Цената на тока скача с 5% от 1 юли

Цената на тока скача с 5% от 1 юли
Остава прогнозата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за около 5% увеличение на цената на електроенергията за бита от 1 юли. Това каза пред журналисти председателят й Константин Шушулов, цитиран от агенция Фокус. Шушулов заяви, че увеличението може и да е под този процент и комисията работи във всички посоки да няма изменения на цените.
<p><strong>Председателят на ДКЕВР даде пример, че от &bdquo;Мини Марица изток&rdquo; са поискали увеличение на цената на въглищата с 15.76% от 1 април.</strong> Впоследствие Българският енергиен холдинг е спрял това решение на Борда на директорите и цената на въглищата няма да се повиши.</p> <p><strong>Комисията смята да задържи цените за производството на ток от централите, каквито са били миналата година.</strong> От АЕЦ &bdquo;Козлодуй&rdquo; например не са искали увеличение при условие, че се увеличи квотата им на регулирания пазар. Квотата обаче ще се запази, посочи Шушулов. По думите му &ndash; няма всички дружества да бъдат доволни от цената, която ще получат, но се намираме в криза.</p> <p><strong>Засега не е ясно как ще изглежда редът за зелената енергия във фактурата.</strong> &bdquo;Ние да удържим цените, а фактурите ще ги нагласим, за да се вижда, че са удържани&rdquo;, коментира Шушулов. <br />Той обясни, че производството от ВЕИ е свързано с изграждане на допълнителни мощности, които да компенсират колебания в производството на електроенергия, например при облачно време от слънчева централа. Такива мощности трябва да се задействат бързо и е необходимо да работят с природен газ. За тях се изискват инвестиции.</p> <p><strong>НЕК и ЕРП-тата казаха, че има заявки за построяване в България на 10 500 мегавата мощности от ВЕИ.</strong> А цялата ни система в момента разполага със 10 000 мегавата. Трябва да се търси начин изграждането им да става регулярно, посочи той.</p> <p>По отношение на тримесечното отчитане, председателят на ДКЕВР каза, че <strong>комисията не е променила решението си и от 1 юли ЧЕЗ ще трябва да върне отчитането на потребената електроенергия ежемесечно.</strong></p> <p>&nbsp;</p>

Коментари