*Агентът под прикритие Станислав Георгиев: ДАНС е машина на мафията

*Агентът под прикритие Станислав Георгиев: ДАНС е машина на мафията
На 27 август миналата година се провежда акция „Дедесарите”,, насочена срещу източване на ДДС с фиктивни фактури, по време на която са арестувани трима души – организаторът на схемата, неговата съпруга и един от хората, които са издавали фалшивите фактури. С тях  всеки месец се е взимало ДДС в размер на 200 000–300 000 лева. Над 5 млн. лв. задължения към държавния бюджет били натрупали фирмите, управлявани от задържаните при операцията. Съобщава се, че лидерът на групата е Р.Д. на 47 години, криминално проявен. При задържането у основния организатор са намерени над 50 000 лева "джобни пари".
<p><strong>- От кога работите в българските служби за сигурност?</strong></p> <p>- Започнах да работя за тях през месец март 2010 г. Тогава ми беше организирана среща с господата Александър Билев и Станислав Марков, които са служители в икономическия отдел на ДАНС.</p> <p><strong>- И те ви ангажираха с конкретна задача?</strong></p> <p>- Да. При срещата изрично им посочих, че работя за човек, който източва ДДС в особено големи размери. Дадох им и информация за конкретните фирми, осъществяващи тази незаконна дейност. И още на следващия ден, след направена проверка, те се свързаха с мен и започнахме работа по разнищване на самите схеми и събиране на доказателствен материал.</p> <p><strong>- Може ли да обясните една схема за източване на ДДС? Как се случва това?</strong></p> <p>- В конкретния случай приближените хора на въпросния &bdquo;Бегач&rdquo;, какъвто е прякорът на Румен Данаилов (основният организатор на групата за източване на ДДС) &ndash; Божко Стоилов (негов близък) и Иван Николов, се занимаваха с набиране на фактури от бензиностанции като ОМВ, "Шел", "Лукойл". Те се договаряха със служители, работещи на каса, които им предоставяха информация за фирми с БУЛСТАТ. Фактурите не трябваше да са за под 50 литра гориво. Интересното е, че началниците на тези бензиностанции не знаеха за действията на подчинените си. А конкретно договорката между двете страни е да се плаща на служителите информатори 20% от стойността на ДДС-то. Аз лично съм присъствал и съм предавал пари &ndash; дадох 4 хил. лв. на жена, работеща в ОМВ на бул. &bdquo;Цариградско шосе&rdquo;, където и най-често спирахме да взимаме въпросните фактури.</p> <br /><br /><img src="../../gallery/gallery/6/big/da73ea9db6b6.jpg" border="0" width="564" height="331" /><br /><em>Румен Данаилов </em>&ndash;<em> Бегача, секретарката му Ати Бекирова и дясната му ръка Божко Стоилов</em><br /> <p><strong>- Вие давахте тези 20%?</strong></p> <p>- Не. Шефът ни плащаше на тези хора 20% от стойността на ДДС-то на фактурите. Ако стойността на фактурата е 1000 лева, ДДС-то е 200 лв. 20% от тези 200 лв. са 40 лв., които бяха възнаграждение за служителите на бензиностанциите. Съответно останалите 160 лв. бях чиста печалба на въпросното лице &ndash; Румен Ненчев Данаилов.</p> <p><strong>- Той е един от организаторите на тази група, така ли?</strong></p> <p>- Той е главното действащо лице в тази схема. Но трябва да се отбележи, че неговото име не фигурира никъде във въпросните фирми&hellip;</p> <p><strong>- Не разбрах какво се прави с тези фактури? Как присвояват тези пари?</strong></p> <p>- Тези фактури биват осчетоводявани. Тези три транспортни фирми &ndash; &bdquo;Ер Джи ООД&rdquo;, намираща се в град София, ул. &bdquo;Христо Чернопеев&rdquo; 5, БУЛСТАТ BG131235734, с материално отговорно лице Деница Тосева, съпруга на Румен Ненчев Данаилов, &bdquo;Транс Експрес БГ ООД&rdquo;, град София, бул. &bdquo;Г. М. Димитров&rdquo; 14, БУЛСТАТ BG130923884, материално отговорно лице Николай Иванов, и &bdquo;Мега Транс БГ ООД&rdquo;, материално отговорно лице Андрей Сотиров, БУЛСТАТ BG200060857, също находяща се също на ул. &bdquo;Христо Чернопеев&rdquo;, разполагат с 15 камиона, които трябва да бъдат в преразход. С осчетоводяването на тези фактури те извършват фиктивни превози извън България към страни, които не са членки на ЕС, за по-лесно възвръщане на ДДС-то. Страните, за които се осъществява фиктивният износ, са главно Турция и Русия. Тогава на служителите от ДАНС Александър Билев и Станислав Марков им предоставих необходимия материал, набор от документи, които лично успях да събера от базата данни, намираща се в компютрите на фирмите. Това са чемерета (вид митнически документи, с които се доказва вносът и износът), печати на митници както на турската, така и на руската граница, тахошайби за фиктивния превоз с камионите, които се чертаеха в самите офиси. Тази задача изпълняваха главно секретарките, които мога да назова по имена &ndash; Слави Захариев, Ати Бекирова и в последно време още едно момиче&hellip;</p> <p><strong>- Добре, това е фиктивен износ, за който държавата връща ДДС. Но как си обяснявате факта, че обичайно хората, занимаващи се с бизнес в България, много трудно си вземат дължимото ДДС, а тези хора са си го получавали редовно?</strong></p> <p>- Точно така. Тук говорим за ясното обвързване на НАП с въпросната престъпна организация. Счетоводителки, които бяха с пълномощни в съответните фирми фантоми, ходеха и отговаряха за всеки район на действие. Мая Цветкова е една от служителките, не съм наясно дали още е в самата фирма на Бегача&hellip;</p> <p><strong>- Значи това са служители на НАП, които директно работят с тези фирми и уреждат бързото връщане на ДДС-то?</strong></p> <p>- Точно така. Районите съответно бяха &bdquo;Сердика&rdquo;, &bdquo;Оборище&rdquo;, &bdquo;Слатина&rdquo;, както и главната Агенция по приходите и централата срещу сградата на МВР на ул. &bdquo;Шести септември&rdquo;. Нашата задача беше да откарваме счетоводителките до дадения район на НАП, като ги чакахме в автомобилите, докато си &bdquo;свършат работата&rdquo;.</p> <p><strong>- Колко време работихте по тази задача?</strong></p> <p>- Осем месеца. Като за четири месеца бях събрал достатъчно доказателства за престъпна дейност. За да запазя живота си, реших при първия удобен случай да напусна. Моментът дойде, когато &bdquo;Бегачът&rdquo; ми наложи глоба от 200 лв. за това, че не съм си направил регистрация в София. Чрез тази регистрация той целеше да направи фирми на мое име, за което аз не бях съгласен.</p> <p><strong>- А защо го наричате &bdquo;Бегача&rdquo;?</strong></p> <p>- Защото Румен Ненчев Данаилов навремето е бил състезател по бягане на 3000 метра.</p> <p><strong>- Той е искал да се регистрирате, за да направи фирми на ваше име,&nbsp; чрез които да продължи да източва ДДС?</strong></p> <p>- Да. Освен това ми беше направено предложение &bdquo;секретният офис&rdquo;, където по време на проведената през 2010 г. акция на службите, бяха намерени печатите, за които споменах, да бъде на мое име. Аз отказах и напуснах.</p> <p><strong>- Тази акция беше шумно оповестена от МВР като акция &bdquo;Дедесарите&rdquo;. Какви данни за престъпна дейност бяха събрани тогава?</strong></p> <p>- В офиса на личната фирма на Румен Данаилов &bdquo;Аякс Ер Де Груп&rdquo; бяха намерени &bdquo;само&rdquo; 15 касови апарата. В &bdquo;секретния офис&rdquo; в кв. &bdquo;Слатина&rdquo; също, според разследващите, не е имало много доказателства. Но у съучастника на Данаилов &ndash; криминално проявения Иван Николов намериха 45 касови апарати. Доказателствата бяха главно документите &ndash; чемерета (вид митнически документ, с който се доказва вноса и износа), фиктивни фактури от бензиностанциите, както и фактури от фирмите-фантоми към реалните фирми. Бяха открити имената на фалшивите фирми заедно с техни печати&hellip; Неща, абсолютно достатъчни за повдигане на обвинения&hellip;</p> <p><strong>- Какви са тези фалшиви фирми?</strong></p> <p>- Т.нар. фирми фантоми работеха, като наемаха офиси, в които слагаха по едно бюро, един компютър, задължително стационарен телефон, който служеше за връзка с НАП &ndash; когато им готвеха насрещни проверки, те да бъдат своевременно предупреждавани. Секретарките се грижеха да прослушват тези телефони.</p> <p><strong>- Колко пари минаваха през тази престъпна организация и колко се печели от това?</strong></p> <p>- От бивша служителка на една от фирмите знам, че става въпрос за 200&ndash;300 хил. лв. на месец.</p> <p>-<strong> Добре, проведе се акцията на МВР, имаше арести, какво се случи с &bdquo;Дедесарите&rdquo; после?</strong></p> <p>- На седемдесет и втория час бяха освободени.</p> <p><strong>- Кои бяха арестуваните?</strong></p> <p>- Румен Ненчев Данаилов, съпругата му Деница Тосева и Иван Николов.</p> <p><strong>- А по време на самата разработка, докато сте били вътре в тези фирми, забелязали ли сте тези хора да имат връзка със службите за сигурност?</strong></p> <p>- След като бяха започнали разследванията на ГДБОП и ДАНС, явно при Румен Данаилов постъпи информация за това, защото в офиса дойде човек с апаратура, за да провери дали има &bdquo;бръмбари&rdquo;. Това беше показателно за изтичането на информация за готвената акция. Румен Данаилов знаеше, че се подготвя акция срещу него, но не подозираше, че има внедрен агент на ДАНС, какъвто в случая бях аз.</p> <p><strong>- Т.е. той е бил в &bdquo;по-топли връзки&rdquo; с БОП-а, отколкото с ДАНС?</strong></p> <p>- Да, но веднъж месечно от 29-о до 3&ndash;4-то число при Бегача идваше служител на ДАНС, който получаваше някакви пари. Не му знам името, но впоследствие разбрах, че е един от шефовете в ДАНС.</p> <br /><br /><img src="../../gallery/gallery/6/big/eb33c6925a07.jpg" border="0" width="523" height="314" /><br /><em>Божко Стоилов и Ати Бекирова</em><br /> <p><strong>- Знаете ли колко пари е събирал?</strong></p> <p>- Не мога да кажа. Първоначално мислех, че този човек е от БОП-а. При едно негово посещение в офиса ми бе казано да отида да пазя колата му, но не отвън, а да вляза в нея. Като влязох в колата, констатирах, че на предния прозорец в лявата долна страна имаше стикер &bdquo;Министерство на вътрешните работи&rdquo;... Споделих тази информация с колегите от ДАНС, които дори ми показаха снимка на този човек, за да го разпозная &ndash; само снимка, без имена.</p> <p><strong>- От разказа ви излиза, че вашите колеги от ДАНС през цялото време са знаели, че техен колега взима подкупи от Румен Данаилов?</strong></p> <p>- Явно е така...</p> <p><strong>- А човекът от ДАНС, взимал подкупи беше ли арестуван?</strong></p> <p>- Не.</p> <p><strong>- След като дадохте на службите необходимата информация и след проведената акция какво се случи с вас?</strong></p> <p>- Странното е, че бях един вид отритнат от службите. Нашата уговорка беше да се върна в Академията на МВР и да завърша образованието си...</p> <p><strong>- Добре, но по какъв начин ви заплатиха за труда все пак?</strong></p> <p>- Поради опасения от изтичане на информация аз не исках да фигурирам в списъците на ДАНС като секретен сътрудник и останах просто анонимен свидетел по това дело, което в крайна сметка не бе повдигнато и не съществува никъде... А относно възнаграждението &ndash; никакви пари не съм взимал. Исках само да се върна в Академията и да завърша образованието си...</p> <p><strong>- Искате да кажете, че такова дело изобщо няма?</strong></p> <p>- Нали виждате какво става една година след акцията. Искам още да отбележа, че Румен Данаилов &ndash; Бегача е арестуван три пъти в страната. Аз знам за акция, която му е проведена още когато е помещавал секретен офис на бул. &bdquo;Шипченски проход&rdquo; срещу 1-во Районно полицейско управление. Имам приятел в икономическия отдел на това управление на МВР, който е пускал четири допуска до ДАНС за въпросния Румен Данаилов.</p> <p><strong>- Когато приключи акцията &bdquo;Дедесарите&rdquo;, вие свързахте ли се с някого от ДАНС?</strong></p> <p>- Да. Беше ми обяснено по телефона, че те са &bdquo;придвижили нещата&rdquo;. Видях се и с г-н Александър Билев, за да разбера какво ще е моето бъдеще. Той ми каза, че може би ще ме направят сержант в Академията. Това е награда за 30 млн. лв... И това беше, повече не бях потърсен...</p> <p><strong>- А вие не можехте ли сам да запишете Академията, та чакате те да ви съдействат?</strong></p> <p>- Три пъти кандидатствах в Академията и чак на третия път бях приет. През време на следването си работех, за да се издържам. Така ми бе предложено да стана шофьор на един човек, когото не познавах. Започнах със седемдневен пробен период, но на втория ден, когато го карах с автомобила към негов познат, по пътя ни направиха полицейска операция. Обградиха ни три коли, насочиха срещу нас оръжия. Бях мачкан, блъскан, скачаха ми по главата и гърба, за което имам и медицинско свидетелство... По-късно дознателят ми обясни, че съм бил член на рекетьорска група... Оттук нататък започнаха и моите проблеми. Оказа се, че шефът ми е бил криминално проявен, и заради това ме отстраниха от Академията. Затова и по-късно се съгласих да участвам в залавянето на &bdquo;Дедесарите&rdquo;, за да мога да се върна в Академията.</p> <p><strong>- Да се върнем на &bdquo;Дедесарите&rdquo;. Колко души работеха за тях?</strong></p> <p>- Около 20 човека. Шофьорите на камиони, които не знам колко бяха, девет счетоводителки на ул. &bdquo;Чернопеев&rdquo;, шест &ndash; седем счетоводителки в секретните офиси, охраната бяхме около пет-шест човека и отделно по две-три секретарки.</p> <p><strong>- От цялата тази група са били арестувани трима, които след 72 часа са пуснати, така ли? И една година след това &ndash; абсолютно нищо.</strong></p> <p>- Нищо. Даже преди дни единият от тогава задържаните при акцията Иван Николов&nbsp; написа в стената ми във Фейсбук: &bdquo;Боклукът си остава боклук, макар и с панделка, пак е боклук&rdquo;. Това всички могат да го видят във страницата ми във Фейсбук към сдружение &bdquo;Гласност&rdquo;.</p> <p><strong>- Какво следва оттук нататък? Обвинения срещу тези хора няма?</strong></p> <p>- Обвинения няма към никого, но не се знае утре какво ще скалъпят срещу мен. Всичко това говори, че ДАНС е една добре работеща машина на мафията. Вярвам, че има и честни хора там, но това, което се случи, е показателно за цялата система...</p> <p><em>*Станислав Георгиев е работил като агент под прикритие, като е предоставял информация на ДАНС, благодарение на която е била разкрита схемата на "Дедесарите". <br />След това той е изоставен от службите за сигурност, а след като разказа цялата история публично на пресконференция, е подложен на системен тормоз. Всеки ден получава заплахи от бандитите, които полиция и прокуратура покровителстват.</em></p> <p><em>Със Станислав Георгиев разговаря Явор ДАЧКОВ.<br /></em></p> <p><em>Интервюто е публикувано във в. "Галерия".</em></p>

Коментари

  • СТЕФАН

    18 Май 2011 19:27ч.

    МНОГО съмнително г-н бивш сержант

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ацетон

    19 Май 2011 0:00ч.

    защо бе, стефчо, да е съмнително? По скоро е съмнително, че в БОРКОР наредиха само боклуци, че драшковци са живи и здрави и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 101

    19 Май 2011 3:29ч.

    съмнително обаче говори истината

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • informiran

    19 Май 2011 16:59ч.

    схемата в ОМВ работи от поне 7 години. страната е разпределена на зони. тез хванатите момчета са едни от многото всяка бензиностанция работеше с някого на този принцип.сега като всичко е вкарано с директен контрол от нап няма как да го направят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • biv6 slujitel na s4etovodnata kashta

    01 Юни 2011 6:01ч.

    Работих в счетоводната къща на г-жа Тосева и г-н Данаилов няколко месеца.Познавам много добре Станислав и всички останали.Уверявам ви че Станислав казва истината.Най-жалкото знаете ли кое е, че всичко си продължава по старому,фирмите фантоми продължават да съществуват, да се точи ДДС и да се унижават малкото служители, които са останали в офиса. Много е жалко, да ти е.а и държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахахаха

    02 Юни 2011 6:25ч.

    не само ,че е истена ,но и последиците днес за него не са добри ,препоръчвам ви да гледате по канал 3 и петъчната пресконференция и още много може да ви кажи и ще ви кажи ,но не е вече в БГ ,ЗАЩО ЛИ ,НО НЕ СЕ КРИЕ ,ЩЕ ИМА С НЕГО ВИДИО РАЗГОВОРИ КОЙТО ИСКА И КОГАТО ИСКА ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    21 Юни 2011 5:01ч.

    Станко, супер си! Разкажи им играта на тия гнусни помияри!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • невероятно но факт

    13 Фев 2012 22:46ч.

    Истина е!Случайно попаднах там!Въпросният Божко се представя за шофьор и странно много се засегна като прочете в личната ми поща,че ги наричам мафия.Явно е имало защо.Заплаши ме и ме предупреди да не се връщам.Благодарение на тази статия разбрах къде съм била попаднала.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • realnistta

    12 Апр 2012 23:00ч.

    sega rumen danailov i horata mu si jiveqt jivota po krachmi i barove, a vie si laite po tqh drugo ne vi ostava

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • roby

    12 Апр 2012 23:02ч.

    na staislavcho hich ne mu zavijdam sigorno se krie kato mishka nqkade :P

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи