Проф. Чавдар Николов: Сетиха се, че трябва да има оздравяване на КТБ

Проф. Чавдар Николов: Сетиха се, че трябва да има оздравяване на КТБ
"Ами, сетиха се! Сетиха се най-после, че трябва да се търси оздравяване на КТБ", така реагира на новината проф. Чавдар Николов за проведения разговор между финансовия министър Петър Чобанов и един от големите акционери на банката Държавния резервен фонд на Султаната Оман, който притежава 30% от капитала, чрез неговия главен изпълнителен директор Абдулсалам Ал Муршиди.
<p>&quot;Поведението на институциите ни трябваше да бъде като към Първа инвестиционна банка&quot;, е заявил проф. Николов пред БГНЕС.</p> <p>&quot;КТБ беше подложена на много по-масирана атака, дори криминална, за да бъде съсипана. - продължи проф. Николов. - Мен ме учудва това, че дълго време политическата класа, без да говоря конкретно за опозиция и управляващи, които са от едно и също тесто, през цялото време говореха как са защитени влоговете и се питаха дали трябва да се гарантират целите влогове, с други думи &hellip; да обявим банката във фалит.&quot;</p> <p>&quot;Държаха се, все едно, бяха предрешили въпроса&quot;, поясни професорът. &quot;Подразбира се за някаква поръчка и конспирация&quot;, посочи той. &quot;Аз лично винаги съм подчертавал не вътрешния аспект на проблема &ndash; че някой се скарал с някого, а външния &ndash; това за мен е опитът за изгонването на руските пари от България. В никакъв случай не казвам, че те са само и изключително положителни, но всички пари в страната трябва в края на краищата да служат на българската икономика и на българската кауза и национален интерес. Дали се обслужва нечий геополитически интерес? Да, обслужва се и то прекалено прозрачно&quot;, смята проф. Чавдар Николов.</p> <p>&quot;Тези дни научихме, че според Бойко Борисов са необходими 7 млрд. лева нови дългове, за да функционира нормално страната. Тези 7 млрд. лева не ги е смятал той, а Менда Стоянова. Тя явно е приличен човек, който се мъчи да свърши работа, по едно време се беше сетила, че трябва плоският данък да бъде сменен с прогресивен, но успяха да й затворят устата за 24 часа&quot;, коментира проф. Чавдар Николов.</p> <p>&quot;Г-жа Стоянова мисли и има някакви основи на държавническо мислене, без да казвам, че разбира достатъчно добре от макрофинанси и макроикономика, но прави впечатление, че като депутат прекалено много се старае. Така е решила, такава сметка е дала, но питам: Когато се мъчихме да обясняваме на бившия финансов министър Симеон Дянков, че трябва да вземем пари, къде бяха тези хора?</p> <p>Все пак, си мисля, че можем да минем с по-малко пари от тези 7 млрд. лева. През цялото време обаче, всички тези ограничения и глупости - за 2% дефицит, които ни бяха наложени, впрочем, по закон, за нива на задлъжнялост &ndash; това върна икономиката ни с години назад, каза проф. Николов. Не е вярно, че всеки заем, който вземаме води до задлъжняване за поколения напред. За съжаление, случайни хора не могат да разсъждават качествено по въпроси, които са от компетенцията на ограничен кръг хора&quot;, смята икономистът.</p> <p>&quot;Какво й трябва на България при едно по-разумно правителство? Първо &ndash; не бива да се фалира КТБ, препоръчва професорът. Банката трябва да бъде спасена, включително - с държавни средства. Тук съм категоричен. Ако трябва ще влеем пари, ще успокоим хората и да престане цялата тази паника. Обикновените граждани не бива да се тревожат за своите спестявания. Но това не става само с декларации, а както казва Артър Хелинг &ndash; хората се успокояват, като се каже: &quot;Ако искате си вземете парите от банките, но ние ви съветваме, че е по-добре да ги оставите&quot;. Хубави са инициативите на този Омански фонд, но когато зад една банка застане държавата, доверието е различно&quot;, признава професорът.</p>

Коментари

  • Атанас

    22 Юли 2014 0:47ч.

    Въпроса е кое е най-доброто за България - трябва ли Орешарски да подава оставка и да се остави казуса КТБ за след 3-6 месеца защото 80 000 работници може да останат без работа и фирми да фалират тоест да се ощети бюджета с още 1млрд.лв. приходи годишно идващи от тези работници и фирми Лъжат - манипулират гражданите ПО ЗАКОН - на 25.07.14год. БНБ трябва да даде пълен отчет за КТБ каза проф.Вучева в Референдум по БНБ-1 ,а не да ни ЛЪЖАТ ,че на 11.07. нямали данни от одита ,липсвали документи и т.н. сега пък изведнъж не липсват и т.н. на 25 .07 . 2014 год. ПО ЗАКОН трябва БНБ да даде отчет и план какво ще прави - предлага на акционерите да оправят банката и т.н. Тоест трябва на 25.07.2014год. да има Правителство и работещ парламент защото всичко останало прилича на колективна безотговорност меко казано защото според мен става въпрос за косвено участие ,мълчаливо съгласие - съучастие в държавен преврат Въпроса е защо преди 1 месец БНБ не предложи веднага на акционерите да спасят банката тоест КОЙ има полза от фалит на банката - взелите кредити имат полза от фалит защото така кредитите се обезценяват с 30% до 50% и пак се изкупуват с поставени лица каза Татяна Дончева преди време ама няма кой да слуша ,че Булгартабак е замесен и Южен поток Банковата паника 2014“ е част от нов или по-скоро продължаващ сценарий за държавен преврат - 30.06.14г.- Валентин Хаджийски - http://glasove.com/politika/38640-v-bylgariq-ima-opit-za-dyrjaven-prevrat Проф Вучева - \&#039;\&#039;Вече съм убедена, че те целенасочено раздуват история, която не е насочена срещу конкретен банкер или банка, тя е насочена срещу стабилността и състоянието на цялата ни държава. Искам хората да разберат, че българите не трябва да са безучастни и няма да загуби само някой богаташ парите си, а цялата страна ще бъде върната назад, ако позволим това да стане. С години назад.\&#039;\&#039; - http://news.bgnes.com/view/1171548 Омбусмана - \&#039;\&#039;Поредицата от неадекватни действия на държавните институции по този случай дава основания срещу държавата успешно да се водят дела\&#039;\&#039; - http://www.faktor.bg/novini/balgariya/24709-konstantin-penchev-srestu-darzhavata-veche-uspeshno-se-vodyat-dela.html ИГРАТА е голяма - защото акционерите ще осъдят България и KPMG ще съди БНБ и България. Причината е, че известната одиторска фирма бе замесена в твърденията на Искров за \&quot;източване\&quot; на КТБ и внушения за некоректен одит - http://www.frognews.bg/news_73189/Gigantat_KPMG_sadi_BNB_zaradi_iztsepki_na_Iskrov/ Тоест ще ни осъдят ако се мотаме 3-6 месеца С оглед на фактите мисля ,че не трябва да има оставка и Нар.събрание трябва да работи доката се реши казуса КТБ - изборите може да почакат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • PonchikDap

    19 Sep 2015 3:54ч.

    Здрасте! бинарные опционы frontstocks 24 option бинарные опционы страгедии на 15 минут для бинарных опционов альпари бинарные опционы отзывы трейдеров http://n0vosti.ru/tochnyy-indikator-dlya-binarnyh-opcionov.php http://tvtmz.ru/konkursy-na-binarnyh-opcionah-2015.php http://pokerzvezdy.ru/luchshaya-strategiya-na-binarnyh-opcionah-bez-riska.php

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи