"Вчера се просълзих от финансовото състояние на "Булгартабак" и от перспективите му. Оказа се, че това е една изключително успешна компания в условията на ЕС и няма смисъл да я продаваме", заяви министърът на икономиката и енергетика Петър Димитров. От изявлението му обаче не се разбра дали тютюневият холдинг е обявен за продан и как. Според него няма как холдингът да бъде продаден за жълти стотинки, тъй като за него тече открита процедура с наддаване.
<p><strong>Продажбата на "Булгартабак" била един важен приход за бюджета при сегашните условия на криза,</strong> според Петър Димитров. Той обвърза приватизацията на „Булгартабак" с приходната част от бюджета. В условията на криза да се продава холдингът не е най-здравословното нещо, но в същото време това е важен приход за хазната, каза конкретно министър Димитров. "Не бива от 20 години да питаме, защо не приватизираме "Булгартабак" и всеки път, щом стигнем до приватизация, да питаме защо го продаваме, заяви министърът.</p>
<p><strong>Енергийният министър коментира и задълженията на "Кремиковци" към НЕК, които в момента възлизат на повече от 100 млн.лв.</strong> Според него дали ще бъде спрян токът на комбината, ще се реши на събранието на кредиторите, където предстои да се обсъди и съдбата на общежитията, в които са настанени работниците. Нормален вариант ще бъде, работещите в предприятието да изкупят жилищата си, допълни той.</p>