"Най-важното, което България трябва да направи е да реши проблема с корупцията. Това може да стане с намаляване на състава на правителството и властта. Такъв съвет даде на България икономистът Стив Ханке в студиото на бТВ. Според Ханке българите протестират, защото "корупцията прелива и има дефицит на надежда". Икономистът уточни, че прекъсване на корупционните практики у нас е ключово, защото се създава лош имидж на България и отблъсква външните инвеститори.
<p>„Положителното дадено преди години беше валутния борд. Хората забравят, че през февруари 1997 г. инфлацията беше над 200 %, а след въвеждане на борда през юли инфлацията беше заличена. Хората тогава имаха надежда и веднага страната влезе в ЕС и НАТО. Всичко това последва заради стабилността”, заяви Ханке.</p>
<p>Той коментира, че валутният борд дисциплинира паричната система и е силно оръжие за борба с корупцията.</p>
<p>Стив Ханке посъветва състав от експерти да работи по проблемите на страната в момента.</p>
<p>По думите му коалиционните правителства обикновено са слаби и не могат да направят нещо добре.</p>
<p>„Хубавото в ситуацията е, че не могат да натворят и големи глупости. Реалистично е да се включат истински експерти, които да гледат по-напред в бъдещото и да развият стратегия за борба с корупцията. Никой в България не е правил план за справяне с проблема, понякога не знам дали хората знаят какво значи план”, заяви експертът.</p>
<p>Според него подобен подход може да се приложи и към енергийния пазар.</p>
<p>„Енергетиката трябва да стане конкурентна и добре работеща. Това ще е добре за потребителите”, каза той и посочи пример със същата ситуация в САЩ през 70-те.</p>
<p>По повод промените в цената в на електроенергията у нас Ханке посочи, че не е сигурен дали ако „ посочиш с пръст цената и й кажеш „надолу” това е нещо хубаво”.</p>
<p>Според него, въпросът с тока не е държавата да определя цената, а да има конкуренция и правила на играта, които да я дефинират.</p>
<p>Стив Ханке даде отново примерът със Сингапур. Проспериращата сега икономика се справи с тежка криза с помощта на група от 12 експерти. „Задачата им беше да измислят как кризата да се използва като възможност. За по-малко от година те излязоха с доклад и казаха, че трябва да се ориентират към изделия с висока добавена стойност. И тук се връщаме на корупцията - страната има почти нулева такава, защото имат нулева толерантност към това”, посочи Ханке.</p>
<p>По думите му малкото стегнато правителство на Сингапур е добър пример и вместо да добавят министри има опростеност на управлението.</p>