Тошо Тошев, член на УС на новия медиен съюз: Ние жълти издания, засега поне, няма да приемаме

Тошо Тошев, член на УС на новия медиен съюз: Ние жълти издания, засега поне, няма да приемаме
Г-н Тошев, участвате в създаването на нов медиен съюз и доколкото разбираме, вече пишете нов етичен кодекс. По какво ще се различава той от досегашния Етичен кодекс на българските медии?
<p>- Първо, вярно е, че се прави етичен кодекс. Това е вярно и той трябва в кратки срокове да стане готов, поне така беше решено на учредителното събрание. Но той по какво ще се различава, това ще стане ясно, след като бъде направен и се направи сравнение между съществуващия и новия. Най-вероятно &ndash; това е мое предположение &ndash;той ще стъпи върху съществуващите етични норми в нашата професия, които безусловно са залегнали и в съществуващия етичен кодекс, като вероятно те ще бъдат по-осъвременени.</p> <p><strong>- Щом пишете нов етичен кодекс, значи смятате, че досегашният има някакви сериозни дефицити и трябва да бъде променян и допълван?</strong></p> <p>- Не, не смятам. Но аз искам да ви кажа нещо за Съюза, защото тук се прави една малка грешка, или бих казал, има някакво неразбиране. Хората казват: &bdquo;Направиха нов издателски съюз&rdquo;. Това не е така. Всъщност какво се направи &ndash; това е първият опит да се направи български медиен съюз, не издателски съюз, искам да ви поясня това. Каква е разликата &ndash; Издателският съюз, на който аз съм един от създателите през 2000 г., беше създаден първо дори като Съюз на всекидневните вестници. Малко по-късно той стана въобще издателски съюз за вестници. Тоест беше, общо взето, за печатни медии. Сегашният съюз си поставя много по-широка цел. Първо, той ще включва, разбира се, печатни медии, като тук искам да ви обърна специално внимание към регионалните медии. Ще се създаде секция на регионалния печат в България, който някак остава извън интересите, включително и на гражданските структури, макар да има няколкостотин регионални вестника и малки списания. Второ &ndash; все за печатни медии говорим &ndash; около 50 са българските вестници, които излизат на български език в чужбина. Това е една Асоциация на българския печат в чужбина. Знаете вероятно, че всяка година се правят едни срещи, организирани от Максим Минчев. Та тази Асоциация влиза като колективен член. Асоциацията на регионалния печат влиза като колективен член. Освен това поканени са АБРО &ndash; това са радиотелевизионните оператори. Както вече виждате дотук, стана доста широка цялата работа. Поканени са и влизат като колективен орган, а някои и като индивидуални членове, разпространителските фирми и структури. Това вече е петата структура, която ви споменавам, ако не се лъжа, и която въобще не съществува в Съюза на издателите, защото той е тясно ограничен само за печат. И още една структура е поканена и влиза &ndash; на рекламните агенции.</p> <p><strong>- Валери Запрянов, който е председател на новия Български медиен съюз, каза пред bTV, че &bdquo;в този съюз няма да има нито едно жълто издание&rdquo; и че &bdquo;това е условието, това е рамката, която поставя етичния кодекс&rdquo;, който изготвяте в момента.</strong></p> <p>- Няма да има. Да, така е.</p> <p><strong>- Доколкото знам обаче, Мартин Радославов е зам.-председател на новия медиен съюз. Така ли е?</strong></p> <p>- Мисля, че е заместник-председател. Така е, да.</p> <p><strong>- Той не е ли издател на в. &bdquo;Уикенд&rdquo;?</strong></p> <p>- Той влиза в съюза като издател на списание &bdquo;Биограф&rdquo; ли беше, как беше...</p> <p><strong>- А не като издател на в. &bdquo;Уикенд&rdquo;?</strong></p> <p>- Не, не, не. Те са различни фирми там. Вижте, като пример, само за да разберете за какво говорим &ndash; Любомир Павлов например не членува в Съюза на издателите само като издател на в. &bdquo;Труд&rdquo;. Той, от една страна, е издател на в. &bdquo;Труд&rdquo;, но там има още пет члена на Съюза на издателите, които са пет различни фирми и всичките са собственост на Любо Павлов &ndash; &bdquo;168 часа&rdquo;, списания, &bdquo;Български фермер&rdquo;... Тоест всяко издание може да бъде издание на отделна фирма, на отделна юридическа личност. И в случая Мартин Радославов не влиза като издател на в. &bdquo;Уикенд&rdquo;.</p> <p><strong>- Нито като издател на в. &bdquo;Всеки ден&rdquo; заедно с Делян Пеевски?</strong></p> <p>- Не, не, не. Пеевски влиза като председател на Асоциацията на разпространителите. Ние ги подбираме по структури и издания, да. Ние жълти издания, засега поне, нямаме намерение да приемаме, докато не се цивилизоват. Например, ако станем интернацианолен съюз, в. &bdquo;Билд&rdquo; може би да го приемем, защото названието жълто издание е много условно понятие. Но няма сега да водя ограмотителна работа чрез вашия вестник... Жълтото издание, ако е цивилизовано, ако не си измисля, ако не клевети, ако е коректно с тези хора, за които пише, може да пише и по-любопитни и пикантни неща. Въпросът е да не се измисля и да не се клевети.</p> <p><strong>- Как ще коментирате това ритуално разкъсване на в. &bdquo;Труд&rdquo;, което направи в студиото на ТВ7 водещият Николай Бареков?</strong></p> <p>- Аз го коментирах писмено. Вече казах каквото съм преценил, че трябва да кажа.</p> <p><strong>- Вашият медиен съюз не излезе с позиция по този въпрос, за разлика от алтернативния Съюз на издателите.</strong></p> <p>- Не, това не ме питайте кой съюз с какво е излязъл. Няма алтернативен съюз, има съюз на Любо Павлов, като самият Любо Павлов не е признат от съда като председател на този съюз. Това не знам дали го знаете. Там формално продължавам аз да се водя за председател, макар че не ми се иска, откровено казано, тъй като имам друга работа.</p> <p><em><strong>Тошо Тошев е член на Управителния съвет на новоучредения Български медиен съюз.</strong></em></p>

Коментари

  • Питащ

    28 Фев 2012 19:14ч.

    В етичния кодекс на Тошев ще залегне ли условието агенти на ДС като него, като Батков, като Валери Запрянов, като Митьо Гестапото и Огнян Стефанов да не членуват? Ще има ли регулярни прегледи за нормалност при психиатри?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • димитров

    28 Фев 2012 19:57ч.

    Има ли някой да си е купил \"Труд\" последните години?!Т.Тошев може да е бил интересен за плеймейтките някога,но като журналист е най-добре да спре да ни занимава със себе си,моля!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • димитров

    28 Фев 2012 20:00ч.

    И с "Преса" си е тъжно...,както и с просташкото набиване в главите на числото 69.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 99%

    28 Фев 2012 20:58ч.

    Душевна погнуса

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оня Тошо и този

    29 Фев 2012 1:18ч.

    Комунизъмът .............. XXI век

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 69%

    29 Фев 2012 4:12ч.

    Тошо, Тошо! Ако мислиш, че на бате ти Гошо ще му е през оная работа, много се лъжеш! Измислените ви рейтинги и новини за отрязани лентички едва ли ще заблудят някого...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи