Възможно е да има една цена на топлинната енергия за целия отоплителен сезон

Възможно е да има една цена на топлинната енергия за целия отоплителен сезон
Възможно е да има една цена на топлинната енергия за целия отоплителен сезон. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Предложението за това идва от Асоциацията на топлофикационните дружества и ще бъде обсъдено с представители на ДКЕВР най-вероятно в сряда. Аргументите са свързани с прогнозируемост за потребителите – колко ще плащат през четвъртото тримесечие на настоящата и първото тримесечие на следващата година за парно и топла вода.
<p>&nbsp;<strong>&bdquo;Възможно е, ако няма големи изменения, затова и наредбата дава възможност на комисията сама да прецени дали промяната на цената на природния газ е в значителни размери, за да даде промяна на електрическата енергия, произвеждана по комбиниран начин и на топлинната енергия&rdquo;</strong>, каза Шушулов. Той припомни, че дружествата поискаха промяна в Наредбата за ценообразуването заради големите загуби, които реализират, такова решение бе взето от МС и наредбата бе променена. Така цената на парното вече може да се променя повече от веднъж годишно и в нея да се отразява промяната на цената на природния газ всяко тримесечие.</p> <p><strong>Газовата компания &bdquo;Булгаргаз&rdquo; може да бъда санкционирана с глоба от 20 000 лв. до 1 000 000 лв.,</strong> стана ясно от думите Константин Шушулов. ДКЕВР е приела текст на наказателно постановление, което ще бъде връчено днес на &bdquo;Булгаргаз&rdquo;. След изтичане на срока, в който то може да бъде обжалвано &ndash; 14 дни, ще бъде определен размер на глобата. По закон тя е от 20 000 лв. до 1 000 000 лв. Комисията има четири забележки. Компанията може да бъде глобена поотделно за всяка от тях или общо. Основният проблем обаче не е този, че &bdquo;Булгаргаз&rdquo; не събира вземанията от длъжниците си &ndash; това е посочено като забележка в доклада, но компанията няма да бъде санкционирана заради това. <br />&bdquo;Топлофикация София&rdquo; е в състояние с разсрочени плащания да възстановява тези суми, които са й дадени вероятно като кредит, за да погаси задълженията си към &bdquo;Булгаргаз&rdquo;, правителството може да ги опрости, ако иска, но не знам как ще се оправи с Европа, посочи Шушулов и допълни, че по думите на министъра на икономиката Петър Димитров това е работа на правителството.</p> <p><strong>За другия голям длъжник &ndash; &bdquo;Кремиковци&rdquo;, Шушулов каза, че очевидно затварянето и спирането на дейността на комбината не може да стане без съгласието на обществото и държавата.</strong> Нямаме отношение към спирането на &bdquo;Кремиковци&rdquo;, това е сериозен държавен въпрос, бе категоричен председателят на ДКЕВР.</p> <p>Наказанието на &bdquo;Булгаргаз&rdquo; ще бъде наложено след регулаторния одит на комисията, който показва, че компанията има разходи, несвързани пряко с дейността й - доставката на природния газ. В наказателното постановление е посочено, че бизнес планът на &bdquo;Булгаргаз&rdquo; не е внесен навреме, че таксата за транзита на природния газ остава в &bdquo;Булгаргаз&rdquo;, вместо да остава в &bdquo;Булгартрансгаз&rdquo; и други. В &bdquo;Булгартрансгаз&rdquo; в момента също се извършва регулаторен одит.<br />Около 14 % от сградите използват услугите на топлофикационните дружества, 10 % от тях са в София, каза председателят на ДКЕВР. Това правело невъзможно сравняването на дейността на това дружество с останалите, защото то формира почти целия сектор. <br />В Правец например има един абонат. Шушулов обаче каза, че дружествата са равнопоставени.<br />Той защити дейността на комисията и каза, че е посочено в два доклада на ЕК, че тя работи перфектно. <br />&nbsp;<br /><strong>ЧЕЗ обжалва решението на ДКЕВР да плати глоба от половин милион лева за това, че не прекрати тримесечното и не премина към месечно отчитане на електроенергията в определения за това срок &ndash; 31 март.</strong> &bdquo;Съдът е в правото си или да намали тази глоба, която сме наложили на ЧЕЗ, ако счете, че тя е пресилена или да постанови, че глобата е неправилно постановена и да даде задължителни указания на комисията как да действа&rdquo;, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Той даде пример, че КЗК глобява през няколко дни различни дружества с големи суми.<br />&bdquo;Аз не знам досега някой да е платил тези суми &ndash; всичките са в съда и една голяма част от тях отпаднаха, другите продължават да чакат реда на делата си. Затова ние се стараем да бъдем обективни, нашите решения да бъдат трудно оборвани в съда, защото там се назначават вещи лица&rdquo;, каза Шушулов.<br />Той съобщи, че за момента пред комисията не стои въпросът за промяна на общите условия, по които ЕРП-тата извършват услугата. <br />По думите му съдът може да прецени, че не е работа на ДКЕВР да определя на какъв период от време да се отчита, защото в закона никъде не се определя такъв период. Законът казва, че дружеството трябва да менажира така своята дейност, че да бъде тя най-ефективна за потребителите, обясни председателят на ДКЕВР.<br />Ако съдът прецени, че е по-ефективна дейността, когато се отчита на по-дълъг период от един месец, ДКЕВР смята да обжалва такова решение пред по-горна инстанция.</p> <p><em>(По агенция Фокус)</em></p>

Коментари