Има всички предпоставки, бюджетът за тази година да не се актуализира, обяви министърът на финансите Пламен Орешарски пред БНР. През последните седмици икономистите и от Синята коалиция, и от ГЕРБ препоръчват да се актуализира бюджетът за тази година, тъй като той не се изпълнява в приходната си част.
<p><strong>„Съвсем окончателно се разделихме през тази година с добрите икономически времена и светът навлиза в рецесия”,</strong> каза Орешарски, но демонстрира умерен оптимизъм: „Ние сме спаднали с 3,5%, а Европа на 27-те е спаднала с 4,4%.” Става дума за съобщенията от преди два дни, че за първи път от години през първото тримесечие се наблюдава свиване на икономиката с 3,5 процента. Министърът прогнозира отрицателен растеж и през следващите три месеца. Според него в редица страни спадането на приходната част е с повече от 10% в сравнение с 2008 година, при нас е около 8% спадът на приходите, допълни финансовият министър.</p>
<p><strong>Според Орешарски финансовата среда е стабилна благодарение на валутния борд, а резервите в Централната банка са малко над 22 млрд. лева.</strong> На този етап и в обозримо бъдеще, страната ни няма нужда от допълнителни кредити от МВФ или от която и да е друга институция, тук не коментирам инвестиционните кредити, каза министърът на финансите. „В острия период на кризата няма да има предпоставка за по-нататъшно намаление на данъци. Не бих препоръчал да се намалява ДДС”, добави той.</p>
<p><strong>По-песимистичен бе председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.</strong> „Прогнозирахме тази криза и на 12 ноември прогнозирахме двуцифрена безработица в края на 2009 година. Кризата се задълбочава”, каза той пред БНР. „140 000 души са отпаднали от социалните плащания. Има проблеми и в НОИ. Приходната част на бюджета намалява. Влошената ликвидност на бюджета и на бизнес, правят икономиката ни чувствителна към сътресения, които идват отвън”, посочи още Божидар Данев. Той предвижда, че <strong>кризата за България не може да завърши по-рано от 2012 година</strong>.</p>