Николай Радулов: Акциите на МВР са с шумно начало и тих финал

Николай Радулов: Акциите на МВР са с шумно начало и тих финал
Толкова много акции, толкова много задържани и почти толкова пуснати. Разбира се, без същия шум, с който бяха задържани. В целия свят хората се занимават с противодействие на престъпността, но има известна процедура, по която се движи този процес – от престъплението, което се извършва, до получаване на информация за него, извършване на необходимите действия за намиране на доказателствата, след което се отива към задържане на виновното лице и внасяне на обвинителен акт срещу него. Ние в България имаме някакъв много странен, обърнат наопаки процес – започваме със задържане на лицето и след това тръгваме към установяване на престъпната му дейност и събиране на доказателства, каза пред glasove.com експертът по национална сигурност Николай Радулов*. И още: Събирането на доказателства трае твърде дълго, това е процес, който зависи от много фактори, но тези, които управляват днес, искат утре сутринта да се видят по телевизията и този продължителен процес, при който се стига до събиране на доказателства, не им е по сърце.
<p><strong>Г-н Радулов, как ще коментирате последните акции на МВР и ДАНС срещу радикалния ислям? Дали наистина става дума за реални проблеми, свързани с разпространението на радикален ислям и клетки на &bdquo;Ал Кайда&rdquo;, или наблюдавахме поредното зрелище от страна на МВР?</strong></p> <p>Това, което се случи в няколкото селца, в които има мюсюлманско население, е подобие на онова, което се случваше през последните няколко години при всички акции на МВР. Поне такова беше впечатлението, с което останаха наблюдаващите ситуацията чрез медиите. Покрай тези акции, свързани с т.нар. радикален ислям, отново станаха видими няколко основни проблема на МВР и на ДАНС. Става дума за недостатъчната подготвеност по някои теми и проблеми и нежеланието да бъдат използвани специалисти. Темата за радикалния ислям е много тънка и сложна, а в МВР няма работещи ислямисти, нито арабисти. Така че и тази акция започна гръмко, с шум и конфискуване на литература, за която се твърдеше, че е свързана с радикалния ислям, но никой не знаеше за какво става дума в действителност, защото никой от присъстващите не знаеше арабски освен самия притежател на литературата. Такива акции са правени много пъти през последните 7&ndash;8 години и краят им винаги е бил такъв &ndash; шумно начало и тих финал, при който обикновено се извиняват на потърпевшия и му връщат литературата. Доколкото разбрах, на същия този човек, който е учил в Саудитска Арабия ислямско богословие, веднъж вече му е изземана същата тази литература, след което е била върната обратно.</p> <p><strong>А как да си обясним факта, че има досъдебно производство за разследване на дейността на незаконна фондация, което е образувано още на 4 юни 2009 г., когато започва същинската работа, както заявиха от ДАНС? Те твърдят, че има структура, която изповядва и иска да наложи ислямската идеология салафизъм на мястото на традиционния ислям у нас. </strong></p> <p>Първо, има много голяма разлика между незаконна и нелегална организация. Това не стана ясно в съобщенията, защото медиите обикновено повтарят това, което им се каже от пресцентъра на МВР. Незаконна религиозна организация означава, че тя не е регистрирана. Това, което може да й се случи, е да бъде наказана административно. Тоест да бъде съставен акт на тези, които я организират, и те да бъдат глобени. Глобата е от 500 до 1000 лв. В никакъв случай обаче незаконната организация не е нелегална организация. Нелегална организация е тази, която укрива своята дейност. Тя не е известна, хората се събират там, където не могат да бъдат разпознати, и пр. Има много специфични белези, които се надявам поне в МВР и ДАНС да знаят. Това объркване, което цари в медиите, предполагам, се дължи на недостатъчната прецизност на този, който е правил прессъобщението и който явно не е специалист в тази материя.</p> <p><strong>Тоест в случая става дума за незаконна или нерегистрирана, а не за нелегална организация? </strong></p> <p>Според мен става дума за точно такава нерегистрирана организация. Разбира се, има опит за внушение, че това е нещо много страшно, като се твърди, че тази организация има свои подразделения и клетки. Когато кажеш за една организация, че има клетки, трябва да знаеш, че клетките са организационни ядра на терористична организация, те са абсолютно нелегални и действат винаги сепарирани, отделени една от друга, и никой не познава хората от съседната клетка. Това внушение определено цели да бъде направена връзка между някаква форма на исляма, която е своеобразно отклонение или ерес, каквото е например в християнството движението на адвентистите от седмия ден спрямо Православната църква, и противодържавната дейност. Не може обаче това, че някои хора изповядват различна форма на исляма, да бъде предлог за обявяването им като врагове на държавата. Друго нещо е, ако в литературата има непосредствени подстрекавания към такова нещо. Аз не напразно попитах чрез един от журналистите този човек, на когото му бяха иззели документите, имало ли е сред тях един диск, който се нарича &bdquo;Енциклопедия на джихада&rdquo;. Този диск е характерен за мюсюлманските организации, които са изкривили по някакъв начин традиционния ислям, който се изповядва &ndash; те не са нелегални или незаконни организации, но често биват използвани от терористите за набиране на членове. Такъв диск в този случай нямаше, така че очевидно не става дума за подобна организация. Има и нещо друго &ndash; в България ислямът се изповядва от коренно население, докато изповядващите исляма във Франция, във Великобритания и ако щете, дори в САЩ, са привнесени отвън, те не са коренно население. Това прави нещата много различни. У нас това население е коренно, те могат да проследят корените си дълбоко в миналото и не са заинтересовани да създават проблеми на държавата. Така че за мен тезата на МВР, че е направен превантивен удар, е проблематична. Превантивен удар в тази много тънка религиозна сфера може да доведе до следващата голяма екскурзия.</p> <p><strong>Тези акции обаче съвпаднаха с опасенията за терористични акции в Европа, с една особена опънатост на тази струна през последните седмици.</strong><br /><br />Да. И това, което се случи у нас, е опит да се свири в унисон с оркестъра, но без да имаме инструментите. В тези страни &ndash; Франция, Великобритания, САЩ &ndash; нееднократно са ставали терористични акции, извършвани от ислямисти. Нещо повече, в страни като Франция тероризмът, свързан с ислямизма, датира от времето, когато започва движението за освобождаване на Алжир. Когато започна войната в Афганистан, тези хора бяха обучени от инструктори от американските, френските и английските специални служби и мобилизирани за джихад срещу комунистите и източния блок. До известна степен политически това беше оправдано, но както виждаме, в дългосрочен план доведе до беди на собствената територия.</p> <p><strong>Смятате, че нашата страна не е интересна за терористите?</strong></p> <p>Тук няма база за терористите, тъй като местата, в които живеят български мюсюлмани, са малки бедни селца с по 250&ndash;300 души население. Там всеки външен човек прави впечатление. А това, че няма никаква заплаха от терористични акции, го заяви и министърът на вътрешните работи. Според мен акциите на МВР бяха огледално отражение на това, което става в западноевропейските държави. Тоест по някакъв начин се опитахме да внушим съпричастност.</p> <p><strong>А твърденията, че са иззети финансови документи, сочещи незаконно финансиране на активисти и нарушения на данъчното законодателство?</strong></p> <p>Трябва да ви кажа, че в зоната на исляма винаги са се движили пари, защото богатите ислямски държави винаги са имали политика за обучение в ислямизъм или за изграждане на джамии. Това не е по-различно от събирането на пари от всички нас за изграждането на някоя църква. Това не е толкова страшно, още повече когато всичко става по нормалния банков път. Когато чуете, че за тази дейност са намерени документи за банкови преводи, да знаете, че тя е далеч от престъпната дейност, защото престъпната дейност има своя система, по която парите се движат непроследявани. Знаете, че има сериозни съвременни средства за проследяване на парите. Това се знае от хората, занимаващи се с тероризъм, така че те се върнаха обратно към екстензивните методи и използват една система, която е предтеча на банковата система, нарича се хавела и се състои в това, че клиентът идва при незаконния банкер, който се нарича хавалдар, и казва, че иска да прати от Афганистан например, където се намира, до своя братовчед в Англия 20 хиляди долара. Клиентът ги дава на ръка на халвадара, а той казва на своя колега в Лондон, с когото кореспондира по телефона: &bdquo;Взех едни пари, при теб ще дойде човек, ти трябва да му ги дадеш, а той ще ти каже еди-каква си кодова дума или число&rdquo;. Тази система действа и тя е много ефективна. Тя се използва не само от терористи, тя се използва от перачи на пари, използва се и от хора, които нямат толкова средства, за да плащат високите банкови такси. Имайте предвид, че тази система движи около 500 млрд. долара годишно.</p> <p><strong>Нека се върнем към иззетата екстремистка литература по време на акциите на МВР и ДАНС. Преди повече от седмица министърът на вътрешните работи заяви, че тази литература проповядва радикален ислям и същевременно призна, че &bdquo;крайното становище ще вземат експертите&rdquo;. Защо все още не сме чули тяхното крайно становище?</strong></p> <p>Аз твърдя, че има специалисти арабисти, които могат да разлистят тези книги за около 30 минути и да кажат има ли въобще проблем, или това е обикновена религиозна литература. Това, че нищо не сме чули, означава, че в тази литература няма нищо осъдително. Експертите имат това свойство, че когато кажат нещо, което не е изгодно на този, който ги назначава, тяхната дума не се чува и експертизата им не се появява. Аз много отдавна спрях да вярвам на това, което говорят политиците, и предпочитам да ме убеждават с факти.</p> <p><strong>Тоест единственият мотив за тези акции е да се изрази съпричастност с европейските страни заради случващото се там, така ли да ви разбирам?</strong></p> <p>Вижте, в мюсюлманската общност цари едно по-различно мнение. Според тях има среди, които са част от административното управление на мюсюлманското вероизповедание и които всеки път подават подобна информация до специалните служби, когато парите не минават през тях. Тоест има някаква лична заинтересованост и състезание за средства вътре в административната система на исляма. Твърдя, че всеки път хора от тази система подават информация, че парите са за терористични акции или за радикален ислям.</p> <p><strong>Всъщност как оценявате работата на МВР в рамките на мандата на ГЕРБ? Видяхме много шумни акции, акцентът беше поставен върху борбата с организираната престъпност, каква е равносметката според вас?</strong></p> <p>Толкова много акции, толкова много задържани и почти толкова пуснати. Разбира се, без същия шум, с който бяха задържани. В целия свят хората се занимават с противодействие на престъпността, но има известна процедура, по която се движи този процес. Общо взето, действията вървят по строго определен ред &ndash; от престъплението, което се извършва, до получаване на информация за него, потвърждаване на информацията, извършване на необходимите действия за намиране или запазване на доказателствата, след което се отива към задържане на виновното лице, ако има такова, и много бързо след това се внася обвинителен акт срещу него. Когато има доказателства срещу обвиненото лице, съдът го осъжда. Ние в България имаме някакъв много странен, обърнат наопаки процес, който се наложи през последните години и който е доста интересен, но не е ефективен. Започваме със задържане на лицето и след това тръгваме към установяване на престъпната му дейност и събиране на доказателства. Както се досещате, това не може да е ефективно, защото когато лицето е затворено в предварителния арест, то не може да извърши никакви престъпления. А едва ли преди това е водило дневник за престъпната си дейност, така че да бъде изобличено чрез последващи оперативни действия. Това, че МВР и специалните служби не работят по изискуемия от закона ред, е факт.</p> <p><strong>Казвате, че този маниер на работа се е наложил през последните няколко години, тоест не визирите само мандата на ГЕРБ? </strong></p> <p>Разбира се, ние и при предния мандат имахме подобни зрелищни акции, след които хората, извършили задържанията, тези, които се бяха появявали по телевизията, прокурорите, които бяха внесли обвиненията, които не издържаха, се червяха и гледаха тихомълком да се измъкнат от репортерите. Очевидно е, че този подход не може да бъде ефективен. Лошото е, че твърде дълго работата продължава по този начин и хората, които не получават удовлетворителни резултати, не разбират, че и от тях зависи да се стигне до осъдителни присъди. Аз познавам доста оперативни работници, тъй като дълго съм работил в МВР, които също са притеснени. Твърдя, че в МВР работят специалисти, които могат да доведат до осъждане на престъпниците, те могат да съберат необходимите доказателства, но това не става, когато са ръчкани с остена много бързо да арестуват лицето. Събирането на доказателства трае твърде дълго, това е процес, който зависи от много фактори, но тези, които днес управляват, искат утре сутринта да се видят по телевизията и този продължителен процес, при който се стига до събиране на доказателства, не им е по сърце.</p> <p><strong>Само това ли е причината за неефективната работа &ndash; политическите мотиви на политически управляващите лица? Как ще коментирате експертния потенциал на МВР?</strong></p> <p>Експертният потенциал съществува, но на него не му е дадена възможност да се изяви, защото, когато не ти дадат време да изпълниш всички необходими процесуални действия, не можеш да стигнеш до какъвто и да било резултат.</p> <p><strong>Едно от най-знаковите дела в рамките на това управление е т.нар. дело &bdquo;Октопод&rdquo;, за което не е много ясно дали все още има основания да бъде наричано така. Как ще коментирате работата на МВР и прокуратурата по това дело &ndash; осем месеца след шумното начало на операция &bdquo;Октопод&rdquo; обвинението до голяма степен се разпадна?</strong></p> <p>Това е едно от знаковите дела през последните години, които са илюстрация за обърнатия процес. Говори се за това, че той се е разболял и сега ще си реже сливиците и т.н., че по този начин иска да избегне възмездието, но всъщност тези приказки целят едно-единствено нещо &ndash; да убегне от общественото внимание това, че за осем месеца прокуратурата не успя да вкара в съда обвинение. Какво общо имат сливиците? Аз може би не съм разбрал, може би прокурорите са имали болни сливици и са се лекували, но факт е, че не е внесено такова обвинение. Колко време може да продължи това? И знаете ли, има една практика, за която се говори под сурдинка може би от 4&ndash;5 години, че това е подход, който се използва не само в този случай, а и в много други &ndash; задържа се лицето, стои 4&ndash;5 месеца в предварителния арест, някак успяват да мотивират съда да го държи там, след което отиват при него прокурорите и му казват: &bdquo;Ти лежа вече 4 месеца, дай да направим едно споразумение и утре ще те пуснем, но ако не се съгласиш да направим споразумение, ще те държим още толкова. Ти досега яде бой, но сега ще ти се случат и други неща&rdquo;. Това са слухове, които се носят в адвокатските среди, но аз съм го чувал от няколко души, които са били обект на такова предложение. И човек предпочита да има нечисто съдебно минало, но да излезе навън, пред тази скрита заплаха да бъде пребит на другия ден в ареста. Това е един пример за значението на отчетността, защото прокурорът иска да има дела, които са завършили с осъждането на обвиняемия.</p> <p><strong>Адвокатите говорят и за друг механизъм &ndash; задържа се лицето и след това започват да се търсят евентуални свидетели.</strong></p> <p>Толкова е пресен случаят със свидетелите. Преди 3&ndash;4 дни бяха заловени двама криминални престъпници, които са защитени свидетели на прокуратурата срещу Златко Баретата и които очевидно са защитени, за да могат спокойно да ходят да си разбойничат навън. Представяте ли си какви и кои са свидетелите по един куп дела. Те понякога са едни и същи хора, все криминални престъпници, които се движат свободно навън, правят това, което са правили винаги, и се хвалят, че МВР ги покрива. Представяте ли си колко демотивиращо е това за служителите на реда, за оперативните работници, които имат по 100&ndash;150 преписки годишно.</p> <p><strong>Приемате ли популярното в юридическите среди твърдение, че най-слабото звено в системата е досъдебната фаза, включително работата на прокуратурата?</strong></p> <p>Това е така не защото няма специалисти, а защото много се бърза. От друга страна натовареността на дознателите е огромна. Един дознател има между 80 и 150 дознания годишно, тоест той има на всеки два-три дни по едно дознание, на което трябва да задвижи цялата процедура и да го докара докрай. Не можем да отречем и това, че една голяма част от служителите на МВР не са добре подготвени. Това е така, защото през последните години около 15 хиляди служители бяха освободени по най-различни причини &ndash; уволнения, съкращения или пенсиониране. На тяхно място дойдоха нови хора, които не са подготвени и нямат практически опит. От друга страна голямо значение има работата на прокуратурата, защото ако оперативните работници и дознанието не са си свършили работата, в крайна сметка цялата тази доказателствена база отива при прокурора и той е този, който внася в съда обвинителния акт. Ами просто няма да го внася в съда, щом не е готов. Трябва да го върне с указания и да подпомогне служителите, които работят по даден казус, за да влиза по-малко брак в съда. Ако всяко дело, по което е работено, независимо от качеството му, се вкарва в съда, естествено, че съдът ще дава оправдателни присъди.</p> <p><strong>Да, но се твърди, че по-скоро МВР диктува на прокуратурата как да работи. Как ще коментирате в това отношение ролята на вътрешния министър Цветан Цветанов?</strong></p> <p>Ако това е така, значи имаме нарушение на закона от тези, които са призвани да го спазват. На мене не ми се ще да давам оценка на вицепремиера, той си има премиер, нека той му даде оценка, но според мен има няколко неща, които много бързо трябва да се изяснят. Обвиненията на Алексей Петров за тези пари, които са изчезнали от една сметка покрай системата за сигурност на метрото, във връзка с които министър Цветанов каза, че нямал време да се занимава с това кой какво казал, са изключително сериозни. Цветанов като че ли не дооценява това и гледа с пренебрежение, а трябва много бързо да опровергае твърденията на Алексей Петров и да му заведе дело за клевета. А ако е истина, освен че министър Цветанов трябва да си подаде оставката, министър-председателят трябва да вземе и други мерки. Този въпрос не може да бъде оставен настрани, той трябва да бъде разчепкан. От друга страна се питам защо Алексей Петров седя осем месеца с тази информация в ареста и чак сега я съобщи. Как така той не се сети досега за тези пари? Не съществува ли между тези хора нещо като обмен &ndash; ти не казваш за мен еди-какво си, а аз за теб няма да кажа еди-какво си. Според мен подобни съобщения, които минават шумно през медиите, трябва да се разследват много бързо, за да знаят хората истина ли е или лъжа това, което се твърди.</p> <p><strong>Много интересна е и акцията на Националната агенция за приходите, при която се снимат особено атрактивни имоти с хеликоптери. Каква функционалност може да произтече от цялата тази активност?</strong></p> <p>Тази акция има единствено ефекта на напомняне и сплашване спрямо собствениците на тези обекти да отидат бързо да платят в НАП. За всички тези строежи, за тези замъци и зоопаркове НАП е получавала и получава непрекъснато анонимни или неанонимни съобщения. В НАП много добре знаят колко митничарски къщи има. Тези митничарски села са публично известни на цяла България и изведнъж сега ги откриваме с хеликоптер. При това снимането отгоре може да наруши правата на тези, които са си плащали данъците и може би не желаят публичност. Ако утре отвлекат детето на някой от тях, защото от тези акции са разбрали колко е богат? Твърди се, че всичко е анонимно, но анонимността е от ден до пладне. Уж снимките са анонимни, а на другия ден в три вестника обясняват коя къща точно на кого е. Тези бизнесмени биха могли да съдят държавата, а на държавата не й харесва много, когато спрямо нея се взимат мерки от типа на тези, които си позволява тя спрямо заможните хора. И тук има известна доза популизъм, защото се задава тежка зима. Очевидно е, че икономиката е в ужасяващо състояние. Виждам, че хората, които управляват икономиката, не знаят какво трябва да правят, само знаят, че ще стане много лошо. И това, което се опитват да направят с тези хеликоптери и снимки, е да покажат кой е лошият, да дадат един визуален отдушник за това защо хората са зле: &bdquo;Защото ето тези богатите там ви окрадоха&rdquo;. Не е много хубаво по този начин да обвиняваме хората само защото са богати. Това е един ефектен начин да се покаже, че нещо се прави.<br /><br /><em>*Николай Радулов е експерт по национална сигурност. Завършил е Висшата специална школа на МВР. Защитил е докторска дисертация във Военна академия &bdquo;Г.С.Раковски&rdquo;. Специализирал антитероризъм в САЩ през 1992 г. Бивш секретар на МВР в правителствата на Стефан Софиянски и Иван Костов. Преподавател в НБУ по гражданска и корпоративна сугурност. </em></p> <p><strong>С Николай Радулов разговаря Димитрина Чернева</strong></p>

Коментари

  • Защо

    19 Окт 2010 0:47ч.

    обръщате внимание и пропагандирате комунистически милиционери като другаря Николай Радулов? Този &quot;консултант&quot; е разплакал не една майка. Той и Ц.Ц. се оказа &quot;консултант&quot;. Явно ВИФ е подготвял и такива кадри, а не само за трибуквените групировки. &quot;Консултанти&quot; като Доган и Костов - философи и политикономисти, каквото и да значи последното. Комунизъм, мила моя майно ле, беоткатен и безкраен ченгесар-комунизъм. На това сме обречени. Населението кротува, значи добрува, мила моя майно ле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • читател

    19 Окт 2010 1:04ч.

    Доста предпазливо се изказва за &quot;Октопода&quot; АП г-н Радулов. Преди беше къде-къде по-остър и категоричен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГОЦЕ, ТУРСКАТА ПОДЛОГА

    21 Окт 2010 5:01ч.

    От Пловдив АТАКА повежда битката за българския интерес Четвъртък, 21 Октомври 2010г. Автор: в. Атака * 1 * 2 * 3 * 4 * 5 * * * * * Националистите ще започнат по-твърдо да отстояват исканията си за разваляне на договора с ЕРП-тата, свалянето на турските новини и регулация на лихвите Решението на ГЕРБ и ДПС да отхвърлят искането на АТАКА за референдум по повод членството на Турция в ЕС изкара вчера хиляди българи на протестен митинг под знамената на националистите в Пловдив. Към справедливия гняв на АТАКА се присъединиха сънародници от всички на страната -Бургас, София, Разград, Ямбол, Първомай, Созопол, Кърджали, Кюстендил, Чирпан, Самоков. Още от 13 ч. площадът започна да се изпълва с мъже и жени, веещи знамена на АТАКА и националния трибагреник. &quot;Подкрепихме правителството на ГЕРБ заради батака, в който се намираше страната. Досега правихме компромиси, но вече не. Това може би ще попречи на реформите в страната, но няма как. Все по-често ще се чува бойният вик, който разтърсва България от 2005 година - АТАКА.&quot; Това заяви Волен Сидеров при откриването на митинга на площад &quot;Централен&quot;, протекъл под мотото &quot;Не на Турция в ЕС&quot;. Този патриотичен призив събра многохилядно множество в града под тепетата за борени часове, въпреки че беше работен ден. Когато водачът на АТАКА взе думата, на повече от километър се носеше ехото от призивите на атакистите. &quot;Позаспала България напоследък не е чувала този вик. АТАКА! Някои определят това като агресивно поведение. Това ще е поведението на АТАКА от тук насетне към националните предатели&quot;, отсече националистът. Той припомни, че избирателят е дал възможността на ГЕРБ да управлява, а АТАКА се е доверила на амбициозния Борисов. &quot;На прав път ли сме? Една година от управлението на ГЕРБ апаратът на ДПС и БСП не е пипнат! Докога ще се оправдават с кризата?!&quot;, попита Сидеров и се зарече: &quot;АТАКА започва да казва какво иска: разваляне на сделките с ЕРП-тата, да започне истинско разследване на тези, които ограбиха България. АТАКА започва кампания за сваляне на новините на турски език. Те са подигравка за българите. Бойко Борисов не трябваше да прегръща Ердоган, който се гаври с България и не отваря дума за геноцида и обезщетенията. Посрещането на турският премиер като демократ ще струва властта на ГЕРБ. Турция не е добър съсед и приятел, а води пантюркистка политика, която не крие. Ако ГЕРБ не поиска парите от Турция за обезщетение на тракийските бежанци, АТАКА ще го направи със сигурност, когато е на власт&quot;, заяви националистът (цялата реч на лидера на АТАКА на стр. 12-13). Пристигането на Сидеров и депутатите на националистите взриви площада, който загърмя с познатото от години &quot;АТАКА&quot; и &quot;Волен&quot;. Най-емоционален в изказването си беше младият евродепутат на националистите Димитър Стоянов. &quot;Знамената, които държите, са като на войската на цар Иван Шишман, който се е борил срещу османските завоеватели&quot;, заяви на изпълнилите площада хора Стоянов, а множеството загърмя &quot;Митко!&quot;. (пълният текст на изказванията от трибуната - на стр. 4). След него да благодари на АТАКА за човечността и моралната подкрепа на сцената се появи и Спаска Митрова, която е репресирана в Македония заради българското си самосъзнание. Само преди дни съдът й върна правата над детето благодарение на намесата на националистите. &quot;Първо искам да благодаря на партия АТАКА, че ми помогнаха за връщането на детето Днес съм тук, защото съм българка и подкрепям хората от партия АТАКА, защото те са единствените, които се борят и защитават интереси на нашия български народ! Благодаря!&quot;, заяви емоционално Спаска Митрова. От хилядите на площада най-шумна беше агитката на младите националисти от Габрово - всички момчета бяха облечени със същите черни фланелки, с които Сидеров и депутатите му преди две седмици влязоха в пленарна зала: &quot;Не на Турция в ЕС&quot;, и &quot;Ердоган, дължиш ни 10 млрд. долара&quot;. Такива фланелки се продаваха по 5 лв. на няколко места около площада, а събраните средства ще отидат за изграждане на паметник в София на тракийските бежанци. 80-годишният бай Тодор Мушев, който беше дошъл от Градец, си купи с удоволствие фланелка, въпреки че пенсията му е едва 135 лв., и я нахлузи върху вехтото си сако. &quot;Крайно време е да изберем във властта хора, които мислят за България, та да се решават проблеми, които вълнуват българите и парите от Европа да стигат до обикновения човек&quot;, редеше бай Тодор. &quot;Ако народът ни е добре, нямаше площадът да е пълен. Повечето са си взели неплатен отпуск, за да дойдат. В Разградско обаче, като разбрали, че хората ще идват на митинг на АТАКА, не им разрешили дори неплатен работен ден&quot;, разказваше Борис от Ямбол. Освен фланелки всички присъстващи си взеха по няколко брошури на АТАКА, обясняващи защо националистите са против членството на Турция в ЕС и описващи 5-вековния геноцид. Най-голям интерес имаше към брошурата с диск на речта на Сидеров в Народното събрание, когато разкритикува поведението на премиера Бойко Борисов при посещението на турския министър-председател Реджеп Ердоган. &quot;Виждате ли тези снимки от Сачали - това е родното място на дедите ми, които са били изклани през октомври 1910 г.&quot;, посочи на репортера на в. &quot;Атака&quot; Митрьо Борисов от Кърджали. &quot;Дядо ми Митрьо пък е убит в затвора в Едикуле (Гърция) през 1922 г.&quot;, и очите на възрастния мъж се изпълниха с влага. &quot;Знаете ли как е в Кърджали сега - строят се масово къщи - празни, празни стоят и купени апартаменти. Говори се, че парите са от Турция и чакат само да влязат в Европа, за да ги ползват&quot;, разказа Димитър Стаматов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи