Стойнев: Трабва да се възползваме максимално от "Южен поток", България няма да даде и един лев за него

Стойнев: Трабва да се възползваме максимално от "Южен поток", България няма да даде и един лев за него
"Трябва да се възползваме максимално от проекта "Южен поток", който е важен за България и за Европа и за който страната ни няма да даде един лев - ще създадем работни места, ще донесем печалба и ще връщаме заема за изграждането му единствено чрез дивидентите от проекта."
<p>Това обяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред журналисти след заседание на комисията по икономическа политика и туризъм. Енергийният министър призова лидера на опозицията Бойко Борисов да се информира по-добре за проекта и тръбите, с които газопроводът ще бъде изграден.</p> <p>&quot;Тръбите ще бъдат под земята, тяхното производство започна и когато дойдат истинските тръби, те ще бъдат положени&quot;, обясни министър Стойнев във връзка с твърденията на Борисов, че тръбите от заварката, която беше представена от премиера Пламен Орешарски, вече ги няма.</p> <p>Отделните държави отделят огромно значение на проекта, а Австрия чрез компанията OMV вече подписа директен договор с &quot;Газпром&quot;, посочи Стойнев и добави, че в момента започна борба откъде ще мине проектът, а ние като държава се намираме в изключително благоприятна позиция, от която трябва да се възползваме. Би било хубаво опозицията да подкрепя националните проекти, а не да работи против тях, категоричен бе Драгомир Стойнев.</p> <p>По отношение на идеята за общ европейски енергиен съюз министърът посочи, че тази идея на Полша тепърва предстои да бъде обсъждана. &quot;Първоначалното предложение всички държави да се ползват с еднакви цени на природни газ е било почти отречена от Главна дирекция &quot;Енергетика&quot; - подчерта Стойнев. - За съжаление това трудно може да бъде постигнато&quot;, посочи министърът. Той бе категоричен, бе България трябва да анализира как подобна идея ще помага на страната ни, как ще реши проблемите ни и как ще осигури сигурност на доставките на природен газ.</p> <p>&quot;Надявам се да се вземат правилните решения от страна на Европа и се надявам на солидарност от тяхна страна, тъй като отделните държави са зависими по различен начин от Русия и общото решение не трябва да бъде в полза на определени държави, а други да страдат. Поради тази причина най-важна е солидарността и ако има такива санкции, то тежестта трябва да бъде равномерно разпределена&quot;, коментира Драгомир Стойнев по отношение на евентуални нови санкции срещу Русия във връзка с кризата в Украйна.</p> <p>Пред депутатите министърът гарантира, че страната ни прави всичко възможно да няма негативен ефект върху туризма от кризата в Украйна. &quot;Туризмът е основен стълб във формирането на БВП&quot;, заяви Стойнев. Той категорично отрече медийни информации за отлив на туристи по време на зимния сезон. По думите му е регистриран ръст от 4.5% на туристите през зимата. &quot;На този етап няма анулирани полети от Украйна или Русия, добави той. Страната ни е била представена на туристически форум в Киев, като се е върнала с награда за най-добър щанд, а след форума родните туроператори са благодари на министерството за участието. В момента пък участваме в най-големия арабски туристически форум в Дубай, за да рекламираме страната си&quot;, обясни Стойнев.</p> <p>Министърът коментира и моментната ситуация около спора между НЕК и ЕРП-тата, като по думите му дружествата в момента са изрядни, но все още не са върнали това, което трябва да върнат към НЕК. &quot;Водят се преговори и може да има, но може и да няма споразумение - в крайна сметка тези средства трябва да бъдат върнати&quot;, категоричен бе министърът на енергетиката.</p> <p>По време на изслушването от народните представители в икономическата политика Драгомир Стойнев призна, че подкрепя идеята на Йордан Цонев са сливане на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите в един общ орган. &quot;Това е правилна мярка и необходима стъпка, която ще даде по-голяма тежест на КЗП, тъй като считам, че нейната ефективност в момента е под въпрос&quot;, коментира Стойнев.</p> <p>Предложението за подобно сливане идва от Йордан Цонев и вчера е внесено в деловодството на Народното събрание, стана ясно по време на заседанието.</p> <p>&quot;Министерство на икономиката и енергетиката подготвя и нов Закон за насърчаване на инвестициите, съобщи по време на изслушването Драгомир Стойнев. Той ще бъде представен пред българския бизнес и браншовите организации, като ще бъде доста опростен и гъвкав, след което ще бъде внесен в Народното събрание, без да се избързва&quot;, каза още министърът.&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • зоро

    07 Май 2014 23:37ч.

    Какъв Южен поток бе заекващ олигофрен! Нали обявихте санкции на Русия! Да еб* и простата политическа класа има тази държава! Просто нЕмам думи! Като почнеш от простака Борисов, минев през разни соросоидни партинки и стигнеш до тези боклуци и ДПС! Измет!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боби

    08 Май 2014 0:22ч.

    Педераст смотан, все още ли не си разбрал, че България е член на Европейския съюз ! А колкото до парите знай , че и \\\&quot;мама на тате без пари не дава\\\&quot;! Или червените буклуци искат да направят българите заложници на руската мафия ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    08 Май 2014 1:07ч.

    Какво като не даде и 1 лев ? А колко ще получи ? Как може цялата държава да бъде пребродена от чуждо съоръжение и държавата да не получи абсолиютно нищо ? Това и в Африка го няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • True

    08 Май 2014 1:09ч.

    До Боби и Зори Изоставате с опорните точки олигофрени. Австрия сключи договор с Газпром за Южен поток преди една седмица, а Италия вчера обяви, че това е приоритетен проект за тях. Цецо и Боко ни ви дават верни опарни точки, пелтеци!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ashurbanipal

    08 Май 2014 2:09ч.

    Sin-е, кой освен теб казва, че държавата нищо няма да получи? Абсолютна шизофрения - измисля си чичето някаква реалност и после громи противника. Смешко. Заради тая зомбираност отмряхте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    08 Май 2014 2:54ч.

    True е прав. От австрийска страна договорът е подписан от генералния директор на OMV, а вчера в Италия, мисля че е било пресконференция, на снимката се виждаха огромни платна с логото на \&quot;Южен поток\&quot;, се е изказал италиански министър в подкрепа на проекта. Учудващо е, че някои хора с огромно самочувствие и презрение се изказват по въпроси за които нямат информация. Ако не вярвате на никого в България, поне забележете как Турция скочи и веднага се предложи да вземе \&quot;Южен поток\&quot;, макар че си има \&quot;Син поток\&quot;, а сега строи и ТАП. Тази страна перфектно владее алъш-вериша, далаверата и всичко, което е на кяр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи