Бонусите на властта – мъглата се сгъстява

Бонусите на властта – мъглата се сгъстява
Откакто са на власт, управляващите от ГЕРБ обясняват, че сме в ситуация на криза, поради което никой не може да си позволи да взима допълнителни възнаграждения, напротив – всички трябва да затягат коланите. От няколко седмици обаче, след като от СДС повдигнаха въпроса за бонусите в здравното министерство, стана ясно, че подобни възнаграждения са били раздавани щедро в почти всички министерства и ведомства. Оказа се освен това, че достъпът до информация за раздадените бонуси е изключително труден и почти невъзможен. Публикуваме интервюта по темата с Виктория Лазарова от Сметната палата и бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков.
<p><span style="font-size: large;"><strong>Виктория Лазарова, Сметна палата: Единственият източник на информация за бонусите са самите институции, които са си ги раздавали</strong></span></p> <p><em><strong>- Г-жо Лазарова, защо се оказа, че има информация какви бонуси са получавани от бордове на държавни предприятия само през 2007 г.?</strong></em></p> <p>- От 2007 г. по Закона за публичност на имуществото се извършва проверка по декларациите. Тази проверка е извършена тогава. Декларациите, включително за тази година, са на сайта ни и вие можете сами да ги видите.</p> <p><em><strong>- Тоест от декларациите за 2007 г. се вижда, че например Румен Овчаров е взел като бонуси 63 500 лв.?</strong></em></p> <p>- Ами да, отворете и ги погледнете, точно така е.</p> <p><em><strong>- Добре, но защо се оказа, че подобна проверка е възможна само за 2007 г., а от 2008 г. насам това е невъзможно, тъй като имало данъчна тайна.</strong></em></p> <p>- Да, точно така, след тази дата е променена данъчната декларация, а декларацията на Сметната палата следва данъчната декларация и това вече е въпрос на данъчна тайна, затова не може да бъде коментиран.</p> <p><em><strong>- Тоест не може да бъде коментирано какви пари са взимани като възнаграждения?</strong></em></p> <p>- Точно така. Не може да се разбере каква част е този бонус, ако има такъв. А те освен това от началото на 2009 г. бяха забранени възнагражденията от бордове, така че и не фигурират вероятно.</p> <p><em><strong>- Тоест информацията, която получавате от 2008 г. насам е за някаква обща сума, получена като заплата и допълнително възнаграждение?</strong></em></p> <p>- Нашата декларация следва данъчната декларация. Няма начин да бъде по друг начин и затова каквато е данъчната декларация, такава е и нашата, със същите пера. Така че тази сума е обща, не може да бъде друга. Задачата на нашата декларация е да покаже публичност, тоест да покаже, че има такива и такива средства, а не разбивката. А всъщност целта на данъчната декларация е да преследва платени ли са данъците. Тоест всяка от институциите си изпълнява своята задача.</p> <p><em><strong>- Тоест вие ни показвате, че да кажем зам.-министърът на финансите Владислав Горанов е взел общо работно възнаграждение за 2010 г. например 10 хиляди лева?</strong></em></p> <p>- Аз не бих могла да коментирам цифри по декларациите. Каквото пише в декларациите, това е.</p> <p><em><strong>- Аз разгледах вашите декларации, но там няма място за деклариране на доходите и възнагражденията от заеманата длъжност. Там има най-напред деклариране на недвижимо имущество, след това на моторни, съхупътни, водни и пр. средства, след това на парични суми, вземания и задължения над 5000 лв. в местна или чуждестранна валута, след това са ценни книжа, дялове в дружества, акции в акционерни дружества и пр. и накрая идват доходи, които са извън тези за заеманата длъжност. Къде остават тогава доходите от заеманата длъжност?</strong></em></p> <p>- Доходите от заеманата длъжност не подлежат на деклариране.</p> <p><em><strong>- Тоест и въпросните бонуси не подлежат на деклариране?</strong></em></p> <p>Точно така. Това означава, че заплатите и бонусите по принцип не се декларират. Вижте, някакво смесване се получава, значи предишния отговор, свързан с 2007 г. беше за бордовете. Тогава Сметната палата е могла да покаже парите от бордовете, но оттам нататък вече има данъчна тайна, нали така. Това е било само 2007 г. Докато бонусите, тоест допълнителното материално стимулиране и заплащане за заеманата длъжност плюс заплати за заеманата длъжност, не подлежат на деклариране в нашата декларация по Закона за публичност, защото това предвижда законът. Той изчерпателно е посочил какво се декларира и какво не.</p> <p><em><strong>- Тоест, дори да става дума за възнагражденията на т. нар. висши държавни служители, не можем да търсим подобна информация при вас?</strong></em></p> <p>- Да, точно това ви казвам.</p> <p><em><strong>- И единственият пробив, който изтече така да се каже, е от 2007 г.?</strong></em></p> <p>- То не е пробив. Значи нашите декларации са публични. Всеки може да си отвори декларациите и каквото пише в тях да ги види и да си ги разгледа.</p> <p><em><strong>- За 2006 г. също ли има подобна информация за бонуси от бордове?</strong></em></p> <p>- Не, за 2006 г. няма, тогава те не са публични, тъй като промененият закон за публичност на имуществото е в сила от 2007 г. Допреди тази дата декларациите се разглеждаха по друг ред и те не се публикуваха.</p> <p><em><strong>- Ако сега искаме да разберем дали зам.-министрите в отделните министерства взимат пари от бордове на държавни предприятия, нещо което вече е забранено по закон, как можем да го проверим това, към коя институция да се обърнем освен към самото министерство?</strong></em></p> <p>- Ами самото министерство трябва да каже.</p> <p><em><strong>- Единственият ни източник на информация е самото министерство?</strong></em></p> <p>- Значи в нашите декларации не е ясно какво посочват висшите държавни длъжности. Това са общи суми, ние не можем да ги тълкуваме. Единственото, което правим е да ги проверяваме спрямо данъчните дали са изрядни. Това е. И оттам засичаме дали са си обявили доход или не. Това е единственото, което можем да кажем.</p> <p><em><strong>- Тоест единственият източник на информация по отношение на бонусите са самите институции, които са си ги раздавали?</strong></em></p> <p>- Да, точно така. Точно. Значи ние стриктно спазваме закона и сме направили това, което е нужно и което се изисква от нас</p> <p><em><strong>- И последно, възможно ли е да бъде търсена поименна информация за получените бонуси или това би било закононарушение и разкриване на лични данни?</strong></em></p> <p>- Значи човекът сам ако иска да си обяви, си обявява, но иначе това са лични данни.</p> <p><strong>Виктория Лазарова е ръководител на звено &bdquo;Медийна политика&rdquo; в Сметната палата</strong></p> <p><strong>*&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; *&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; *</strong></p> <p><span style="font-size: large;"><strong>Иван Нейков: Информацията за получените бонуси е публична, но не и поименна</strong></span></p> <p><em><strong>- Г-н Нейков, покрай скандала с бонусите възникна въпросът дали е законно тяхното получаване. На базата на какъв закон става раздаването на това допълнително материално стимулиране или всяко министерство си има вътрешни наредби? </strong></em></p> <p><strong>- </strong>Във всяко министерство, във всяка институция имат собствени правила за формиране на работната заплата, които трябва да са съобразени основно с два закона &ndash; Закона за държавната администрация и Закона за държавния служител. И вече на базата на тези вътрешни актове става предоставянето на едни или други допълнителни възнаграждения. Така че няма един общ акт, въз основа на който това да става. Трябва всеки един конкретен случай да бъде проучен конкретно.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>Какви са общите норми в тези два закона, с които се съобразявт вътрешните правилници, има ли например някакъв лимит, до който сумите могат да стигат? </strong></em></p> <p><strong>- </strong>Не, не, лимити няма. Просто е посочено, че възнагражденията се изплащат като основни и допълнителни на базата на финансовите възможности. През 2008 г. беше направена една промяна, с която &nbsp;беше забранено да се получават възнаграждения за участие в бордове на държавни и други предприятия. Така че това също трябва да се има предвид. Но в случая всички бонуси, които се изплащат, не са за участие в бордове, а на базата на действащите вътрешни правила, тоест или от икономии на фонд &bdquo;Работна заплата&rdquo; или от някакви допълнителни приходи, каквито са случаите, когато се плаща допълнително възнаграждение на базата например на събрани приходи от глоби, санкции и пр. Така че в момента тези скандални пари се получават основно по две линии. Но и в двата случая проблемът не е правен, защото поне от тези данни, които сега излизат, самото плащане е на базата на съществуваща правна уредба, освен разбира се ако при проверка не се окаже, че са нарушени тези правила. Проблемът, който се поставя, е по-скоро сега ли е моментът. Има по-скоро морален, а не правен проблем.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>От ГЕРБ разпространиха информация, поискана от Сметната палата, за получените възнаграждения от страна на министри и зам.-министри на тройната коалиция от бордове на държавни предприятия през 2007 г. Доколкото разбираме получените възнаграждения от бордове от 2008 г. насам са данъчна тайна, обяснете ни защо.</strong></em></p> <p><strong>- </strong>Не са данъчна тайна, по-скоро има промяна във формата на декларацията и докато при стария формат точно се посочваха източниците на доходите, в новия формат се посочват доходите без да се посочват източниците. Така че по-скоро тази информация не е събирана заради промяна във формата на декларацията. Иначе Сметната палата събира информацията на базата на закона, тя работи въз основа на закона и въз основа на стандартите, които са определени. А форматът на декларациите не зависи от Сметната палата.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>Вие как ще коментирате начина, по който се формират заплатите на държавните служители и избухналия напоследък скандал с бонусите?</strong></em></p> <p><strong>- </strong>Принципът е, че държавните служители и политическите кабинети са две различни тела. Политическите кабинети не са държавни служители и от тази гледна точка начинът на формиране на тяхното възнаграждение е различен.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>Могат ли представителите на политическите кабинети да получават допълнително средства от събрани санкции и глоби?</strong></em></p> <p><strong>- </strong>Въпрос на вътрешна уредба. Всяка една институция, която събира такива глоби и санкции, решава сама как да ги разпределя. В различните институции е по различен начин. Едни разпределят средствата като заплати, други ги разпределят като средства за квалификация на хората, трети смесено, така че всичко зависи от конкретното решение на конкретната институция.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>Това мноогообразие на практиките не е ли порочно и не прави ли невъзможно проследяването на това как се харчат парите на данъкоплатците?</strong></em></p> <p><strong>- </strong>Не, няма как да бъде унифицирана изцяло администрацията, тъй като всяка има различни функции &ndash; има такива, които налагат санкции, има такива, които въобще не налагат санкции. Така че няма как да има еднакво за всички решение, но не би трябвало това да е проблем за събирането на информация. Тази информация е публична. Забележете, публична, но не и поименна. Разпространяването на поименна информация за възнаграждението на хората влиза в противоречие с европейската практиката. Тоест би трябвало да се подава информация при поискване от страна на медии и от страна на обществото да кажем колко пари са отишли за бонуси или средно колко са получили служителите в едно или друго ведомство, но не и да се каже: &bdquo;Пешо получи толкова, Гошо получи толкова&rdquo;. Това вече нарушава правото на личен живот.</p> <p><em><strong>- </strong><strong>Тоест нямаме право да поискаме информация за това какви бонуси са си раздали министри и зам.-министри да речем? </strong></em></p> <p><strong>- </strong>Може да бъде поискана и да бъде дадена информация за всичко с изключение на поименна информация.</p> <p><strong>Иван Нейков е бивш инспектор юрист в Главната инспекция по труда и бивш министър на труда и социалната политика.</strong></p> <p><strong>*&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; *&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; *</strong></p> <p><span style="font-size: large;"><strong>Милена Стефанова: Нито една институция в България не е дала яснота по въпроса колко струва издръжката на администрацията й</strong></span></p> <p><strong></strong><em><strong>- Нормално ли е според вас информацията за това какви допълнителни възнаграждения са раздадени в държавните институции да идва единствено и само от тези ведомства, които всъщност си раздават бонусите?</strong></em></p> <p><strong></strong>- По принцип достъпът до информацията за това колко струва на данъкоплатеца издръжката на администрацията и на изпълнителната власт трябва да бъде публичен. Тоест трябва в реално време да можем да отчитаме колко струва това на бюджета, защото бюджетът се формира от нашите данъци.</p> <p><em><strong>- Искате да кажете, че самите министерства трябва да публикуват тази информация?</strong></em></p> <p>- Да, тя трябва да бъде публична &ndash; дали всяко министерство и ведомство ще я публикува отделно, или през общите финансови потоци, които следи Министерството на финансите, трябва да бъде намерен начин тази информация да се публикува, другото е въпрос на технология. Просто трябва да има достъп както за правилата, по които се определят възнагражденията, така и за тяхната стойност. Всичко трябва да бъде публично. Така е в САЩ, макар това да е една съвсем различна държава, със съвсем различен тип култура на взаимоотношения. Но там има един сайт, в който в реално време се проследяват разходите на държавата, буквално в минутите, в които се извършва разходът, той се вижда, той е достъпен онлайн в цял свят и ние можем да наблюдаваме какво е изразходвала американската държава за публичния сектор. Тази информация трябва да бъде достъпна за гражданите, тя трябва да бъде онлайн. Няма нито една институция в България, която да е дала яснота по въпроса колко струва издръжката на администрацията й и за какво харчи парите си тя. Не говоря за това дали ще се предприемат някакви дейности, които да доведат до подобряване на услугите, говоря за това колко струва работата на тази администрация. Това не са само техните възнаграждения, това са и режийните им разходи за поддръжка на сградите и всичко останало, което отива като разход. Когато тази информация е достъпна, оттам ще се виждат и съответните бонуси, или т.нар. допълнително материално стимулиране. Тази информация трябва да бъде публична и достъпна, няма нужда да се иска по Закона за достъп до обществената информация.</p> <p><em><strong>- Но тази информация, дори когато е поискана по Закона за достъп до обществената информация, не може да бъде поименна, така ли? </strong></em></p> <p><strong></strong>- Да, не може.</p> <p><strong></strong><em><strong>- Тоест ние в момента няма как да получим информация дали зам.-министрите действително получават възнаграждения от бордовете на държавни фирми, въпреки че това е незаконно. </strong></em></p> <p><strong></strong>- Значи може и да може да се провери някъде при самите дружества. Трябва да се види в отчетите на самите дружества дали са изразходвали пари за възнаграждение на управителните си органи.</p> <p><em><strong>- Да, но в управителните им органи фигурират не само зам.-министри, така че ако оттам ни дадат една обща сума, ние няма как да разберем дали например зам.-министърът на финансите Владислав Горанов е получил бонус или не. &nbsp;</strong></em></p> <p><strong></strong>- Е, да. За съжаление май се намирате в такава ситуация. Поименното оповестяване е малко сложно и рисково от гледна точка на Закона за защита на личните данни.</p> <p><em><strong>- А каква е европейската практика в това отношение, защото все пак става дума за изразходване на публични финанси?&nbsp; </strong></em></p> <p><strong></strong>- Навсякъде се дава обобщена информация, а не поименна. Поне аз не съм виждала да се публикува поименна информация за допълнителните възнаграждения, защото механизмът за формиране на техните заплати е публичен, той е обвързан с определени правила. Ясно е от колко до колко, в какви граници, какви тавани и пр. Тоест ние трябва да знаем правилата, ние трябва да знаем, че например еди какъв процент от собствените приходи могат да се раздават като допълнително материално стимулиране. Системата на бонусите по принцип е много добра, защото тя дава възможност наистина да бъдат стимулирани работещите хора, тоест човек да знае, че ако работи, ще получи и нещо допълнително. Но трябва да има ясни и разписани правила &ndash; до каква сума, с какъв таван, при какви обстоятелства. Тоест системата за оценка е много важна.</p> <p><strong>Доц. д-р Милена Стефанова е преподавател по публична администрация в СУ "Св. Климент Охридски".</strong></p>

Коментари

  • 99

    01 Март 2012 21:16ч.

    Мнооого интересно - защо никой не коментира бонусите на НАП И Митницата- че там цели хотели си "напазаруваха" за последните 10-на години все "високоплатени отговорни ръководители и служители", а някои също отговорни и в МФ - защо никой не коментира?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гого

    01 Март 2012 21:23ч.

    Нейков е абсолютно прав, но от пледоариите на Борисов, неговите министри и най-паче депутати, става ясно, че не разбират нищо или се правят ,че не разбират нищо! Сега за тях е важно да излязат пред глупавия електорат като победители над тройната коалиция и по този спор.Те чак сега, в изпълнение на мъдрите слова и заръки на вожда си, докато той се върне от Брюксел, ще доказват отново как, видите ли, за разлика от червените,решават проблема на практика - врщаме взетото, защото не законът ,а Бойко така е казал! Апропо, взетите неправилно пари се отнемат, а не се връщат - това е държава, която се управлява по закони, а не детска игра!И така тататък, и така тататък!Това нито се знае от Него, никой и не смее да му го каже! Опозицията и медиите се занимават с проблема не като с важно държавно прегрешение от страна на Борисов и неговото правителство,а като с махленска клюка - този казал, онзи отговорил, това е морално , онова не е морално, ами защо и преди са вземали и още куп празни приказки! Така поблемат в началото на следващатахседмице вече ще е заметен! И Боисов ще е готов за нови подвизи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2003

    01 Март 2012 22:50ч.

    Не искам да Ви казвам какво бушува в гърдите ми, и какво ми се иска да направя. Досещате се сами.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 69

    01 Март 2012 22:59ч.

    Въпрос на вътрешна уредба. Всяка една институция, която събира такива глоби и санкции, решава сама как да ги разпределя.----------------------- Глобяват някого, и после си разпределят парите. И при катаджиите ли е така?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Популизъм без граници

    01 Март 2012 23:55ч.

    Бойко Борисов:"Администрацията – хората, които са работили и на практика взимат по два пъти по-високи заплати от самите министри, те нека си останат, защото действително би било елемент на популизъм да ги накараме и те да ги върнат".***http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/03/01/1778414_bi_bilo_populizum_administraciiata_da_vrushta_bonusi/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    02 Март 2012 1:05ч.

    Та значи, да си честен е популизъм, а да ограбваш на-брутално българският данъкоплатец е „правилната управленска политика”. Освен това, както се вижда, за това ограбване е въведено пълно затъмнение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мукостаб

    02 Март 2012 15:07ч.

    Вижте ги, Рапоня с рапончетата строени за снимка!Какво може да чакате по вече от тях?Само метла и вече да внимаваме за кого гласуваме!Не ме гледай какво пея,а какво правя! Те това са те! А рапоня се писа отново като Робин Худ-спасителя на народа! Ха,ха,евтин пиар! Той ли не е знаел,че се раздават пари? Я не се заблуждавайте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Ганьо

    02 Март 2012 15:59ч.

    Всички са маскари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веждичко

    03 Март 2012 0:14ч.

    Нашите отворковци за Алкайда знаят повече....НАП една година сумти и уж проверява откъде са 150,000 дарените на цвъки от тъщата...За 3 години спестила от пенсии...Мафиотчета с държавен кокал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    03 Март 2012 17:47ч.

    Само за бонусите на рейтинговите агенции никой не се интересува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗА ГЕНОЦИДА НАД БЪЛГАРИТЕ ПРОШКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА, КАКТО И ЗА ХОЛОКОСТА!

    03 Март 2012 18:58ч.

    Османско присъствие или варварско турско робство Огнян Стамболиев „Не искайте от безпристрастие от мен– аз видях Батак!” Иван Вазов “Още от онзи черен за човечеството ден когато кракът на турците стъпи за първи път в Европа, те са олицетворение на най-нехуманния човешки вид. Където и да са се появявали, навсякъде са оставяли след себе си широка кървава диря и където и да е прониквало тяхното господство, цивилизацията е загивала и изчезвала. Навсякъде те представляват власт на грубата сила в противоположност на властта, основана на закони, на цивилизацията..” Из „Уроци по клане” на Уйлям Гладстон Въпросът ми е реторичен и всеки нормален и честен българин би казал, че вярно е второто. Тук не искам да припомням позицията на някои наши управници, които не смеят да произнесат тези две думи: „турско робство” . Това направи дори и предишният ни президент агент Гоце, който се оказал, че бил дипломиран историк! Но нека да ги оставим, историята скоро ще ги забрави. Да се поровим малко в нея, да припомним само някои факти и моменти. Без съмнение, всеки народ в своята история е бил през определени периоди под чуждо владичество. За по- дълго или за по- кратко. Нашето иго продължи от 1393 до 1878 и се оказа не само сред най- дългите, но и сред най- страшните, най- варварските, най- жестоките. Защо? Защото един народ, като турският с една твърде НИСКА СТЕПЕН НА ЦИВИЛИЗАЦИОННО РАЗВИТИЕ , завладя с дивата си, агресивна военна сила един далече по-напреднал, по-цивилизован и по-културен народ като българския. И това е нашата трагедия, с фатални последици, които усещаме и сега. През далечната 1393 година, когато пада Търново – ключовете на крепостта турците получават след коварство - от свои шпиони венециански евреи! – България е държава на 712 години, а Турция едва на 72! Знаем, че в началото на 14 век Осман I основава в Мала Азия държава с главен град Бурса, а по- късно разсипва прекрасния Константинопол, за да го превърне в своя столица и да оскверни и загрози с минарета импозантния християнски храм „Света София”. Оттогава до Кримската война / 1856 / тази въоръжено до зъби азиатска империя воюва непрекъснато повече от 500 години – по точно 532 години. Тези диви орди, както ги нарича народният поет, воюват за чужди територии, поробва цели народи, унищожават материални и духовни ценности, древни култури, и не създават нищо, за разлика от другите империи през този период – Англия, Франция, Австро- Унгария. А България поне три столетия преди това вече има свои книжовни школи / Преслав, Охрид, Търново/, писатели / Константин Преславски, Константин Костенечки, Патриарх Евтимий /, развита просветна система, самостоятелна църква и дори своя патриаршия. Докато Османска Турция е изостанала във всяко отношение, безпросветна, примитивна държава, която се олицетворява от спахията – турчин на кон с ятаган в ръка, готов във всеки момент да граби, опожарява, насилва, мародерства и убива по най- варварски, зверски начин. И той го прави цели 485 години! И това е най-страшното и дълго робство, преживяно от европейски и християнски народ в света. Според тази най-агресивна, ретроградна и човеконенавистна религия - исляма, в който е обучен да вярва сляпо без изобщо да мисли, колкото повече християни или неверници изтреби на земята той, толкова по- щастлив ще бъде в мюсюлманския рай! Над 300 000 българи са били насила включени в турския еничарски корпус. За него български момчета- християни са били насила вземани на възраст между 7-10 години. Това е бил страшният „кръвен данък”. И само за 10- 12 месеци са били превръщани в жестоки еничари, т.е. мюсюлмани, „аскери на султана”. Обучавали са ги в изключителна жестокост към своите сънародници българи и насила са ги превръщали кръвожадни мюсюлмани- фанатици. Еничарите са извършвали са най-кървавите, най-зверските изстъпления към своите сънародници. Робството е било официално регламентирано в Османската империя. Отменя се след векове, при това частично, едва през 19 век, под натиска на Европа. ГЕНОЦИДЪТ - над българите е страшен, непрестанен! Започва още с падането на столицата Търновград и масовото избиване на цялата българска аристокрация, интелигенция и духовенство. А България, както знаем, тогава е сред водещите, цивилизовани държави в Европа. До смазването на един цял народ – една невиждана по своите размери жестокост, непозната за цивилизования свят тогава. Геноцидът продължава с различни темпове и сила до „културния и европейски” 19 век, до многострадалния Батак / оказа се, че акцията „Анти- Батак” се субсидирала не толкова от Берлин, колкото от Анкара!/, до опожаряването и зверските кланета в Стара Загора / избити са 14 500 невинни мъже, жени и деца а сега там премиерът Борисов откри... „музей на исляма”! /, Търговище и още в десетки градове и села по време на Априлското въстание и дори когато турците губят войната. За да избухне отново през 1913 година с изтребването, ограбването и прогонването на тракийските българи, за което и Турция и доскорошния ни президент, и сегашният ни премиер, който се прегръща с неосманиста Ердоган и допусна в България да проповядват агресивния ислям 800 арабски и турски емисари, упорито мълчат. ПОРАЖЕНИЯТА - от Геноцида са огромни усещаме ги и днес. Според учени- демографи, ако не беше поробена от азиатската и ретроградна Турция, / така е и днес, въпреки козметичните промени!/, България сега щеше да бъде една от големите европейски държави с по- обширна територия и близка по брой на населението до Англия, Германия и Франция, повече от 50 милиона жители, но за съжаление след 1878 година българите са малко над 3 милиона. Това говори за системен геноцид, за огромни безвъзвратни поражения върху генофонда. Но пораженията са не само в посока на намаляването на населението. Те са във всичко, във всяка област: икономика, просвета, култура, църква. Турците обграждат България с висока ”китайска стена” за векове. Българинът е просто в затвор. Напълно лишен от контакти с цивилизования свят. И едва след Кримската война, когато европейски войски прекосяват страната, той вижда за първи път като „туземец бели хора”. А и Европа не подозира, че на Балканите има някакъв християнски народ с минало и славна древна история…А това, че църквата ни като православна остава без подкрепата на католическия и протестантски Запад също е сред факторите, забавили освобождението ни. То идва твърде късно, с помощта на Русия. Но не, както ни го втълпяваха продажните русофили и комунистите, толкова заради „славянските си братя”, колкото заради користните й подбуди, битката за Проливите и хегемонията й над Балканите. ТОВА, ЧЕ ПОРОБИТЕЛЯТ Е ПРИМИТИВЕН - нанася огромни, непоправими щети върху България. И други народи на континента попадат за по- кратко или по- дълго под робство, но по време на австрийското робство италианците се радват на Ла Скала и аплодират Росини, Доницети и Верди, чехите и унгарците имат своите Сметана, Лист и Дворжак, поробените от испанците холандци се гордеят със своите Рембрандт, Ван Дайк и Рубенс. А българинът тлее в мрака на бездуховността – през 16 век, например, в България е останал само един книжовник и почти цялото население е напълно неграмотно. То е просто една безправна „рая”, едно стадо от „гяури” / както най-безцеремонно и безнаказано - сега самозабравили се министри и депутати от незаконната турска партия ДПС наричат нас, българите!/. Това, че България е заобиколена от поробени или васални на Турция земи, че не граничи поне с една свободна и цивилизована европейска държава, е наистина трагедия и това за дълго спира нормалното й развитие... И сега поради продажната политика на новите правителства, за съжаление и това на ГЕРБ!, една трета от България е вече под „второ турско робство”, което и сегашните управляващи се правят, че не го забелязват. А то е факт: достатъчно е да отидете в Кърджали, Девин, Ардино, Джебел, Дулово, Хасково, Търговище, Разград, за да се уверите, че „там не вече не е България”. ИЗКРИВЯВА СЕ - националният характер на българина. Той е принуден да живее във вечен страх за физическото си оцеляване. Ужасната отрова на страха, която разнебитва нервите и смазва душата, парализира неговата воля. „Преклонена главица сабя не я сече!” Страшна поговорка, без аналог в европейските езици! Може би затова българинът приема и днес всяко насилие и безправие и не протестира, държи се по-малодушно дори от народите от бившите средноазиатски съветски републики, които проявяват вече повече смелост и национално достойнство. Сигурно имаше право Кобургът като каза, че ни бил „сбъркан чипа”! Но най- лошото е, най- ужасното е, че това дивашко, варварско турско робство, този затвор довежда до две големи морални злини: отчуждаването на българина от общото, от държавата / тя е враг за него и досега!/ и до известна степен и от вярата в Бога, защото, след като един народ се моли 500 години на Бога да го спаси от Злото, а той не го спасява, вярата лесно може да се изгуби. Българите са много по- малко вярващи, отколкото румънците, поляците или руснаците. Да, пораженията върху националния характер са видни и днес. Много и разнопосочни са отрицателните ориенталски влияния . От една цивилизация, ако може да се употреби тук тази дума, с подобна ниска степен на развитие, с нисък морал / с хареми и роби / и принизени естетически критерии, не може да се очаква друго, освен ниска култура и нисък морал. И грозните остатъци от Ориента са видни и днес: Глория, Ивана и Азис, чалгата, повсеместната анадолска простащина и грубост, корупцията, мръсните улици, чалгата, целенасоченото опростачване на нацията. Общество, изградено върху рушвета / подкупа /, в никакъв случай не може да се нарече „цивилизовано” и „морално”. Виждаме го и сега как се налага най- вече от актива на една антиконституционна и пагубна за страната ни партия. Поражения има и върху ЕЗИКА- – хубавият и звучен български славянски език се замърсява чувствително от грозните турските думи и елементарния строй на този недоразвит азиатски език през тези столетия. Развитието на българският език, за разлика от руския, се забавя много – той просъществува под формата на множество диалекти, близо 90, за да се оформи едва в края на 19 и началото на 20 век. Но грозно звучащите турцизми все още неоправдано битуват в речта ни и я замърсяват, много географски топоними също носят старите и некрасиви турски имена. В същото време в заграбените ни от съседите изконни български територии не е съхранен нито един топоним, там и имената на етническите българи са турски или гръцки със закони още от 1934 година! ЗА РОБСТВОТО – са изписани хиляди страници. Днес някои продажни историци безродници, главно от БСП или купени от незаконната партия-мафия ДПС, / тя системно и целенасочено руши българската държава! / се опитват да го омаловажат и дори зачеркнат. С турски пари те пишат похвални оди за главорезите Мидхат паша, Кемал Ататюрк и други подобни, хвалят омразната агресивна Турска империя, осакатила ни за векове! Под диктовката на някои продали се на Анкара политици, депутати, университетски преподаватели и министри, те вече пренаписаха учебниците по история и литература и промиват мозъците на нашите деца. „Робство е нямало, имало е някакво османско присъствие и българинът е живял относително добре и спокойно” А една маститата писателка- османистка Вера Мутафчиева, известна още и като агента- доносник „Атанас” се опита да ни убеди, че „турският спахия не бил чак толкова лош и вреден човек” &#46;&#46;/!?/…Същото твърди и небезизвестният историк и депутат от БКП Андрей Пантев, че „геноцид не е имало”,забравил, че прадядо му, като бунтовник срещу агаряните е бил зверски набучен на кол от турските варвари във видинското село Раковица. Всъщност, това целят плановете Йозал” и доктрината „Дълес” – народ без историческа памет, без добро образование, с ниска култура, народ на слуги, черноработници, проститутки и безотечественици… Анкара плаща щедро на наши кириакстефчовци от всички партии и от НС, за да й слугуват и да работят за противобългарската и противоконституционната партия- мафия ДПС. С една дума – унищожението на българите и България, което цели и съвременната доктрина на Република Турция „Планът Йозал”- Една опасност, пред които продажните ни политици и някои жалки интелектуалци и купени журналисти у нас сега си затварят очите. Експанзията на Анкара в България не е секнала още от времето на Ататюрк. А осъждането на т.н. „възродителен процес”, внесено от един от най-непопулярните наши политици и ГЕРБ, както и непризнаването на Арменския геноцид и Геноцида над тракийските българи от нашите „народни избраници” в НС е наистина изключително срамен, позорен акт, който следва да бъде заклеймен от всички честни и нормални българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • антиатакист антикомунист

    04 Март 2012 17:45ч.

    За турците и робството е така! ------- Но, питам аз, другари от АТАКА, които сте писали това, защо досега подкрепяхте Бойко Борисов, и му помогнахте да не падне от власт при вота на недоверие? Тогава трябваше да мислите! Сега е късно! Робството продължава! И то, с ваша помощ! Недейте да се правите на добри! Вие помогнахте на Борисов, и той сега ни тъпче! И ще продължава да ни тъпче, сега пък с подкрепата на другите посерковци - от РЗС! Мръсна пасмина - АТАКА и РЗС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • secret

    04 Март 2012 18:16ч.

    "Задачата на нашата декларация е да покаже публичност, тоест да покаже, че има такива и такива средства, а не разбивката." Правилно – „ДА СЕ ПОКАЖЕ ПУБЛИЧНОСТ” Т.е. властващи и опозиция в престъпен сговор са си осигурили „тайна” на грабежа. Евала, Българийо! Пълно затъмнение от 3-4 години. Крият се зад някaква си „тайна”. Няматайна, когато се вземат бюджетни пари. Срамно и престъпно е налагането на такива правила. Навсякъде непробиваема стена срещу прозрачността. Страхотни пари се раздават по най-различни начини, защитени със „служебна тайна”. Включително от европейските фондове. Какви конкурси се правят там! Какви проекти се финансират! Как директно се дават пари, които после се раздават на приятели! Ужас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алаванта гепи джоб, лева ръка – десен джоб

    04 Март 2012 18:29ч.

    .” Единственият източник на информация за бонусите са самите институции, които са си ги раздавали” . Значи така, само институциите, ако искат ще кажат, какво са грабили. В такъв случай, защо за моите доходи има система за насрещна информация, и ако аз напиша неверни сума в данъчната декларация, мен ме проследяват и дори ми предвиждат наказание, вкл. „затвор” (мечтата на великия счетоводител със смешно вирнатата по снимките глава). Как става това? За огромните пари на държавните партийци – тайна, а за мен – прозрачност. Какво става с равнопоставеността на гражданите в тази държава?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • светец

    04 Март 2012 18:42ч.

    Спекулира се с окачествяването на проблема като „морален” и с това се извинява грабежа”. Откога „морал” и „право” нямат взаимовръзка? Та нима убийството не е също въпрос на морал? Но е обект на правото, нали? И е в Наказателния кодекс! А неморалността, с която се вземат огромни бюджетни пари, в период когато старци умират от глад, студ и липса на лекарства, а деца – от болести и неграмотност, то какво е, не е престъпление, а? Страхотна находка на една прослойка, която така прикрива своите престъпни или граничещи с престъпността действия. От алчност – моралния проблем, нали? Щото златарско ателие се ограбва и двама души са убити от високо морални подбуди, а.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 55

    05 Март 2012 19:36ч.

    Днешен виц от Дир-а:-----Мечтата на българските министри: В едно прекрасно утро да изчезне народът и да остане бюджетът. И никой няма да научи за бонусите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи