Актьори и сценарии, генерирани от изкуствен интелект, няма да участват в надпреварата за „Оскар“

Актьори и сценарии, генерирани от изкуствен интелект, няма да участват в надпреварата за „Оскар“

Актьори и сценарии, създадени чрез изкуствен интелект (ИИ), няма да могат да участват в надпреварата за „Оскар“, след като Американската  филмова академията прие нови правила. „В категориите, запазени за актьори, само роли, които са посочени в официалните надписи на филма и за които може да бъде доказано, че са изпълнени от хора с тяхно съгласие, ще се смятат за допустими“, уточни Академията, посочва Франс прес.

Съществени промени предстоят и в категорията за най-добър международен филм, допълва ДПА. Досега всяка държава можеше да подава само един официален филм за разглеждане в тази категория. По новите правила филм на различен от английския език може да бъде предложен и чрез спечелване на „квалификационна награда“ на международен филмов фестивал, като например „Златна мечка“ на Берлиналето или „Златна палма“ на кинофестивала в Кан.

Друга промяна е, че вече самият филм, а не държавата, която го подава като номинация, ще бъде посочен като номиниран, а името на режисьора и заглавието на филма ще бъдат гравирани върху статуетката.

В актьорските категории актьорите вече могат да бъдат номинирани за повече от една роля, ако получат достатъчно висок брой гласове. Преди това актьор не можеше да получи повече от една номинация в една и съща категория за роли в различни филми.

В други категории двойни номинации вече са разрешени. Например през 2001 г. Стивън Содърбърг беше номиниран за най-добър режисьор за филмите „Ерин Брокович“ и „Трафик“. Той спечели наградата за „Трафик“.

Източник: БТА

 

Коментари

  • Изкуствения Интелект

    02 Май 2026 9:16ч.

    Аз ще си генерирам свой Оскар, по-престижен. Въпрос на време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • така де

    22 Май 2026 13:23ч.

    Нормално е да не участват... 'Щото я си представете, като спечели AI-a, на кой точно ще връчат Оскар-а?!... Ще се наложи да го качват в "Облака"! :-D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв

    02 Май 2026 13:14ч.

    Брей ! Да ги ожалиш бил гей и оутман.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    03 Май 2026 17:29ч.

    Няма..... засега... Догодина - само Бог и ИИ знаят.... Впрочем, що ли си губя времето да обсъждам нещо, което никога не съм следял, няма и не ще следя!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи