Цената на петрола ще се покачи до 70-80 долара за барел, когато търсенето се повиши, заяви снощи саудитският енергиен министър Али ал Наими, предадоха световните агенции. “При всички случаи ще се стигне до там", заяви Ал Наими пред журналисти в Рим, където ще се срещне с колегите си от Г-8. “Важното е да задържим цената в рамките на 70-80 долара."
<p><strong>За да бъде постигната тази цел, Ал Наими ще посъветва колегите си от ОПЕК да се придържат към досегашния курс. </strong>Министрите на петрола от страните производителки ще се срещнат във Виена на 28 май. Саудитска Арабия е най-влиятелният член на ОПЕК и най-голям производител на нефт в света с около 40% от общото производство. Според предварителна информация страните от ОПЕК няма да намалят доставките и те ще останат в рамките на 24,845 млн. барела дневно.<br /><br /><strong>В петък цената на петрола се повиши до $61,67 за барел на борсата в Ню Йорк. </strong>Според Ал Наими средната цена трябва да е около $75 за барел, "защото това е полезно за световната икономика".</p>
<p> </p>