма да го позволи никой народ. Само ние се радваме на глупостите на премиера прочел една едиствена книга в живота си.Поне да се държеше като Винету. СРАМ. Друго не мога да кажа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dixi

    03 Дек 2012 22:10ч.

    Совите не са това,което са!Винаги съществува поне още една гледна точка.По същество,2013 година ще е много особена година.Изпълнена с множество събития,както в България,така и по света.Това,което е било,няма вече да е същото!Съществуват достатъчно доказателства в подкрепа на това твърдение.Но няма да ги привеждам тук,те не са за множеството хорски очи.Не всичко може да се пише.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dixi

    03 Дек 2012 22:24ч.

    Най-общо казано,ще спечели този,който привлече на своя страна младежите и младото поколение : Satus populi suprema lex esto.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • gpdeV3

    04 Дек 2012 1:52ч.

    ще спечели отножо бкп. под формата бсп-коалиция, или герб-коалиция, или кунева-коалиция. а може пак да се стигне до опит за правителство на малцинстжото - пак от един от клонингите на бкп, а при неуспех, мандата отива при дпс. дпс го преотстъпва в интерес на нацията на един от клонингите на бкп и това си е чиста проба бкп. името няма никакво значение. пригответе се за финално затягане на коланите, което ще ви довърши. или напуснете българия. не е възможно в българия да има алтернативен на бкп избор - няма избиратели, които да искат такъв алтернативен избор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • gpdeV8

    04 Дек 2012 3:21ч.

    BB i GERB/grob/ sa proekt na komunistite!\r\nNapalno prav e gpdeV3.\r\nTrjabva da se premahne monopola na chervenite banditi vav vsichki sferi na balgarskia jivot. Samo togava stranata shte tragne napred. Ako tova ne stane i sled 20 godini otnovo shte si govorim sashtoto.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • телепат на свободна практика

    04 Дек 2012 4:11ч.

    И да ругаеш,така както го направи преди малко,шапката ще ми накривиш,така да знаеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Избирател

    04 Дек 2012 16:23ч.

    На предстоящите избори ще гласувам за онзи, който обещае, че ще създаде нови, наистина прозрачни конкурсни процедури, ще уволни всички, назначени по времето на ГЕРБ и местата на уволнените ще се запълнят по новите процедури, а след това ще проведе пълно разследване на управлението на ГЕРБ.\r\nНадявам се до изборите все някой да обещае такова нещо, а на обещанието му ще повярвам ако преди изборите създаде и приложи такива процедури в собствената си организация! Последното ще доведе до известно подобряване на състава на бъдещия парламент, което пък би могло да позволи промяна на конституцията (фразата „народният представител е представител на целия народ” да стане „народният представител е представител на своите избиратели”), а после и на други наистина полезни промени.\r\n

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СРАМ

    04 Дек 2012 20:24ч.

    Само Костов има качествата и знанията на държавник. А Кунева ни измами да гласуваме за нея. ,аостана еврокомисар и напусна партията заради която научиме името и.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гост

    04 Дек 2012 22:30ч.

    Десницата в България ще има успех ако се съюзят\\r\\nКостов и Кунева.Но и двамата са силни личности с лидерски качества и ще невъзможно това да стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • zywhkk

    05 Дек 2012 17:17ч.

    Каква десница, какви пет лева. Десницата е там, където е частната собственост - т.е. в БСП, и в много по-малка степен в СДС, ДСБ или ГЕРБ. Лява фразеология, дясна политика - това е Станишев. В България няма лява партия, а и въобще партия, която да защитава интересите на наемните работници. Няма и профсъюзи. Откъм произхода, наистина Станишев е най-обвързан с БКП. Но другите днешни политици не са ли? Костов - със статиите му в \\\"Работническо дело\\\" и жена - партиен секретар, Борисов - отказал да напусне БКП, бодигард на Живков, Младенов и Плевнелиев - комсомолски секретари на средно равнище, Цачева - партиен секретар и т.н. Не забравяйте, че БКП имаше 1 милион членове и привличаше като магнит кариеристите от всякакъв род. Затова всички скачат на ДС, но не искат лустрация за партийните кадри въпреки, че ДС бе оръжието, а партийният апарат - ръката, която го направлява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи