Добрите икономически времена много бързо се смениха с лоши за няколко месеца. Това каза министърът на финансите Пламен Орешарски при откриването на среща-дискусия на тема „Кризите и България - през погледа на миналото". Според Орешарски кризите съпътстват икономическото развитие, те са характерни за цикъла на икономическото развитие. Поне от няколко века наблюдаваме цикличност, която е добре изследвана, заяви финансовият министър и посочи, че в настоящата ситуация наблюдаваме и нови моменти, свързани с разрастването на финансовата криза и глобализацията.
<p><strong>В извънредни ситуации, каквато е днешната криза, са допустими по-широк кръг икономически инструменти, в това число нестандартни</strong>, добави Орешарски. Той смята, че мерките трябва да бъдат дозирани като интензитет и фазирани във времето, иначе ще има дългосрочна неустойчива вълна. Министърът посочи, че новата българска история познава и по дълбока криза с локално измерение – тази от 1996–1997 г. Според него и тогава е имало опиянение от факта, че пари могат да се правят от нищо и неоправдан инвестиционен оптимизъм.</p>
<p><strong>"Новосформираните търговски банки раздаваха кредити с приблизително същото пренебрежение към риска, както се раздаваха ипотеки в САЩ.</strong> Всички сме свидетели как корекциите са болезнени, старият свръхрегулиран свят като че ли си отива", посочи министърът. В резултат на кризата през 1997 г. е регистриран икономически спад над 7 %.<br />Финансовият министър каза, че наблюдаваме отсъствие на каквито и да е регулации дори на цели сегменти от пазара, забавяне на реакциите от централни надзорни институции. Изненадващо страната се възстанови за кратки срокове, обяснението бе сполучливото съчетание на мерките, част от които бяха нестандартни, посочи министърът.</p>
<p><strong>Орешарски не очаква бързо излизане от глобалната криза за България. Според него трудностите ще бъдат основно в средносрочен план</strong> и най-сериозната от тях е нарушеното доверие между финансовия и реалния сектор. Засега разходите на министерствата остават в рамките на настоящите 90 процента. Орешарски каза, че няма да има още ограничения до август – септември, когато вероятно ще се наложи този въпрос отново да бъде решаван. Министърът заяви, че не се притеснява от терминологията, свързана с кризата, или тя ще бъде наречена „спад” или „рецесия”, не е толкова съществено. По-важно било, че за първото тримесечие има намаление на икономическия ръст с 3,5 %, според данни на Националния статистически институт.<br />На въпрос дали е номиниран за шеф на Централната банка, Орешарски отговори "от вас го чувам, но ако ме номинирате, ще ви бъда благодарен".</p>
<p><em>(По агенция Фокус)</em></p>
<p> </p>