Антоанета Цонева: Сделката между ГЕРБ и ДЕЛА е като корпоративно поглъщане

Антоанета Цонева: Сделката между ГЕРБ и ДЕЛА е като корпоративно поглъщане
От 19 април ГЕРБ вече има трима общински съветници в Несебър – общинарите от бизнес партията ДЕЛА, които обявиха, че "припознават политиката на управляващите и вече ще ги представляват". На изборите през 2007 г. мандатите в Несебър бяха разпределени между Коалиция МОРЕ, зад която стоят братя Диневи, включваща Зелената партия, НДСВ и БДС-радикали – 5 мандата, следвана от ДЕЛА и Коалиция "Победа" (ССД – Политически клуб "Тракия") – с по 3 мандата, с по 2 мандата останаха "Християнсоциален съюз", Коалиция "Либерално-демократичен съюз – Несебър" (Българска партия либерали – Радикалдемократическа партия в България), Български социалдемократи, АТАКА и РЗС. ГЕРБ и БСП нямат общински съветници.
<p>За това какъв знак е преливането на ДЕЛА в ГЕРБ, може ли да се очаква явлението да се повтори и в други морски общини и каква кампания може да се очаква наесен, разговаряме с Антоанета Цонева, председател на Института за развитие на публичната среда. След местния вот през 2007 г. институтът излезе с два доклада &ndash; "Избори за продан, или смъртта на местната демокрация" и "Кметове на лизинг", наблюдаваше и подготовката на Изборния кодекс.</p> <p><strong>Как си обяснявате преливането в ГЕРБ на бизнес партията ДЕЛА?</strong></p> <p>- Лидерът на ДЕЛА Атанас Терзиев официално обяви, че на финала на мандата 3-мата съветници вече ще се представят като съветници от ГЕРБ и това стана на пресконференция в бургаския офис на ГЕРБ, в присъствието на общинския координатор на ГЕРБ &ndash; Несебър, и зам. областен управител на Бургас Златко Димитров. Атанас Терзиев каза, че макар и това да изглежда шокиращо за симпатизантите и членовете на ДЕЛА &ndash; най-добрият ход е този. Изглежда, той ще бъде кандидатът за кмет на ГЕРБ в Несебър.</p> <p><strong>Какво може да означава такъв ход?</strong></p> <p>- Постигнатото споразумение не е публично и само можем да гадаем какви са неговите параметри. Както не беше публично и споразумението между първия и втория тур на изборите 2007 г. между екзотичните формации в общинския съвет, в резултат на което бе избран настоящият кмет и общината започна да се управлява от екип със 7 зам.-кметове и 7 постоянни комисии в общинския съвет с огледални ресори. Основните рискове за изборите продължават да са купуването на гласове и контролирането на вота, използването на мръсни пари в кампанията. <br />&nbsp;<br />Приличаше на управление на акционерно дружество с борд от директори в отделните направления на бизнеса и управляващи съдружници, с привидно перфектно постигнат баланс между интересите на различните играчи. Докато 2009 г. двата кръга &ndash; МОРЕ и ДЕЛА, не се сблъскаха челно в ресора строителство. След като не се постигна нов баланс, ДЕЛА се превърнаха в ожесточена опозиция на управлeнието на кмета Николай Димитров.</p> <p>Сега сделката между ГЕРБ и ДЕЛА е като корпоративно поглъщане или сливане на две компании (една голяма и една значително по-малка с локално присъствие) с цел по-добро позициониране, разрастване и експанзия на пазара.</p> <p><strong>Може ли да прогнозирате нови вливания в ГЕРБ на други подобни формации, популярни най-вече в морските общини?</strong></p> <p>- Ще анализираме процеса. Може за ДЕЛА да е проблем и представянето на списък с не по-малко от 7000 избиратели за регистрация за участие на партията в изборите, каквито са новите условия на Изборния кодекс. В Несебър има 17 500 избиратели. Това е сериозен дял, като се има предвид, че ДЕЛА се представят за местна партия. Ако икономически кръгове и мрежи решат да вземат под наем регистрацията на дадена партия, за да участват в изборите, не виждам кой ще ги спре.</p> <p>Прави впечатление, че ГЕРБ, които имаха много шумна реторика спрямо т.нар. бизнес партии, сега всмукват ДЕЛА и така се позиционират за участие в предстоящите избори в Несебър. Интересно е, че по предложение на ГЕРБ, за да се ограничи политическото номадство, с Изборния кодекс бе променен Законът за местното самоуправление и местната администрация, според който при напускане на група или изключване от състава й общинският съветник губи мястото си в комисиите като представител на съответната група и други изборни длъжности в общинския съвет и този, който е напуснал или изключен от група, става независим общински съветник и не може да бъде приет за член на друга група.</p> <p>В Несебър се демонстрира друга форма на политическо номадство &ndash; използва се друг непознат досега способ &ndash; цяла политическа група се самообявява, че не представлява повече местната партия ДЕЛА, от която е избрана, а ще представлява друга политическа сила &ndash; ГЕРБ. Тази конструкция може да започне да изглежда много зловещо, ако се възпроизведе и на други места.</p> <p><strong>Вътрешният изборен туризъм започна точно от черноморските райони. Виждате ли връзка между това и решението на ДЕЛА да припознае за свои принципите и политиката на ГЕРБ?</strong></p> <p>- Не мога да установя такава пряка връзка, но е факт, че община Несебър за три месеца набъбна с 1228 регистрации по настоящ адрес. Това, разбира се, е престъпната подготовка за предстоящите избори &ndash; опит да се манипулират резултатите, като се контролира и купува вотът на избиратели, които са си сменили адресната регистрация, за да гласуват за кмет и общински съвет на Несебър и за кметове на населени места. Тази динамика сочи, че на изборите пак ще има силно напрежение &ndash; изборите ще се "правят", вместо да се провеждат свободно и честно.</p> <p>На местните избори 2007 г. в община Несебър бяха задържани двама в РПУ &ndash; Несебър, за изборна търговия в полза на партия ДЕЛА. Полицейските действия бяха окачествени от партията като компроматна акция срещу техния кандидат за кмет &ndash; тогава Атанас Терзиев, защото е обещал да изнесе на светло всички сделки с общинско имущество от 2000 г. досега.</p> <p><strong>Кой стои зад партия ДЕЛА?</strong></p> <p>- Твърди се, че основател и идеолог на партията е крупният бизнесмен и милионер Чавдар Александров. На изборите 2007 г. той е втори в листата за общински съветници. След приключването им се оттегля и влиза следващият. ДЕЛА изглежда добре финансово &ndash; има хубав и представителен офис в Несебър. Според отчетите пред Сметната палата ДЕЛА няма дарители, константно показва приходи от членски внос за 2008, 2009, 2010 от 97 000 лв. на година.</p> <p>Размерът на членския внос, сравнен с този на значително по-големи партии, изглежда впечатляващо &ndash; например за 2010 г. НДСВ имат 4000 лв. от членски внос, а 2009 г. &ndash; 15 000 лв., СДС имат за 2009 г. &ndash; 123 000 лв., а за 2010 г. &ndash; 126 000 лв.</p> <p><strong>Каква беше причината според вас управляващата ГЕРБ да не въведе ограничаване за участие в изборите пред бизнес формациите въпреки обещанията им това да стане факт?</strong></p> <p>- Ако икономически кръгове и мрежи решат да вземат под наем регистрацията на дадена партия, за да участват в изборите, не виждам кой ще ги спре. Ще дам пример пак от Несебър. Общинският съветник Славян Теофилов е крупна фигура в туристическия бизнес в Слънчев бряг и Несебър.</p> <p>През 2003 г. той става общински съветник в Несебър от листата на Социалдемократическата партия, а от 2007 г. вече е общински съветник от "Атака". През лятото на 2009 г. се обявява за независим. На парламентарните избори през 2009 г. е кандидат за депутат от бургаската листа на РЗС. Това е илюстрация как бизнесмени преминават с лекота от партия в партия, за да осигурят легитимност на участието си в управлението. Скептична съм за изборните туристи, тъй като правилата трябва да се прилагат от кметовете, а те вече ги нарушиха.</p> <p>В началото на 2010 г. "Правен свят" публикува материал на разследващия журналист Иван Рачев, който цитира полицейска справка, съдържаща информация за връзки на Славян Теофилов с бившата силова групировка СИК, с Поли Пантев, Маджо, братята Маргини и др., за участие в контрабандни канали за черна техника от Ливан, контрабанда на цигари, канали за дрога, пране на пари, приватизация на хотели в Слънчев бряг и т.н.</p> <p><strong>Вие какви избори очаквате? Прогнозите още в началото на годината бяха за "мръсна кампания". </strong></p> <p>- Прогнозите и за тези избори са мрачни &ndash; започналите процеси вещаят много ожесточена и нечиста игра. Основните рискове продължават да са купуването на гласове и контролирането на вота, използването на мръсни пари в кампанията и натрупани от корупционно управление на обществени поръчки и публичен ресурс.</p> <p>В България се е установилo чувство за безнаказаност. Вижте защо &ndash; 192 са сигналите за покупка на гласове, подадени в прокуратурата при последните редовни местни избори. От тях 140 са били прекратени поради липса на достатъчно данни за престъпление. До съда са достигнали 12 дела, девет от нарушителите са глобени с до 1000 лв. Трима са осъдени на обществено порицание. В годишните доклади на прокуратурата и разследващите органи за 2007 г. и 2008 г. няма анализ за работата по сигнали за купуване на гласове.</p> <p>Думата избори не се споменава. Стои и проблемът с избирателните списъци. Идеите за активна регистрация на избирателите и създаване на реални механизми за поддържане на актуален регистър на избирателите бяха изоставени при подготовката на Изборния кодекс. Наличието на т.нар. фантоми в списъците усилва риска от манипулиране на резултатите от корумпирани избирателни комисии, които могат да използват гласовете на избиратели, които не са упражнили лично правото си на глас.<br />Много е ниско нивото на отчетност на приходите и разходите в местните кампании.</p> <p>В доклада на GRECO (групата държави против корупцията, създадена през 1999 г. от Съвета на Европа с членуващи 48 държави), който съдържа анализ и препоръки за осигуряването на прозрачност и отчетност в партийното финансиране и предизборните кампании в България, се посочват примери от местните избори 2007 г., когато 70% от инициативните комитети и кандидатите и 40% от коалициите не са внесли финансови отчети в Сметната палата. Повечето от нарушенията не са санкционирани.</p> <p><strong>Смятате ли, че подготвяната промяна за пререгистрация на избирателите по настоящ адрес ще има ефект?</strong></p> <p>- Предстои да видим. Ще направим мониторинг на този процес. Измененията на Закона за гражданската регистрация, които изискват пререгистрация, още не са приети окончателно. По-скоро съм скептично настроена, че такъв вид промяна ще сработи, тъй като правилата трябва да се прилагат от кметовете на общини и населени места, които вече ги нарушиха с извършените регистрации на множество хора на един и същ адрес. Няма кой да упражни контрол над този процес.</p> <p><em>Интервюто с Антоанета Цонева е публикувано във<a href="http://www.dnevnik.bg/intervju/2011/05/01/1082814_antoaneta_coneva_sdelkata_mejdu_gerb_i_dela_e_kato/" title="http://www.dnevnik.bg/intervju/2011/05/01/1082814_antoaneta_coneva_sdelkata_mejdu_gerb_i_dela_e_kato/"> в. "Дневник"</a>.</em></p>

Коментари

  • Znaesht

    03 Май 2011 17:23ч.

    Da.. verni neshta kazva g-ja Coneva. Nyama da badat napraveni nikakvi promeni, koito za zatrudnyat manipulirane to na izborite. Nyama da ima aktivna registyraciq, nyama da ima kachestvema adresna registraciya, nyma da ima nomerirani byuletini. Izobsho bylgarikite ezvori mogat da opishat s termnilogiyata na aftrikanskite izbori Code d Ivoire, Nigeria, Sudan ili v nyakoy drug oazis na demokraciyata.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи