Външнотърговският стокообмен на България възлиза по предварителна оценка по текущи цени на 13,3 млрд. лева за периода януари - март 2009 г. В сравнение с предходната година намалението е с 27,4 процента, показват данните на Националния статистически институт. През първото тримесечие са изнесени стоки за 5,5 млрд. лв. и спрямо съответният период на 2008 г. износът е намалял с 23,3 на сто. Внесени са стоки (по цени CIF) за 7,8 млрд. лв., или с 30 на сто по-малко от предходната година. Тенденцията вносът да е по-голям от износа се запазва и в началото на 2009 година.
<p><strong>Стойността на внесените стоки е с 43,3 процента по-голяма от стойността на изнесените</strong>, но намалението на стойностните обеми спрямо предходната година при вноса са по-значими.</p>
<p><strong>Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно и възлиза на 2,4 млрд. лв.</strong>, което е с 1,7 млрд. лева по-малко от салдото за първото тримесечие на 2008 година. По цени FOB/ FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) отрицателното салдо за първото тримесечие на 2009 г. възлиза на близо 2 млрд. лева.</p>
<p><strong>Запазва се тенденцията от последните години основен търговски партньор на страната ни да бъде Европейският съюз</strong>. Повече от половината от стокообмена на страната е с ЕС. Почти 64 на сто от стоките, които изнася България, са насочени за Общността, а внесените стоки са близо 60 процента от стойността на общия внос.</p>
<p><strong>Външнотърговското салдо на страната с ЕС е отрицателно, като вносът превишава износа с 1,2 млрд. лева. </strong>Стокообменът на страната ни с трети страни в размер на 5,1 млрд. лева и бележи спад от 31,4 на сто, спрямо съответния период на предходната година, като износът намалява с 24,7 на сто, а вносът с 35 процента. Основните ни търговски партньори са Русия, Турция, Македония и Китай, които формират над 40 на сто от стокообмена ни с третите страни. Износът за Русия и Македония намалява с над 30 процента, за Украйна е спаднал наполовина, а за Турция и Китай е намалял с над 60 на сто. Вносът от тези страни също е по-малко.</p>
<p><strong>На фона на останалите страни намалението на вноса от Китай е незначително – 3,3 на сто,</strong> от Турция - с 29,4 процента, от Русия - с над една трета, от Украйна с близо 60 на сто, а от Македония с почти две трети. С изключение на Македония с всяка от тези страни салдото ни е отрицателно. Като общо външнотърговското салдо (износ FOB внос CIF) на България с третите страни е отрицателно и възлиза на 1,2 млрд. лева.</p>
<p><strong>Експортът на България за третите страни</strong>, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, показва, че през първото тримесечие на 2009 година в сравнение със същия период на 2008 година са изнесени в повече стоки от групата „Машини, оборудване и превозни средства” с над 50%, на стоки от групите „Храни и живи животни” и “Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” с над 20%. При останалите стокови групи се наблюдава намаление на износа, като най-голям е спадът при износа на „Необработени (сурови) материали” и „Минерални горива и масла”.</p>
<p><strong>При вноса с изключение на стоките от групата „Храни и живи животни”, където вносът е увеличен с над една трета,</strong> при другите групи се наблюдава намаление на вноса. По-малък е спадът на вноса при напитките и тютюна, готовите изделия и химическите вещества. Най-голямо е намалението при вноса на суровини.</p>
<p> </p>