Всеки ден на Борисов ни струва 2,3 милиона евро

Всеки ден на Борисов ни струва 2,3 милиона евро
- Какво разбрахте от информацията за телефонния разговор между премиера Бойко Борисов и руския премиер Владимир Путин, г-н Овчаров?
<p>- Че Борисов продължава да не смее да вземе решение. Само че това протакане струва много скъпо. Благодарение на приказването на Борисов, Трайков и Дянков цената на АЕЦ &ldquo;Белене&rdquo; се увеличи с 2,3 млрд. евро.</p> <p>Всеки ден от управлението на Борисов, от неговите 1000 дни, струва на България 2,3 млн. евро. За същото това време това правителство плати на руснаците 350 млн. евро за АЕЦ &ldquo;Белене&rdquo; - повече, отколкото другите две правителства взети заедно. И то за проект, за който говорят, че ще спират.</p> <p>От медиите разбирам, че вече е доказан дефицитът от електроенергия в региона - т.е. има къде да се продава токът от &ldquo;Белене&rdquo;, а Трайков още през есента сподели, че повечето варианти показват, че проектът е икономически изгоден.</p> <p><strong>- Становището на премиера е ясно - &ldquo;Белене&rdquo; ще се строи, ако се намери стратегически инвеститор.</strong></p> <p>- Да, след като не хареса германците, французите, финландците, даже американците. Вероятно чака марсианците да дойдат. &ldquo;Белене&rdquo; е най-добрият от икономическа гледна точка проект в целия Европейски съюз, а според мен и по света. През 2006 г. ние договорихме 2000 мегавата, колкото трябва да бъде централата, за 4 млрд. евро. САЩ започват да строят ядрена мощност от около 2000 мегавата за 15 млрд. долара.</p> <p>АЕЦ &ldquo;Белене&rdquo; е български проект. Ние ползваме руска технология само за тежкото оборудване, фината част - управлението, е германска и френска. Русия взе своето от &ldquo;Белене&rdquo;. Тя изкупи стария реактор, парогенераторите, практически на безценица, реализира ги в други атомни централи, сега ще ни ги достави отново, но на многократно по-висока цена, ще си платим и неустойките. А ние, като в пословицата, ще изядем и боя, и солта, и ще дадем жълтиците.</p> <p><strong>- Възможно ли е да монтираме реактора за &ldquo;Белене&rdquo; в Козлодуй като седми блок?</strong></p> <p>- За &ldquo;Белене&rdquo; сега сме на четвърти етап от лицензионния процес за ядрено съоръжение - &ldquo;Утвърждаване на техническия проект&rdquo;. Нормално тези три етапа би трябвало да отнемат 2-3 г. За &ldquo;Белене&rdquo; те продължават вече осем от 2004 г. насам. Представете си, ако трябва да започнем отначало в &ldquo;Козлодуй&rdquo;, където има и работещи реактори, и спрели, и хранилища за отпадъци и отработено гориво. Това е само хвърляне на прах в очите на хората. Нали Кунева подписваше за затварянето на първи и втори, после за трети и четвърти блок в &ldquo;Козлодуй&rdquo;, обяснявайки как после ще дойде партньорска проверка и ще ги пуснем пак! Не стана, затова през 2004 г. извадиха &ldquo;Белене&rdquo;. Ако сега спрем АЕЦ &ldquo;Белене&rdquo;, това означава край на ядрената енергетика в България.</p> <p><strong>- Кога трябва да бъдат изведени от експлоатация пети и шести блок?</strong></p> <p>- В края на това десетилетие. Можем да удължим срока им, но няма как да го направим без съгласието на главния конструктор, руската страна. Не ми се мисли какво ще стане, ако ни разтакават така, както ние за &ldquo;Белене&rdquo;. Ако пети и шести блок спрат, ще трябва да разчитаме на изключително скъпата електроенергия от двете американски централи в ТЕЦ &ldquo;Марица Изток&rdquo; и още по-скъпата от възобновяемите енергийни източници. И токът ще поскъпне поне двойно.</p> <p><strong>- Не отговорихте на въпроса за седми блок.</strong></p> <p>- Ядрената енергетика остана единственият технологичен сектор, в който България има сравнителни предимства - опит, специалисти, технолози, строители, инфраструктура. Никой в региона ги няма, а и не се създават за дни. Вместо да развиваме предимствата си, ние робуваме на идеологеми. Трудно схващам логиката, споредкоято, ако реакторите са в &ldquo;Белене&rdquo;, сме зависими от Русия, а в &ldquo;Козлодуй&rdquo; не сме!? Или като са в &ldquo;Белене&rdquo;, няма пазар за електроенергията, а в &ldquo;Козлодуй&rdquo; вече има?</p> <p><strong>- Това явно е вашият начин да коментирате факта, че САЩ са против руските проекти.</strong></p> <p>- Мисля, че САЩ криво разбират и глобалния си интерес. Няма нито една причина САЩ да са заинтересувани всички енергийни потоци да минават през Турция. Турция е държава, която в момента прави доста свободни движения и в посока на арабския свят, и в посока на Иран, и срещу Израел. В този смисъл и САЩ би трябвало да са заинтересувани тези потоци да минават през България, която е член на ЕС.</p> <p>Всички големи американски проекти в енергетиката са реализирани по мое време като министър или по времето на социалистическата партия като управляваща - и &ldquo;Марица Изток 1&rdquo; с участието на AES, и реконструкцията на пети и шести блок с участието на &ldquo;Уестингхаус&rdquo;. Никога не съм бил против американските инвеститори в България. Лошото е, че те обикновено предпочитат техните печалби да са гарантирани. Както е с &ldquo;Марица Изток 1&rdquo; - свръхвисоки цени, гарантирани от държавата. Иван Костов (премиер 1997-2001 г.) позволи това едно време, за да си гарантира посещение при Джордж Буш преди изборите. Което не му помогна. През 2006 г., когато &ldquo;Шеврон&rdquo; настояваше да влезе в &ldquo;Бургас - Александруполис&rdquo;, аз им предлагах - добре, но дайте да направим една рафинерия на изхода на тръбата в Александруполис. Гърците бяха съгласни, но &ldquo;Шеврон&rdquo; се отказаха, защото нямаха гаранции за пазара и печалбата.</p> <p><strong>- Миналата седмица турският премиер Ердоган май попари надеждите ни за газова връзка.</strong></p> <p>- Откъде щеше да дойде газ за тази връзка?!От Азербайджан?! Турция прави нещо, срещу което се бореше целият ЕС. Тя торпилира и третия либерализационен пакет на ЕС и свободния достъп до газопроводите. Всичкият газ, който достига до страната, ще бъде разглеждан като турски, макар че Турция не го добива. Така че ние какво щяхме да постигнем по турската връзка - да доставим руски газ по нашите тръбопроводи в Турция, а после да си го връщаме обратно!</p> <p><strong>- Забравихте &ldquo;Набуко&rdquo;!</strong></p> <p>- Не съм, това е последната новина. &ldquo;Набуко&rdquo; през Турция няма да има, газопроводът се скъси наполовина, а това означава, че оттук нататък &ldquo;Набуко&rdquo; ще работи с турски газ. Т.е. газът, веднъж влязъл в Турция, става турски. А 80% от него пак ще е руски по произход. Така цялата идея за &ldquo;Набуко&rdquo; като газопровод, който да диверсифицира доставките от Русия, отива по дяволите.</p> <p><strong>- Възможно ли е &ldquo;Южен поток&rdquo; да не се осъществи, или да ни заобиколи, ако се сложи кръст на АЕЦ &ldquo;Белене&rdquo;, при положение че петролопроводът &ldquo;Бургас - Александруполис&rdquo; вече е ясно, че няма да се строи?</strong></p> <p>- Не мога да разбера - наистина ли е много трудно да се схване, че когато транзитните газови потоци от Русия към Турция минават през България, когато транзитните газови потоци от Русия към Южна и Централна Европа минават през България, когато &ldquo;Набуко&rdquo; минава през България, когато &ldquo;Бургас - Александруполис&rdquo; минава през България, България става друга страна на енергийната карта. Тогава ние реализираме този принцип, за който аз говоря от шест години - енергийна независимост чрез взаимна зависимост. Колкото повече Русия зависи от България, толкова повече България става независима от Русия. И толкова повече всички останали държави се съобразяват с нас. Турция ще се съобразява, защото газът от Русия ще минава през наша територия. Европа ще се съобразява, защото &ldquo;Набуко&rdquo; и &ldquo;Южен поток&rdquo; ще минават през наша територия, Русия ще се съобразява, защото нейните изходящи енергийни потоци ще минават през България. И за всичко това ще ни плащат.</p> <p><strong>- Цената на газа може ли да се отвърже от цената на нефта?</strong></p> <p>- В кризата потреблението падна. Изведнъж се оказа, че спот цените (цени, плащани за стока, която е на склад в борсата - б. р.) са по-ниски от тези по дългосрочните договори. Само че имаше и други моменти - когато цените на търгувания в момента газ бяха в пъти по-високи от цените по дългосрочните доставки. Така че еуфорията и надеждата, чецените винаги ще бъдат по-ниски, е преждевременна. И ако ние заложим само на този параметър - спот цени, можем да се окажем жестоко излъгани. Европа вече излиза от кризата. Трябва да се търси разумен баланс.</p> <p><strong>- Като заговорихме за разумния баланс - вие за кого сте - за Първанов или за Станишев?</strong></p> <p>- Не виждам сблъсък на идеи, на политики. Какво има - аз съм по-добър от него?! БСП трябвало да бъде лидерска партия? Тази теза обслужва новата концепция на Първанов, че двамата юнаци (с Борисов) ще се срещнат в чутовен сблъсък и ще решат проблемите на България.</p> <p><strong>- Сблъсъкът вътре в БСП разделя партията и току-виж я разцепил.</strong></p> <p>- Този сблъсък загрубя и навлиза в компроматен цикъл, от който няма връщане назад. Разделението вече не върви по линията аз съм стози или с онзи. Според мен то върви по линията между тези 200 000, които въпреки всичко ще продължат да гласуват за БСП, и онези 200 хиляди, които ще кажат: &ldquo;Няма да гласувам за хора, които не виждат по-далече от носа си и собственото си аз!&rdquo; Дискусията в БСП би трябвало да бъде как да задържим тези 700 000, които гласуваха на втория тур за кандидатите ни.</p> <p><strong>- Не допускате ли, че може да се появи трети кандидат? Както предрече и Стефан Данаилов.</strong></p> <p>- В БСП новите &ldquo;трети&rdquo; обикновено разчистват пътя на някой в сянка. Да си дадем сметка и за това - кога България ще има президент на Партията на европейските социалисти (ПЕС), не временен, а постоянен? Кога ще има друг път такава позиция и възможност за влияние в ЕС? Бойко Борисов ли ще оглави Европейската народна партия!? А Станишев има шанса да стане постоянен президент на ПЕС.</p> <p><em>Румен Овчаров е роден на 5 юли 1952 г. в Бургас. Депутат от БСП в 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото народно събрание. От 1996 до 1997 г. министър на енергетиката в правителството на Жан Виденов. От 2005 до 2007 г. министър на икономиката и енергетиката в правителството на Сергей Станишев. Председател на БСП-София.</em></p> <p><em>Интервюто е публикувано във в. "Труд".<br /></em></p>

Коментари

  • smb

    28 Март 2012 17:05ч.

    Ах как се завъртат нещата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Ми4о Бейзадето

    28 Март 2012 18:05ч.

    Изклю4ително верен и то4ен коментар,на който едва ли някой капацитет би опонирал,защото няма аргументи срещу това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Геополитик"

    28 Март 2012 18:21ч.

    Много \"интересна\" логика-Чрез увеличаване на Зависимостта си -да станем Независими!!Не ми се коментира!Радвам се че няма да се осъществи нито едно от тези нелогични и НЕПАЗАРНИ проекти,които биха Опропастили икономическото бъдеще на България!Те са продукт на едно геополитическо мислене,което предварително приема ,че Ние сме слаби и безпомощни,и единственото което можем да направим е да Продаваме колкото се може по-скъпо своята Безпомощност.Аз пък съм убеден че България ще намери Новото си и ИЗГОДНО за НЕЯ(и за другите)икономическо място в глобалния свят!И то нама как да е в сферата на Енергртиката,защото други държави Естествено ни превъзхождат в тази област.Ние ще трябва да открием нашите силни страни по същия начин,както отделния човек в едно свободно общество сам намира с времето своето място,своето\"емплоа\" и своята \"Ниша\".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Rea11ty

    28 Март 2012 18:31ч.

    Най-добрия експерт по енергетика между политиците, жалко че медиите му създадоха неприятен образ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ruth

    28 Март 2012 18:52ч.

    Ало, \"геополитика\"! Явно си бил много разярен, когато си писал безмислиците си! Иначе не мога да си обясня безбройните правописни и граматични грешки ( числителните имена към дадено съществително приемат рода на съществителното, а не както ти си ги използваш - едно към гьоторе-\"еднО от тези нелогични и НЕПАЗАРНИ проекти\" и т.н.) Да не говорим за дума като \"Емплоа\"(разбирай \"амплоа\"), която не съществува!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Геополитик"

    28 Март 2012 21:11ч.

    Който не може да мисли със собствената си глава,и повтаря изтъркани(но набити в главите ни) "истини"-винаги използва тактиката да атакува дребните подробности(като правописни грешки и др).Подхода на Р.Овчаров е просто в МИНАЛОТО.И голяма част от нещастието на България се дължи именно на този подход.Аз даже бих казал,че всеки който мисли като него-на практика е враг на Българските Интереси.Но само Времето ще потвърди или ще опровергае това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • IG

    29 Март 2012 0:07ч.

    Румен Овчаров отново доказа че е много по умен от опонентите си. Не виждам политик на неговото ниво. Дано използва интелекта си за интереса на България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българо-русин

    29 Март 2012 0:52ч.

    Да бе много умен?!Как "ще ги накраме да се съобразяват с нас,защото тръбите им са на наша територия"!??Ама нали в тях е Източника и Кранчето - много повече(и преди всичко)Ние ще се съобразяваме с Тях ,отколкото Те ще се съобразяват с Нас!??Уникално понятие за Независимост!?? Р.Овчаров просто"Валяет Дурака"!както казват любимите ни Руснаци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • антигеополитик

    29 Март 2012 1:57ч.

    щото всички са като теб пишман геополитици за това сме на днешното дередже.За да се разбере нещо трябва и акъл, само претенции не са достатъчни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Симо

    29 Март 2012 2:02ч.

    Умен политик е Овчаров, но ние такива не обичаме. Избираме Боко, защото е необразован, като нас и така се спасяваме от комплекси. Е, пляскаме си в блатото, но там сме си свикнали да тънем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Продан

    29 Март 2012 2:13ч.

    "Р. Овч. - "Мисля, че САЩ криво разбират и глобалния си интерес." Това е велико.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димо

    29 Март 2012 2:15ч.

    Какво му е Умното,като Ни навира в постоянна зависимост от Русия.Логично обоснована Зависимост?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гъдьо

    29 Март 2012 3:42ч.

    А бе откъде се навъдиха толкова неграмотници да пишат в тоя форум? То главни букви всред изречението ли не щеш, то измислени препинателни знаци ли не щеш... Да не би Ники Дудука да е прописал? Само че никой от тях не желае да обясни защо токът от американските ТЕЦове в "Марица - Изток" е два пъти по-скъп от тока от държавния ТЕЦ, никой от тях не желае да обясни откъде Турция ще взема газ за "Набуко" и какво ще правим, ако руснаците не ни сертифицират пети и шести блок. Ще се топлим с горещия ветър, дето излиза непрекъснато от устата на ББ, или ще си светим с бащинската загриженост на масса Уорлик, която ни огрява денонощно? ПП Овчаров е корумпирана гадина, но поне разбира от енергетика. За разлика от невинното дете Делянчо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЦЕЦО МЕЦО

    29 Март 2012 4:34ч.

    ГЕРБ е партия на пожарникарите.Нито един техен експерт не може да направи такъв/макар и кратък/анализ на тема енергетика,те са свикнали да взимат решения емоционално и на парче.Браво на Овчаров.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • istina

    29 Март 2012 8:14ч.

    naistina tochen komentar niama nuzda ot drugo da se kazva.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димо

    29 Март 2012 18:04ч.

    Гъдьо,нещо май не си осведомен за цената на тока от държавния ТЕЦ.Просто ,като социалист,приемаш че щом е държавно,е по-евтино.Ако беше така,Социализмът нямаше да е епоха на режим на тока и празни магазини (всичко беше държавно).Но ако се освдомиш точно колко струва в България държавния ток преди да стигне до потребителя-ще си прехапеш устните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОМЕРЗЕНА

    30 Март 2012 2:46ч.

    БРАВО НА ОВЧАРОВ!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омерзен

    30 Март 2012 17:00ч.

    Омерзена,дръж се за полата на Русия.Само така ще се излекуваш от Омерзението!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дакота

    30 Март 2012 18:01ч.

    Абе защо толкова много Русофобчета,с жълто около устата си,се празнят по темата? Много е прав Овчаров,но пожарникаромилиционерчетата,не могат да схванат мисълта му! И Бойко ще си отиде и Уорлик също,ще се скрият през девет земи в десетата и ще ни се смеят от там! А ние ще духаме супата,тези които ще останем тук,в милата ни България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русофобче

    30 Март 2012 19:28ч.

    Дакота,за вас Русия ще се погрижи да не умрете от глад.Нали сте нейни хора.Можете да сте спокойни за утрешния ден.Ние да му мислим,че много русофобчета се намножихме и трябва да разчитаме само и единствено на себе си!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • AIZIA

    31 Март 2012 1:43ч.

    TI DA MLAKNESH I DA SI SKRIESH GLAVATA V GAZA.TAPANAR TAKAV-NIAMASH ZATAKVANE,NIAMASH ZADRASTVANE.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "tapanar takav"

    01 Апр 2012 0:57ч.

    Виждам,че моето активно присъствие в последно време дава "ефект".Ще се постарая да не прекалявам,щом предизвиквам такова "искрено"раздразнение с моят начин на мислене!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалист

    03 Апр 2012 18:08ч.

    Май наистина сме бананова република, щом две трети от българите се обявявт за АЕЦ Белене!?! Любопитен съм каква песен ще запеят платените лобисти точно за тази АЕЦ и какво разграничаване и взаимно клепане ще настане сред тях, ако нашата правосъдна система най-сетне свали превръзката от очите си и започне да разследва далаверите с този многомилиарден т.н.\\\"проект\\\". Защото тази далавера е стартирана в нарушение на всички международни практики, дори и на нашето законодателство! Ако добронамерените бедни българи, мечтаещи за Велика България разберат кой и с колко се е облажил от мечтата им АЕЦ Белене, надявам се най-сетне да се ориентират в правилната посока. Тогава ще се разграничат рязко милионерите лобисти от мечтателите такива111

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Найденов

    04 Апр 2012 16:30ч.

    Г-н Овчаров е изпечен лъжец и манипулатор!И е бесен, защото ако разследващите органи се престрашат и започнат обстойно разследване на ДАЛАВЕРАТА АЕЦ Белене, тогава ще лъснат антибългарските и престъпни действия на ядреното лоби, на което той дърпа конците. Сега се прави на умряла лисица, но решенията за този мафиотски проект ги вземаха все ляво ориентирани лобисти- капиталисти от приятелския кръг на Р. Овч.!!! Апелирам Б. Борисов да се обърне към независими европейски експерти за съдействие и да започне истинско експертно разследване на всички действия и харчове от 2006 г насам по далаверата АЕЦ Белене!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи