Стойнев: Модернизацията на 5-и и 6-и блок е задача №1, водят се интензивни преговори с Уестингхаус за 7-и блок

Стойнев: Модернизацията на 5-и и 6-и блок е задача №1, водят се интензивни преговори с Уестингхаус за 7-и блок
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заяви във Враца, че АЕЦ "Козлодуй" ще бъде освободена от задължението да плаща дивидент на БЕХ, за да може със собствени средства да удължи експлоатацията н 5-и и 6-и блок.
<p>&quot;Уверявам ви, средства ще има и 5-и и 6-и блок ще продължат да работят, увери министър Стойнев. За момента задача номер едно е модернизацията на тези два блока, поясни той. Задача номер две освен &quot;Южен поток&quot; е и бъдещото изграждане на 7-и блок.&nbsp;На базата на направени разчети ще предприемем необходимото, за да има средства за удължаване на срока за 5-и и 6-и блок, коментира Стойнев.&quot;</p> <p>Той поясни, че се водят интензивни преговори с Уестингхаус и 7-и блок ще бъде изграден само при ясно структуриран финансов модел, съобщи БНР.</p> <p>Според схема, въведена преди 2 години от печалбата на АЕЦ Козлодуй се отчислява дивидент към БЕХ. За миналата година той е 270 млн. лв. Нееднократно от АЕЦ &quot;Козлодуй&quot; са настоявали дружеството да бъде освободено от това задължение, за да изпълни без заеми, само със собствени средства проекта за удължаване с нови 10 години живота на 1000-мегаватовите 5-и и 6-и блок.</p> <p>Парите са заделени не само за придобиването на &quot;Химко&quot;, а и за модернизацията му, каза още Стойнев. За съжаление има заведено дело в Апелативния съд и затова синдикът не може да обяви този търг, на който ние ще се явим и ще закупим Химко, подчерта министърът.</p>

Коментари